Strategyturk Forumları
[MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Europa Universalis IV (https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv)
+---- Forum: EU4: Multiplayer (https://forum.strategyturk.com/forum-eu4-multiplayer)
+---- Konu Başlığı: [MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 (/konu-mp-eu4-multiplayer-agustos-2016)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - PashaZade - 20-08-2016

@Duman amacın nedir ? Ben Şu an hala aslında gizlice Çin ile kanlı bıçaklıyım. Ve Bharat da beni warn'la dı yani rahat rahat savaş açamıyorum. Ayrıca Çin ile hala Tayvan konusunu tartışıyoruz. Amerikada nasıl anlaşacağız bilmiyorum. Adama 1450 senesinde invasion yememek için Çin'le barışmak zorunda kaldım. NE YAPSAYDIM! Sen kurduğun New Order'inla oynamaya devam et. Çünkü yaptığın şeylerin haddi hesabı yok.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Duman - 20-08-2016

(20-08-2016, 02:18)Leon : Not : Bknz.Fransa Prusya ''Düşmanlığı''

Brandenburg olarak HRE İmparatoru iken Liege devletine yapılan Fransız saldırısına karşı Liege'i savundum, Fransızları muharebede yenip Lorraine dükalığını bırakmalarını sağladım. Şuanda bu iki devletin yolu ancak İmparatorluk vesilesiyle kesişebilir, nitekim birbirine yakın devletler değiller.

Coğrafyası olmayan oyuncular için :

88lN6d.jpg

Bkz vermeye çok meraklıysak 1518 senesinde İran'ı batılılaştırmaya giden Venediğe bakınız verin.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Furkovic - 20-08-2016

@Duman şu oluyor ben iki arada bir deredeyim doğuya gitsem Hindistan - Japan-Çin aralarında bir klup kurmuşlar biri sürekli afrikaya diğeri k.amerikaya bir diğeri endonezya ve g.amerikaya koloni yapıyor . Amaçları western olup avrupayı yıkmak . Doğuya ilerliyemiyorum yani . Aralarını bozmak istesem değişik cevaplar alıyorum .

Batıya gitmek istesem osmanlı var onla baş edemem batıdan bir ally bulmam gerek avusturya yıkıldı. Fransyaa hiç güvenim yok sana yanaşsam sende benle ally olmazdın.

Bu yüzden kuzeye gitmeyi deneyip İsveçle Rusyaya savaş açtım .

O kadar uğraşıp anlatmama rağmen Hala Doğu birliğinden bahsediyorsunuz. Ortada bir birlik varsa da ben yokum. Her zaman ASYALILAR yani kıta baabında birleştirdim. Ayrıca Ming ile dost olmak zorundayım eğer invasion yememek istiyorsam. Bu arada Ming haberin olsun Tayvan kolonize edilmeden aramızdaki olay bitmiş sayılmazdır.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Furkovic - 20-08-2016

(20-08-2016, 02:27)Duman :
(20-08-2016, 02:18)Leon : Not : Bknz.Fransa Prusya ''Düşmanlığı''

Brandenburg olarak HRE İmparatoru iken Liege devletine yapılan Fransız saldırısına karşı Liege'i savundum, Fransızları muharebede yenip Lorraine dükalığını bırakmalarını sağladım. Şuanda bu iki devletin yolu ancak İmparatorluk vesilesiyle kesişebilir, nitekim birbirine yakın devletler değiller.

Coğrafyası olmayan oyuncular için :

88lN6d.jpg

Bkz vermeye çok meraklıysak 1518 senesinde İran'ı batılılaştırmaya giden Venediğe bakınız verin.

Venedik konusuna girince orada ben haklıyım durumu redtaya izaahat ettim oda cezamı erkene çekti.

(20-08-2016, 02:26)PashaZade : @Duman amacın nedir ? Ben Şu an hala aslında gizlice Çin ile kanlı bıçaklıyım. Ve Bharat da beni warn'la dı yani rahat rahat savaş açamıyorum. Ayrıca Çin ile hala Tayvan konusunu tartışıyoruz. Amerikada nasıl anlaşacağız bilmiyorum. Adama 1450 senesinde invasion yememek için Çin'le barışmak zorunda kaldım. NE YAPSAYDIM! Sen kurduğun New Order'inla oynamaya devam et. Çünkü yaptığın şeylerin haddi hesabı yok.

Amacım düzgün bir oyun. Ben yıllardır bu multiplayer etkinliklerini ya düzenlemişimdir ya içerisinde bulunmuşumdur. Bakın orada bu zamana kadar yapılan OYUNCU savaşlarının listesi var. Yapılan 1 savaş hariç (onda da Avusturya'ya gank attılar) hepsinde ben varım. Bu benim savaşçıllığımla ilgili değil, oynanması gerektiği gibi oynamamla ilgili.

Oyuncular ya savaş açmıyor konuşarak ya tehditle ya da anlaşarak toprak alıyor (müttefiklerinden, düşmanı tehdit edip toprak alınmasına varım - ancak bir ülkeyi tehdit edip toprak alıyorsanız ondan sonra müttefik olmanız abestir) ya da kazanılması %99 garanti savaş ilanlarında bulunuyorlar.

4 kişi Moskova'ya girmekten veya tüm oyun Japonya'da dev basmaktan zevk alıyorsanız bilemem. Ancak oynadığınız oyun bu değil arkadaşlar.

Ben Japonya olsaydım oyunun başından beri Ming'i taciz eder ne zaman sendelese çelme takmak için orada olurdum. SAVAŞIRSINIZ SAVAŞ SONRASI BİR SINIR ÇİZERSİNİZ LAFIM YOK - ancak oyun içerisinde ülkeler aralarında MÜTTEFİK olup sınır belirliyorlar. Bu sakıncalı.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - jax61 - 20-08-2016

seni gayet net anlıyorum furkovic.. senin bu üstte yazdığın ileti bile benim kankacılık değil ortak hedefler doğrultusunda ilerlediğimi gösteriyor. hayır yıkmaya niyetimiz yok ama güçleneceğiz ve benim bu oyundaki en önemli amacım şudur..

oyun avrupa oyunu değil. biraz gözünüzü açın ve dışardaki süper güç olabilecek devletlere bir bakın. alıştınız avrupada bir devlet alıp koloni yapıp asya ve afrikayı işgal etmeye.şimdi doğuyu işgal edememek biraz sinirinizi bozdu galiba..

(20-08-2016, 02:34)Duman :
(20-08-2016, 02:26)PashaZade : @Duman amacın nedir ? Ben Şu an hala aslında gizlice Çin ile kanlı bıçaklıyım. Ve Bharat da beni warn'la dı yani rahat rahat savaş açamıyorum. Ayrıca Çin ile hala Tayvan konusunu tartışıyoruz. Amerikada nasıl anlaşacağız bilmiyorum. Adama 1450 senesinde invasion yememek için Çin'le barışmak zorunda kaldım. NE YAPSAYDIM! Sen kurduğun New Order'inla oynamaya devam et. Çünkü yaptığın şeylerin haddi hesabı yok.

Amacım düzgün bir oyun. Ben yıllardır bu multiplayer etkinliklerini ya düzenlemişimdir ya içerisinde bulunmuşumdur. Bakın orada bu zamana kadar yapılan OYUNCU savaşlarının listesi var. Yapılan 1 savaş hariç (onda da Avusturya'ya gank attılar) hepsinde ben varım. Bu benim savaşçıllığımla ilgili değil, oynanması gerektiği gibi oynamamla ilgili.

Oyuncular ya savaş açmıyor konuşarak ya tehditle ya da anlaşarak toprak alıyor (müttefiklerinden, düşmanı tehdit edip toprak alınmasına varım - ancak bir ülkeyi tehdit edip toprak alıyorsanız ondan sonra müttefik olmanız abestir) ya da kazanılması %99 garanti savaş ilanlarında bulunuyorlar.

4 kişi Moskova'ya girmekten veya tüm oyun Japonya'da dev basmaktan zevk alıyorsanız bilemem. Ancak oynadığınız oyun bu değil arkadaşlar.

Ben Japonya olsaydım oyunun başından beri Ming'i taciz eder ne zaman sendelese çelme takmak için orada olurdum. SAVAŞIRSINIZ SAVAŞ SONRASI BİR SINIR ÇİZERSİNİZ LAFIM YOK - ancak oyun içerisinde ülkeler aralarında MÜTTEFİK olup sınır belirliyorlar. Bu sakıncalı.

bunu yapmayacağı ne malum. :) belki ilerde fikrini değiştirip bana saldırmayı düşünebilir..şuan bana saldırsa da yenme şansı olmadığı için saldıramıyor.

Yenme şansı yoksa o kendi hatası. Oyunun suçu değil. Benim elimdeki Japonya ile Pashazade'nin elindeki Japonya farklı değil.

Brandenburg'un Fransa'yı, Polonya'yı, Avusturya'yı, İsveç'i yenme şansı çok mu var ? Ben bunların hepsiyle savaşmışım hepsini yenmişim. Yenmek zorunda da değilim. Yenilebilirim de, toprak da kaybedebilirim.

1550'ye gelmişiz yapılan 6 savaşın 5'ini ben açtıysam 20 kişilik multiplayerda bir oturun düşünün.

(20-08-2016, 02:21)Duman : Kankacılıktan ziyade multiplayerda barışı maksimize ederek AI'ye odaklanıp ülkeyi güçlendirme davranışı var çoğu oyuncuda. Bunun aşılması mentalite meselesi, çok mümkün olan bir şey değil. 

Multiplayerda bu zamana kadar yapılan oyuncu savaşları :
(Sadece oyuncular yazılmıştır)
  1. Venedik, Avusturya v Osmanlı, Brandenburg [Dengesiz Savaş!]
  2. Osmanlı, Polonya v Avusturya  [Dengesiz Savaş!]
  3. Brandenburg, Papalık v Fransa
  4. Papalık, Brandenburg, İngiltere v İsviçre
  5. Prusya, Papalık v Polonya, İsveç, İran
Görmemiz gereken ancak oyuncu davranışları sebebiyle göremediğimiz savaşlar :
  1. Polonya v Osmanlı (oyuncu toprak verip Prusya'ya odaklanmayı tercih etti, başarılı olamadı)
  2. İsveç v Moskova (oyuncu tek saldırmaktansa 4 kişiyi çağırıp saldırmayı tercih etti, yine yeniliyor)
  3. Fransa v İngiltere (İngiltere tüm toprakları satıp anakaradan çekildi)
  4. Hollanda v Kastilya (Kastilya toprakları satmayı tercih etti)
  5. Ming v Japonya (Kardeş kardeş yaşamayı uygun gördüler)
  6. Osmanlı v İran (Kardeş kardeş yaşamayı uygun gördüler)
  7. İran v Bharat (Ne oluyor hiçbir fikrim yok)
Listeye Kastilya v Fransa gibi olası savaşları dahil edemiyorum Kastilya'nın durumu itibariyle.

(20-08-2016, 02:18)HulkSpider03 : @Duman İster bu yorumu tak ister takma ister oku istersen de tınlama bile ama bir gerçeği yazacağım buraya...

Kurduğun sistem mi diyeyim düzen mi diyeyim mükemmel işlettin. O kadar güzel işlettin ki ben bile özür dileme kıvamına geldim. Nasıl eğleniyor musun aı polland ile?

Polonya AI değil. Bilip bilmeden konuşma. Aksine yeni gelen Polonya belki eski Polonya'dan daha net bir şekilde Osmanlı yanlısı ve Prusya düşmanı hareket etti, ancak başarılı olamadı.

Yazının geri kalanı cevap verilecek düzeyde değil, sadece dezenformasyonu engelleme amaçlı bu kısmına cevap verdim.
(20-08-2016, 02:38)Duman : Yenme şansı yoksa o kendi hatası. Oyunun suçu değil. Benim elimdeki Japonya ile Pashazade'nin elindeki Japonya farklı değil. 

Brandenburg'un Fransa'yı, Polonya'yı, Avusturya'yı, İsveç'i yenme şansı çok mu var ? Ben bunların hepsiyle savaşmışım hepsini yenmişim. Yenmek zorunda da değilim. Yenilebilirim de, toprak da kaybedebilirim. 

1550'ye gelmişiz yapılan 6 savaşın 5'ini ben açtıysam 20 kişilik multiplayerda bir oturun düşünün.

Bu arada şu acı gerçeği de belirteyim.

Yanlış bir söylemle beni AI Polonya'yı yenmekle suçlayan @HulkSpider03

Oyunun başından bu yana senin oynadığın Avusturya ve bu arkadaşların oynadığı Polonya AI kontrolünde olsaydı işim çok ama çok daha zor olurdu.

Belki yıkılmazdım ama bu kadar da rahat hareket etmezdim.

Oyun zekası oyundaki tüm oyunculara 'müttefik olak' yazmaktan ibaret oyuncular büyük ülkelerle oynamasın.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - HulkSpider03 - 20-08-2016

Yıllardır mp lerin içinde bulunman böyle işle yapmayacağın anlamında
(20-08-2016, 02:34)Duman :

Yıllardır mplerin içinde bulunman bu gibi kurmaca işleri yapmayacağın anlamına gelmez unutma.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Leon - 20-08-2016

@Duman
HRE den bahsi ediyorum.Ben ne desem artık hep ''haksız'' çıkıyorum boşuna buraya dizeler dizmeyeceğim.

Yazcaklarımın özetini geçeyim daha güzel olur.Lehlerin yaptığı planları Fransızlarla paylaştığında direkt olarak Prusyanın bilmesi garip değil mi ? Dengelerden bahsi eden adam şu anda dengeleri Fransa ile bozuyor.AU olmadan Prusya kurmalar vs. Buna göz yuman diğer GPler vs..Egonu tatmin etmek için sakın cevap yazma.Wester konusuna gelirsek oradaki claimlerimi almam ne zaman suç oldu ? İrandan banane olası bir Otto-İran savaşı bile olamayacak.Kırımda de halen durmakta olan claimler var en son galiba Kırımı Otto aldı.
Ayrıca , Coğrafyayı Eu4 ve ya diğer oyunlardan öğrenip Coğrafya terimlerini bilmeden yorum yapılması da ilginçmiş tebrik ederim bu konuda.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - jax61 - 20-08-2016

aynı yere geri dönüyoruz. ben japonyayı işgal edebilecek durumdayken işgal etmedim. bu tamamen benim tasarrufumdur. ayrıca yine belirttiğim üzere japonya ve hindistan ile dostluğumu bu bölümün ortalarında kurdum.hatta japonya ile son 1 saattir dostuz. ondan öncesinde herhangi bir şekilde çıkarımızın çatıştığı bir durumda kesinlikle savaş açacağımı kendisi çok iyi biliyordu.yine üstte sıraladığım üzere şuanda doğu teknolojik dezavantaja ve overseas expansiona açık bir bölgedir. bu da bizi ittifak olmaya itmiştir.bu mecburi ittifaklık gerektiğinde bozulabilir veya değiştirilebilir. şuanlık herhangi bir çatışma olmadığı için ittifaklık sürmektedir.

oyun başında eğer batıya sıkışıp kalmasaydınız ve doğuya da gelseydiniz güzel savaşlar yapabilirdik dumancım. sen savaştın evet. gidip hrenin en tehlikeli bölgesinden en op devletlerden birisini alıp hrenin gücünü kullanıp yendin. bu konuda ustasın bunu da biliyoruz ve seni takdir de ediyoruz ama bize laf atarken bulunduğumuz konumu ve olası tehlikeleri göz ardı etmemenizi rica ediyorum.

daha önce oynadığım bir ming oyununda japonyayı ful annex yaptığımı (oyuncudan ) gayet iyi biliyorsun duman.

Sen Japonya değilsin Duman ve açıkçası benim Mingle herhangi bir halt yemem seni gıddımına kadar ilgilendirmez.

Lütfen duman ilgilenmeyeceği işlere karışmayı çok sever. Bunu bana yapılan kompluyu bana söylemeden ortaya dökmesi gibi. İlginç olan insan bir austria oyuncusuna söyler bak seni yeyecekler velan böyle böyle konuşmalar var elimde der ama ne hikmetse demedi...(Demişse bile seni yeycekler velan dedi elimde şu şu konuşmalar var demedi)

@Leon

Avusturya olmadan Prusya kurmalar mı? Avusturya'yı ben mi yıktım? Osmanlı ve Polonya, yani benim ana düşmanım olarak hareket eden ülkeler Avusturya'yı yıktı. Ben aksine oyunun başından itibaren Avusturya'ya destekçi bir tavır sergiledim, iki kere Bohemya'ya saldırdığımda onun da saldırıp dilerse Çek topraklarını alabileceğini, Çek topraklarında gözüm olmadığını ifade ettim.

Sana oyunun başından beri orada claimi nasıl aldığın soruluyor, sen hala gelmiş 'claimim vardı aldım' diye cevaplıyorsun. Tekrarlıyorum, sana CLAIM NASIL ELDE ETTİĞİN soruluyor, sen 'claimi almak da mı suç' diye cevap veriyorsun.

Coğrafya bilen biri şu sınırlara sahip Prusya ve Fransa'nın sınır çatışması veya farklı bir sebepten savaşmasını beklemez. Öte yandan dediğim üzere HRE bendeyken Fransa HRE'ye saldırdığında tüm gücümle savaşa dahil oldum ve Fransa'yı muharebede yenilgiye uğratıp Lorraine'i serbest bırakmasını sağladım.

Eğer hala HRE'den bahsediyorsan spoiler vereyim artık İmparator ben değilim.

Öte yandan Lorraine hassasiyetimden anlaşılacağı üzere Fransa'nın işgal ettiği her Alman toprağını kendi hakkım görürüm ve ileride bunun için savaş açabilirim. Ancak sen oyundaki her İtalyan toprağını kendi hakkın göremezsin. Sen o esnada İran oyuncusunu batılılaştırmakla meşgulsun çünkü.

(20-08-2016, 02:45)PashaZade : Sen Japonya değilsin Duman ve açıkçası benim Mingle herhangi bir halt yemem seni gıddımına kadar ilgilendirmez.

Multiplayerda her oyuncunun oynanışı herkesi ilgilendirir.

DESTEKÇİ

DESTEK

DES

D

dostluk attım marriage attım kabul etcem dedin etmedin bile be yalan söyleme... Bir ara yardım bile ederim dedin özel mesja attın yukarıyı halledem ok dedin ama nerede???????

(20-08-2016, 02:48)HulkSpider03 : Lütfen duman ilgilenmeyeceği işlere karışmayı çok sever. Bunu bana yapılan kompluyu bana söylemeden ortaya dökmesi gibi. İlginç olan insan bir austria oyuncusuna söyler bak seni yeyecekler velan böyle böyle konuşmalar var elimde der ama ne hikmetse demedi...(Demişse bile seni yeycekler velan dedi elimde şu şu konuşmalar var demedi)

Hiçbir şeyi sana özelden söylemeye ihtiyacım yok. Umrumda olan senin oyunculuğun değil, Avusturya ülkesinin geleceğiydi. Yoksa sen yıkılmışsın dünyayı fethetmişsin benim için hiç fark yok. Avusturya ülkesinin yıkılması için seni oraya geçirdiklerini tahmin ettim, çünkü Avusturya'ya geçmek isteyen oyuncu bana Polonya'dan geçmesi üzerine rica aldığını söylemişti. Ancak oyuncu oyuna geldiğinde Polonya oyuncusu tam tersi şekilde bir söylemde bulunduğunda görüş değişikliklerini farkedip niyetlerini anladım.

Aynı şekilde Furkovic'in oyunun başında Osmanlı ile müttefik olup tüm oyunu o şekilde geçireceğini ve Hindistan'a ilerleyeceğini söylemiştim. Yapmaya çalışmış ancak Ming Bharat müttefikliği sebebiyle tam anlamıyla başarıya ulaşamamış o sebeple geldi burada Asya'daki birliği şikayet ediyor.

Bugün oyuna giren Polonya oyuncusunun (@saromax) Osmanlı'ya toprak satacağını da ülkesini seçtiğinde söylemiştim. Bunlar tamamen tecrübeden ve oyuncuları iyi izlemekten gelen şeyler. Tıpkı aynı Polonya oyuncusunun ordusu güneye inmeye başladığında Osmanlı'nın yardımına gittiğini sezmem gibi. O da farklı bir kural ihlaliydi, ancak tıpkı Venedik-İran meselesindeki Venedik gibi ona da bir yaptırım olmadı. Çok olmasına gerek de yok.

(20-08-2016, 02:52)HulkSpider03 : DESTEKÇİ

DESTEK

DES

D

dostluk attım marriage attım kabul etcem dedin etmedin bile be yalan söyleme... Bir ara yardım bile ederim dedin özel mesja attın yukarıyı halledem ok dedin ama nerede???????

O ülkeyi sen yönettiğin an o ülkenin sonu gelmişti zaten ve ben oyuna 4 toprakla başlayan Brandenburg'um. Seni kurtaramaz, büyük ihtimalle kurtarmazdım da. Destekçi olmak farklı, hayat kurtarmak farklı şeylerdir. Öte yandan oynamayı bilen biri olsaydı onun durumunu iyileştirmeye daha istekli olabilirdim.

Duman tüm dünyaya wc atsam seni ilgilendirmeyeceği gibi oynayamam da seni ilgilndirmez ! Ayrıca sen Amerikadasın Ben Avrupa ve Asyadayım sana ne benden ?

İhtiyacım yok diyen adam au nun geleceğini düşünüyor. Au oyuncusuna yardım etmezsen au nun nasıl geleceği olabilir

Kendinle çatışma bare be güzel kardeşim. Yazdıkça batıyorsun...

Bence de batıyor : Yoksa sen yıkılmışsın dünyayı fethetmişsin benim için hiç fark yok.
Aynı şekilde benim dediğim yer de de kendini batırdı.