Strategyturk Forumları
Forum Gazetesi #97 [09/11/2020] - Röportaj: Yasin Ahmet - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Ana Forumlar (https://forum.strategyturk.com/forum-ana-forumlar)
+--- Forum: Strategyturk (https://forum.strategyturk.com/forum-strategyturk)
+---- Forum: Forum Gazetesi (https://forum.strategyturk.com/forum-forum-gazetesi)
+---- Konu Başlığı: Forum Gazetesi #97 [09/11/2020] - Röportaj: Yasin Ahmet (/konu-forum-gazetesi-97-09-11-2020-roportaj-yasin-ahmet)

Forum Gazetesi #97 [09/11/2020] - Röportaj: Yasin Ahmet - Justicar - 10-11-2020

ykHv9XD.png
FORUM GAZETESİNİN 97. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
9 KASIM, 2020

EZfZEwA.png
MANŞETLER

Satranç Turnuvası: Kasım 2020
Satranç turnuvası Kasım ayı etkinliği katılımlarınızı bekliyor.

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Kasım 2020
Ekran Görüntüsü Etkinliği Kasım ayı için katılımlarınız bekleniyor.

Crusader Kings III Türkçe Yama - 1.1.1 (%100) Çıktı
Crusader Kings III Türkçe Yama, son çalışmalarda tamamlanmış olup %100 olarak forumumuzda yayında.

EZfZEwA.png

STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

Imperator - Arayüz Değişiklikleri #2
Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta arayüz değişikliklerinden bahsediliyor.

EU4 - Anket Cevapları ve Küçük Yenilikler
Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta anket cevaplarından ve birkaç küçük değişiklikten, özellikten bahsediliyor.

Imperator - Milis Kuvvetleri
Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta Milis kuvvetlerine dair bilgiler veriliyor.

League of Legends - 2020 Kış Şenlikleri
Oyun dolu bir ay geçirmeye hazır ol, eğlence ve rekabeti doya doya yaşayacağınız Kış Şenlikleri geliyor!

League of Legends - 2020 All-Star Etkinliği
2020 All-Star Etkinliği'ne dair bilgileri bu konu altında öğrenebilirsiniz.

Hearthstone - Madness at the Darkmoon Faire Kart Tanıtımları ve Bilgiler
Hearthstone'un yeni eklentisi Madness at the Darkmoon Faire ile oyuna eklenecek yeni kartları bu konu altından inceleyebilirsiniz.

EZfZEwA.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

HoI4 - Roleplay Multiplayer: Kasım 2020
@Sxario tarafından açılan HOI4 Roleplay Multiplayer etkinliğine  bu konu altından katılabilirsiniz.

Good Omens (2019)
@Rzenma tarafından hazırlanan konuda Good Omens filmi tanıtılıyor.

Victoria 2 - Mısır Rehberi 
@Yasin Ahmet tarafından hazırlanan rehberde Victoria 2'de Mısır ile oynamam inceliklerine değiniliyor.

Hoi4 İran Öğretici Oynanış 
@Akrep tarafından hazırlanan konuda HOI4'de İran ile oynama üzerine video içerine ulaşabilirsiniz.

Civ6 - Multiplayer: Kasım 2020 
@Rzenma tarafından açılan CIV6 Kasım ayı multiplayer etkinliğine katılarak haritada yerinizi alabilirsiniz.

Regiments Of American Revolution 1775 - 1783 
@Dothor_ tarafından açılan konuda Empire: Total War modu olan Regiments Of American Revolution detaylı olarak tanıtılıyor.

Aesthetic Cinematic Gameplay 
@cemal tarafından açılan mod konusunda Stellaris'de Aesthetic Cinematic Gameplay tanıtılıyor.

Ultimate Immersive Mod 
@elefsar tarafından açılan konuda Shogun 2 modu olan Ultimate Immersive Mod tanıtılıyor.

EZfZEwA.png
ÜYE RÖPORTAJI
@Yasin Ahmet ile röportaj.

Bize bir cümleyle kendini tanıtabilir misin?
@Yasin Ahmet: Adım Yasin, 17 yaşında İzmir doğumluyum, açıktan okul okuyorum ve yazılım dilleri öğreniyorum.

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@Yasin Ahmet: Başka bir forumda Wayfear'ı bulup steamdan ekledim. Sonrasında beni Henri'nin düzenlediği Victoria 2 etkinliğine davet etti.
Sonrasında da forum hoşuma gitti ve kalmaya devam ettim.

Strategyturk'te kalıcı olmana sebep olan şeyler nelerdi?
@Yasin Ahmet: Singleplayer oyun oynamak yerine sevdiğim oyunları strateji sever insanlarla toplanıp oynamak ve bildiklerimi paylaşmak kalmamın nedenlerinden.
Ayrıca Strategyturk'de az bilinen sevdiğim oyunları da oynayacak kişiler bulabiliyorum.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Son zamanlarda hangi oyunları oynuyorsun?
@Yasin Ahmet: Emin değilim ama 2013-2014 gibi ağabeyim bana Shogun 2'yi göstermişti ve beğenip baya oynamıştım(AoE3'ü daha önce oynadım diye hatırlıyorum ama emin değilim). Neden Shogun 2 rehberi yapmadım bilmiyorum, tahminen yaparım yakında.
Son zamanlarda oynadığım oyunlara gelirsek, Baldur's Gate ve Panzer Campaigns etkinlikleri hariç pek oyun oynamıyorum. Tek başıma şu sıralar en çok oynadığım oyun Victoria 2 ve Apex Legends.

Favori strateji olan ve olmayan oyunun hangisi? Neden?
@Yasin Ahmet: Victoria 2 çünkü kendine has ekonomi sistemi, politika sistemi, diplomasi/sphere sistemi var.
Gerçekten oyuna tüketilebilecek tonlarca içerik katıyor sırf bu sistemler. Ayrıca sevdiğim dönemi içeriyor ve fabrika/üretim sistemi var.
En sevdiğim strateji olmayan oyun Factorio olabilir. Yaklaşık 200 saat oynamışımdır ve zerre sıkılmadım.
Ben üretim/tüketim yönetmeyi seven birisiyim bu yüzden Victoria 2 en sevdiğim strateji oyunu. Ayrıca factorio'da daha geniş bir tüketim ve üretim var.

Oyunlar dışında ne tür hobilere sahipsin? En sevdiğin yemek?
@Yasin Ahmet: Kitap okuyorum ama çok değil, film izliyorum özellikle asya sineması, müzik dinliyorum genelde R&B, Hard Rock, ve her türlü Metal. Ve yazılım dillerine merakım var Java öğreniyorum.
En sevdiğim yemek Ratatuy. Ratatouille'yi çocukken izlemiştim ve annemden yemeği yapmasını rica etmiştim. Sonrasında da sevdalısı oldum. Belki de çocukluğun etkisidir bu kadar beğenmem.

Üyelerimize özellikle önermek istediğin bir kitap, film, dizi veya müzik grubu var mı?
@Yasin Ahmet: Kitap ve Dizi önerebileceğim pek yok ancak müzik ve film olarak önerebilirim. Müzik olarak Eisbrecher, Motörhead, Rob Zombie, The Rolling Stones, AC/DC ve Ray Charles'i öneririm.
Film olarak Akira Kurosawa ve Hayao Miyazaki'nin yapımlarını öneririm. Özellikle Ran ve Sanjuro'yu öneririm. Ayrıca Bong Joon-Ho'nun yapımlarını da öneririm.

Forumda açtığın çok çeşitli konuların var, gelecekte benzer veya farklı ne gibi çalışmalar göreceğiz?
@Yasin Ahmet: Victoria 2 forumu ve Genel Oyun forumuyla ilgili şeyler yaparım herhalde. Ülke rehberleri ve Oynanış rehberleri gibi rehberler yapmayı düşünüyorum.

Aedilelik hakkında görüşlerin neler? İleride yönetim kadrosunda görev almayı düşünüyor musun?
@Yasin Ahmet: Aedile olmayı tabii ki isterim ancak alakasız olduğum bir bölüme katılmaktansa normal bir üye olarak kalmayı tercih ederim.
Eğer bir gün Genel Forumlar'da boşluk açılırsa veya Paradox ekibinde boşluk açılırsa Aedilelik görevini üstlenebilirim.

@elefsar: Peki senin LotR hikayen nedir? Nereden geliyor bu hayranlık?
@Yasin Ahmet: Benim bir hayranlığım yok aslında sadece Witchking karakteri hoşuma gidiyor. LoTR'da Witchkingden sonra en sevdiğim karakter Saruman sanırım(Sauron weak). 

@Attila the Hun: Tarihte en sevdiğin dönem hangisi?
@Yasin Ahmet: Rönesans sonrası Asya-Avrupa. Pek araştırma yapmadım ancak bu tarih hoşuma gidiyor.

@Rzenma: İsim olarak Yasin'i mi kullanıyorsun yoksa Ahmet'i mi?
@Yasin Ahmet: Yakınlarım ve tanıdıklarım Yasin diyor ancak ben Ahmet'i tercih ediyorum.

@Duman: Neden Helmut?
@Yasin Ahmet: Discorda Strategyturk Victoria 2 etkinliğinde Almanya oynamak için kayıt olmuştum ve Almanyanın en OP decisionlarından birisi de "Helmuth von Moltke reform" :S

@PCOyun: Bir Hearthstone kartı olsan kim olurdun?
@Yasin Ahmet: Blackhowl Gunspire olurdum muhtemelen özelliğinden dolayı .d

@Dothor_: Hangi Harry Potter karakterisin?
@Yasin Ahmet: Harry Potter izlemedim ve izlememekte ısrar ediyorum. Neden bilmiyorum...

@Leon: Aslında benden veya ... kişisinden beklediğin soru neydi veya kişiye göre değil kalıp olarak beklediğin soru neydi?
@Yasin Ahmet: "Hangi tür müzik dinlersin", "En sevdiğin ... oyunu" gibisinden tipik sorular beklerdim. Ancak zaten her röportajda sabit olarak soruyorlarmış bu soruları toplu şekilde.

@Ferreke: Yüzme biliyor musun?
@Yasin Ahmet: Hayır.

@basileus: Java öğrendiğine göre otodidakt birisi olmalısın. Kişisel motivasyonunu nasıl sağlıyorsun?
@Yasin Ahmet: Genelde istediğim şeyleri yapıyorum belli bir zorla çalışma disiplinim yok. Müzikler, Oyunlar beni motive etmeye yetiyor.

@Jokzilla: Sana olan sempatim nereden geliyor?
@Yasin Ahmet: Yardımsever ve dostcanlısı birisi olduğumu düşünüyorum ondan olabilir <3

@Onur34: Favori krem peynir markanı öğrenebilir miyim?
@Yasin Ahmet: Krem peynir tüketmiyorum. Peynir yersem de zaten Ezine ve Tulum yiyorum o yüzden pek tanıdık markalar olmuyor :S

@Aeschyli: Neden hem kötü bir oyun olan hem de çok eski olan victoria 2 oyununu oynamaya devam ediyorsun?
@Yasin Ahmet: Keşke bunu söyleyen kişi en azından 20 saat Victoria 2 oynamış olsaydı ^^
Teknik olarak cevaplayacak olursam, sevdiğim dönemde geçiyor ve kendine has çok iyi mekanikleri var. Bunu yukarıda bir yerde anlatmıştım.

@Wayfear: Sana Hizbullah Hoca diyorlar bu lakap nereden geliyor?
@Yasin Ahmet: İlk oynadığım Victoria 2 multiplayerinde kendimi ve diğer 2 büyük güç devleti infilak ettirmem sebebi ile.

@korkusalan: En değer verdiğin olmazsa olmaz dediğin Paradox interactive oyunu?
@Yasin Ahmet: Victoria 2.

@PCOyun: League of Legends'da bu kadar iyi Shen oynamanı neye borçlusun? Taktiklerini paylaşır mısın?
@Yasin Ahmet: Menars'a borçluyum tamamen. Tüyolar vesaire verdi ve bana öğrenmemde yardımcı oldu. Hala iyi oynadığımı düşünmüyorum ama öncekiden iyiyim :S

@reddga: Anladığım kadarıyla etkinlik kurmayı ve yönetmeyi seviyorsun. İleride etkinliğini kurmayı planladığın hangi oyunlar var?
@Yasin Ahmet: Etkinlik kurmaktan daha çok etkinlikte barınmayı seviyorum. İleride tahminen Hoi4 kurabilirim ama önce Panzer Campaigns etkinliğinin bitmesi gerek.

EZfZEwA.png
HAFTANIN KULÜBÜ

nvRx4Sk.png
STRATEGYTURK KİTAPKULÜBÜ

EZfZEwA.png
HAFTANIN SÖZÜ

Bir kitap, içimizdeki donmuş değerleri parçalayacak bir balta olmalıdır. - Franz Kafka

EZfZEwA.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
207105 (+656)

Konu Sayısı
15506 (+51)

Üye Sayısı
6625 (+41)

EZfZEwA.png
SON
FORUM GAZETESİ #97
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK ROMA GAZETESİ »