Strategyturk Forumları
CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Crusader Kings III (https://forum.strategyturk.com/forum-crusader-kings-iii)
+--- Konu Başlığı: CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-ck3-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - civcivreis - 25-11-2020

Kralım öldüğünde aldığım topraklar tekrar parçalanıyor. İRlanda ile başladım ve yasa değişimi yaparsanız düzeliyor diyorlar ancak yasa kısmına gelince birçok faktörü zorunlu tutuyor. Başlangıçta bu işi çözecek bir yol yok mudur? Yoksa bu oyunun normal hali olup kral öldüğünde tekrar savaşarak toprakları mı alacağım?

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Tusalant - 25-11-2020

(25-11-2020, 21:04)civcivreis : Kralım öldüğünde aldığım topraklar tekrar parçalanıyor. İRlanda ile başladım ve yasa değişimi yaparsanız düzeliyor diyorlar ancak yasa kısmına gelince birçok faktörü zorunlu tutuyor. Başlangıçta bu işi çözecek bir yol yok mudur? Yoksa bu oyunun normal hali olup kral öldüğünde tekrar savaşarak toprakları mı alacağım?
Benim bildiğim çocukları verasetten men edebiliyorsun.Çocuğuna sağ tık yap ağaç simgesinde olmalı.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - 4S0S - 26-11-2020

Oynanış şeklini daha konforlu hale getiren bildiğiniz modlar var mı? Örneğin tutsakların fidyesini otomatik kabul etme, din ve kültür değiştirme işlemlerinin devamlılığını otomatikleştirme vs

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Rhea - 28-11-2020

Merhaba, ilk sorum ve ilk mesajım olacak bu. Benim bir iki sorum var.
Kendime ait bir karakter yarattığım zaman, bu karakterin DNA özelliklerini kopyalıyorum ama oyunu kapatıp tekrar girdiğimde aynı DNA özelliklerini kullanamıyorum. Bu özellikler bir yere kayıt ediliyor mu? Özellikleri kopyalayıp, bir sonraki karakter yarattığım sırada onun için kullanabilirim, sanırım oyun bu DNA kayıtlarını siliyor, güvenli bir yerde tutmak istiyorum.
Yanı sıra, Crusader Kings III Royal Edition satın aldım ve Steam'in CK3 DLC kısmında Flavor Pack I&II ve Expansion I 3 gündür indiriliyor olarak gözüküyor, bunun sebebi nedir? Olması gereken bu mu?
İyi günler! İyi oyunlar!

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Emirhan - 28-11-2020

@Rhea

1-Kopyalama işlemini az önce denedim. Oyunun kaydettiği bir yer var mı bilemiyorum ama aynı işletim sistemindeki metin kopyalaması gibi bir metin oluşturuyor. Bu metni istediğin yerde yedekleyebilirsin. Başka birinin yaratmış olduğu karakter DNA'sını kopyalayıp, karakter yaratma ekranındaki yapıştır ile kullanabilirsin.

2-Oyuna henüz DLC çıkmadı yalnızca Royal Edition bonusu olan Abbasi kıyafet paketi var. Royal Edition satın aldığın için iki flavor bir major DLC çıktığı zaman hesabına eklenecek.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Rhea - 28-11-2020

Çok teşekkür ederim @Emirhan !
Yani oyun metin üzerinde yaptığımız Kopyala-Yapıştır mantığını karaktere uyguluyordu. Bunu öğrendiğim iyi oldu, artık karakter ayarlarımı saklayabilirim.
Tekrardan teşekkür ederim.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - alituncel1992 - 02-12-2020

tüm ülke için nasıl hak talebinde bulunuyorum açıklayabilecek  var mı rica etsem ?

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 02-12-2020

Tüm ülke için hak talebinde bulunamazsın. Ancak veraset yoluyla çok sayıda unvanda hak iddiası elde edebilirsin. Başka bir ülkenin kraliçesiyle evlenerek vs. Her unvanın hak iddiası ayrıdır.

Hak talebi dışında bazı özel savaş sebepleri ile -kutsal savaş gibi- hak iddiasına sahip olmadan büyük ölçüde toprak elde edebilirsin.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Rhea - 05-12-2020

Merhaba, ufak bir sorum var ben bu konuda tavsiye istiyorum.
Akdeniz topraklarında büyük bir meydan okumaya girdim kendimce. 867 tarihininde oyuna başlıyor ve Roma kültürüne sahip Helenizm dinine üye bir karakter ile başlıyorum. Bu 4. denemem olacak ilk üç denememin birinde sadece Doğu Roma hükümdarının Helen olarak gelmesi mümkün oldu ve nasıl olduğunu bile bilmiyorum. Esirleri din değiştirmesini isteyerek serbest bırakıyordum belki bir tanesi şans eseri Makedon hanesinin içine girdi. Gerçekten şaşırdım. Lakin hükümdarın dini sebebiyle ülke bölündü. Bana oyunun başında Roma kültürü ve Helenizm başlangıcı yaptığım karakterim için bir tavsiyede bulunabilir misiniz? Dini geniş topraklara yaymam için. Bu arada genellikle daha zorlu olması için düklük ve kontluk seviyesindeki Akdeniz devletleriyle oynuyorum.
Şimdiden okuyanlara teşekkür ederim.
(Bu arada D.Roma'nın başına bir Helen'in geçme sebebi şu olabilir: Bizans'ın 3 büyük düklüğüne ve 2 kontluğunun liderlerini de oyuna başlamadan önce Helen yapmıştım. Belki de iç savaşın bir sonucu olarak din değiştirmiştir. Bilmiyorum, sadece bir tahmin.)

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 05-12-2020

Dini daha hızlı yaymak için yüksek öğrenime sahip bir karakterle oynamak yardımcı olacaktır. Saray rahibinin becerisi de tabii ki kontlukların dinini değiştirme konusunda yardımcı olur. Ama toprakların dinini değiştirmek için en hızlı yöntem şu: Diyelim ki hedef toprağın dini Ortodoks ve sen orayı kendi dinin olan Helenizm'e geçirmeye çalışıyorsun. Orayı Ortodoks bir karaktere verirsen ve o karakterin dinini vasalın olduğu esnada değiştirirsen, sahibi olduğu toprakların dini de Helenizme geçer.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Rhea - 05-12-2020

(05-12-2020, 16:58)Attila the Hun : Dini daha hızlı yaymak için yüksek öğrenime sahip bir karakterle oynamak yardımcı olacaktır. Saray rahibinin becerisi de tabii ki kontlukların dinini değiştirme konusunda yardımcı olur. Ama toprakların dinini değiştirmek için en hızlı yöntem şu: Diyelim ki hedef toprağın dini Ortodoks ve sen orayı kendi dinin olan Helenizm'e geçirmeye çalışıyorsun. Orayı Ortodoks bir karaktere verirsen ve o karakterin dinini vasalın olduğu esnada değiştirirsen, sahibi olduğu toprakların dini de Helenizme geçer.

Teşekkür ederim, bu çok iyi ve hızlı bir yöntemmiş. Bunu deneyeceğim. Teşekkür ederim.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 05-12-2020

Arkadaşlar selçuklu ile oynuyorum. Anadolu krallığı benim dejure imparatorluğum içinde değil. O ünvanı nasıl selçuklu imp. dejure ünvanı yaparım? Konseyden denedim olmuyor. Sadece ermenistanı yapabiliyorum.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 05-12-2020

Eğer Anadolu Krallığı'nı 100 yıl boyunca kontrol edersen imparatorluğuna entegre olur.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - tarihmeraklisi - 08-12-2020

Merhaba,
Kültürümüzde İlk doğan hakkı yasasını keşfetmeden toprakların tüm kardeşlere dağılmasını nasıl engelleyebiliriz ? Kocaman ülke bi varis değişiminde parçalanıyor. Birde Vasal limitini nasıl artırabiliriz ? Sultanım fakat 40 Vasalım var toprak büyütmek istiyorum fakat büyütemiyorum

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 08-12-2020

1. Maalesef bunu engellemen mümkün değil. Bir an önce ülkenin bölünmesini engelleyen veya en azından bölünmenin etkisini azaltan yasaları açmak gerekiyor.
2. Vasal limitini arttıran birkaç etken var. Dük isen +20, kral isen +40 ve imparator isen +60 vasal limiti alırsın. Buna rağmen vasal limitini aşıyorsan bazı vasallarını daha üst kademedeki vasallara aktararak (kont vasallarını de jure süzerenleri olan dük vasallarına aktarmak gibi) bu sorunu çözebilirsin.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - tarihmeraklisi - 08-12-2020

Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat Oğuz Kültüründe İlk doğan hakkı dışında bölünmeyi engelleyen bir yasa var mı ben bulamadım.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 08-12-2020

Bazı kültürlerde özel yasalar var ancak oyun genelinde böyle bir şey ancak ileri tarihlerde teknoloji ile açılıyor. O zamana kadar bu şekilde idare etmelisiniz.

Vasalların kontsa onları dükler altında birleştirebilir, dükse krallar altında birleştirebilirsin. Herkesi kont olarak yönetemezsin maalesef. Bir yerden sonra limit tıkanır.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - PCOyun - 08-12-2020

Oyunda başkent taşıma diye bir şey var mı?

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 08-12-2020

Var. Sol altta taç sembolü olması lazım, baronluğun adının sağında.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - PCOyun - 08-12-2020

Neredeyse ilelebet müttefik kalacak iki farklı imparatorluk yapmak mümkün mü? Yoksa hükümdarlardan biri öldüğünde her türlü ittifak bozuluyor mu? Bu iki ülkeyi de aynı aile yönetecek. Batı Avrupayı tek başına egemenlik altına almış Britanya İmparatorluğumu üçe bölmeyi düşünüyorum.