Strategyturk Forumları
[MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Europa Universalis IV (https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv)
+---- Forum: EU4: Multiplayer (https://forum.strategyturk.com/forum-eu4-multiplayer)
+---- Konu Başlığı: [MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 (/konu-mp-eu4-multiplayer-agustos-2016)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Fire - 23-08-2016

Aslında cevap verecektim ama sonradan arkadaşın bana söyledikleri aklıma gelince savunmamı özelden redtaya birebir konuşurken yapmaya karar verdim karar onundur

Ekstra olmak üzere sadece westernin eleştirisine yanıt vereceğim
dün biraz gergindim biraz sert davranmış olabilirim ama genel olarak kurallara karşı gelenlere sert davranırım dünün verdiği gerginlikle daha sert olmuş olabilirim

Bildiğim tek bir şey var kurallar esnetilirse uygulanmazsa suça teşvik olur kurallara uyan insanlara haksızlık olur benim nöbetimde kimsenin hakkına girilmesine izin vermem bu konuda tavrım net karar dediğim gibi redtayındır

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - TurkJedi - 23-08-2016

Şimdi bir de şu var, Papa İsviçre oyuncusuna saldırmak için hazırlık yapmışsa mesela savaşın bitmesini bekleyip o an bulduğunu düşündüğü uygun ortamı kaybetmek istemeyebilir, bu da gayet makul bir şey. Biraz sert konuştu tabi o yüzden biraz haklıyken haksız duruma düştü gibi oldu ama genel olarak Papa haklı beyler.

Bu arada @Justicar geçen sayfadaki mesajını şu an görüyorum, öncelikle koalisyon yememle Fransa'nın koalisyona katılmasını eleştirmemde ben bir çelişki göremiyorum, koalisyonu kendi salaklığımdan yedim farkındayım ama bu benim Fransa başta bazı oyuncu ülkelerinin benim dağılmamda bana göre bir çıkarları olmamasına rağmen koalisyonuma sürü psikolojisiyle katılmalarını eleştirmeme de mani olamaz. İkinci olarak utanmadan şöyle şöyle yapmış tarzında bir mesajı hoş bulmuyorum, belirteyim.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Fire - 23-08-2016

(23-08-2016, 19:19)TurkJedi : Şimdi bir de şu var, Papa İsviçre oyuncusuna saldırmak için hazırlık yapmışsa mesela savaşın bitmesini bekleyip o an bulduğunu düşündüğü uygun ortamı kaybetmek istemeyebilir, bu da gayet makul bir şey. Biraz sert konuştu tabi o yüzden biraz haklıyken haksız duruma düştü gibi oldu ama genel olarak Papa haklı beyler.

Yok zerre yetkiyi kötüye kullanma amacım yoktu kendimi düşünsem wurzburgle değil venedikle yada osmanlıyla boz derdim ona hoş aly bozma tercihi onun kararı sert konuşmamım tek sebebi insanlar kurallara uysun yeni gelen baktığında aa cidden kurallar uygulanıyor

@Fire Ya bu zaten yetkiyi kötüye kullanmadan ziyade hakkını korumaktır bana göre. Ben o anlamda söylemedim onları.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - kaan0550 - 23-08-2016

Wurzburg 100 yıldır müttefiğimdi benim. Kural varsa uygularız ama onu o an söylemen bana -1 stability kaybettircek bişey.Savaş bitsin bozayım. Fire'ın bana savaş hazırlığında olduğuda doğrudur. Ben wurzburgun savaşından çıkıp ally bozunca saldırsın sorun değil fakat Gm yetkisini savaşa gireceği rakibini güçsüzleştirmek yada demoralize etmek için kullandığını düşünüyorum. Bu konuyu araştırcak insanlar zaten Fire'ın dostları olduğu için benim şikayetim boşa. Size iyi oyunlar kendi aranızda.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Fire - 23-08-2016

(23-08-2016, 20:08)kaan0550 : Wurzburg 100 yıldır müttefiğimdi benim. Kural varsa uygularız ama onu o an söylemen bana -1 stability kaybettircek bişey.Savaş bitsin bozayım. Fire'ın bana savaş hazırlığında olduğuda doğrudur. Ben wurzburgun savaşından çıkıp ally bozunca saldırsın sorun değil fakat Gm yetkisini savaşa gireceği rakibini güçsüzleştirmek yada demoralize etmek için kullandığını düşünüyorum. Bu konuyu araştırcak insanlar zaten Fire'ın dostları olduğu için benim şikayetim boşa. Size iyi oyunlar kendi aranızda.

Her oyuncu ülkesi ve 100 developmentten fazla her AI ülkesi great power sayılır.
  • Oyuncular açtıkları savaşlara maksimum 1 great power çağırabilirler.

• Bir oyuncunun max 2 great power müttefiği olabilir (support independence müttefiklik sayılır)
    Bak bunları görüyorsun değil mi sen wurzburg 100 yıldır alyın olabilir ben sadece sana tavsiye verebilirim bir aly bozman için hangi alyını bozacağını sen karar verirsin bana hangisini bozayım dediginde tavsiye amaçlı vurzburg boz dedim Bak bu yazıları bana küfür ettiğin halde yazıyorum çünkü bir karalama peşindesin ben gerçek anlamda yetkilerimi kötüye kullansam sana zorla osmanlı aly boz desem üstüne direk savaş açsam hani dersinki adam zorla bana bunu bozdurttu sonra savaş açtı falan filan ama aly bozacağın adam dandirik bir ai ülkesi diğer ülkelerle aly bozman senin işini bitirebilirdi yada o oyuncuların zayıfdüşmesi anlamına gelebilirdi o yüzden tavsiye olarak onu verdim yani ortada ya -1 stab kayıp etme yada oyun kayıp etme riski vardı yani burada zaten varolan kuralı ihlal etmişken  ben oyun kurallarını bozacak değilim demen felan wurzburgun bana ihtiyacı yok dedigin ülke şuan parçalanmış haldeyken bana burada iftira atman komik kurallar basit kurallar net herkes nasıl uyuyorsa sende uyup 3 aly yapmıyacaktın gelip burada fire yetkisini kötüye kullanıyor demeyeceksin dediğim gibi kimsenin hakkının gasp edilmesine zerre izin vermem 

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - jax61 - 23-08-2016

osmanlı son persia saldırısından sonra persia dağılmamışsa osmanlı da koalisyon savaşında dağılmaz. adamın 1/4 toprağını aldın bankpurt yedi vs vs. şimdi dağılmaktan söz etmek biraz abes kaçıyor türkjedi. bu bir oyun kazanan kazanır kaybeden belki ülkesini çıkmaza sokacaktır ama fırsatını bulduğunda bunu değerlendiren ülkelerin başında geliyosun.

duman hakikaten can sıkıyorsun. birçok mpde benim kurduğum dost ilişkilerine laf edip oyundan çıkmama sebep oldun .yine aynısını yapıyorsun.daha önce osmanlı oyunumda sahip çıkıp büyüttüğüm ve karşılıklı çıkar ilişkileri çerçevesinde oynadığım osmanlı - kırım dostluğuna laf atıp duruyordun. şimdi de sıra mingde.

açık ve net söyledim. ben asyada bir birlik oluşturmuş değilim.batılılaşana dek asyadaki devletler birbirini kollayıcı olarak ittifak olmuş savaşmamışlardır doğrudur. fakat şu saatten sonra doğu batı ile buluşmuştur. bu bağlamda ittifaklar gözden geçirilebilir. karşılıklı çıkarların ters düştüğü durumlarda savaşlar olabilir. bunu defalarca belirtmeme rağmen halen laf atman çok aşırı canımı sıkıyor .bilgin olsun. ben bu oyuna eğlenmeye geliyorum. daha önce aynısını yaptın aylarca multilere katılmadım. geçen mpye katılmak istedim.sen rica ettin kıramadım isveçi aldım. güzel de eğlendim. bırak şu mpnin tadını çıkarayım.yeter yani.

redtayla da ayrıca bu asya birliği meselesini konuştum ve asyanın duruundan haberdardır. bırakalım oyun bize neler yaşatacak görelim.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Duman - 23-08-2016

Evet batı doğu ile buluştu ama bu buluşma İspanyol gemilerinin Filipinlere gelmesiyle değil Ming gemilerinin Baltığa gelmesiyle oldu. Çünkü Avrupa'da normal bir multiplayer oynanır, oyuncular birbiriyle kimi zaman savaşır kimi zaman diplomasi yaparken Asya'daki tüm ülkeler birbirleriyle koordine bir biçimde yardımlaşarak hareket ettiler. Ming Meksika'ya çıktı, Japonya Kilwa'ya. Haritanın o kısmını görmüyorum bile belki daha neler var.

Bu husus alternatif tarih veya "Asya'daki oyuncuların bilgeliği" ile açıklanamaz. Bu açık bir şekilde suistimaldir, çoklu kural ihlalidir.

(10-08-2016, 20:30)Multiplayer Kuralları : Her müttefiklik çıkar üzerine geçici bir şekilde kurulur, müttefiklik sistemini kalıcı ortaklıklar veya birlikler gibi kullananlar multiplayerdan ihraç edilir.

(20-08-2016, 16:59)WesternFront : - Ticaretin aktığı doğrudur, zaten sabah yazdığım üzere biz ticaret paktı kurduk, ülkesel çıkarlarımız çakışsa bile Asya ticaretini düzenleyerek Avrupa'da kolonicilik yapmak isteyenleri aç bırakmak amacımız var. Bu ülküyü de ortaya koyan kişiyim.

(20-08-2016, 04:07)Redtay : Asya'da herhangi bir kural ihlali yoktur. Ülkeler çıkarları çerçevesinde çakışma zorluklarına rağmen batılı devletlere karşı bir koalisyon kurmuşlardır.

Bu etkinlik için çok geç olduğu açık ancak bundan sonraki oyunlarda Redtay'ın muhakeme yeteneğinde bir gelişme olmazsa başka bir GM'e ihtiyacımız var.

hiçbir savaşımda ne hindistandan ne de japonyadan yardım görmediğim gibi ben de ne japonyaya ne de hindsitana yardım etmedim. sadece persianın defender of faith ine karşı hindistana girmesini istemediğim için 2 savaşta hindistanla savaşa girdim . ne ordu götürdüm ne de savaşlara aktif olarak katılmadım. son 2 bölüme kadar da ne hndistanla ne de japonya ile aly kurmadım. tüm amerika emeği şahsıma aittir.

aynı şekilde hindistan da kendisi afrikaya çıktığı gibi japonya da kendisi kilwaya gitmiştir.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - PashaZade - 23-08-2016

Asya Birliğinden ekonomik olarak çöktüğümüz için ayrılıyoruz. Birlik ekonomik olarak bizi çöküntüye götürdü. Birliğin çizdiği kurallar çerçevesinde ilerleyen Japonya 1800 altın borçlanarak uzun bir süre olmasa da bir süreliğine savaşlardan uzak duracaktır. Ming'in Tayvanı koloni etmesi. Bharatın ticareti uğruna 2 victory cardımı kullanamamam. Ve başka bir çok sebebten ötürü üzerine bir de ekonomik ve askeri sebepler binince [İngilterenin Abden çıkması gibi bir olay :)]
Birlikte durmanın mantığı sorguluyordum. Ayrıca bu birlik ofansiv değil defansiv bir pakttı. Tabi siz kolonici avrupalılar bir gelemediği için (oyuncu kalitesinden bahseden duman kolonici devletleri neden sorgulamıyor ?) defans yapacak şey ANCA SİZİN BİLEREK YERLEŞTİRDİĞNİZ MALACCA VE DELHİ YE GEÇEN KUKLALARINIZdır. Dumanın Hegomonyasında yaşamaktansa ki içlerinde Avrupada olan 2 süper güç te var. Kendi başıma takılıp oraya buraya koloni yapmayı tercih ederim.
Bharat ile süren dostluğumuz devam etmekle beraber Ming'in aşırı genişlemesi ve batılılaşması konusunda Mingi özel bir konuşmaya davet ediyorum. Steamdan ekle de ordan konuşalım.
Kokoreç Adam

ben açıkçası konuşmaktan yoruldum. herhangi bir şekilde kimse ile konuşmayacağım. birlik zaten ben kurmadım. davet edildim ve o anki çıkarlarım onu gerektirdiği için. hindistanın yıkılması işime gelmediği için hindistanı koruyu tavır takındım.

şu halde hindistan da kendini koruyabilecke seviyeye geldiğine göre tüm japon ve hindistan desteğimi çekiyorum.. rahat olun avrupalılar. ve ayrıca belirtiyorum. bir devlet dışında ki onu da yakında göreceksiniz kimse ile ittifak olmama niyetindeyim. ha olur da karşılılı korunma ihtiyacı doğar o zaman ittifak kurarım.

asya birliği zaten göz korkutma amaçlıydı o da bittiğine göre birlik de bitti.

bravo size oyun zevkimin içine yine etmeyi başardınız.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Redtay - 23-08-2016

Bu tartışmayı bitirmenin tek bir yolu var. 

İngiltere oyuncusu olarak Asya kıtasına adım atmayacağımı ilan ediyorum bu durumda Asya içindeki koalisyon dağıtılmalı.

Düzenleme olarak önümüzdeki oyunda Gm olamayacağım.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Poyraz - 23-08-2016

(23-08-2016, 19:19)TurkJedi : Şimdi bir de şu var, Papa İsviçre oyuncusuna saldırmak için hazırlık yapmışsa mesela savaşın bitmesini bekleyip o an bulduğunu düşündüğü uygun ortamı kaybetmek istemeyebilir, bu da gayet makul bir şey. Biraz sert konuştu tabi o yüzden biraz haklıyken haksız duruma düştü gibi oldu ama genel olarak Papa haklı beyler.

Bu arada @Justicar geçen sayfadaki mesajını şu an görüyorum, öncelikle koalisyon yememle Fransa'nın koalisyona katılmasını eleştirmemde ben bir çelişki göremiyorum, koalisyonu kendi salaklığımdan yedim farkındayım ama bu benim Fransa başta bazı oyuncu ülkelerinin benim dağılmamda bana göre bir çıkarları olmamasına rağmen koalisyonuma sürü psikolojisiyle katılmalarını eleştirmeme de mani olamaz. İkinci olarak utanmadan şöyle şöyle yapmış tarzında bir mesajı hoş bulmuyorum, belirteyim.

@TurkJedi koalisyon yediğinde sen değil bende yesem kim girebiliyorsa girer oyunun kurali bu Fransa neden girdi Prusya neden girdi diye yargılayamazsin. Dikkat etmen gerekir ben ediyorum eminim banada koalisyon olsa Prusya ya da sen de girebiliyorsan sende girerdin. bende neden osmanlı koalisyona girdi diye sorgulayamazdim. 

asyadaki koalisyon diye bir olay yok. asya ittifakları btmiştir. ben ming olarak asyada ve tüm dünyada kimse ile ( bir kişi dışında. o da kendini biliyor) kims eile ittifak kurmayacağım. savaş mı istiyorsunuz. olacak. bekleyin görün.japonya kusura bakma bir sonraki oyunda seni işgal edicem.ç arkadaşlar ısrar ediyorlar. ha sen yapabiliyorsna buyur sen yap .. hiç sıkıntı yok.

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Blackwhist - 23-08-2016

Masaya vuran vurana he (yumruğunu) Steammocking

B1d2vbGIcAEsEHR.jpg

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Xepluper - 23-08-2016

Dışarıdan baktığımda yenilen taraf "Kurallar ihlal ediliyor ama !" diyerek "aslında yenilmediğini ve eşit koşullar olursa kesin ezeceğini" iddia etmekle uğraşıyor, her zaman, hep.

Buna 5 yaşındaki kuzenim ne diyor biliyor musunuz ? Mızıkçılık. Genel kurallar dışında (küfür, hile hurda falan olmasın) bence her şey serbest olmalı, sonuçta burada oyun oynuyorsunuz. Tamam roleplay yapmak istiyor olabilirsiniz ama ülkeyi yöneten sizsiniz ve arkadaşınızda diğer ülkeyi yönetiyor, gerçek hayatta arkadaşınıza yardımcı oluyorsanız burada da olmanızda bir sıkıntı yok bence.

Eyorlamam bu kadar, hayırlı işler.

@Poyraz Prusya'ya karşı bir hareket görsem tuzlukla koşarım zaten de Fransa'ya koalisyona girmem imkanını bulsam da, Fransa'nın zayıflaması işime gelmez çünkü. Sorgulama olayını da çok ciddiye almayın sebebini soruyorum sadece meraktan, yoksa Fransa katılmış katılmamış beni çok etkilemez bu saatten sonra.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - Fire - 23-08-2016

Küstürdünüz redtayı sonunda :)

RE: EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - TurkJedi - 23-08-2016

(23-08-2016, 22:58)Xepluper : Tamam roleplay yapmak istiyor olabilirsiniz ama ülkeyi yöneten sizsiniz ve arkadaşınızda diğer ülkeyi yönetiyor, gerçek hayatta arkadaşınıza yardımcı oluyorsanız burada da olmanızda bir sıkıntı yok bence.

Eyorlamam bu kadar, hayırlı işler.

Bu nasıl bir zihniyettir ya beynim kanadı yemin ediyorum.

EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016 - PashaZade - 23-08-2016

Kusura bakılacak bir olay yok. Kendi istedikleri bu. Sağolsunlar. Bundan sonra diğer oyunculardan uzak bir mekanda oynamak istemiyorum. Herkes Güney Amerikada seçiyorsa ben de ordayım. Bundan sonra uzaklaşmak gibi bir niyetim yok.

Az bir sabrım kaldı. Bu gün diğer mpden ayrıldım. Çok az bir sınır var. İnşallah bir tane densiz o sınırdan geçmez de ben de sinirlerime hakim olup yanlış birşey yapmamaya çalışırım.