Strategyturk Forumları
CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Crusader Kings II (https://forum.strategyturk.com/forum-crusader-kings-ii)
+--- Konu Başlığı: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-ck2-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Gurt - 09-04-2018

3E4Lg9.jpg
Aşağıdaki bölgede benim bayrağımın dışındaki bayrak ne anlama geliyor ?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 09-04-2018

O baronluğun bayrağı, sağ üstteki kime bağlı olduğunu gösteriyor sol üstteki ise baronluk.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Wickhart - 09-04-2018

Sağdaki bayrak, oranın asıl sahibi, yani sen. Soldaki bayrak da oranın yöneticisi konumundaki hanedanı gösteriyor.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Gurt - 09-04-2018

Aile üyelerimde ve laws kısmına girdiğimde insanların portrelerinin üstünde kan damlası simgesi var o ne anlama geliyor ?

Kan damlası kırmızıya çalıyorsa akraban, bordoysa senin soyundan ama yakın akraban değil.

Laws kısmına girdiğinde gördüğün yer yüksek ihtimalle varislerin, varislerin de dolayısıyla akraban.

Fareyi kan damlası üzerine getirirsen yakınlık derecesini öğrenebiliyorsun. Bazı seçimleri yaparken kontrol etmen iyi olur.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Sezar - 09-04-2018

700 lu tarihi olan bir senoryada Wessex Duku olarak oyuna basladim. Yanyana 2 dukluge ve bunlarin de jure bolgeleri icindeki country lere sahiptim. Bizzat direk yonettigim iki kaleye(bunlardan birisi baskent kalem digeri ise yeni insa ettigim bir kale) asker sayisini arttiran ne binasi varsa bastim. Sonuc olarak 8000 e yakin bir demesne ordusu elde ettim. Yalnis gormedigi isem HRE krali ancak o kadar ordu cikarabiliyordu,bundan sonrasi sadece cb bulmak kalmisti.

Buradaki sorum su, oyunda sahsi kalelere sahip olup bunlara asker sayisini arttiran binalari spamlayip bu kadar ordu elde etmek normal mi? Yoksa bilmedigim baska faktorler bu demesne ordusuna katkida bulunmus olabilir mi? Eger ilk ihtimalse CK2 de buyuk bir aydinlanma yasadim diyebilirim.

Oyunda bina yapmak çok kârlı değil, çok fazla para varsa yapılabilir ancak genel olarak o parayı savaşlarda yeni toprak fethetmeye harcamak çok daha kârlı.

8000 askerin tamamı kendininse gayet iyi bir oran, onda bildiğim kadarıyla hükümdarının Martial özelliği gibi şeylerin de etkisi var. HRE İmparatoru için 8000 asker çok az.

Hiç vassalın yoksa mümkün görünüyor.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Belendithas - 12-04-2018

Satanist olmak için gereken malzemeler nelerdir ?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - perverende - 12-04-2018

Forum ahalisinin yüksek hoşgörüsüne sığınarak bunu yapacağım:
Siyah tişört, uzun saç, bir kaç küpe, bıçak ve zavallı bir kedi.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Justicar - 12-04-2018

Bir malzeme gerekmiyor. Yedi günahtan birine sahip olursan, tarikatlar sayfasından tıklayabiliyorsun. Sonra onlar seni gelip buluyor. Çeşitli eventlerin sonunda tarikata girmiş oluyorsun.

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - ErdoğanAli - 13-04-2018

Yukarda Çıkan Taht Filan sembolünü çarpıdan kapattım Açma yerini bulamadım yardım gerekiyor

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 13-04-2018

Sağdaki menüde ayarlara gel gösterilecekler kısmında Disabled Alerts'a tik at kapattığın bildirimler sağda görünür.

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - ErdoğanAli - 13-04-2018

teşekkürler

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - cennaro - 22-04-2018

Göçebe agitation'a karşı ne yapılabilir, eyaletler bozkır yerleşimine dönüştü.

Eyalete ekstradan fort yapmak (ticaret noktası ekranındaki fortu kastediyorum) ne gibi faydalar sağlar?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 22-04-2018

Selam, hoş geldin foruma.

Eyalete ticaret noktası arayüzünden fort yapmanın faydalı olabileceği birkaç nokta var. Bunlardan birincisi pagan attrition'a karşı mücadele. Bu fortlar sadece kendi topraklarınıza değil aynı zamanda savaşta işgal ettiğiniz topraklara da yapılabiliyor ve özellikle paganlara karşı girişilen savaşlarda (Finlandiya vb. coğrafyalar özellikle pek ölümcül) işgal edilen yerlere kısa sürede bir fort inşa etmek uzun sürebilecek savaşlarda ordunun eriyip gitmemesini sağlayabilir. Bunun yanı sıra nomad topraklarında yanılmıyorsam bölgeler üzerine asker geldiği an işgal edilmiş oluyor, bu fortlar bunu engelliyor.

Uzun süredir nomadlarla oynamadığım için Nomad Agitation nedir tam hatırlayamadım ama biraz karıştırdığımda bu mekaniği engellemek için nomad agitation modifieri olan bölgeye kale veya şehir inşa edilmesi gerektiği yazıyor, eğer bölgede kale veya şehir yoksa hükümdarın ölmesi durumunda bölge nomad toprağına dönüşüyor.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - cennaro - 22-04-2018

Hoşbulduk sağ ol.

Fortlar yıkılabiliyor da sanırım. Çünkü bazı bölgelerde ikidir fort yapıyorum. Odundan palanka tipi kale galiba bunlar. Bir tane kontum nomad oldu oraya fort yaptım ama feodale dönüşmedi yıllardır bozkır/kabile şeklinde duruyor.

Falsely confess faith yaparsak sonradan önceki dinimize dönebiliyor muyuz ve bu gizli din durumu çocuğumuza da geçiyor mu?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 22-04-2018

Evet bunları büyük kaleler gibi düşünmeye gerek yok daha çok basit savunma yapıları.

Falsely confess faith yaptığında yanılmıyorsam asıl dinini gizli din haline dönüştürüp bilinen dinini değiştiriyorsun, gizli bir dine sahip olduğunda istediğin zaman bu gizli dini asıl din olarak duyurma seçeneğin var diye hatırlıyorum. Gizli dinin çocuğa geçeceğini sanmıyorum ancak bu gizli din için tarikat kurup çocuğunu bu tarikata almaya çalışabilirsin.

Eskiden gizli din tarikatları sıkıntılıydı son yamalarla birlikte güçlerini azalttılar.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Ahmed-i Sani - 22-04-2018

Saatlerce bıkmadan oynayabileceğim bir karakter önerebilir misiniz?