Strategyturk Forumları
Oyun Sohbet - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Genel Forumlar (https://forum.strategyturk.com/forum-genel-forumlar)
+--- Forum: Oyun Forum (https://forum.strategyturk.com/forum-oyun-forum)
+--- Konu Başlığı: Oyun Sohbet (/konu-oyun-sohbet)

Oyun Sohbet - Doraemon - 01-07-2017

Sanırım bende de olacak o dlc'ler.

Total War Rome II: Blood and Gore
Endless Legend - Echoes of Auriga Add-on
Dawn of War II Retribution - Ultramarines DLC
Total War Attila: Blood and Burning
Shogun 2 Blood Pack

Bunlar varmış.

Oyun Sohbet - SiyahAtlıHarzem - 25-07-2017

Valiant Hearts oyununu oynamayan kalmasın.Bana göre Mafia 2'den sonra en iyi hikaye yapısına sahip oyun diyebilirim.Hikaye bazlı oyunlara kanı çabuk ısınan biri de değilim aslında.Savaşın afedersiniz ama ne kadar boktan ve iğrenç bir şey olduğunu oyun size çok güzel yansıtıyor.Oynayın oynatın

Oyun Sohbet - Kaiser-i Rum - 25-07-2017

smite oynayan var mı ?

RE: Oyun Sohbet - zencefil - 27-07-2017

(25-07-2017, 19:39)Kaiser-i Rum : smite oynayan var mı ?

Ben oynuyordum ama net frame work hatasından dolayı 1 yıldır oynayamıyorum. windows 7 ye dönmem gerek.

Oyun Sohbet - Ayro - 02-08-2017

Rainbow Six Siege başlangıç paketi 26 TL ye düşmüş. Yanında herhangi bir indirim sembolü olmadığına göre yeni fiyatı bu sanırım. Kesinlikle almanızı öneririm.

Oyun Sohbet - Doraemon - 09-08-2017

Bir kart oyunu daha dünyaya insanoğluna hayırlı olsun. DotA'lı kart oyunumuz da oldu.

https://www.polygon.com/2017/8/8/16116786/valve-artifact-dota-2-card-game

Oyun Sohbet - turkish lokum - 15-08-2017

LOTR temalı kaç tane strateji oyunu var

RE: Oyun Sohbet - GaulTurk - 15-08-2017

(15-08-2017, 22:02)turkish lokum : LOTR temalı kaç tane strateji oyunu var

Middle Earth in video games

Buradan listeye bakıp tüm oyunlarını bulabilirsin, stratejinin yanı sıra çok güzel oyunlar da var.

Oyun Sohbet - Duman - 06-10-2017

Guild Wars 2 indiriyorum free olarak deneyeceğim.

Oyun Sohbet - Sezar - 06-10-2017

O oyunu cok metediyorlar.Yorumlarini bekliyorum.

Oyun Sohbet - Duman - 14-10-2017

Cuphead 1 milyon satış rakamına ulaşmış, benzer türdeki oyunlar için ilham kaynağı olabilir: https://www.gamespot.com/articles/cuphead-sells-over-1-million-copies-already-on-pc-/1100-6454062/

Oyun Sohbet - Samethot826 - 16-10-2017

Counter Strike Global Offansive(CSGO) üstüne oyun tanımam <3

Oyun Sohbet - Duman - 25-10-2017

PS4 için Hidden Agenda isminde hikaye bazlı bir oyun çıkmış sanırım, oldukça ilgi çekici duruyor.

RE: Oyun Sohbet - Duman - 05-12-2017

Oyuncu kararlarıyla şekillenen oyunlar özellikle izleme yönünden oldukça eğlenceli oluyor, açıkçası FPS bir oyunu veya strateji bir oyunu başkası oynarken izlemeye pek anlam veremiyorum ancak hikayeli oyunlarda tüm bu lets play unsuru anlam kazanıyor. İlk olarak konudaki bir önceki mesajımda bahsettiğim Hidden Agenda'yı yorumlayayım:

Oyunun en büyük sıkıntısı, yanlış kararlar verildiğinde oyunun çok kısa (yaklaşık 2 saat) sürmesi. Oyun içerisinde kazanmak (doğru kararları vermek) ve kaybetmek (yanlış kararlar almak) arasında net bir çizgi var dolayısıyla verdiğiniz kararlarla hikayeyi şekillendirmekten ziyade, sanki hikayede başarılı veya başarısız olduğunuzu hissediyorsunuz ve bu optimal olmayan bir oyun deneyimiyle sonuçlanıyor, bu şekilde kararlarla işleyen oyunlarda başarısız olunmasına karşı değilim ancak başarısızlığın da derinlemesine işlenmesi lazım (hayatın kaydı hapse girdin bitti yüzeyselliğinden ziyade)

Oyunun konusunu yüzeysel buldum, pek şaşırtıcı değil çoğu yerde gerçekçi olmasına kasılmış ancak gerçekçi olamayan yönleri var (oyunu oynamayı planlıyorsanız siyah kısımlardan kaçının) (katilin bir peruk bir makyajla kimseyi şüphelendirmeden kimi zaman hayat kadını kimi zaman garson rolüne girebilmesi gibi) katili bulma, kriminal bir gizemin çözümü gibi konular bu tarz oyunlarda güvenli oynamak olarak görülebilir (Wolf Among Us'un başarısı buna bir örnek) ancak bu oyun o güvenceyi çarçur etmiş gibi geldi bana. Karakterler arası ilişkiler çok yüzeyseldi, çoğu noktada verilen kararlar sanki farklı şeylermiş gibi görülse de aslında belli bir doğrultuda zorlama içeriyordu (cins polis memurunun ölümü üzerine ortağımız dün gece neredeydin diye sorduğunda verdiğimiz 2 tepkinin de aşırı tarzda "bana güvenmiyor musun?" tarzında olması buna örnek)

Gelelim Until Dawn'a, Hidden Agenda ile benzerlik içermesi şaşırtıcı değil çünkü SONY tarafından aynı geliştiriciye yaptırılmış ancak Until Dawn'da hem konu hem oynanış çok daha iyi ele alınmış. Her şeyden önce "başarısız olsanız bile" oyunun uzunluğu çok fazla etkilenmiyor, oyun içerisinde daha fazla oynanış mekanikleri, daha fazla puzzle var. Hidden Agenda'da quicktime eventleri bulunan bir film izliyorsunuz ve sadece arada kararlar alıyorsunuz, Until Dawn ise biraz daha Telltale oyunlarına benziyor (ancak Telltale tüm bu hikaye tabanlı oyun işinin yüzkarasıdır bunu bir kenara yazalım) oyundaki 1 değil toplamda 3 hikaye var (Mystery Man, 1952, The Twins) ve bu 3 hikayenin kendince bir gizemi var.

Until Dawn'ın zayıf kaldığı kısım korku yönünde, çok fazla jumpscare kullanılmış ve bir yerden sonra bu ağızda ucuz bir tat bırakıyor. Her ne kadar karakterler teenagerlar olsa da, bu karakterlerin arasında Hidden Agenda'ya oranla çok daha derin ilişkiler var (belki de teenager olmasından faydalanılıyor), birbirini sevmeyen karakterler var, birbirini çekemeyen, birbirine aşık karakterler var ve daha da önemlisi her karakterin belli bir kişilik özelliği var kimisi daha espriliyken kimisi daha romantik. Oyun içerisindeki hamlelerinizle bunları manipule edebiliyorsunuz ve bu oyunda size çeşitli avantajlar/dezavantajlar sağlıyor. Oyunda bazı karakterler fazla ön plana çıkarken bazı karakterler silik kalabiliyor öyle bir sorunu var, örneğin Mike bir yerden sonra oyunun başrol karakteri gibi bir hal alırken Jess oyunun başında kayboluyor oyunun sonunda ortaya çıkıyor daha dengeli dağıtılabilirmiş bazı roller. Genel itibariyle özellikle Hidden Agenda'ya oranla (her ne kadar doğaüstü unsurlar içerse de) Until Dawn'ın hikayesini daha çok beğendim, tüm bu Wendigo (Amerikan yerlisi laneti) olayı bir başka hikaye bazlı oyun olan Beyond Two Souls'u anımsatıyor

Bu tarz hikaye tabanlı oyunların "gerçek bir oyun olmamaları yönünden" aldığı belli eleştiriler var ve bu eleştiriler genel olarak haklı yönde. Quicktime eventler oyun dünyasında sevilmiyor, ekranda bir anda çıkan üçgen sembolü üzerine üçgene basarak oyunda ilerlemek gameplay anlamında bir şey ifade etmiyor. Bu tarz hikaye oyunlarına gerçek bir gameplay katabilen firma müthiş bir formül üretmiş olur, ancak SONY tarafından yaptırılan Until Dawn, Hidden Agenda, Beyond Two Souls, Heavy Rain gibi kaliteli yapımların dışında bu işin baba firması Telltale ve Telltale oyunlarında 1 gram ilerleme olmuyor oynanış açısından.

Oyun Sohbet - altnkurt - 05-12-2017

Hikaye tabanlı oyunları derin hikayesi olan oyun gibi oyunlar ve derin hikayesi olan film gibi oyunlar olarak ayırmak lazım. To the Moon, Until Dawn, Beyond Two Souls, Heavy Rain gibi oyunlar gerçekten çok güzel oyunlar ve çok güzel hikayeleri var. Ama oynanış mekanikleri açısından film veya animasyona yön veriyor havası yaşıyorsunuz.

Bunun yanı sıra MGSV, The Last of Us, Horizon Zero Dawn, The Witcher gibi oyunlarda da müthiş bir hikaye derinliği var. Fakat diğer türden farklı olarak bunlarda bir filme yön vermekten çok filmin içinde yaşama rolündesiniz.

Bu açıdan bazı kesimler diğer türü pek gerçek bir oyun olarak kabul etmiyor. Bunda haklı oldukları yönler de var. Mesela bende komedi filmlerini gerçek bir film gibi görmüyorum. Ama sonuçta her iki türü de seven ve ilgilenen insanlar var. Önemli olan da bu.

Oyun Sohbet - Voiid - 08-12-2017

Ralli hayranları varsa bu forumda, kesinlikle WRC 7 almalı. Diğer WRC oyunları hayal kırıklığına uğratsada WRC 7 için çok uğraşılmış ve şuanda DiRT'den aldı liderliği.

Serinin sekizinci oyununda çok büyük bir ihtimal ile Türkiye olacak. Çünkü WRC, 7 yıl aradan sonra Türkiye'ye geliyor 2018 sonlarında. En son 2010'da olmuştu yarışlar. Her sene farklı mekanlar ve araçlar eklenmekte. WRC'nin 2017 araçları çok hoş ve elit bir şekile sahip.

Bilmeyen vardır belki, WRC serisi her sene olan Dünya Ralli Şampiyonasının resmi oyunudur. Bu nedenle PES-FIFA gibi 2010'dan beri her sene yeni bir oyunu çıkmakta ve yarışlar hangi ülkelerde geçiyor, hangi pilotlar var ise aynen oyuna aktarıyorlar. WRC 2010'da Türkiye vardı ve Türk pilotlar. Aynı şekilde WRC 4'de de vardı fakat Türkiye haritası yoktu sadece pilotlar vardı. Yani 2014 yılında pilotlarımız WRC'ye katılmış. WRC'nin 8. oyununu büyük bir heyecan ile bekliyorum ve artık hayal kırıklığına uğramayacağız gibi yedinci oyunda rayına oturttular çünkü. F1 2016'da Azerbaycan'ı gördük Türk ülkesi olarak. WRC 8'de de Türkiyeyi göreceğiz.

Demek istediğim ilk defa güzel grafikli ve detaylı oyunlarda ülkelerimizi görüyoruz/göreceğiz. Driver 3 Istanbul'dan sonra iyi gelecek... Yarış oyunlarından başladık bakalım.

RE: Oyun Sohbet - cemal - 11-12-2017

Fallout 4 VR yarın Htc vive için çıkacakmış ne düşünüyorsunuz imkanınız olsaydı oynarmıydınız?

DQyTufTUEAEtKek.jpg

Oyun Sohbet - PashaZade - 25-12-2017

Evet arkadaşlar, bildiğiniz üzere Steam Kış İndirimleri sürüyor ve ben bu indirimlerden birkaç oyun alarak çıkmak istiyorum. Lakin kafamda takılan bir soru var. Sizce Rainbow Six Siege Starter Edition almalımıyım ? Anladığım kadarıyla oyun karakterlerini açmak biraz zormuş ve uğraştırıyormuş. Birkaç kişiden bunun pek önemli birşey olmadıgını, çok fazla olmayan bir saat sayısıyla karakterlerin açıldığını öğrendim. Bazıları da oyunun o haliyle alınmasının gereksiz olduğunu söylediler. Açıkçası normal versiyonu alacak param var ama o kadar paraya değer olduğunu düşünmüyorum-fikrim yok. Tavsiyelerinize açığım.

Oyun Sohbet - Ayro - 25-12-2017

Sadece starter edition sahibiyim, Mayıs Ayı'ndan beri toplam 450 saat yaptım ve 36 operatörün 23(4 tanesini oyun ücretsiz verdi) tanesine sahibim. Oradan hesap edebilirsin. Ayrıca önümüzdeki yıl boyunca toplam 8 tane daha operatör gelecek.

@PashaZade

RE: Oyun Sohbet - PashaZade - 26-12-2017

(25-12-2017, 23:39)Ayro : Sadece starter edition sahibiyim, Mayıs Ayı'ndan beri toplam 450 saat yaptım ve 36 operatörün 23(4 tanesini oyun ücretsiz verdi) tanesine sahibim. Oradan hesap edebilirsin. Ayrıca önümüzdeki yıl boyunca toplam 8 tane daha operatör gelecek.

@PashaZade

Teşekkürler Ayro, önerini dikkate alacağım  :up: