Strategyturk Forumları
CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Crusader Kings III (https://forum.strategyturk.com/forum-crusader-kings-iii)
+--- Konu Başlığı: CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-ck3-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 22-05-2021

Kutsal Roma İmparatorluğu'nda bugünkü İsviçre taraflarında bulunan von Habsburg, tarihî öneminden dolayı hem CK2 hem de CK3'teki favori karakterlerimden biridir. Aynı zamanda ufak bir kont iken büyük bir imparator olma durumunu yaşayabileceğin zevkli bir başlangıçtır. Bunun yanında Fransa'daki Vermandois kontunu da severim. Kalan son toprak sahibi Karling olması açısından önemli bir karakter. Şarlman'ın imparatorluğunu yeniden canlandırmak eğlenceli bir amaç. Bahsettiğim bu iki başlangıcın da 1066 senesinde olduğunu belirteyim.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Phusro - 22-05-2021

Arkadaşlar ck3 de karım İngiltere kraliçesi ve ben Fransa kralıyım. Varis olmadan ülkeleri birleştirme yolu var mı?

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - exper1998 - 22-05-2021

(22-05-2021, 20:58)Phusro : Arkadaşlar ck3 de karım İngiltere kraliçesi ve ben Fransa kralıyım. Varis olmadan ülkeleri birleştirme yolu var mı?

benim bildiğim yok eğer kadından çocugun varsa ona düşer krallık onuda öldürürsen sana galiba

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 22-05-2021

Karınızla kendi karakterinizin varisinin aynı olması lazım. İngiltere Kraliçesi kadının önceki evlilikten bir erkek çocuğu vs olmamalı. Varis olmadan ülkeleri birleştirmenin yolu yok.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Hopsin - 23-05-2021

De jure için savaş açmanın tam mantığını anlamadım arkadaşlar. Savaşı kazanınca zaten senin olan topraklar meşru olarak senin mi oluyor ? Farkı bumu ? Ve çok gerek var mı yapmaya?

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 23-05-2021

De jure savaş meşru olarak senin hakkın olan toprağı almaktır. Örneğin İngiltere Kralıysan, de jure olarak İngiltere Krallığı sınırlarında bulunan fakat senin hakimiyetinde olmayan toprağı de jure savaş açarak alabilirsin.

(23-05-2021, 04:01)Duman : De jure savaş meşru olarak senin hakkın olan toprağı almaktır. Örneğin İngiltere Kralıysan, de jure olarak İngiltere Krallığı sınırlarında bulunan fakat senin hakimiyetinde olmayan toprağı de jure savaş açarak alabilirsin.

Evet bu dediğinizi 1 kere yaptım ve hakimiyetimde olmayan komşu toprakları aldım. Fakat şöyle ki benim hakimiyetimde görünen topraklar içinde de jure savaşı açabiliyorum üstelik komşu hükümdara.
Ben Bretonyayım komşum akitanya hükümdarı. Baktığım zaman topraklar benim sınırımda ve o sınırda tam akitanyaya bağlanıyor. O topraklar için De Jure savaşı açabiliyordum ki açtım da. Ve ben onu toprakların meşru sahibi olmaya ( İçerideki vasalların seni doğrudan süzeren olarak görmeye başlamasına) yordum.

Birde benim oyunumda nereden baksanız 250-300 sene geçti. Baya büyüdüm. Şu son zamanlarda ne zaman savaş açsam askerlerimi hareket ettirirken yanında kuru kafa işareti çıkıyor. İkmal eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir mi ? Onu nasıl önlerim ? 

Teşekkür ederim.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - 4S0S - 23-05-2021

her toprağın besleyebileceği belli miktarda asker sayısı var fazlasını tutarsan açlık çekelerler tabi birde düşmanın hakim olduğu topraklarda gene ikmal limitinden fazla asker gezdirirsen hem açlık hem yıpranmışlık çeker, işgal ettiğin bölgelerde erzak takviyesi yapabilirsin ordunun sağ kısmında bir torba olarak gösteriyor erzak durumunu

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 23-05-2021

Bir ülkenin altındaki topraklar onun de jure parçası olmayabilir. Akitanya kralı senin de jure toprağına sahipse ona de jure savaş sebebiyle saldırıp o toprağı ya da o toprağı yöneten kişiyi toprakla birlikte kendine katabilirsin. Seninle krallığının de jure parçası olmayan bir yere de jure savaşı açamazsın.

Evet kurukafa ikmal eksikliğinden. Askerlerini çorak arazilerde ve fakir topraklarda parça parça bölerek gezdirmen gerekiyor. Daha gelişmiş topraklar daha çok orduyu besleyebilirken gelişmemiş olanlar o kadar ordu besleyemez.

Tamamdır arkadaşlar çok teşekkür ederim cevaplar için.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Enesrar - 23-05-2021

Hristiyanken müslüman bir devletin lideri üzerinde güçlü kozum var bunu en efektif olarak nasıl kullanabilirim

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Hopsin - 24-05-2021

Arkadaşlar oyunda mesela karaveba gibi hastalıkları daha korkunç gösteren bir grafik modu var mı ? Yada buna benzer eğer eklersen daha çok zevk alırsın dediğiniz modlar ? (Mod kısmındakileri inceleyip yararlı olanları aldım)

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 24-05-2021

(23-05-2021, 20:19)Enesrar : Hristiyanken müslüman bir devletin lideri üzerinde güçlü kozum var bunu en efektif olarak nasıl kullanabilirim

Evlilik için kullanabilirsin.

(24-05-2021, 02:02)Hopsin : Arkadaşlar oyunda mesela karaveba gibi hastalıkları daha korkunç gösteren bir grafik modu var mı ? Yada buna benzer eğer eklersen daha çok zevk alırsın dediğiniz modlar ? (Mod kısmındakileri inceleyip yararlı olanları aldım)

Hastalıklarla ilgili bir dlc gelir muhtemelen. Şu anda hastalıklar sadece eventten ibaret. Harita şeklinde bir yayılım yok sanıyorum. Modlara bakmadım.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Hopsin - 24-05-2021

(24-05-2021, 16:48)altnkurt :
(23-05-2021, 20:19)Enesrar : Hristiyanken müslüman bir devletin lideri üzerinde güçlü kozum var bunu en efektif olarak nasıl kullanabilirim

Evlilik için kullanabilirsin.

(24-05-2021, 02:02)Hopsin : Arkadaşlar oyunda mesela karaveba gibi hastalıkları daha korkunç gösteren bir grafik modu var mı ? Yada buna benzer eğer eklersen daha çok zevk alırsın dediğiniz modlar ? (Mod kısmındakileri inceleyip yararlı olanları aldım)

Hastalıklarla ilgili bir dlc gelir muhtemelen. Şu anda hastalıklar sadece eventten ibaret. Harita şeklinde bir yayılım yok sanıyorum. Modlara bakmadım.
Aslında yayılması değilde bazı resimler görüyorum. Mesela orada karakter karaveba olmuş ama grafikte karakter çok daha kötü görünüyor benim oynadığım oyundan. Acaba dedim böyle grafik modları var mı daha korkunç gösteren. Teşekkür ederim.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - BigUnicorn - 25-05-2021

CK2 de Hz.Muhammed'e kadar soy gidiyordu Abbasilerde. Şimdi Abbasi soy ağacı aşırı dallanmış hala gidiyor mu ben göremedim de.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Rzenma - 25-05-2021

(25-05-2021, 18:40)BigUnicorn : CK2 de Hz.Muhammed'e kadar soy gidiyordu Abbasilerde. Şimdi Abbasi soy ağacı aşırı dallanmış hala gidiyor mu ben göremedim de.

Gidiyor.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - elefsar - 26-05-2021

Elimizdeki oluşturulabilir tüm unvanları oluşturmalı mıyız? Misal imparatorken krallıklar, düklükler kurup dağıtmak iyi mi yoksa vasalları ne kadar güçsüz tutarsak o kadar iyi mi? 

Ayrıca hiyerarşi sırasında başkasına bağlanması gereken vasalları vermeli miyim? Misal imparatorken kontları de jure düklerine devretmeli miyim?

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Kul Tigin - 26-05-2021

(26-05-2021, 18:23)elefsar : Elimizdeki oluşturulabilir tüm unvanları oluşturmalı mıyız? Misal imparatorken krallıklar, düklükler kurup dağıtmak iyi mi yoksa vasalları ne kadar güçsüz tutarsak o kadar iyi mi? 

Ayrıca hiyerarşi sırasında başkasına bağlanması gereken vasalları vermeli miyim? Misal imparatorken kontları de jure düklerine devretmeli miyim?

Ünvan oluşturma meselesi biraz da veraset yasalarıyla ilgili. Örnek vermek gerekirse bir krallık ünvanı tutarken ikincisini oluşturmak, eğer bölünme veraseti ile yönetiliyorsan iki varis arasında paylaştırılacak, böylece mevcut krallık iki ünvandan ötürü ikiye bölünecektir. Yani bir çocuğun İngiltere Kralı iken diğeri İskoç Kralı olabilir ve birbirlerinden bağımsız olacaklardır. Primogeniture ünvana sahip iseniz tüm ünvanlar en büyük varise aktarılacağından prestij kazanmak amacıyla ünvanların hepsi oluşturulabilir.

Bir diğer mantık da hanedan prestiji. Yani ülkem ikiye bölünsün ama hanedanım prestij kazansın diyorsanız yine ünvanları oluşturur ve iki varisinizi de kral yapabilirsiniz. Bu mantık kontluk, düklük, krallık ve imparatorluklarda da geçerli oluyor.

Sizin de jure olmadığınız toprakları da de jure sahibi vassallara aktarmak daha mantıklıdır. Hem görüş eksisi yememiş olursunuz hem de de jure dışında kalan topraklardan daha verimli şekilde faydalanırsınız.

Vassal güçlendirmemenin en ideal yolu, bir kralsanız tüm vassalların tek bir düklük sahibi olması bana göre. Dükler diğer düklüklerin de jurelerine saldırıyorsa onları bir şekilde ellerinden almak veya hiç saldırmadan engellemek en mantıklısı. Otorite seviyesi yanılmıyorsam 3'e çıkınca vassallar iç topraklara, 4'e çıkınca da dış topraklara sizin izniniz olmadan saldıramıyor.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - murtiurti4 - 26-05-2021

(26-05-2021, 18:23)elefsar : Elimizdeki oluşturulabilir tüm unvanları oluşturmalı mıyız? Misal imparatorken krallıklar, düklükler kurup dağıtmak iyi mi yoksa vasalları ne kadar güçsüz tutarsak o kadar iyi mi? 

Baronlar %10 vergi Kont süzerenine verir > Kontlar %10 vergi Dük süzerenine verir > Dükler %10 vergi Kral süzerenine verir > Krallar %10 vergi İmparator süzerenine verir. Bu sayede İmparator'da 15.000 asker olduğunda vasallarından birinde 8.000 asker olabiliyor.

Araya ne kadar fazla unvan koyarsan(ve bu unvanları başka bir karaktere verirsen) alacağın vergi ve milis azalır, vasalların çoğunluğunun direkt sana bağlı olması kazanacağın vergi ve milisleri arttırır. Kendi toprağımıza yatırım yapıyoruz çünkü %100 vergi ve milisi direkt olarak alabiliyoruz.

Tribal devlet isen durum değişir, tribal devletler onur seviyesine göre vergi ve milis kazanıyor eğer The Living Legend onur seviyesine ulaşabilirsen tüm vasalların %40 altın ve %75 milis verirler yani kısaca Feodal isen tüm unvanları oluşturmana gerek yok, Tribal isen tüm unvanları oluşturup onur puanı kazanman gerekiyor.

Not: Ne olursa olsun elinde 2 düklükten fazla düklük tutma ve bu 2 düklük kendi topraklarının olduğu bölgeler olsun

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Enesrar - 26-05-2021

Kız için ana soylu evlilik mi daha iyi baba soylu evlilik mi torun vasıtasıyla diğer ülkenin tahtını ele geçirmek için?