Strategyturk Forumları
CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Crusader Kings II (https://forum.strategyturk.com/forum-crusader-kings-ii)
+--- Konu Başlığı: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-ck2-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Unicorn - 20-06-2018

Birisi bana anlatırsa sevinirim. Iqta ile yönetilen bir bölgede (denize kıyısı olan), merc. republic nasıl olurum? Yöntemleri nedir?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 28-06-2018

Ülkemde bulunan bir Gizli Din Kültü'ne yanlışlıkla girmiş bulunuyorum. İtalya kralıyım. Tüm kardinaller benim vassallarım. Atalarım uzun dönemler Benedict Tarikatı liderliği yaptılar. Benim gibi dini bütün bir Katolik ailenin evladı nasıl böyle bir şeye alet olabildi. Kült'de ablam liderlik ediyor ve 93 kişi bulunuyor.

Asıl soruma geleyim. Ben bu kültü nasıl ortadan kaldırabilirim. Kültten çıksam da yakın zamanda ülkeme paralellerce darbe yapılmasından endişeleniyorum. İnlerine girip evlerine ateş salmak istiyorum. Teker teker plot yapmaya kalksam oyunun süresi yetmez. Yakında kültün lideri de olacağım. Kültü içeriden yok etmek için ne yapabilirim?

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 28-06-2018

(28-06-2018, 14:37)altnkurt : Ülkemde bulunan bir Gizli Din Kültü'ne yanlışlıkla girmiş bulunuyorum. İtalya kralıyım. Tüm kardinaller benim vassallarım. Atalarım uzun dönemler Benedict Tarikatı liderliği yaptılar. Benim gibi dini bütün bir Katolik ailenin evladı nasıl böyle bir şeye alet olabildi. Kült'de ablam liderlik ediyor ve 93 kişi bulunuyor.

Asıl soruma geleyim. Ben bu kültü nasıl ortadan kaldırabilirim. Kültten çıksam da yakın zamanda ülkeme paralellerce darbe yapılmasından endişeleniyorum. İnlerine girip evlerine ateş salmak istiyorum. Teker teker plot yapmaya kalksam oyunun süresi yetmez. Yakında kültün lideri de olacağım. Kültü içeriden yok etmek için ne yapabilirim?

Vay inlerine girmişsin. Mevzu kurtlar vadisine dönmüş :joy:

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Justicar - 28-06-2018

İçerden kült yok etmek diye bir şey yok sanırım. Hatta kültü ortadan da kaldıramıyorsun diye biliyorum. Herkesin ölmesi ya da o dinden uzaklaşması gerek. Tabi bilmediğim yollar olabilir. Ama bu konu ile ilgili bir takım eventler ve mekanikler eklense güzel olabilirmiş.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 28-06-2018

Yani ben böyle bir tehdidin farkında olup da elim kolum bağlı olması kötü bir şey. Ülkemdeki büyük dükler düşesler hatta aile üyelerimden bile katılanlar var. Ben aile üyelerimden papa çıkartmaya çalışırken adamlar din değiştirmeye doğru gidiyorlar. Neyse elimden geldiğince yakaladığımı idam edicem, spy on vs. abancam denk getirdiğime. Oğlumu da gizlice külte sokup bu uğurda nesiller boyu ailemizin kutsal görevi de olsa bu kültün sonunu getiricem. Kafirlere ölüm.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Karyus - 04-07-2018

769 tarihle başladığımızda Bizans tahtında İsoruas hanedanı bulunuyor ve Promagniture olduklarından mütevellit kendilerinde ünvan kaybı minumum ve Bizans tahtında nasıl hak talep edebiliriz.(Hadi faction kurup veraset sistemini değiştirdik diyelim.)Peki nasıl tahtta hak iddası edicez çünkü imparator denen şahıs kızlarını bile bizlerden esirgemekte.

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - etzel - 04-07-2018

İmparator kızı alman lazım ki çocuğa hak iddası geçsin.Dediğin gibi imparator kız zor verir.Eğer konseye girebilirsen illaki yasa geçirmek için senden favor isteyecektir.Favorun olursa kızı favorla alabilirsin.Dediklerinden anladığım kadarıyla faction kurmayı biliyorsun.Gerisi factiona adam toplamaya kalıyor

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 04-07-2018

Kızlarını vermese bile imparatorun hızlıca değişmesini sağlayarak claimi oğluna geçirebileceğin kişilerin boşa çıkmasını sağlayabilirsin.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Karyus - 04-07-2018

Tamamdır teşekkürler.Bu arada favor işini harbiden unutmuşum hatırattığınız iyi oldu.

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Zebercet - 08-07-2018

Oyunu alalı üç dört ay kadar oldu da yeni yeni oynamaya başladım. Dün gece altı saat civarı oynamışım. Alışınca keyif almaya başladım göz korkuttuğu kadar yokmuş aslıdna keşke şimdiye kadar biraz daha oynasaymışım hep açıp açıp kapatıyordum. Düzenli ordu için Rome dlcsi aldım, Old Gods, Sword of Islam, Way of Life da var. İndirimde Conclave falan alacaktım oynayamam diye vazgeçtim keşke alsaymışım diyorum şimdi. Neyse zırt pırt indrime giriyor zaten Paradox oyunları. Conclave, Reapers Due ve Monk and Mystics kesin alacağım. Fotolar üzerinde sorayım sorularımı.

Az36L0.jpg

Şunu tam olarak anlamadım. Dün geceki oyunda bahsettiği topraklardan birinin başına kızımı koydum ve bağımsız kaldı orası. Hatta acaba yine bana bağlı mı falan dedim ama diplomasi ekranında savaş aç seçeneği falan vardı.

Şu alttaki durum da ben öldükten sonra mı oldu tam hatırlamıyorum ancak kırmızı renkteki şehir kızıma geçti. Veraset yasasıyla falan mı alakalı bu durum?

yqVoEL.jpg

Şu kırmızı şehir.

pnE800.jpg

Savaş da açamıyorum bağımsız diyor claim mi gerekiyordu acaba ama o toprak benimdi zaten savaşıp almıştım.

Bir de ben ölünce ülke çocuklar arasında dağıldı parça parça oldu. Hangi veraset sistemini seçmeliyim sizce bu durumda? Ben biraz deneme yanılmayla teker teker bakıyorum ancak başıma iş açıyor bu durum.

lZErdJ.jpg

Şurada da şehir türü yanlış diyor ama bir türlü değiştiremedim. Hatta adamın elinden aldım toprağını isyan çıkardı gene de düzelmedi. Bir de Osmanlıdaki Decadent sistemi tam olarak nedir ve ne işe yarıyor?

Şimdilik sorularım bunlar. Daha çok geleceğim.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Wickhart - 08-07-2018

Kont ünvanına sahipsen (daha üst ünvanlara sahip değilsen), bir kontluğu başkasına verdiğinde iki karakter de eşit mevkide bulunduğu için biri diğerinin üstü olarak kabul edilmiyor. Dolayısıyla diğer kont da bağımsız olmuş oluyor. Aynı şey dük-kral--imparator ünvanları için de geçerli. Mesela kralsan ve iki krallık ünvanına sahipken, birini başkasına verirsen o da kral olduğu için yine bağımsız oluyor.
Gavelkind (ve Elective Gavelkind) veraset yasasında, toprakların sahibi öldüğünde çocuklarına dağıtılıyor. Oynattığın yeni karakter hak iddia edebiliyorsa savaş açıp alabilirsin ya da bir şekilde ölmesini sağlayıp, toprakların, tekrar sana geçmesini sağlayabilirsin ya da kabul ediyorsa ittifak kurup beraber hareket etmeyi seçebiliyorun.

Decadance sistemi de oyunun müslümanlara eklediği bir mekanik. Yüksek olması durumunda büyük ayaklanmalar oluyor.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 08-07-2018

Şehir türü yanlış dediği bildirimde sıkıntı teokratik bir ünvanı (kilise vs) yönetiyor olması karakterin, orayı sıradan bir karaktere verdiğinde o karakterin rahip şeklinde görüneceğini farkedersin. Aynı şekilde şehir de yönetemiyorsun şehri valiye vermen gerekiyor ancak direkt olarak toprağı (kaleyi) yönetebilirsin.

Osmanlı'daki decadent sistemi tüm müslümanlarda olan hanedan bazlı bir mekanik kısaca hanende eğer decadent traitli bir karakter oluyorsa (bunun uyarısı çıkıyor aynı zamanda kontrol edebiliyorsun) hanenin decadence seviyesi artıyor bu seviyenin artması aldığın vergi geliri demesne limiti gibi unsurları etkilerken en üst noktalara geldiğinde büyük bir isyanın oluşmasına sebep olabiliyor, bu traite sahip hanedan üyelerini bir şekilde ortadan kaldırman gerekiyor sürekli.

İlk baştaki ünvan kaybı veraset türüyle alakalı Wickhart'ın bahsettiği gibi.

RE: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Zebercet - 09-07-2018

Selam yine ben. Aşağıdaki fotoda eleman İskoçyadaki bir hanedanın altında ve bahsettiğim hanedan epey kalabalık ordu gücüne sahip. Bu arkadaşın elinde tuttuğu toprakta ise de jure savaş sebebim mevcut ve savaş açarken özellikle baktım, eğer holy war üzerinden açarsam bağlı olduğu kral savaşta destek oluyor görünüyor ancak de jure üzerinden açarsam sanırım kral gelmeyecek savaşa doğru anlamış mıyım? Sorum da şu, bu gösterdiği asker sayısı adamın kendi askerleri mi yoksa bağlı olduğu kral ile birlikte toplam askerleri mi? Yani ben buına de jure üzerinden savaş açarsam bu kadar askeri çıkaramaz herhalde sonuçta tek topraklı ve epey mantıksız olur. Gerçi event ile asker kazanmış ama ondan söz etmiyorum, event ile gelen askerlerden bağımsız olarak da çok fazla sayıda askeri var.

Z3Y5dG.jpg

Bir de dün cevabını verdiniz ama ben gene hata yaptım. Uyarı çıkıp duruyordu toprak üzerinde hakkını kaybedeceksin mi ne diyordu tam anlamadım tuttum toprağı oğluma verdim ve bağımsız kaldı gene. :worry: 

VDEQYZ.jpg

O uyarıyı ciddiye almayıp toprakları dağıtmasam ne olur ki? Ben ölünce o toprak başkasına mı geçiyor ne oluyor tam olarak? High cihief falan bir şeyler yazıyordu. Connachtayı verdim başta sonra grand title kısmından o parlak sınırla gösterdiği iki toprağı da verdim.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Justicar - 09-07-2018

1- Orada gördüğün asker sayısı(5.4k) o karakterin direk kendi asker sayısı. Yani hangi savaş sebebiyle açarsan aç o karakter o kadar asker çıkaracak.
2- O karakter bağımsız. Senin açacağın dini savaşta o karakter kralı değil, karakterin bağlı olduğu dindeki(Norse) karakterler onun yanında savaşa katılabilecekler demek istiyor. Yani yanlış anlamışsın. O yüzden o savaş sebebini dikkatli kullanman lazım. Bir de o karakter tek topraklı olmayabilir. Kalan toprakları İskandinavyada olabilir.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Zebercet - 09-07-2018

Justicar teşekkürler. Şeyi sorayım üzerinde savaş sebebim olan toprağa sahip bir kont savaş açtı savaşı kazandım ancak bu durumda sadece prestij mi kazanabiliyorum o toprağı talep edemiyor muyum?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Justicar - 09-07-2018

CK2'deki bir sorun bu aslında. Açılan defansif savaşı kazandığında her hangi bir barış görüşmesi yapılmıyor. Sadece bir miktar altın, prestij, bazende sanırım dindarlık kazanılıyor.

Tekrar teşekkür ederim. Savaş sebebim olduğu halde x is independent diyor. Bağımsız beylere savaş açmanın yolu yok mu ?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 09-07-2018

Veraset durumunda toprakların bölünecek uyarısının çözümü zaten bölünecek olan toprağı başkalarına dağıtmak değil. O toprakların bölünmesini engelleyebilirsin (az çocuk yaparak veya bölündükten sonra diğer kardeşleri öldürerek) veya oyunun ileriki dönemlerinde toprakların bölünmesini engelleyen veraset yasasına geçebilirsin. Oyunda düksün, oğluna düklük vermişsin. Dük olarak bir başka dükü vassalın olarak tutamazsın.

(09-07-2018, 14:54)Zebercet : Tekrar teşekkür ederim. Savaş sebebim olduğu halde x is independent diyor. Bağımsız beylere savaş açmanın yolu yok mu ?

X is independent'te çarpı varsa adam bağımsız değildir. Onun hükümdarına savaş açman gerekiyor eğer hükümdarlarınız aynı değilse.

Ha evet bağımsız değilmiş. Tam tersi bağımsız olmadığını kastediyormuş. Altı tane çocuk oldu bunlara suikast düzenleyemez miyim kendi çocuğuna suikast duzenleyemezsin diyor sanırım. Karımı mı öldürsem acaba yaşım da genç daha sürekli çocuk yapıyorlar.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 09-07-2018

Kendi çocuğuna suikast düzenleyemiyorsun, ancak 6'nın 6'sına da ünvan gideceğini sanmam - dikkat etmen gereken şey bu çocukları evlendirmemek, ünvanlar onlara geçtikten sonra varisin olan karakterle ünvanların dağıtıldığı kardeşlerine suikast düzenleyip verasetle yine sana kalmalarını sağlayabilirsin ünvanın. Ancak bu karakterler de evlenir çoluk çocuk yaparlarsa öldürülmeleri durumunda onların soyundan devam ediyor o zaman o ünvanı almak biraz daha zor oluyor entrika ile.