Strategyturk Forumları
[MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Europa Universalis IV (https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv)
+---- Forum: EU4: Multiplayer (https://forum.strategyturk.com/forum-eu4-multiplayer)
+---- Konu Başlığı: [MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 (/konu-mp-eu4-multiplayer-agustos-2016)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - fodunkiran - 23-08-2016

(23-08-2016, 01:20)Leon : Kankacılık klasik.

Leon sende herşeyin içinde bir "kankacılık" arıyorsun

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Duman - 23-08-2016

Kankacılık diye Venedik'le gidip İran'ı batılılaştırmaya çalışmaya denir.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Fire - 23-08-2016

yedek gm olarak oyunun erken bitirilmesine karar kıldım ama bu durum olağanüstü bir durum ve ayrıca hostun çıkmam gerek demesi de belirliyici bir unsur

ayrıca ortada büyük bir savaş patlamak üzereydi eksik oyuncular varken büyük bir savaşın patlaması oyun saatini epey uzatacağı gerceği gibi sorunlar açıkcası durum epey bir olağanüstüydü tabi karar redtayındır

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Redtay - 23-08-2016

İsviçre oyuncusu hakkında eleştirin nedir @Justicar, ben oyunda değilken bir şey mi yaptı?

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Justicar - 23-08-2016

(23-08-2016, 02:11)Redtay : İsviçre oyuncusu hakkında eleştirin nedir @Justicar, ben oyunda değilken bir şey mi yaptı?

Hea

Haklı olsa tamam da baya haksız yere @Fire sövdü çıktı. Hoş değildi.

Konu hakkında daha ayrıntılı bir mesaj atabilecek var mı? Yazdığı yazıları atarsanız iyi olur.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Justicar - 23-08-2016

(23-08-2016, 02:27)Redtay : Konu hakkında daha ayrıntılı bir mesaj atabilecek var mı? Yazdığı yazıları atarsanız iyi olur.

Müttefiklik ile ilgili bir problem yüzünden tartışılıyordu sanırım.

Küfretti çıktı.

Ayrıntılı mesaj dedi, niye değiştiniz mesajımı.

Bana özelden atabilirsin.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - HulkSpider03 - 23-08-2016

(23-08-2016, 00:38)Duman : Prusya'nın Osmanlı'ya ilerleyecek olmasındaki sebepler arasında Avrupa'da Müslümanlık görmemek gibi unsurlar yoktur, esasen Balkanlar için 1 Prusyalı askerin dahi kanının dökülmesini gerekli görmeyiz ancak Türkler Viyana'yı alarak tabutlarına son çiviyi çakmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu'na dayatılacak barış antlaşmasının görüşmelerine şimdiden başlayabiliriz. Kutsal İttifak üyeleri Fransa, Hollanda ve Papalıktan fikirlerini bekliyorum. Aynı zamanda Osmanlı'ya Viyana fethinde yardım eden Venedikli hainler ve Osmanlıların Orta Avrupa şubesi olan İsviçreliler ile de ilgili bir karar alınmalıdır.

Bunu diyen adam otto ile au ya girdi :/

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Aeschyli - 23-08-2016

Biraz detaylı foto atsanız iyi olur dışardan takip ediyoruz burda :)

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - GaulTurk - 23-08-2016

Küfür edip oyunu terk edenler kara listeye alınmalı. Kreş MP'si değil EU4 MP'si yapılıyor.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - WesternFront - 23-08-2016

Bence toplu yargılama yapmayın, tarafsız olması gerekenlere söylüyorum : bu insanların arasını bulup oyuna kazandırsanız daha büyük iş başarmış olursunuz. Niye kimse humanist açmıyor, diplomacy açmıyor ? Niye herkes religious açıp deus vult'u çakıyor ? Agresif yiyene kural getirelim diyen var yok koalisyon yiyene kural getirelim diyen. Duman orada gayet güzel oyun ağzıyla laf atmış, siz de öyle yapsanıza ? Herkes aynı seviyede değill, neden seviye bu kadar düşüyor ve hemen hakaret ve aşağılamaya geliyor ? Üzdünüz :'( ve üzüyorsunuz :'( :'(

Prusya Türklerle birlikte Avusturya'ya girmedi, dönemin Brandenburg elektörü Friedrich o dönem gözünü İmparatorluk içerisinde ve dışarısında Macaristan, Bohemya gibi çeşitli topraklara meşruluğu tartışmalı yollarla el koyma hırsı bürümüş olan, İmparatorluktaki otoritesini kendi ülke topraklarını genişletmek üzere bir araç olarak gören Avusturya Kayzerine karşı Türklerle bir defansif pakt oluşturmuştu.

Avusturyalı ve Venedikli liderler müttefik kuvvet Osmanlı'ya zamansız bir saldırı düzenlediğinde Brandenburg olarak görevimiz müttefiğimizin yanında savaşa girip Avusturya ve Venedik topraklarında işgale başlayarak bölgeyi olası bir Osmanlı işgalinden kurtarıp daha merhametli Brandenburg askerlerinin işgalinde tutmaktı. Nitekim bunu başardık da. Viyana'da 1460 senesinde Türk bayrağı -işgal maksatlı bile olsa- dalgalanmadıysa bu tamamen Brandenburg sayesindedir.

Öte yandan savaş sonrası Türk Sultanı antlaşmayı tek taraflı iptal edip Prusya topraklarını işgal etmiş Leh Kralı ile müttefik olmuştur ve bu dönem başına geleceklerin zeminini hazırlamıştır.

Alman halkı kendisini arkadan vuranları asla unutmaz.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - kaan0550 - 23-08-2016

(23-08-2016, 02:27)Redtay : Konu hakkında daha ayrıntılı bir mesaj atabilecek var mı? Yazdığı yazıları atarsanız iyi olur.

Ben normal oyunumu oynuyordum. Fire 'Ally boz' diye mesaj attı bana. Bende 'kimle' diye mesaj attım. Sonra bir süre cevap gelmedi. Ardından kanala 'SON UYARIM WURZBURG İLE ALLY BOZ' diye yazdı. Tamam dedim niye böyle tavır alıyorsun kimle diye sordum cevap vermiyosun dedim. Neyse işte diğer arkadaşlar durumu açıkladırlar felan. Ben kuralları bozcak biri değilim. Gayet uycaktım. Fakat Fire bana ally boz demeden önce wurzburg bana ihtiyacı olmadığı bir savaşa davet ettiydi beni. Yani o sırada müttefiğim ile savaştaydım. Kendisinede dedim şuan ally bozarsam -1 stability yerim. 
'Banane' diye ukalaca ve ters bi cevap geldi. Bende küfrettim ve oyundan çıktım. 

O gün davet ettiğim arkadaşımada (Misku) ters tavırlar takındınız ve arkadaş çıkmak zorunda kaldı. Bu şekilde devam ederseniz kendi kankalarınızdan başka kimseler sizle oynamak istemez.

Biz multiplayerlarda 'dost/ortak' oyunlarına karşıyız. Herkesin oyun boyunca kendi ülkesinin çıkarı için oynamasını ve hiçbir başka ülkeyle o ülkeyi arkadaşı yönettiği için dost olmasını istemediğimiz gibi hiçbir başka ülkeyle de o ülkeyi sevmediği biri yönettiği için savaşılmasını doğru bulmayız. Bizim oyunlarımızda bu hep böyle olmuştur. Multiplayerlardaki her türlü arkadaş kitlesine karşı (bunlar kimi zaman 8-9 kişilik topluluklar oldu kimi zaman 3-4 kişilik arkadaş grupları) bu idealleri en önde savunan kişi de ben olmuşumdur.

Bu duruma kurallardaki "Her müttefiklik çıkar üzerine geçici bir şekilde kurulur, müttefiklik sistemini kalıcı ortaklıklar veya birlikler gibi kullananlar multiplayerdan ihraç edilir." maddesiyle de değinilir (bu arada bu kural uygulansaydı şuanda Asya'da oyuncu kalmaması gerekirdi çünkü açık bir şekilde Asya Birliği olduklarını ifade ettiler), ancak özellikle bu multiplayerın yönetiminde bazı eksiklikler göze çarpıyor, tecrübesizlikten kaynaklanıyor olabilir.

Bizim multiplayer etkinliklerimizde birbirini sayısız multiplayerdan tanıyan, bu multiplayerda kimi zaman savaşan kimi zaman müttefik olan sayısız oyuncular vardır ancak bu oyuncuların hiçbiri birbirine karşılıksız yardım etmez, hiç kimse çıkıp da ''şu ülkeyi arkadaşım oynasın'' diyip birbirini çağıramaz. Son oyun Polonya'nın oyuncusu gelmedi o zaman ben de Prusya olarak Polonya'ya benim her dediğimi yapacak bana yardım edecek birini çağırsaydım, hoş mu olurdu?

Bu şekilde bir idealimiz varken gidip de İsviçre oyuncusunun (ki İsviçre oyuncusunun İsviçre'ye geçişi de meşru değildir, esas İsviçre oyuncusu 1 oyuna dahi gelmedi ve oyunda varolmayan bir oyuncunun yeri varmış gibi dolduruldu) Venedik'te oyuncu yok diye "bekleyin 2 dakika Venediğe arkadaşımı çağırcam" demesi çok büyük pot kırmak oluyor.

Ağustos 2016 değil, atıyorum Aralık 2015 multiplayerına da baksan benim aynı şeyleri -bu sefer farklı arkadaş gruplarına veya ortak oyun yürütenlere karşı- savunduğumu görürsün. Öte yandan oyunda bulunan 18 kişinin birbirinin kankası olduğunu düşünüyorsan yapabileceğim bir şey malesef yok. Bu tür büyük etkinliklere karşı saygıyla yaklaşılması gerek. Kaç kişi bir araya gelip bir oyun oynuyor ve bir şekilde bunu yürütüyoruz (belki başka bir Türk topluluğunda eşi benzeri yok), bu esnada tabi ki kalitenin ve oyun zevkinin yükselmesi için ideallerimiz olacak ve bu ideallerimizin en önemlisi (özellikle benim multiplayerlarımda) her ülkenin tamamen kendi çıkarı için oynaması ve ortak hareket etmelerin/arkadaş oyunlarının minimuma indirilmesidir.

Durum bu iken değil İsviçre'nin Polonya'ya oyundaki herhangi bir kişinin yanındaki ülke için " bekleyin arkadaşımı çağırcam oraya" demesi çok yanlış bir ifadedir. Tepki gösterilmesi doğaldır.

Miskuya ters tavır takındığımız yok, adam önce senin dibinde olan ve zaten oyuncusu bulunan Venediğe geçti sonra çoktan başvuru almış olan Mali'ye geçti. Arkadaşına karşı bir tavır takınmadık sadece başka bir ülkeye geçmesini söyledik.

Fire'ın yaptığına gelirsek, sana "Ally boz" dedikten sonra "Son Uyarım şu ülke ile ally boz" diyorsa gönderdiği iletileri kaçırmış olabilirsin. Eğer kaçırmadıysan sorun fire'da. Savaş konusuna gelirsek Wurzburg önemsiz bir savaştaydı söyledin, eğer gerçekten öyleyse müttefikliği savaştan sonra bozman mümkün olabilirdi. He tabii bütün bu konuda Fire hatalı olsa bile bu sana küfür etme hakkını vermez dolayısıyla önümüzdeki oyun kara listedesin.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - kaan0550 - 23-08-2016

(23-08-2016, 16:54)Redtay : Miskuya ters tavır takındığımız yok, adam önce senin dibinde olan ve zaten oyuncusu bulunan Venediğe geçti sonra çoktan başvuru almış olan Mali'ye geçti. Arkadaşına karşı bir tavır takınmadık sadece başka bir ülkeye geçmesini söyledik.

Fire'ın yaptığına gelirsek, sana "Ally boz" dedikten sonra "Son Uyarım şu ülke ile ally boz" diyorsa gönderdiği iletileri kaçırmış olabilirsin. Eğer kaçırmadıysan sorun fire'da. Savaş konusuna gelirsek Wurzburg önemsiz bir savaştaydı söyledin, eğer gerçekten öyleyse müttefikliği savaştan sonra bozman mümkün olabilirdi. He tabii bütün bu konuda Fire hatalı olsa bile bu sana küfür etme hakkını vermez dolayısıyla önümüzdeki oyun kara listedesin.

İletileri kaçırmadığıma eminim. Tekrar tekrar baktım çünkü kaçırmış olma ihtimalime karşı.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - WesternFront - 23-08-2016

3 ay önce de Mayıs mp'si olması lazım organizatör yokluğunda benzer bir olay olmuştu. Yanlış hatırlamıyorsam orda da yedek subayımız Fire'dı. Değilse özrümü kabul etsin.

Fire dün çok agresif yönetim yaptı. Bu şekilde oyun yönetilmez. Ben bu kadar agresif sunmadım, daha küfür edip çıkana da rastlamadım. Bu tartışmalar özelden sıkıntılı oyuncular arasında yapılıp onurları zedelenmemeli. Yönetici olmak demek her gelenin kellesini almak değil. Bu çocuk savaştaysa bu tolere edilmeliydi. Bundan sonra organizatör yokluğunda tecrübe sahibi ve daha tolere insanlara  görev verilmeli.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - PashaZade - 23-08-2016

Duman arkadaş ve dost olayını en çok sen yapıyorsun ? Ayrıca inadına bir savaş başlatmazdım ama bir yerden sonra çıkarlarım uymuyor. Ve ben her zaman savaşıyorum. Daha yeni Afrikada bir savaştan çıktım.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Muhafız - 23-08-2016

O değilde herkes idea durumunu atsın da konu dağılsın (Y) bu arada yıl kaç hiçbir ssde gözükmüyor.