Strategyturk Forumları
Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Crusader Kings III (https://forum.strategyturk.com/forum-crusader-kings-iii)
+--- Konu Başlığı: Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım (/konu-crusader-kings-ii-vs-crusader-kings-iii-tartisalim)

Sayfalar: 1 2

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - WARTH - 24-03-2021

Şahsen iki oyunun da birbirinden üstün yönlerinin olduğunu düşünüyorum. RPG ögeleri üçüncü oyunda daha kuvvetli iken tarihsel tutarlılık ve içerik bakımından ikinci oyunun üstünlüğü var (tabi ki de bunun sebebi ikinci oyunun 8-9 senelik, gelişim sürecini tamamlamış bir oyun olması).

Bu konu üstüne yorumlarımızı koyarak tartışalım istiyorum. Sizce üçüncü oyun içerik bakımından ikinci oyunu sollayabilecek mi? 

Ayrıca Paradox'un DLC politikası mı değişti anlamadım. Ruler Designer, berber ve bunun gibi bir takım mekaniklerin oyuna ücretsiz güncelleme yoluyla eklenmesi ve yeni DLC'nin (Northern Lords) fiyat etiketinin 13 TL olması beni biraz şaşırttı açıkçası.

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - BigUnicorn - 24-03-2021

Fiyatı Flavor Pack olduğu için öyle. Dediğin gibi şuan ki durum CK2>CK3. Gelecekte bu oyun tabi ki CK2 yi geride bırakır. Bence paradox'un elindeki en büyük potansiyeli olan oyun bu gibime geliyor. Ruler desinger konusu için açıklamaları yanılmıyorsam şöyleydi: Geçen oyunda ücretliydi şimdi tamamen aynısını bir kez daha ücretli şekilde vermek istemedik. Olay bu.

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - Attila the Hun - 24-03-2021

(24-03-2021, 23:12)WARTH : RPG ögeleri üçüncü oyunda daha kuvvetli iken tarihsel tutarlılık ve içerik bakımından ikinci oyunun üstünlüğü var

Tarihsel tutarlılıktan kasıt nedir? Avrupa'yı istila eden Aztekler veya iblislerden hamile kalan kadınlar mı?

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - BigUnicorn - 24-03-2021

(24-03-2021, 23:21)Attila the Hun :
(24-03-2021, 23:12)WARTH : RPG ögeleri üçüncü oyunda daha kuvvetli iken tarihsel tutarlılık ve içerik bakımından ikinci oyunun üstünlüğü var

Tarihsel tutarlılıktan kasıt nedir? Avrupa'yı istila eden Aztekler veya iblislerden hamile kalan kadınlar mı?

Tarihsel tutarlılık değil ama satanizm olayları güzeldi oyuna başka bir hava katıyordu. Ayrıca ayarlardan kapatılabiliyor. CK3'de bu tarz şeyler gelirse bence güzel olur. Zaten var biraz ama biraz daha olsa iyi olur.

Örnek vermem gerekirse (bilmediğimden soruyorum, oyunu henüz 8-9 saat oynadım); Oyunda Timur istilası bulunuyor mu? Oyunun başlangıcında ayarlar sekmesinde Moğol istilasını görmüştüm fakat CK2'deki gibi Turkic Invasion minvalinde başka bir ayar görememiştim.

(24-03-2021, 23:28)BigUnicorn :

Tarihsel tutarlılık değil ama satanizm olayları güzeldi oyuna başka bir hava katıyordu. Ayrıca ayarlardan kapatılabiliyor. CK3'de bu tarz şeyler gelirse bence güzel olur. Zaten var biraz ama biraz daha olsa iyi olur.

Açıkçası ben üçüncü oyunda fantastik ögeleri görmeyi pek istemem. Ayar olarak koyulabilir fakat mümkünse başarımlara etki etmesin.
Umarım oyun bir RPG-Strategy oyunundan çok bir 4X Grand Strategy oyunu olmaya çalışır. Ki şu anda öyle olacak gibi görünüyor.

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - Attila the Hun - 24-03-2021

Evet bulunuyor. CKII birçok yönden övülebilir ama bu yönlerden biri "tarihselliği" değil bence.

Şu anda CKII içerik açısından daha kabarık görünebilir ama CKIII'ün onu sollaması işten değil. CKII'de olduğu gibi başlangıç tasarımı ve amacından DLC'lerle sıyrılmaya çalışıp yamalı bir bohçaya dönüşmek yerine daha pürüssüz bir deneyim sunacak olması büyük bir avantaj. CKIII'te derinliğin azaltıldığını söyleyen de var ama ben CKII'deki gerekli gereksiz menü karmaşasından kurtulduğum için mutluyum.

RPG'yi çıkarma konusuna kesinlikle katılmıyorum. Crusader Kings serisi strateji ve rol yapma türlerinin bir karışımı olmalı, EUIV'ün Orta Çağ'da geçen versiyonunu oynamak istemiyorum.

(24-03-2021, 23:40)Attila the Hun : Evet bulunuyor. CKII birçok yönden övülebilir ama bu yönlerden biri "tarihselliği" değil bence.

Şu anda CKII içerik açısından daha kabarık görünebilir ama CKIII'ün onu sollaması işten değil. CKII'de olduğu gibi başlangıç tasarımı ve amacından DLC'lerle sıyrılmaya çalışıp yamalı bir bohçaya dönüşmek yerine daha pürüssüz bir deneyim sunacak olması büyük bir avantaj. CKIII'te derinliğin azaltıldığını söyleyen de var ama ben CKII'deki gerekli gereksiz menü karmaşasından kurtulduğum için mutluyum.

Ben de ilk birkaç saatte oyunun derinliğinin azaltıldığını söyleyen kişilerdendim. Fakat bir süre daha derinlemesine oynayınca tıpkı sizin de dediğiniz gibi aslında derinliğin azalmasından çok bir takım şeylerin derlenip toparlandığını gördüm. Örneğin Crown Authority kısmını ilk görünce ne kadar da basitleştirdiklerini düşünmüştüm fakat aslında olay sadece bir takım kanunların, tek bir sekme altında toplanmasından ibaretmiş.

Olay tamamen adaptasyonla ilgili. Eğer oyuna 1-2 saat bakıp da ''Bu neymiş be'' diye burun kıvıran arkadaşlar varsa 2-3 saat kadar daha şans versinler. Oyun hakikaten sağlam temeller üzerine oturtulmuş. Önümüzdeki senelerde bu temelin üstüne çok güzel yenilikler gelecek, oyun zenginleşecektir. Temiz potansiyeli var bu oyunun.

Bu arada bir sorum olacak. Oyunda oğullarımdan bazıları misafir olarak başka hanedanlara gidiyorlar. Host'u olarak Fransa Kralı görünüyor mesela. Bu olayı anlayabilmiş değilim. Gönderilen kişiler çocukların ward'ları falan da değiller.

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - BigUnicorn - 25-03-2021

CK serisinden rpg öğelerini çıkarmak demek karakter değil de ülke yönetmek demek. Yani HOI yada Eu olması demek.

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - WARTH - 25-03-2021

(25-03-2021, 00:04)BigUnicorn : CK serisinden rpg öğelerini çıkarmak demek karakter değil de ülke yönetmek demek. Yani HOI yada Eu olması demek.

Ben RPG öğelerinin çıkarılması taraftarı değilim zaten, onu ima etmemiştim. Benim demek istediğim dengeyi koruyabilmek. Oyun ne EU4'e dönsün, ne de Sims'e. CK2 bu ayarı çok güzel tutturmuştu.

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - SkyWolf - 25-03-2021

(24-03-2021, 23:49)WARTH :
Bu arada bir sorum olacak. Oyunda oğullarımdan bazıları misafir olarak başka hanedanlara gidiyorlar. Host'u olarak Fransa Kralı görünüyor mesela. Bu olayı anlayabilmiş değilim. Gönderilen kişiler çocukların ward'ları falan da değiller.

Veraset sonucu kendisine toprak kalmayacak olan çocuklar gezgin oluyorlardı diye aklımda kalmış sanki. :3

(25-03-2021, 09:45)SkyWolf :
(24-03-2021, 23:49)WARTH :

Veraset sonucu kendisine toprak kalmayacak olan çocuklar gezgin oluyorlardı diye aklımda kalmış sanki. :3

Evet, olabilir. Çünkü zaten Bohemya ile oynuyordum. Malum Senatörlük olduğu için çocuklarıma hiç bir toprak hakkı doğmuyordu. Senatörlük sayesinde 2-3 nesil sonra taht bana kaldığı zaman veraset yasasını değiştireceğim zaten. Teşekkürler.

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - MarcussCrassuss - 25-03-2021

CK3 çok daha iyi bana kalırsa çünkü kullanıcı dostu, stabil, büyük potansiyele sahip ve bence en önemlisi Türkçe Yama sayesinde anlayarak, tadına vararak oynayabiliyoruz.

Yıllandıkça da CK3'den daha derinlikli olacağına hiçbir şüphe yok. Magnum Opus.

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - bcabuk - 25-03-2021

Ck2 crush vermiyordu oyun CK3 de oyunu oynayamıyorum.

(25-03-2021, 12:03)MarcussCrassuss : CK3 çok daha iyi bana kalırsa çünkü kullanıcı dostu, stabil, büyük potansiyele sahip ve bence en önemlisi Türkçe Yama sayesinde anlayarak, tadına vararak oynayabiliyoruz.

Yıllandıkça da CK3'den daha derinlikli olacağına hiçbir şüphe yok. Magnum Opus

Stabilite kısmına özellikle katılıyorum. Oyun her yönüyle stabil ve pürüzsüz. 1x ile 5x hızları arasında devasa FPS farkları yok. Örneğin CK2'de haritayı Orta Avrupa bölgesine getirdiğim zaman FPS düşüyordu. Yoğun ağaçtan mı kaynaklı bilemiyorum. Fakat bu olay CK3'de başıma gelmedi.

Yalnız şu advice'ların olduğu kısım biraz daha derlenir toparlanırsa daha iyi olabilir. Ona özel yeni bir pencere açılabilir mesela.

(25-03-2021, 15:45)bcabuk : Ck2 crush vermiyordu oyun CK3 de oyunu oynayamıyorum.

Crash gibi sorunlarla hiç karşılaşmadım. İkinci oyunda da karşılaşmamıştım. Oyun dosyalarından veya modlardan kaynaklı bir sorun olabilir mi?

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - kırmızı - 01-04-2021

Benim için en büyük problem, başarılar. Ck2 oynaya kadar başarıları hiç umursamazdım ama sonra benim için hedef haline geldiler. Her oyunda kendime birkaç başarı seçip onlara yönelik oynuyordum. Ck3'te yama olduğu için başarılar kapalı. Çok mutsuzum. Çözümü bulursanız haber edin size zahmet.

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - Attila the Hun - 01-04-2021

Yamanın Steam Atölyesi sayfasının "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünden:

5. Yamayla başarım alınabiliyor mu? :Paradox Development Studio'nun son 2 strateji oyunu Crusader Kings III ve Imperator: Rome'da oyun motorunda yapılan güncellemeler neticesinde lokalizasyon dosyalarında yapılan tek bir harf değişikliği dahi oyunun Checksum'ının (oyun kodunun) değişmesine sebep oluyor. Bu da, bu oyunlarda Türkçe Yama ile başarım alınamayacağı anlamına geliyor. Bu bizim düzeltebileceğimiz veya değiştirebileceğimiz bir şey değil.

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - kırmızı - 02-04-2021

(01-04-2021, 21:39)Attila the Hun : Yamanın Steam Atölyesi sayfasının "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünden:

5. Yamayla başarım alınabiliyor mu? :Paradox Development Studio'nun son 2 strateji oyunu Crusader Kings III ve Imperator: Rome'da oyun motorunda yapılan güncellemeler neticesinde lokalizasyon dosyalarında yapılan tek bir harf değişikliği dahi oyunun Checksum'ının (oyun kodunun) değişmesine sebep oluyor. Bu da, bu oyunlarda Türkçe Yama ile başarım alınamayacağı anlamına geliyor. Bu bizim düzeltebileceğimiz veya değiştirebileceğimiz bir şey değil.

Evet bunu gördüm ama başta ck2'de de başarı alınmıyordu. Sonra "başarı alma modu" yapılmıştı yanlış hatırlamıyorsam. 

ck3 için de şöyle bir şey buldum ama ingilizcem yeterli olmadığından tam anlayamadım. Normal mod gibi kurmaya çalıştım ama olmadı heralde. Bu mod, burada da paylaşılmıştı ama bulamadım şimdi neredeyse.

https://fearlessrevolution.com/viewtopic.php?t=13584

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - Duman - 02-04-2021

CK2'de (ve Imperator öncesi tüm PDX oyunlarında) checksum hesabına lokalizasyon klasörü dahil edilmiyor. Dolayısıyla değil mod kurmayı, oyunun lokalizasyon klasörünü baştan aşağıya değiştirseniz dahi oyunun checksumı etkilenmiyor, bu da başarım alınabileceği anlamına geliyor. "Başarım Alma Modu" diye bir mod yok.

O atılan link CheatEngine aracılığıyla başarım aktifleştirmekten ibaret.

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - kırmızı - 02-04-2021

Cities skylines ile karıştırdım heralde orada da epey mod kurmuştum. Muhtemelen oradaydı. CheatEngine aracılığıyla aktifleştirmek derken, oynarken gerektiği gibi aktif olmuyor da kendimiz manuel mi seçiyoruz şunu başardım, bunu başardım diye?

Crusader Kings II vs Crusader Kings III.. Tartışalım - Duman - 02-04-2021

Attığın linkteki siteyi biraz incelersen, gerektiği gibi aktif olması gibi bir durum olamayacağını, Cheat yoluyla başarım elde edildiğini görebilirsin. Sen şartları gerçekten sağlasan da, sana başarımı tam o an verse de, o başarımı hesabında hileyle aktifleştirmiş olacaksın. Çünkü başarımı aktifleştiren şey CheatEngine. Hile programı.