Strategyturk Forumları
CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Crusader Kings III (https://forum.strategyturk.com/forum-crusader-kings-iii)
+--- Konu Başlığı: CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-ck3-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - taylanhavertz - 15-06-2021

(15-06-2021, 20:55)Aeschyli :
(15-06-2021, 20:50)taylanhavertz : istediğim düklükte hak sahibi biri sarayıma geldi ama bu hak iddasını kullanmayı bilmiyorum. saray mensubu da yapamadım bu adamı nasıl kullabilirim düklükteki hak iddasını?

Savaşla onun ünvanını alman gerekiyor. Eğer kademesi senden düşükse otomatik vasalın haline gelir. Eğer hak sahibi dolaylıysa belirli koşulların yerine getirilmesi gerekebilir. Örneğin çoğunlukla kadınlar dolaylı hak sahibi olduğundan savaş başlatabilmen için ünvan sahibininde kadın veya çocuk olması gerekiyor.

adamın ordusu yada ülkesi yok ki savaşayım. sadece hak iddası var. aklıma hak sahibi adama ülkemden unvan verip öyle savaş açmak geldi ama denemedim olmaz diye

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Rzenma - 15-06-2021

(15-06-2021, 22:08)taylanhavertz :
(15-06-2021, 20:55)Aeschyli :
(15-06-2021, 20:50)taylanhavertz : istediğim düklükte hak sahibi biri sarayıma geldi ama bu hak iddasını kullanmayı bilmiyorum. saray mensubu da yapamadım bu adamı nasıl kullabilirim düklükteki hak iddasını?

Savaşla onun ünvanını alman gerekiyor. Eğer kademesi senden düşükse otomatik vasalın haline gelir. Eğer hak sahibi dolaylıysa belirli koşulların yerine getirilmesi gerekebilir. Örneğin çoğunlukla kadınlar dolaylı hak sahibi olduğundan savaş başlatabilmen için ünvan sahibininde kadın veya çocuk olması gerekiyor.

adamın ordusu yada ülkesi yok ki savaşayım. sadece hak iddası var. aklıma hak sahibi adama ülkemden unvan verip öyle savaş açmak geldi ama denemedim olmaz diye

Hak iddiası olan kişinin sarayında bulunması yeterli ünvan vermene gerek yok. Savaş sebebi ekranında onun hak iddiasını seçebilirsin. @Aeschyli'nin dediği gibi belirli durumlarda bu hak iddiasını savaş sebebi ekranında göremezsin. Savaşla onun ünvanını alman gerekiyor derken hak iddiasında bulunan kişiye savaş aç demiyor. Hak iddiasında bulunan kişiyi sarayına davet et, ünvanın mevcut sahibine savaş aç demek istiyor.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Rosa Corde - 16-06-2021

Topraklarımızı vassallara eşit olarak nasıl dağıtabiliriz. CK2 de saraya soylu çağırıp dağıtıyordum. Bu oyunda bulamadım. De jura olarak dağıtmazsam da rahat edemiyorum. Çok kötü bir görüntü oluşuyor. Herkese bir toprak. toprak sahiplerinden birine bir düklük. Krallığın de jure düklerine de bir krallık. Böyle olmazsa içimde rahatsız bir duygu oluşuyor :d

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Rzenma - 16-06-2021

(16-06-2021, 04:36)Rosa Corde : Topraklarımızı vassallara eşit olarak nasıl dağıtabiliriz. CK2 de saraya soylu çağırıp dağıtıyordum. Bu oyunda bulamadım. De jura olarak dağıtmazsam da rahat edemiyorum. Çok kötü bir görüntü oluşuyor. Herkese bir toprak. toprak sahiplerinden birine bir düklük. Krallığın de jure düklerine de bir krallık. Böyle olmazsa içimde rahatsız bir duygu oluşuyor :d

Herhangi bir karaktere sağ tıklayıp ünvan ver seçeneğine tıklayıp ünvan verebiliyorsun veya sana ait olan toprağa tıklayıp birine ver seçeneğini seçebilirsin. Öncesinde saraya davet etmene gerek yok zaten ünvan verdiğinde sarayından ayrılıyor.

Herkese bir toprak. toprak sahiplerinden birine bir düklük. Krallığın de jure düklerine de bir krallık. Bu şekilde dağıtsan bile otorite seviyen yüksek değilse aralarında savaş çıkar ve güçlü olanlar mülk limitini doldurana kadar toprak elde etmeye çalışır. Yani neden herkese bir toprak vermek istediğini anlamadım. Bölgede askeri açıdan en güçlü kontu dük yapmalısın yine aynı şekilde en güçlü dük kral olmalı ve isyan çıktığında bastırabilmeli. Yoksa isyana senin müdahale etmen gerekiyor ve oyunda sana karşı isyan edilmemişse bildirim gelmiyor. Bu yüzden bazen değişen ünvanlardan haberin olmuyor.

Halk isyanlarını azaltmak için de ünvanı verdiğin kişi bölge halkıyla aynı kültürden ve dinden olmalı.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Rosa Corde - 16-06-2021

Öyle yapma sebebim tamamen estetik. Çok kötü gözüküyor diğer türlü bölük pörçük.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - atsız1925 - 17-06-2021

Selamlar. 1.4 güncellemesinden sonra, varisime toprak verdiğimde "evlenmesine izin ver" seçeneği açık kalıyor. bunu kapatmak istiyorum ama seçenek işaretlenemiyor. bir yolu var mıdır?

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 17-06-2021

(17-06-2021, 09:45)atsız1925 : Selamlar. 1.4 güncellemesinden sonra, varisime toprak verdiğimde "evlenmesine izin ver" seçeneği açık kalıyor. bunu kapatmak istiyorum ama seçenek işaretlenemiyor. bir yolu var mıdır?
Toprak verdiğin zaman evlenebiliyorlar diye biliyorum.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - atsız1925 - 17-06-2021

(17-06-2021, 09:48)Semavi7 :
(17-06-2021, 09:45)atsız1925 : Selamlar. 1.4 güncellemesinden sonra, varisime toprak verdiğimde "evlenmesine izin ver" seçeneği açık kalıyor. bunu kapatmak istiyorum ama seçenek işaretlenemiyor. bir yolu var mıdır?
Toprak verdiğin zaman evlenebiliyorlar diye biliyorum.

Güncellemeden önce, toprak versen bile 10 sene geçmeden önce evlenemiyorlardı.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - TheQueenOfSin - 21-06-2021

Merhaba Aşiret yönetim biçimini oynuyorum fakat değiştirmek istiyorum feodal yönetime geçmek istiyorum ne yapabilirim ?

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - elefsar - 24-06-2021

Kralken nasıl din değiştirebilirim?

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Sezar - 10-07-2021

Düklük vereceğim bir kişiye o düklüğe ait vassaları vermek istemiyorum. Eskiden ck2 de öyle bir seçenek vardı. Düklük içindeki vassalları yine de kendimize bırakabiliyorduk kral olarak düklüğü başkasına vermeme rağmen.

İkinci sorum ise vassalarım levylerini nasıl savaşa çağırabilirim. Yoksa bu olay ck3 de kalktı mı?

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - elefsar - 10-07-2021

(10-07-2021, 10:37)Sezar : Düklük vereceğim bir kişiye o düklüğe ait vassaları vermek istemiyorum. Eskiden ck2 de öyle bir seçenek vardı. Düklük içindeki vassalları yine de kendimize bırakabiliyorduk kral olarak düklüğü başkasına vermeme rağmen.

İkinci sorum ise vassalarım levylerini nasıl savaşa çağırabilirim. Yoksa bu olay ck3 de kalktı mı?

İlk sorundan emin değilim. Vasal aktarma diye bir seçenek var, başka kontluğu fethettiğinde gelen kontu de jure düküne devrediyorsun ama kendin verirken nasıl işliyordu emin olamadım.

Vasallarının levylerini çağıramıyorsun. Müttefik olman gerekli.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - korkusalan - 10-07-2021

(10-07-2021, 10:53)elefsar :
(10-07-2021, 10:37)Sezar : Düklük vereceğim bir kişiye o düklüğe ait vassaları vermek istemiyorum. Eskiden ck2 de öyle bir seçenek vardı. Düklük içindeki vassalları yine de kendimize bırakabiliyorduk kral olarak düklüğü başkasına vermeme rağmen.

İlk sorundan emin değilim. Vasal aktarma diye bir seçenek var, başka kontluğu fethettiğinde gelen kontu de jure düküne devrediyorsun ama kendin verirken nasıl işliyordu emin olamadım.

Vasallarının levylerini çağıramıyorsun. Müttefik olman gerekli.
Feodal sözleşmede size verecekleri levy miktarı da var. Verdikleri sizin levylerinizden sayılıyor diye biliyorum

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 10-07-2021

(24-06-2021, 01:12)elefsar : Kralken nasıl din değiştirebilirim?

Eş aracılığıyla yapabilmen lazım. Ya da en basit yöntem çocuk eğittirmek.

(21-06-2021, 19:26)TheQueenOfSin : Merhaba Aşiret yönetim biçimini oynuyorum fakat değiştirmek istiyorum feodal yönetime geçmek istiyorum ne yapabilirim ?

Henüz öyle bir yol yok.

CK2'de vasalların sana sağladığı ordu ayrı olarak çıkıyordu, CK3'te sana sağlanan levy'i ortak bir yerde topluyorsun. Ülke kısmında Vasallar sekmesinde her vasalın kaç Milis sağladığı gözüküyor. Vasalın kendi ordusunu çağırma diye bir şey CK2'de triballer dışında yoktu.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Mabella - 10-07-2021

(24-06-2021, 01:12)elefsar : Kralken nasıl din değiştirebilirim?

Din haritasında herhangi bir dine tıklayıp (diğer mezhepler sekmesinden ölü olanlara da geçebilirsin) vasallarınla beraber geçebilirsin. Ama onların onayı da gerekebilir.

Düklügün de jure vasallarını, düke vermezsen aranız hayli bozulur. Eğer vermek istemiyorsan düklügü de vermemen gerek. Sana öneririm 2 tane düklüğün olsun diğer hepsini dağıt. Zaten oyun seni düklük verdiğin kişiye ordaki vasalları aktarmaya yöneltecek.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - elefsar - 10-07-2021

Evet din değiştirmeyi çözmüştüm, din haritasından direkt değiştirebiliyoruz. Fazla kolay olmuş bence ama.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - ShellShock - 19-07-2021

bir soru soracaktım ck3'te bir krallığın varisi benim gayri meşru çocuğum bunu acaba meşrulaştırıp o krallığıda kendime katabiliyor muyum? katabiliyorsam nasıl yapacağım?

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Pharmacist - 19-07-2021

Onu meştulaştırıp krallığının başına onun geçeceği bir seçim yasası geçirirsen olur yada diğer çocuklarından bir şekilde kurtul bu sayede ölünce ona geçersin.

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - taylanhavertz - 20-07-2021

süzeren de jure düklüğü elinde tutuyor ne demek? hala anlamadım

CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Pharmacist - 20-07-2021

Vassalın içinde bulunduğu de jure düklüğü onun süzereni tarafından kontrol ediliyor demek ve o da o dükliğün sahibi olmak istiyor. Bundan kurtulmak için sahip olduğun düklükteki tüm toprakları kendine entrika yolu ile alabilirsin.