Strategyturk Forumları
Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Genel Forumlar (https://forum.strategyturk.com/forum-genel-forumlar)
+--- Forum: Oyun Forum (https://forum.strategyturk.com/forum-oyun-forum)
+--- Konu Başlığı: Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı (/konu-sohbet-panzer-campaigns-genel-sohbet-ordu-kararg%C3%A2hi)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - unonimus - 15-09-2022

Bu sene gelecek olmalı. Rumyantsev '43 ve Philippines '44'ün de bu sene çıkması bekleniyor.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - reddga - 15-09-2022

O zaman gelene kadar kısa senaryolara bakayım.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - unonimus - 15-09-2022

Ben asıl France '40'ın yeni büyük senaryosunu ve Caucasus '14'ü bekliyorum.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - unonimus - 22-09-2022

JTS sitesinden bildiğimiz kişiler kısmı WDS sitesine de getirilmiş:

https://wargameds.com/pages/about-us-wds

Rich Hamilton=rahamy
David Freer=Strela
Andy Edmiston=parmenio
Berto=berto

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - reddga - 22-09-2022

Ne kadar çok "Rich" varmış.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - unonimus - 25-09-2022

David Freer'ın forumda Bagration veya Varşova ('44) ile ilgili bir proje olup olmadığını, harita yapmak normal oyuncular için söz konusu olmadığından o bölgenin haritasını yapmaya gönüllü olduğunu söyleyen birine gösterdiği harita:

Post_20220925_02.jpg

Harita programı bende olsaydı 2022 Türkiye'sini yapardım.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - Attila the Hun - 25-09-2022

Bir Doğu Cephesi oyunu daha duyurulduğunu görürsem kusacağım artık. Doğu Cephesi'nin her metrekaresini kapsayan oyunlar çıkarıyorlarsa çıkarsınlar ama araya hiç olmazsa bir tane Poland '39 koyuversinler.

Sen normal bir oyuncu sayılmazsın, @unonimus. İstesen programı sana vermezler mi?

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - unonimus - 25-09-2022

Vereceklerini zannetmiyorum, hele ki hipotetik bir şey için vereceklerini hiç zannetmiyorum.

Ayrıca PzC için uygun çözünürlükte haritanın Google Maps veya benzeri bir programdan nasıl çekileceğini hiç bilmiyorum.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - unonimus - 29-09-2022

Bilmeyenler için söyleyeyim, YZ hızının artırılması YZ performansını etkilemiyor. Yani YZ hızlandı diye daha kötü oynamıyor oyunu.

Oyunun hızı üzerinde bir şeylerle uğraşılıyor.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - reddga - 29-09-2022

Oyun hızı derken yz hızı haricinde genel olarak hız mı? Eğer öyleyse gayet güzel.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - unonimus - 29-09-2022

Evet genel olarak.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - Yasin Ahmet - 29-09-2022

(29-09-2022, 19:22)unonimus : Bilmeyenler için söyleyeyim, YZ hızının artırılması YZ performansını etkilemiyor. Yani YZ hızlandı diye daha kötü oynamıyor oyunu.

Onla alakası yok zaten. Oyun F8 tuşuna bastığımızda veya hızlandırmayı açıp kapattığımızda bunu farketmiyor sadece. Hızlandırma eylemi sadece replay sırasında olduğundan ve escye bastığımızda replay hızlandırmasını geri çevirmeyi aksattığından dolayı oyun hızlanıyor. Yazılımsal olarak açıklaması bu. Apaçık bir şekilde yazılımcı hatası.

Yani aslında yapılan eylemlerin animasyonu(mekaniği değil, animasyonu) Replay'de nasıl işleniyorsa öyle işleniyor.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - elefsar - 30-09-2022

(25-09-2022, 14:16)unonimus : David Freer'ın forumda Bagration veya Varşova ('44) ile ilgili bir proje olup olmadığını, harita yapmak normal oyuncular için söz konusu olmadığından o bölgenin haritasını yapmaya gönüllü olduğunu söyleyen birine gösterdiği harita:

Post_20220925_02.jpg

Harita programı bende olsaydı 2022 Türkiye'sini yapardım.

2022 Türkiye'sinde savaş yok, boş beleş bir senaryo olurdu. 2022 Ermenistan'ı yaparsan çok eğlenceli olacaktır ama.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - unonimus - 30-09-2022

Hipotetik olarak yani, 2022 Türkiye'si deyince niye tarihsel anlaşıldı ki hemen :d ?

Rusya'nın muharebe düzenini bir yerden buluruz, Türkiye'ninkini de az çok buluruz. Artık Kars'tan mı girerler Kırklareli'den mi girerler orası senaryoyu tasarlayacak kişinin keyfine kalmış. Senaryo yapan kişi ben olmayacağım için o kısım umurumda değil.

Ben sadece İstanbul'u görmek istiyorum. Hadi bir de Taşköprü'yü.

Ayrıca Türkiye ile ilgili herhangi bir PzC/MC/FWWC oyunu yapmadan önce düzeltmeleri gereken bir şey var. Oyun Türkçe karakterleri (Türkçe locale kullanmazsanız) desteklemiyor. Oltu'daki Sıksor'un (günümüzde Gökçedere) adını oraya Siksor diye mi yazdıracağız Caucasus '14'te? Sıksalar o şekilde yazmam. Kafama.

Sırf aynı sebepten bazı oyunlarında kullandıkları özel karakterleri olması gerektiği gibi değil Türkçe harfler gibi görüyorsunuz. ý yerine ı yazıyor mesela.

unknown.png

Bir de, Türkiye derken Türkiye ve Ermenistan'ı beraber düşünmüştüm aslında.

(30-09-2022, 15:20)elefsar : 2022 Türkiye'sinde savaş yok, boş beleş bir senaryo olurdu. 2022 Ermenistan'ı yaparsan çok eğlenceli olacaktır ama.

2022'de savaş olan yerde sene 2022 iken 2022'deki savaşın konu alındığı bir oyun yapmak kötü fikir bu arada. Eskiden ('70'lerde) bazı firmalar bunu yapardı ama kötü fikir.

Neden:

1-) Savaş devam ederken ve dahi sonraki senelerde o kişilerin üstünden oyun yapmak (propaganda ya da daha kötüsü savaşı övmek gibi algılanabileceğinden) ahlaki açıdan problemli ve gazilerin çoğu hayatta olduğundan saygısızlık olarak görülebilir (2. Dünya Savaşı'ndaki generallerin hiçbiri şu an hayatta değil, diğer askerlerin en genci 90'ına merdiven dayamış.). Vietnam Savaşı'na ilişkin Squad Battles oyunu yaptıklarında tam da bu yüzden gerçek isimler kullanılmamış, oyundaki subay değerleri de o kişilerin gerçek performanslarını belirtecek şekilde değil oyunun az çok tutarlı işlemesini sağlayacak şekilde ayarlanmış. Ve yaparken o askerlerin bir kısmıyla bizzat görüşmüşler.

2-) MC ölçeğinde işimize yarayacak güvenilir kaynağın yokluğu. Alayı propaganda veya işimize yaramayacak püsürler. Evet Twitter'da okuduklarınız veya devlet televizyonunda yayınlananlar da dâhil. İkinci Dünya Savaşı biteli 77 sene olmuş, Panzer Campaigns senaryoları hâlen güncelleniyor yeni bilgiler açığa çıktığı için. Devam eden savaşta elinize geçen bilgi püsürleri ne kadar güvenilir olabilir ki? Kaynakların oluşmasını bekleyeceğiz ki onun için en azından savaşın bitmesi gerekir. Ya da oyun için casusluk yapmak gibi ultra tuhaf bir şey yapmanız gerekir. Var mı burada oyun için cepheye gidip ölmeyi göe alacak babayiğit?

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - elefsar - 30-09-2022

(30-09-2022, 16:48)unonimus :
(30-09-2022, 15:20)elefsar : 2022 Türkiye'sinde savaş yok, boş beleş bir senaryo olurdu. 2022 Ermenistan'ı yaparsan çok eğlenceli olacaktır ama.

2022'de savaş olan yerde sene 2022 iken 2022'deki savaşın konu alındığı bir oyun yapmak kötü fikir bu arada. Eskiden ('70'lerde) bazı firmalar bunu yapardı ama kötü fikir.

Neden:

1-) Savaş devam ederken ve dahi sonraki senelerde o kişilerin üstünden oyun yapmak (propaganda ya da daha kötüsü savaşı övmek gibi algılanabileceğinden) ahlaki açıdan problemli ve gazilerin çoğu hayatta olduğundan saygısızlık olarak görülebilir (2. Dünya Savaşı'ndaki generallerin hiçbiri şu an hayatta değil, diğer askerlerin en genci 90'ına merdiven dayamış.). Vietnam Savaşı'na ilişkin Squad Battles oyunu yaptıklarında tam da bu yüzden gerçek isimler kullanılmamış, oyundaki subay değerleri de o kişilerin gerçek performanslarını belirtecek şekilde değil oyunun az çok tutarlı işlemesini sağlayacak şekilde ayarlanmış. Ve yaparken o askerlerin bir kısmıyla bizzat görüşmüşler.

2-) MC ölçeğinde işimize yarayacak güvenilir kaynağın yokluğu. Alayı propaganda veya işimize yaramayacak püsürler. Evet Twitter'da okuduklarınız veya devlet televizyonunda yayınlananlar da dâhil. İkinci Dünya Savaşı biteli 77 sene olmuş, Panzer Campaigns senaryoları hâlen güncelleniyor yeni bilgiler açığa çıktığı için. Devam eden savaşta elinize geçen bilgi püsürleri ne kadar güvenilir olabilir ki? Kaynakların oluşmasını bekleyeceğiz ki onun için en azından savaşın bitmesi gerekir. Ya da oyun için casusluk yapmak gibi ultra tuhaf bir şey yapmanız gerekir. Var mı burada oyun için cepheye gidip ölmeyi göe alacak babayiğit?

Yapardım diyen sendin birader, neyi anlatıyorsun bana.

Haritadan bahsediyordum, senaryoyu kim yaparsa yapsın.

Resimde gösterilen haritanın herhangi bir oyunda kullanılıp kullanılmayacağı bile belli değil.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - unonimus - 06-10-2022

(09-04-2022, 17:51)unonimus : Test ediliyor, yakında:

Blog-103-21.jpg

Blog-119-03.jpg

Tabiî ki çubuğun üst kısmında bastığınız şeylere göre alt kısımda hangi düğmelerin olduğu değişecek:

Blog-119-04.jpg
Blog-119-05.jpg
Blog-119-06.jpg
Blog-119-07.jpg
Blog-119-08.jpg
Blog-119-09.jpg

Düğmeleri isterseniz daha da büyütebilirsiniz.

Statik olsun istiyorsanız o da var:

Blog-119-10.jpg

Kısayollar Panzer Battles, Civil War Battles ve Napoleonic Battles (ki Napoleonic Battles'a da yeni geldi) gibi oldu.

Gezinti modu eklendi. Çubuğun üst kısmında soldan 4. tuş. Buna bastığınızda arazi ve birlik özelliklerini görmek için tek tek bütün altıgenlere tıklamanıza gerek kalmayacak, fare ile üstlerinden geçmeniz yeterli olacak. Civil War Battles ve Napoleonic Battles'ta olan bir özellikti. Şimdilik normal yerinde gözüküyor ama sonraki yamalarda başka yerde olabilir.

Panzer Battles ve Civil War Battles'ta olan özelliklerden. Yükseklik basamağı haritası:

Blog-119-13.jpg

Arazinin savunma değeri haritası:

Blog-119-14.jpg

Eğim göstergeleri kapalı:

Blog-119-15.jpg

Eski usul karartma:

Blog-119-16.jpg

Yeni usul belirtme:

Blog-119-17.jpg

Hız ayarları:

Blog-119-18.jpg

Ayrıca çubuğun üst kısmında sağda bulunan tuşlar da kullanılabilir (en sağdaki tur geçme tuşu hariç :xd: ). Bu tuşlar o anki tur ne tip bir tursa o tip turdaki hızı değişitirir (insan/YZ/tekrar turu). Top Speed All ile hepsini maksimum hıza aynı anda çıkartabilirsiniz, Default Speed All ile hepsinin gecikmesini normale getirebilirsiniz. Normal gecikme 1024 milisaniye. Bunun sebebi seslerle oyunda yaptığınız eylemleri senkronize etmek imiş. Show All Speeds ile hızları görebilirsiniz:

Blog-119-20.jpg

Tekrarları durdurma eklendi. Tur geçme tuşunun solundaki tuş ile YZ turu veya PBEM tekrarını durdurabilirsiniz. Kısayol tuşu Alt+Space.

Yeni klasör düzeni:

Blog-119-23.jpg

Daha önce olmayan Logs klasörü bir sıkıntı olursa oradaki dökümü istediğinde Rich'e atabilmeniz için.

Liderlerin görünümlerine portre ekleneceğini söylemiştik. Pasifik harici bunlar tamamlandı.

Hücum edemeyecek birlikle hücum etmeye kalkışmanın ani hedef atışına neden olması düzeltildi. Feribot ve köprü yıkımlarına bir değişiklik yapılması düşünülüyor. Feribotun da köprü cinsinden bir şey olması mümkün. Tam altıgen köprüler yıkıldığında üstündeki birliğin imhasında düzenleme bekleniyor, imha edilmesi fazla acımasız çünkü. Broken partizan birliklerinin aldatma etkilerini göstermeye devam edilmesi düzeltilecek. Önceki istif tuşu çalışmıyordu, düzeltildi. Savaş sisinin turlar arasında açılması sorunu düzeltildi.

Kılavuzlar (ve inşzeus başlangıç senaryolarının kılavuzları) güncellenecek. Biliyorsunuz, arayüz kılavuzuyla kural kılavuzu birleştirilmişti. Arayüz kılavuzu yerine özet malumat kılavuzu gelecek. Oyundaki bazı şeyler (bazı temel hesaplar, arazi, araç çubuğu ve kısayollar) özet olarak burada olacak.

Prototip hâlini şuradan indirebilirsiniz. Yeni kısayol tuşları da buradan görülebilir. Not: Eski oyunlarda birden fazla parametre verisi olduğundan oradaki arazi değerleri _alt senaryoları için farklı olabilir.

Ne zaman çıkacak? Hazır olduğunda.

İleride Modern Campaigns ve First World War Campaigns de bu standarda getirilecek. Buradakilerden Panzer Battles'ta olmayan şeyler ona da getirilecek.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - reddga - 06-10-2022

Gezinti modunu ve yeni hız ayarlarını sevdim. Bununla birlikte benim rehber patladı o biraz üzdü. Ama eninde sonunda bu olacaktı o yüzden çok da önemli değil.

Panzer Campaigns - Genel Sohbet: Ordu Karargâhı - unonimus - 06-10-2022

Gezinti modunu, o modu bilmeyenler (Civil War Battles ve Napoleonic Battles oynamamış olanlar) için niye .gif şeklinde göstermediler bilmiyorum. Bana söyleselerdi ben hâllederdim onu :xd: .

Kısayol tuşlarını oyuncuların tamamı Amerikalıymış gibi yazmaları da gözümden kaçmadı :xd: .

İkinci yazdığımı anlamayanlar için: O kısayolların bir kısmı Türkçe klavyede Türkçe karakterlere denk düşüyor.