Strategyturk Forumları
[MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Europa Universalis IV (https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv)
+---- Forum: EU4: Multiplayer (https://forum.strategyturk.com/forum-eu4-multiplayer)
+---- Konu Başlığı: [MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 (/konu-mp-eu4-multiplayer-agustos-2016)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - HulkSpider03 - 20-08-2016

(20-08-2016, 02:55)Duman :
(20-08-2016, 02:48)HulkSpider03 : Lütfen duman ilgilenmeyeceği işlere karışmayı çok sever. Bunu bana yapılan kompluyu bana söylemeden ortaya dökmesi gibi. İlginç olan insan bir austria oyuncusuna söyler bak seni yeyecekler velan böyle böyle konuşmalar var elimde der ama ne hikmetse demedi...(Demişse bile seni yeycekler velan dedi elimde şu şu konuşmalar var demedi)

Hiçbir şeyi sana özelden söylemeye ihtiyacım yok. Umrumda olan senin oyunculuğun değil, Avusturya ülkesinin geleceğiydi. Yoksa sen yıkılmışsın dünyayı fethetmişsin benim için hiç fark yok. Avusturya ülkesinin yıkılması için seni oraya geçirdiklerini tahmin ettim, çünkü Avusturya'ya geçmek isteyen oyuncu bana Polonya'dan geçmesi üzerine rica aldığını söylemişti. Ancak oyuncu oyuna geldiğinde Polonya oyuncusu tam tersi şekilde bir söylemde bulunduğunda görüş değişikliklerini farkedip niyetlerini anladım.

Aynı şekilde Furkovic'in oyunun başında Osmanlı ile müttefik olup tüm oyunu o şekilde geçireceğini ve Hindistan'a ilerleyeceğini söylemiştim. Yapmaya çalışmış ancak Ming Bharat müttefikliği sebebiyle tam anlamıyla başarıya ulaşamamış o sebeple geldi burada Asya'daki birliği şikayet ediyor.

Bugün oyuna giren Polonya oyuncusunun (@saromax) Osmanlı'ya toprak satacağını da ülkesini seçtiğinde söylemiştim.  Bunlar tamamen tecrübeden ve oyuncuları iyi izlemekten gelen şeyler. Tıpkı aynı Polonya oyuncusunun ordusu güneye inmeye başladığında Osmanlı'nın yardımına gittiğini sezmem gibi. O da farklı bir kural ihlaliydi, ancak tıpkı Venedik-İran meselesindeki Venedik gibi ona da bir yaptırım olmadı. Çok olmasına gerek de yok.

(20-08-2016, 02:52)HulkSpider03 : DESTEKÇİ

DESTEK

DES

D

dostluk attım marriage attım kabul etcem dedin etmedin bile be yalan söyleme... Bir ara yardım bile ederim dedin özel mesja attın yukarıyı halledem ok dedin ama nerede???????

O ülkeyi sen yönettiğin an o ülkenin sonu gelmişti zaten ve ben oyuna 4 toprakla başlayan Brandenburg'um. Seni kurtaramaz, büyük ihtimalle kurtarmazdım da. Destekçi olmak farklı, hayat kurtarmak farklı şeylerdir.  Öte yandan oynamayı bilen biri olsaydı onun durumunu iyileştirmeye daha istekli olabilirdim.

En son yazdigina bir sey diycem. Yani polonyaya yaptigin bir oyuna ek olarak beni kandirmakla da 2.oyununu yaptin vay be 

Adam oynuyor beyler dagilin.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Duman - 20-08-2016

(20-08-2016, 02:45)jax61 :
...gidip hrenin en tehlikeli bölgesinden en op devletlerden birisini alıp...

En OP devletlerden birisi dediğin devlet aşağıdaki haritada çıplak gözle görülemiyor, 57 dev'e sahip.
Oyunda Hollanda'dan sonra en düşük development'e sahip ülke benim ülkemdi.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Leon - 20-08-2016

@Duman kendini haklı çıkartmayı bırak.%7.5 Disiplin galiba Minge geliyordu dimi @jax61 %7.5 disiplini , AE azaltması morali vs. Johan zaten direkt olarak Navarraya bile veriyor.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - jax61 - 20-08-2016

op dememdeki kasıt askeri idealarının sağlam oluşudur mingin bu süreçte askeri olarak aldığı bol bol kale savunması ve kale mainentancesi. tabi kale yapabilecek ekonomi varsa....2 gün önce imparator iken söylediğini hatırla..hrenin gücünü kullanarak büyümeyi başardın bundan söz ediyorum.elbette brandenburg bir şekilde büyümeli. büyüdüğünde de en tehlikeli ülkelerden birisi haline geliyor. bu süreçte diğer oyuncular becerip seni yenememişler ise bu da onların sorunu benim değil. ben kendi ülkemi düşünmekteyim ve tüm oyunum devletimi lider ülkelerden birisi konumuna getirmek üzerine kuruludur.umarım derdimi anlatabilmişimdir.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Duman - 20-08-2016

Oyuna 1000'den fazla development ile başlayan ve etrafındaki her devleti rahatlıkla yenebileceği bir coğrafyaya sahip Ming'i 'lider ülkelerden birisi konumuna getirmek' hedefinde başarılar dilerim @jax61. Umarım başarırsın.

Burada yazdıklarımın düzgün bir multiplayer oyun tecrübesi olmayan @Leon, @HulkSpider03 ve @PashaZade tarafından idrak edilemediğini farkettim, o sebeple multiplayerın yapısı ile ilgili tartışmalarda oyun deneyimi olmayan veya zayıf bu oyuncuların iletilerini es geçeceğim.

Soruma geliyorum tekrar, umarım muhatapları cevaplayacaktır.

Sene 1550, oyuna başlayalı 100 sene geçti. Oyuncular arasında sadece 6 savaş yaşandı. Bu 6 savaşın 6'sı da Avrupa'da, 5'inde ise ben varım. Diğer oyuncular napıyor? Osmanlı-İran, Ming-Japonya, Fransa-İngiltere, İsveç-Rusya savaşları neden göremedik?

Ben 100 sene içerisinde Avusturya oyuncusu ile, Venedik oyuncusu ile, Polonya oyuncusu ile, İsveç oyuncusu ile ve Fransa oyuncusu ile fiilen savaşa girdim, savaşlara asker gönderdim.

Siz bir oturun düşünün ben kimle savaştım bu mpde bu zamana kadar diye. Eğer cevap 0 ise ve 'oyuncularla savaşmak zorunda değilim ki' diyorsa iç sesiniz, singleplayer açın yanlış yerdesiniz.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Leon - 20-08-2016

Tecrübesiz ? Lol.İsviçrenin oyunucusu beni yabancı mplerden tanıdı.Seni köşeye sıkıştırdım şimdide ''Es'' geçiyorum bahanesi güzel kaçış tebrik ederim. İstersen en ağır hakareti yap yinede cevap vermeyeceğim.Zaten bu gün yaptığın terbiyesizlikte ortadaydı.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - jax61 - 20-08-2016

% 50 otonomi , mandate heaven , bulunduğu bölgede aynı dinden bölgesi olmayan , başlangıç itibariyle bir ton animist ve farklı din bölgeyle başlayan, olası bir weak claim tahta geçtiğinde tüm ekonomisi iflas edip tüm bölgelerinde devasa isyanlar çıkması muhtemel olan tüm hordelerin gögesinde ming.

mingin güçsüz olduğunu iddia etmedim. her ai yönetiminde dağılan mingden söz ediyorsun.laf persiadan japonya ming ittifakına kadar atladı. isteyen minge geçseydi. ya da seni japonyaya verselerdi de gelip benle uğraşsaydın. başından itibaren 6 savaşın 5 inde senin yeralman küçük ülke olman hedefteki ülke olman ve senin oyun karakterinle alakalı bir durumdur. bu süreçte asya ülkelerinin birbirleriyle savaşmamasının sebebi ise komşu olmamaları çıkar çatışması yaşamamaları ve tıpkı afrika ülkeleri gibi iç sorunlarla boğuşmalarıdır. yahu 2 gün öncesine kadar asya ülkelerinin beş para etmezliğinden dem vuran forum ahalisi şimdi asyayı eleştirir oldu. buna anlam veremiyorum. defalarca asyaya afrikaya adam gitsin dedim. şimdi mi aklınız başınıza geldi.

ama size müjdem var. afrikada hala büyük bir güç yok. gidebileceğiniz kocaman bir afrika var. size de başarılar dilerim..

ekleme yapayım. br önceki mpde de yanlış hatırlamıyorsam mingde oyuncu vardı ve mingin geldiği durum ortadaydı.bunu da hatırlattıktan sonra yatmaya gidiyorum. size iyi tartışmalar ..

@Blackwhist çekirdeğini al gel panpa.. büyük olay var :D

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - TurkJedi - 20-08-2016

Tartışmaya girmeyeceğim, kendimle alakalı kısımlara cevap veriyorum. Öncelikle Moskova'ya 4lü girdiğimiz söyleniyor, oyun boyunca tek osmanlı askeri tek rus askeriyle savaşmadı. Benim katılma amacım Prusya'nın Polonya'yı yemesini engellemekti, başarılı olamadım. Avusturya'ya gank de atmadık, o savaş Avusturya, Moskova vs Osmanlı, Polonya idi ve gayet dengeli bir savaştı.

Kankacılık mevzusuna gelince, kimseyle doğru düzgün tanışıklığım yok en çok tanıdığım insan Duman'dır bu grup içinde. İki Polonya ile de kankacılık yapmadım, ilkini Brandenburg'la beraber girmekle, ikincisini de saldırıp Brandenburg karşısında güçsüz düşürmekle tehdit ettim, onlar da taleplerimi kabul ettiler. İstediklerimi savaşsız alabilecekken savaşa girmeyi mantıklı bulmuyorum. Aynısını Venedik'e de yaptım, Adige'yi vermese Venedik'e kadar girecektim. İran'la olan ilişkimi de batı konusunda kendime güvenmediğimden iyi tutmak zorunda kaldım ki eğer peasants war artı onu takip eden pretender rebellion sırasında İran düşmanım olsa ağır darbe yerdim. Tabi önceden İran sindirilebilirdi ama dediğim gibi güvenemedim, İran'la kankalık bağım yok ve çıkarlarıma daha uygun olduğunu düşündüğüm anda satarım. Bu tüm oyuncular için geçerli.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - HulkSpider03 - 20-08-2016

Uuu bir tecrubesiz oyuncu lafi klasigi daha var mi baska yazcak?

Oturmuş %7.5 disiplinli Prusya tabi bunları yapar diye ahkam kesiyorsun ama %7.5 disiplinin Prusya'nın tüm ideaları tamamlandıktan sonra Ambition olarak (yani 1650lerde) geldiğini bilmiyorsun. Ben kendi bileğimle yendim tüm düşmanlarımı. Boş konuşuyorsun. O sebeple cevap vermek istemiyorum.

Pashazade ve Hulkspider'ın birbirlerinin anlamsız mesajlarına 'bence de' çekmeleri de tartışma açısından hiçbir şey ifade etmiyor. Kuru gürültü ile benim tartışmanın başından beri vurgulamaya çalıştığım -diğer oyuncuların savaşmadan işleri çözmeye meyilli oyun stilleri problemi- arada kaynayıp gidiyor. Bu etkinlikte herhangi bir sonuç elde edileceğini sanmıyorum bu hususla ilgili.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - PashaZade - 20-08-2016

Mingle hala düşman olduğumu anlatamadığım Duman'a yanıyorum.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - HulkSpider03 - 20-08-2016

(20-08-2016, 03:28)Duman : Oturmuş %7.5 disiplinli Prusya tabi bunları yapar diye ahkam kesiyorsun ama %7.5 disiplinin Prusya'nın tüm ideaları tamamlandıktan sonra Ambition olarak (yani 1650lerde) geldiğini bilmiyorsun. Ben kendi bileğimle yendim tüm düşmanlarımı. Boş konuşuyorsun. O sebeple cevap vermek istemiyorum. Cevap versem çok rahat yerin dibine sokarım ancak ihtiyacım yok, gerçekten ve bunu emin ol egoyla vs. söylemiyorum.

Pashazade ve Hulkspider'ın birbirlerinin anlamsız mesajlarına 'bence de' çekmeleri de tartışma açısından hiçbir şey ifade etmiyor.  Kuru gürültü ile benim tartışmanın başından beri vurgulamaya çalıştığım -diğer oyuncuların savaşmadan işleri çözmeye meyilli savaş stilleri problemi- arada kaynayıp gidiyor. Bu etkinlikte herhangi bir sonuç elde edileceğini sanmıyorum bu hususla ilgili.

1 tane pashanin yorumuna cevap yazdim suana kadar kardes gormuyon mu? 1 taneye coklu ifade kullanman senin hatan.Pasha begeniyorsa begenebilir ama ben pashanin sadece 1 tanesine yorum yazdim.

Ayrica kuru gurultuvsenin yaptigin suanda bunlari diyerek polonyaya attigin ithamlarin arada kaybolmasini saglamaya calisiyorsun guzel dusunce ama yemez.

Neyse bu tartışmaya bugün daha fazla mesaj atmayacağım. İyi forumlar/oyunlar. Tartışma esnasında kırılan olduysa kusura bakmasın.

Eh iste klasik. Adam attigi yanlis ithami kardes kb ya yanlis yapmisim diyemez tabii gidecek.

Neyse sanada diywlim zaten sana iyi oyunlar olmus ai polland ile hani hep olmasini istedigin emelin olan ai polland

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - PashaZade - 20-08-2016

(20-08-2016, 03:35)Duman : . Tartışma esnasında kırılan olduysa kusura bakmasın.

Ayıp ediyorsun.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Fire - 20-08-2016

ai polland ai polland ai polland

Beyler bence dumanın söylemek istediği şu biraz da asyada büyük savaşlar görmek istiyoruz :)

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Furkovic - 20-08-2016

(20-08-2016, 03:48)Fire : ai polland ai polland ai polland

Beyler bence dumanın söylemek istediği şu biraz da asyada büyük savaşlar görmek istiyoruz :)

Asyada büyük bir pakt var be nosmanlı ile ally bozsam bu pakt bana girecek ben girsem savaşamam .

Fire bunu tezaurat eder seklinde mi okumaliyim yoksa ah yeter be arkides ai polland ai polland diye diyr kafamizin etini yedin seklinde mi

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Redtay - 20-08-2016

(20-08-2016, 03:16)Duman : Diğer oyuncular napıyor? Osmanlı-İran, Ming-Japonya, Fransa-İngiltere, İsveç-Rusya savaşları neden göremedik?

(20-08-2016, 02:21)Duman : Fransa v İngiltere (İngiltere tüm toprakları satıp anakaradan çekildi)

Tek içinde olduğum eleştiriyi de cevaplayayım bari. 1444 yılında 2.6 morale sahipken 3.2 morale sahip isyancılara karşı 5-5-6 kralımı bile koruyamadım ve isyancılara kurban ettim nasıl Fransa ile savaşayım? Emin ol yeteneğin ile bunu sen bile yapamazdın. İlerleyen yıllarda ise ülkemi tamamen koloniye adadım ve şu anda oyuncu olan Hollanda ile aramda sorunlar bulunmakta eğer Kastilya Brezilya'daki kolonilerime bir şey derse Kastilya ile de aramız bozulacak. 

Yaşanan tartışmalara gelirsek, tartışmaları sonlandırmanızı rica ediyorum. Konu hakkında "GM" olarak yorumum şöyledir :

• Osmanlı-İran müttefikliği şu kuralı ihlal ediyor :
Alıntı:
  1. Her müttefiklik çıkar üzerine geçici bir şekilde kurulur, müttefiklik sistemini kalıcı ortaklıklar veya birlikler gibi kullananlar multiplayerdan ihraç edilir.

İki ülke de bariz bir şekilde birbirlerinin potansiyel genişleme alanlarını ellerinde bulundururken iyi bir şekilde geçinip müttefik olmaları doğru değildir. İran'ın Osmanlı ile müttefik olması biraz daha anlaşılabilirken Osmanlı için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu müttefikliğin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde sonlandırılması oyuncuların yararına olacaktır.

• Asya'da herhangi bir kural ihlali yoktur. Ülkeler çıkarları çerçevesinde çakışma zorluklarına rağmen batılı devletlere karşı bir koalisyon kurmuşlardır. Tabii batılı devletler tam anlamıyla Asya'ya gelene kadar aralarında rakip olmaları daha mantıklı.
Aralarında büyük bir çakışma meydana geldiğinde müttefikliklerini bozup rakip olacaklarını umuyorum. 
  •  Furkoviç ile uzun bir süre tartıştıktan sonra Furkoviç'in amacının batılaşmak değil Venediğe üs vermek olduğuna ikna oldum daha fazla detaya inmiyorum. 

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Furkovic - 20-08-2016

50 yıldır westernizem pause cezamı çektim sürekli stability harst treatment yapmak yüzünden teknolojim 6-7-9 çok geri kaldım genoadan şuan westernize olurdum bundan sonra westernize devam ettireceğim .