Strategyturk Forumları
[MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Europa Universalis IV (https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv)
+---- Forum: EU4: Multiplayer (https://forum.strategyturk.com/forum-eu4-multiplayer)
+---- Konu Başlığı: [MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 (/konu-mp-eu4-multiplayer-agustos-2016)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

EU4 - Multiplayer : Ağustos [I] - PashaZade - 18-08-2016

Hindistandaki dengeden size ne ? Asyadaki denge hiçbir şekilde bozulamayacak şekilde düzdür.

[EU4MPA] Markgrafschaft Brandenburg - PashaZade - 18-08-2016

Almanların İmparatoru hakkındaki önceki düşüncelerimizi değiştirip onları tebrik ediyoruz.

EU4 - Multiplayer : Ağustos [I] - kaan0550 - 18-08-2016

Daha önce İsviçre'de bir oyuncu oynamış olsa ve ben onun yerine gelsem yada ai çok güçlü olsa dengeleri çok fazla değiştirebilcek gücü olsa Duman'ın itirazlarını anlarım. Fakat 90 dev ülkeyi ha 10 sene sonra oynamışım ha 10 sene önce oynamışım.

[EU4MPA] Ming Empire - Duman - 18-08-2016

Ming Hanedanının yayılmacı politikasını kınıyoruz.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos [I] - Blackwhist - 18-08-2016

Yine hareketlilik var çekirdeğimi aldım geldim pusuya yattım olanları izliyorum Steammocking

B1d2vbGIcAEsEHR.jpg

[EU4MPA] Papalık Devleti - Fire - 18-08-2016

Biz kafirler giremez diyoruz yol geçen hanına döndü burası

O dediğin denge olayı single playerda var hemde gayet güzel. Multiyi boşuna oynuyoruz ozaman. Hepimiz single oynuyalım dengeli dengeli

EU4 - Multiplayer : Ağustos [I] - Duman - 18-08-2016

Ülkenin büyüklüğü küçüklüğü ile, dev'i ile alakası yok. Bu zamana kadar yapılan siyasetin, diplomasinin ve stratejinin İsviçre'de oyuncu olmadığı hesaba katılarak yapılması ve senin bir anda ortaya çıkarak coğrafyandaki ülkelerin hesaplarını olumsuz bir şekilde etkilemiş olman, diğer oyunculara kıyaslandıgında o oyuncular için hesap bozulması, haksızlık ortamı yaratır.

Bu sebeple eski mplerde oyuncuların yakınlarında ülke vermezdik, şimdi ise Avrupa'da vermiyoruz. Örneğin ben Brandenburg'um yanımda Lübeck var iki topraklı, şuan istesem savaş açar işini bitirebilirim. Ancak bir sonraki oyun Lübeck'e gökten oyuncu inse ne olacak? O Lübeck oturup Fransa ile İsveç ile belki Osmanlı ile diplomasi yapıp, birkaç oyuncu ile müttefik olup diğerlerinden de garantörlük alsa ne olacak? Bölgedeki denge değişecek, benim oyunum kötü etkilenecek. Olay bundan ibaret.

Ama bomboş olan Asya ve Afrikaya adam ithal edebiliriz. Anladın mı ?

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos [I] - Duman - 18-08-2016

88kPaQ.jpg

Bu da bir kenarda kalsın. Avusturya'yı yıkabilmek için deneyimsiz Avusturya oyuncusunu ikna edip ülkesinde tutmak isteyenleri multiplayer topluluğu unutmasın. Avusturya'ya geçebilecek daha deneyimli arkadaştan ona Polonya'dan gelen özel mesajı da aldım ancak rencide olmaması için yayınlamayacağım. 

Osmanlı ile savaş olasılığı varken Avusturya'ya deneyimli oyuncu geçirmeye çalışıp özel mesajdan bu oyuncuya ulaşan Polonya, Osmanlı ile müttefik olduktan sonra Avusturya'ya o rica ettiği oyuncu geçmeye çalıştığında Avusturya'nın asıl oyuncusunun nerede olduğunu sorguladı. Deneyimli oyuncunun geçmesini istemedi. 

Bu durumu chatte belirttiğimde Osmanlı ile arasında bir antlaşma olmadığını ifade eden Polonya, Avusturya'ya deneyimsiz oyuncuyu geçirmeyi başardığı oyun içerisinde Osmanlı ile müttefik olarak Avusturya'ya saldırdı. Osmanlı Viyana'ya komşu oldu. Avusturya dağıldı.

Multiplayer etkinliklerinde gördüğüm en kirli 2. hareket. Tekrarlanmaması dileğiyle.

Ben hiç bir oyuncuyla yoktan diplomasi var etmedim. Fransa ile zaten müttefik başladım. Hatta onu bozmak zorunda kaldım. Senin bu dediklerinden şu sonuç çıkıyor. Ilk başladığımız kadroyla oynuyalım bidaki oyun kimse gelmesin. Hatta bir oyun kaçırmışsa bir sonrakinede girmesin çünkü dengeler değişmiş olcak. Bu denge değişme olayını fazla abartıyorsun. Oyun aşağı yukarı 400 yıl sürüyor ve ben 10 yıl geç geldim sadece. Ne oyunlar gördüm kocaman ülkeleri oynayıp müttefikleri değiştirip rival yapıyolar. Benimkiyle kıyaslanamaz.

Sana çareyi söyliyim tekrardan
-Başlamış oyuna yeni kimseyi almayın
-1 gün ülkesine gelmemiş olanıda almayın
böyle dediğin denge bozulmaz anca

Yaptığın sadece oyunun tadını kaçırmak Duman.

EU4 - Multiplayer : Ağustos [I] - Redtay - 18-08-2016

İsviçre'ye bu akşam zaten asıl oyuncusu gelecekti ama gelmedi o konuda bir sorun yok. Polonya'nın ne yaptığı ise insanlığına kalmış.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos [I] - kaan0550 - 18-08-2016

(18-08-2016, 01:20)PashaZade : Ama bomboş olan Asya ve Afrikaya adam ithal edebiliriz. Anladın mı ?

Asya'da zevksiz zevksiz ai allyler alıp ai 'lerle savaşıp ai toprakları kazanmak mı? Teşekkürler kalsın. Single playerdada aynısı var.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos [I] - Duman - 18-08-2016

İsviçre'de oyuncu mu varmış?

(18-08-2016, 01:29)Redtay : İsviçre'ye bu akşam zaten asıl oyuncusu gelecekti ama gelmedi o konuda bir sorun yok. Polonya'nın ne yaptığı ise insanlığına kalmış.

Bu bana yeterli. İçim rahat uyuyabilirim artık. Kimsenin dengesini bozmamışım demek ki

Öncelikle Asya'daki ülkeleri saçma yere kötülemişsin. Anlaşlıyorki bir şey anladığın yok. Bu oyun sadece Avrupa için var olmadı. Oyunda 6 tane kıta var. Oynanılabilecek kıtalar ise 5. Eğer Amerikalarda oynamak istemiyorsan 3 Kıta kalıyor. Oyuncuların yüzde 80i Avrupadayken senin Avrupaya geçmene izin mi verileceğini sandın ? Eğer öyle sandıysan MPye ayak uyduramıyorsun singlea git daha iyi. Açıkçası şu iki mpdir Duman'a karşı bir savaş başlatmışsınız. Psikolojik olarak çok ileri gidiyorsunuz. Ama doğruya.
DOĞRU SÖYLEYENİ 9 KÖYDEN KOVARLAR.

(18-08-2016, 01:35)PashaZade : Öncelikle Asya'daki ülkeleri saçma yere kötülemişsin. Anlaşlıyorki bir şey anladığın yok. Bu oyun sadece Avrupa için var olmadı. Oyunda 6 tane kıta var. Oynanılabilecek kıtalar ise 5. Eğer Amerikalarda oynamak istemiyorsan 3 Kıta kalıyor. Oyuncuların yüzde 80i Avrupadayken senin Avrupaya geçmene izin mi verileceğini sandın ? Eğer öyle sandıysan MPye ayak uyduramıyorsun singlea git daha iyi. Açıkçası şu iki mpdir Duman'a karşı bir savaş başlatmışsınız. Psikolojik olarak çok ileri gidiyorsunuz. Ama doğruya.
DOĞRU SÖYLEYENİ 9 KÖYDEN KOVARLAR.

Asyadaki ülkeleri kötülemedim ve çoğunluk Asya'da oynasaydı bende Asya'da oynardım. Anlaşılıyor ki senin okuman yazman yok çünkü yazdığım basit cümleyi bile anlıyamamışsın. Kavga etmek istemiyorum ama kavgaya yer arıyorsun. Birilerine yalakalıklık yapcam diye yalan yanlış hitamlarda bulunma. Ne dediğimi oku öyle cevap ver.

EU4 - Multiplayer : Ağustos [I] - Redtay - 18-08-2016

Tartışmayı saçma bir şekilde uzatmaya gerek yok.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos [I] - iberkay - 18-08-2016

Öncelikle beni 'bir oyun için kendinizi bu kadar düşürmeyin' diyerek itham eden,yani üst perdeden karakterime laf eden ve olayları çarpıtan @Duman a cevap vereceğim.Olayları kısa kısa ve en ince ayrıntısına kadar anlatmanın gereği olduğunu düşünüyorum.Zaten özel mesajlarım insanların ağzında sakız olduysa benim de anlaşmaları açıklamam da sıkıntı olacağını düşünmüyorum.Biraz uzun bir yazı olacak okuyanlar kusura bakmasın.

Öncelikle ilk mp gününden sonraki durumdan söz etmek lazım.Brandenburg imparator güçlü bir ordusu var ve Osmanlı ile müttefik, çarşamda muhtemel Moskova ya oyuncu gelecekti.Benim tarafımda ise müttefiğim İsveç savaşta ve ordusu yıpranmış bir İsveç ve saçma savaşlar yüzünden Macaristan ı elinde zor tutacak bir Avusturya vardı.Yani olası savaşta güzelce parçalanacaktım.İlk mp gününden sonra steam den biraz Duman ile konuştuk, benden bütün Prusya kültürünü ve Polonya'dan ekstra iki toprak istedi, Otto içinse Kırım'a koridor.Bende son müttefik şanslarımı deneyeceğimi ayrıca Polonya kültüründen iki toprak da vermemin çok ağır olacağını yalnız müttefik bulamazsam muhtemel anlaşacağımı belirttim.Sonra sabah ya da öğlen hatırlamıyorum foruma girdim ve alper412(nicki tam hatırlamıyorum yanlış olabilir) Avusturya'yı alabileceğini yazmış.Ben de tek şansım Avusturya olduğu için ve güçlü bir Avusturya oyuncusu gerekli olduğu için forumun özel mesaj yerinden kendisine 'kardeşim gel Avusturya'ya geç 3 tarafım düşmanlarla çevrili.Beni kurtar.' benzeri şeyler yazdım.Öyle köpeğin olayım geç yazmadım ayrıca mevcut Avusturya oyuncusunun da hatalarını hem kendisine hem de forumda defalarca yazdım.Sonra alper isimli şahıstan cevap gelmedi bana.

Salı akşamı Duman yine mesaj attı Prusya kültürünü istediğini yineledi istersem yıkarım şu an seni dedi (yıkardı.)Ben de Avusturya mevcut oyuncusuyla işimin zor olduğunu ve kabul edeceğimi belirttim.Sonrasında sohbet ederken 'aslında Avusturya-Macaristan, Polanya-Litvanya-Moldova, İsveç vs Brandenburg, Ottomans ın dengeli bir savaş olduğunu ama Avusturya 'ya güvenemediğim için kabul edeceğimi belirttim ve ekledim oyuncu değişirse aslında işler de değişebilir'.Bana verdiği cevap şuydu, 'yeni Avusturya oyuncusu gelse bile senle ally bozacak yıkılırsın'.Yani alper isimli şahısla konuşulmuş ve ben yalnız bırakılmışım.Neyse dedik ve teklifi kabul ettik.

Sonra bugün öğlene doğru Osmanlı oyuncusu steam den beni eklemiş.Bende mesaj attım Duman'la anlaştık sıkıntı yok de mi sınırlar için 3 toprak alacaksın diye.Bana 5 toprak istediğini söyledi.Ben de zaten bütün Prusya'yı salınca 10 a yakın toprak kaybımın olduğunu üstüne de 5 toprağın fazla olacağını belirttim.Bunun üzerine Osmanlı oyuncusu böyle Duman ın çok güçleneceğini söyledi ve bana yeni bir teklif yaptı.5 toprak karşılığı brandenburg la ally bozacaktı ben de kabul ettim.Ama aramızda kesinlikle Avusturya'nın parçalanmasını veya benzer birşeyi yada müttefik olmayı teklif etmedim.Sadece olası brandenburg savaşında yanında olabileceğimi belirttim.Osmanlı ile anlaşınca da bunu Duman'a söylemesini mp de öğrenirse hoş olmayacağını söyledim.

Ben Osmanlı ile saldırmazlık paktı imzalayınca kendimi koruyacağım 2 li Moskova Brandenburg'tu ve bu ikiliye karşı mevcut Avusturya bana yeterliydi.Kaldı ki yerine geçebilirim diyen Avusturya oyuncusu da benle ally bozacaktı.Bende mevcut Avusturya oyuncusuyla konuştum ilk olarak 'Avusturya ile devam edecek misin' dedim cevabı evetti.Bende  'olası Brandenburg-moskova savaşlarında arkamda olacaksan ally devam ettirelim' ve defalarca mp odasında dediğim gibi 'Osmanlı ile sende anlaş, olası Osmanlı savaşına gelemem' diye belirttim.O da arkamda olduğunu belirtince Avusturya müttefikliği benim için kalıcı oldu.

Akşam mp odasına girilince Avusturya'da alper isimli oyuncunun olduğunu gördüm ve mevcut Avusturya'ya mesaj attım gelmiyor musun diye.O da geleceğini söyledi.Ben de Au oyuncusu niye değişiyor izni var mı diye sordum.Hemen Duman'dan cevap geldi 'Polonya, Osmanlı ile anlaşınca Au oyuncusu değişsin istemiyor.Ama dün Au ya geçecek insana nolur geç diye yalvarmış.Bir oyun için kendinizi bu kadar düşürmeyin' yazdı.Kendisi geçecek oyuncuyla benim müttefikliğimi konuşabiliyor ya da geçecek oyuncu arkadaş attığım özel mesajları koşar adım Duman'a söyleyebiliyor ama ben, beni yem edecek Avusturya oyuncusu istemeyince resmen karakteri bozuk oluyorum.Neyse burda bişey demedim ve oyuna başladık.

Sıkıcı bir şekilde oyun geçerken tek hedefim hızlıca Commonwealth kurmaktı nerdeyse savaşmadım bile.Aynı zaman da Avusturya oyuncusuyla konuşuyorum.Derken Osmanlı mesaj attı Avusturya'ya girecem ally boz diye.Ben de beklemesini söyledim ve ben bir konuşayım anlaşırsınız savaşa gerek yok dedim ve Avusturya'ya defalarca dediğim gibi Osmanlı ile anlaş yoksa gelemem savaşına bölünürüm yazdım.Sonra Avusturya oyuncusu 2-3 dk sonra bana Osmanlı'nın müttefikliğimizi bozması gerektiğini söylediğini ve ally i bozacağını söyledi, üzgünüm devleti düşünüyorum dedi ben de sıkıntı yok, sen bozmayıp otto girse zaten gelmeyecektim dedim.Sonra tek İsveç'le kaldım İran müttefiklik attı ve kabul ettim.Sonrasında Osmanlı oyuncusu Avusturya savaşına imparator olduğu için Brandenburg'un da geldiğini onları yeneceksek şimdi yenmemiz gerektiğini söyledi.Bana da makul geldi ama ayrı ayrı savaş açma, Brandenburg'un birine katılıp, birine katılmaması ile felakete yol açabilirdi.Biz de ally olmaya karar verdik ve üzülerek İsveç ittifakımı bozdum, bozmadan önce de oyuncusuna belirttim.Benim Duman'ın iddia ettiği gibi amacım Macar topraklarını paylaşmak değil Brandenburg'u sıkıştırmaktı.Bunu savaş sonu toprak almadığımdan anlayabilirlerdi ama herkes istediği gibi anlıyor.Sonra Avusturya savaşı açıldı ve katıldım, amacım dediğim gibi Brandenburg'u sıkıştırmaktı ama katılmadı ve hemen chat e yazdı 'bak dediğim gibi polonya-otto Avusturya'yı parçalıyor.Beni çıldırtan ve bu uzun paragrafları yazmama neden olan da bu laflar.Ayrıca ben kimseyle kankalık yapmadım, kuralları hiç ihlal etmedim, tek yaptığım ülkenin güçlü kalmasıydı.Ama sanki 10 kişiyle konuşmuş ona yalvarmış, onu satmış, gibi lanse edildim.

Ayrıca son olarak, 10 kişiyle konuşup herkese kazık da atabilirim.Bu bir oyun ve benim gerçek hayattaki karakterimi göstermez.Bir oyun için daha belki 2. yada 3. mp oyununu oynayan bir oyuncu olan bana; karakterine laf atarak, olayları çarpıtarak birşey elde edemezsin.Burda büyük resme bakmak gerek, eğer;
-Prusya kültürünü verip moskovaya doğru Poland-Persia-İsvec ittifağı oluşturup yardırsam hiç bir sıkıntı yoktu.Süper bir oyuncuydum.
-Ya da Avusturya oyuncusu değişirken ses çıkarmayıp müttefiksiz kalınca Brandenburg-Moskova-livonian ve toprakları alamayağı için Osmanlı da girecekti, bu şekilde 4-5 devletin arasında tost olsaydım da hiç sıkıntı yoktu.Çünkü ^Diplomasi yapamamış olacaktım.^
Çok aşırı yazdım farkındayım ama beni bu kadar yazmaya sevkeden şey oyun değil, karakterime benzetmelerle söylenmeye çalışılan laflar.Oyun umrumda bile değil.Cuma gelip bizzat Prusya ve Polonya yı teslim edeceğim kendi elimle.Ya da gidip ai yi tokatlayadabilirsin.Umrumda değil.Bir oyun için tanımadığın kişilerin karakterine laf söylemek hoş değil.Multiplayer den ayrılıyorum.

EU4 - Multiplayer : Ağustos [I] - jax61 - 18-08-2016

(18-08-2016, 01:27)kaan0550 : Ben hiç bir oyuncuyla yoktan diplomasi var etmedim. Fransa ile zaten müttefik başladım. Hatta onu bozmak zorunda kaldım. Senin bu dediklerinden şu sonuç çıkıyor. Ilk başladığımız kadroyla oynuyalım bidaki oyun kimse gelmesin. Hatta bir oyun kaçırmışsa bir sonrakinede girmesin çünkü dengeler değişmiş olcak. Bu denge değişme olayını fazla abartıyorsun. Oyun aşağı yukarı 400 yıl sürüyor ve ben 10 yıl geç geldim sadece. Ne oyunlar gördüm kocaman ülkeleri oynayıp müttefikleri değiştirip rival yapıyolar. Benimkiyle kıyaslanamaz.

Sana çareyi söyliyim tekrardan
-Başlamış oyuna yeni kimseyi almayın
-1 gün ülkesine gelmemiş olanıda almayın
böyle dediğin denge bozulmaz anca

Yaptığın sadece oyunun tadını kaçırmak Duman.

asyaya gelmek istedin de seni ordan kovan mı oldu? oyuna ilk girdiğinde basbas bağırdım..afrika boş asya boş diye. siz asyada oynamayı becerebilecke kadar kaliteli oyuncu değilseniz asyadaki devletlerin suçu nedir? boştaki devletlere saldırıyormuşuz.. beni zaten bilen biliyor. bir önceki mpde westernfrontun kalitesini de tüm forum gördü. demek ki neymiş?

ille de avrupa avrupa diye tutturup 2 oyun sonra mpye veda edecekseniz gelmeyin. oynadığınız ülkenin ağırlığını kaldıramayacaksanız bi zahmet asyaya afrikaya gidin de bu ağırlığı kaldırabilecek oyuncu gelsin oraya.biz keyfimizden gitmiyoruz oralara.

yok hayır sadece avrupada oynanacaksa bu oyun bi zahmet avrupa eu 4 mpsi olsun ismi.yani koloniye çıkan adam asyada afrikada amerikada oyuncu ile uğraşıyor değil mi?