Strategyturk Forumları
CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Crusader Kings II (https://forum.strategyturk.com/forum-crusader-kings-ii)
+--- Konu Başlığı: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-ck2-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 29-06-2017

Ben İrlanda'da bi kont olarak ve tribal olduğum için mecburen gavelkind kullanarak çevremdeki kontlukları alırsam her öldüğümde kontluklar yeniden çocuklarıma mı paylaşılacak? Mecburen tek çocuk oynamam gerekiyor sanırım.

Birde @Justicar'cım verebileceğin basit ipuçlarına talibim.

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Justicar - 29-06-2017

(29-06-2017, 21:46)altnkurt : Ben İrlanda'da bi kont olarak ve tribal olduğum için mecburen gavelkind kullanarak çevremdeki kontlukları alırsam her öldüğümde kontluklar yeniden çocuklarıma mı paylaşılacak? Mecburen tek çocuk oynamam gerekiyor sanırım.

Birde @Justicar'cım verebileceğin basit ipuçlarına talibim.

Topraklarinin bolunmesi cok da buyutulecek bir mesele degil. Cunku senin bolunen topraklarda claimlarin olucak. Gerek savasarak gerek entrika ile o topraklari tekrar geri kazanabilirsin. Ama cok daha rahat bir oyun icin primoya gecmen gerekli. Verilebilecek en buyuk tavsiya karakterlerini olabildigince yasatip cok isler yapmak. Yani bir karakterler ile 40 sene yasayip cevrendeki yerleri feth edip, dukluk kurmak. Bu sayede dukluk unvani en buyuk ogluna  gideceginden topraklarinda bolunmez. Birde unvan olusturma. Yani krallik kurana kadar elinde bir adet dukluk bulunsun. Iki veya daha fazla bulunursa o da cocuklar arasinda bolunur.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 29-06-2017

Tek çocuk yaparsam nasıl olur veya 2. çocuğu toprağı aldıktan sonra öldürürsem geri gelir mi bana toprak?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Aeschyli - 29-06-2017

Found a new kingdom - decisionunun faydaları nedir veya zararları ?

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Justicar - 29-06-2017

(29-06-2017, 22:15)Aeschyli : Found a new kingdom - decisionunun faydaları nedir veya zararları ?

Faydalari dogal krallik olusturamiyosan ideal. Kral olmak iyidir. Ama dogal kralliklara has claimlardan mahrum kalmis oluyosun.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Aeschyli - 29-06-2017

Triballik'ten feodalizm'e geçerken yaşayacağımız zorluklar nelerdir ?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 29-06-2017

Ordu sıkıntısı yaşayabilirsin, genel olarak ülkenin büyüklüğüne ve istikrarına bağlı. İrlanda'da mesela kolaydır ancak multiplayerda Slav İmparatorluğu (Wendish) ile feodalizme geçmeye çalıştığımda çok zorlanmıştım. Vassallarının toprağında da o binaların yapılması ve vassalın ayrıca feodalizme geçmesi gerek ve geçmezlerse sıkıntı oluyor.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Aeschyli - 30-06-2017

Favor borcun olan vassalının isteğini yerine getirmezsen sonuçları ne olur ?

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Justicar - 30-06-2017

(30-06-2017, 01:58)Aeschyli : Favor borcun olan vassalının isteğini yerine getirmezsen sonuçları ne olur ?

Tam emin değilim ama isteğini yerine getirmemek diye bir şey yok.

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Aeschyli - 30-06-2017

(30-06-2017, 02:03)Justicar :
(30-06-2017, 01:58)Aeschyli : Favor borcun olan vassalının isteğini yerine getirmezsen sonuçları ne olur ?

Tam emin değilim ama isteğini yerine getirmemek diye bir şey yok.

Benden claimini almak için başka bir devlete savaş açmamı istedi. Şuanda kabul et veya reddet var ekranda. Reddediyorum deneyip görelim bakalım.

Edit : Konsey discontent oldu.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Aeschyli - 30-06-2017

İrlanda kralıyım. Mercia Petty kingdom bildiğim kadarıyla düklük seviyesinde. Karım olan mercia düşesinden çocuk yapamayacağımı anlayınca bir sonraki mercia varisini sarayıma çağırıp kontluk vererek düklüğün bende kalacağını düşündüm. Fakat karım öldüğünde benim verdiğim kontlukla beraber vassalım bağımsız oldu. Şu durumda oldukça şaşkınım. Nerede yanlış yaptım acaba ?

@Duman

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 30-06-2017

Bende galiba komşu bishopun kızını oğluma aldım. Kızda 2 tane weak claim vardı. Bunlar toruna geçer mi? Bishop değişince oğlu bishop olmayacak falan ya bishopluk gidince claimler gider gibi bi korkum var.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 30-06-2017

Yanılmıyorsam vassalının dışarıdaki bağımsız bir ünvanı ele geçirmesini sağlarsan veya vassalın kendi gücüyle bir ünvan ele geçirirse ranka göre senin ülkende kalır, ancak vassalın dışarıdaki bağımsız bir ünvanı miras yoluyla elde ederse senden ayrılır.

(30-06-2017, 15:53)altnkurt : Bende galiba komşu bishopun kızını oğluma aldım. Kızda 2 tane weak claim vardı. Bunlar toruna geçer mi? Bishop değişince oğlu bishop olmayacak falan ya bishopluk gidince claimler gider gibi bi korkum var.

Weak Claimin geçeceğini sanmıyorum zaten üstüne mouse'ı getirince de yazar "can be inherited" şeklinde.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 30-06-2017

@Duman Bu geçer mi?
Görsel

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 30-06-2017

Geçmez, "will not be inherited" yazıyor.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - ak_gandalf - 01-07-2017

Biri bana klanlarımın toprak isteme mantığını söyleyebilir mi ? Mesela benimle bilrikte 1 klan daha var devlette ikimizinde 5 step'i var. Ben gidiyorum 1 step alıyorum, sonra diyor ki klanlar 3 toprak istiyor. Neden böyle fazla toprak istiyor. Benim baş klan olarak daha fazla toprağa sahip olma hakkım yok mu ?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 01-07-2017

Birisini hapse attırmak için nasıl sebep kazanabiliriz? Hapisteyken ne yapmamı önerirsiniz? Hangi seçenekler tiranlık oluşturmaz? Ya da hangi seçenekler tiranlık oluşturmaya değer?

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Hammurabi - 01-07-2017

(30-06-2017, 16:35)altnkurt : @Duman Bu geçer mi?
Görsel

Bu CB'yle bir kere savaş açıp da toprağı alamazsan geçer çocuğuna.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - TurkJedi - 01-07-2017

@ak_gandalf kendine holdingi çok olan yerleri ayırıp kalanları dağıt, zaman ilerledikçe sayısal olarak da daha fazla toprağın olur.
@altnkurt Hapse atınca ne yapmamı önerirsinizi anlamadım, zaten kafanda bir şey yoksa adamı neden hapse atıyorsun ki? Onun dışında tiranlık oluşturacak hiçbir şey yapma, değmez.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Aeschyli - 01-07-2017

Valla ben hükümdar ölmek üzereyken yani iyice yaşlanmışken sevmediğim ülkeyi bölecek hertürlü etmeni hapse atıp öldürüyorum.