Strategyturk Forumları
CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Crusader Kings II (https://forum.strategyturk.com/forum-crusader-kings-ii)
+--- Konu Başlığı: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-ck2-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - MelaRossa - 30-07-2017

(27-07-2017, 23:05)zencefil : Şimdi benim 5 tane toprağım var diğer klanın 9 tane ve hala benden 1 tane toprak daha istiyor vermezsem minor klanlar isyan ediyor. Nasıl çözüm bulurum buna? Bu adam beni topraksız bırakmak istiyor resmen. Bir şekilde entrika ile klanını benimkine katabilir miyim?

Fazla klanın olması mı iyi yoksa tek klan mı?

Hayır eğer öyle yaparsan 10 tane toprak istemeye devam edecekler

Çözüm basit, başka klanlar yararacak ve onlara vereceksin. Oyunda her zaman yaratabileceğin kadar klan yaratmalısın.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Revolver - 31-07-2017

Benim de factionlarla alakalı iki sorum var. Oynadığım mod AGoT modu.

Birincisinde, Stormlands'de tek topraklı bir lord olarak kralımın başkentinde (dolayısıyla tahtında) justiciar kullanarak strong claim sahibi oldum. Hatta King's Landing için de yaptım aynı şeyi. Bunun ertesinde kendim için faction kurmak istedim ama kral yerine gelecekler listesinde adım gözükmüyor yani kuramıyorum. Acaba nedendir? Bu arada bu bahsettiğim kral liege'im. Bir high lordluğa bağlı değilim, direk krala bağlıyım.

İkincisinde, eşim demir tahtta strong claim sahibi. Hatta bu claimi basabilirsiniz diye uyarı da geldi. Bu sefer yine faction kurmak istedim yine olmadı. Listede adımız bile çıkmıyor. Nedendir acaba? Yine düz lordum yani alt seviyeyim. Mevcut kral tiran trait'İne sahip ve sevilmiyor. Hatta ona karşı büyük bir isyan var.

Soru daha çok faction ile alakalı olduğundan burada sormayı uygun gördüm.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 31-07-2017

Faction kurabildiğin krallığın 'ünvanında' claime sahip olduğuna emin misin? Entrika aracılığıyla mı elde ettin claim?

İlkinde evet sahte claim elde ettim.

İkincisinde eşim Targaryen olduğu için direk stong claim sahibi. Zaten savaş da başlatabiliyorum bu claim için ama factionsuz açılan savaşın bi anlamı olmuyor tabii.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - TurkJedi - 31-07-2017

İkincisinde kralın mı vasalısın yoksa Stormlandsin mi ?

İkisinde de aynı haneyi oynuyorum (Dondarrion). Lordluğumun adı da Blackhaven.

Kralın (Borros Baratheon) vassalı ile Stormlands vassalı arasındaki fark nedir? Başkent (Storm's End) ve kralın High lordluğunun (Shipbreaker Bay) içine aldığı topraklarda değilim. Ama kralın profilinde vassallar listesinde varım. Benim gibi direk krala bağlı gözüken birkaç lordluk daha var böyle.

Stormlands vassalları penceresinde benim lordluğun da adı var bu arada, galiba Stormlands'e bağlıyım.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - TurkJedi - 31-07-2017

@Revolver Şimdi sistem şöyle. Bir tane kral var, demir tahtta oturuyor. Onun altında 8 tane lord paramount oluyor. Bunlar Stormlands, Reach, North, Vale, Westerlands, Dorne, Iron Islands ve Riverlands lordları. Bu lord paramountların altında da high lordlar ve high lordların altında da lordlar var. Bazı durumlarda lordlar high lord yerine direkt olarak lord paramounta bağlı olabilir ki bu seni durumun, ya da high lord direkt olarak krala bağlı olabilir buna da Duskendale ve Rosby örnek verilebilir. Sen Demir Taht'ta oturan krala değil Fırtına Burnu'ndaki Fırtına lorduna bağlısın. Bu sebepten senin demir taht için faction açma şansın yok, bunu açmak için demir tahtın direkt vassalı olman gerekir.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Revolver - 01-08-2017

Yine ben. Bir sorum daha var. Aynı oyunda çevremdeki 2-3 toprakla birlikte şu an aktif olmayan bir high lordluk sınırları içerisindeyim. Yani şu anda birbirinden bağımsız lordluklar olan o de jure topraklarının bir kısmını ele geçirebilirsem high lordluğu kurabiliyorum sanırım değil mi?

Entrika ile bu topraklardan birinde strong claim sahibi oldum. Baktım ordum da onun iki katı. Hemen savaş ilan ettim. Ordumu çıkardım ama o da nesi, kral diyor ki "Savaşı bitir yoksa seni krallığın düşmanı ilan ederim." Hayda. Nasıl büyüyeceğim peki ben? Bu komşular claim yokken bile kız mız da vermiyorlar bana. Diğer topraklara da denedim gene savaşı açtıktan sonra kral karşı çıktı. Bu arada kral da 1 ciddi ve 3 küçük savaşta savaşmakta halihazırda. Fırsatı değerlendireyim dedim ama olmadı gibi. Tavsiyeleriniz nelerdir?

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Xepluper - 01-08-2017

@Duman

Hapisle ilgili bir taktik vardı bildiğin, anlatır mısın?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 01-08-2017

Ne taktiği?

(01-08-2017, 12:47)Revolver : Yine ben. Bir sorum daha var. Aynı oyunda çevremdeki 2-3 toprakla birlikte şu an aktif olmayan bir high lordluk sınırları içerisindeyim. Yani şu anda birbirinden bağımsız lordluklar olan o de jure topraklarının bir kısmını ele geçirebilirsem high lordluğu kurabiliyorum sanırım değil mi?

Entrika ile bu topraklardan birinde strong claim sahibi oldum. Baktım ordum da onun iki katı. Hemen savaş ilan ettim. Ordumu çıkardım ama o da nesi, kral diyor ki "Savaşı bitir yoksa seni krallığın düşmanı ilan ederim." Hayda. Nasıl büyüyeceğim peki ben? Bu komşular claim yokken bile kız mız da vermiyorlar bana. Diğer topraklara da denedim gene savaşı açtıktan sonra kral karşı çıktı. Bu arada kral da 1 ciddi ve 3 küçük savaşta savaşmakta halihazırda. Fırsatı değerlendireyim dedim ama olmadı gibi. Tavsiyeleriniz nelerdir?

Game of Thrones modundan bahsediyorsun sanırım, onda karşılaştığım bir şeydi. Her zaman olmuyor. Asıl oyunda da benzeri var sanırım ancak geçerliliği yok - favor karşılığı durdurabiliyor veya para isteyebiliyor diye hatırlıyorum, modda kralla ilişkin bunu tetikliyor olabilir onu yükseltmeye çalışabilirsin. İlk sorunla ilgili olarak ünvana sağ tıklayıp Create kısmından nelerin gerektiğine bakabilirsin genellikle toprakların %50'sinden fazlasına sahip olmanı ister.

(01-08-2017, 18:11)Duman : Ne taktiği?

Birisine Spy On yapıp, sonra hapse attırıp, faction açıp bi' şeyler yapıyorduk. Karışık bi' durumdu.

Faction kuruyorsun, spy on'la veya başka bir yolla faction kurduğun kişiyi zindana atıyorsun. Zindana attığın karaktere savaş açamazsın ancak factionla ultimatom göndermenin önünde bir engel yok (değiştirmedilerse) ultimatomu gönderiyorsun savaş başlıyor düşman kralını hapsettiğin için otomatik %100 oluyor savaşı savaşmadan kazanıyorsun.

Yedi ölümcül günahtan birini karakter büyüdükten sonra nasıl kazanabilirim?

Eventler aracılığıyla. Focuslarla bu süreci hızlandırabilirsin sanırım mesela Seduce seçersen Lustful gelebilir Lustful da 7 günahtan biri.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - TurkJedi - 01-08-2017

Sanırım kedi kesen olmak için soruyorsun, 7 ölümcül günaha ek olarak cynical da iş görüyor katılmak için.

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Xepluper - 02-08-2017

Portekiz kralıyken entrika ile Hispania'yı clamledim, sonra savaş açıp kazandım. Heirim var ama successionda kaybediyormuşum, sebebi ne? Nasıl düzeltebilirim?

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Justicar - 02-08-2017

(02-08-2017, 14:23)Xepluper : Portekiz kralıyken entrika ile Hispania'yı clamledim, sonra savaş açıp kazandım. Heirim var ama successionda kaybediyormuşum, sebebi ne? Nasıl düzeltebilirim?

Veraset yasası farklıdır muhtemelen. İnceleyip değiştirebilirsin.

(02-08-2017, 14:27)Justicar :
(02-08-2017, 14:23)Xepluper : Portekiz kralıyken entrika ile Hispania'yı clamledim, sonra savaş açıp kazandım. Heirim var ama successionda kaybediyormuşum, sebebi ne? Nasıl düzeltebilirim?

Veraset yasası farklıdır muhtemelen. İnceleyip değiştirebilirsin.

Uygun olanı hangisi?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 02-08-2017

Veraset yasası ne Hispania'nın Gavelkind veya Seniority gibi bir şey mi?

Yeni aldığım için bug olmuş, zamanla düzeldi.

Demense limitim düştü bu sefer, nasıl yükseltebilirim? Düşmesinin sebebi ne?