Strategyturk Forumları
CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Crusader Kings II (https://forum.strategyturk.com/forum-crusader-kings-ii)
+--- Konu Başlığı: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-ck2-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 23-11-2018

Hindistan veya Orta Asya ile CK2'nin CK2 kısmını kavramak zor olabilir, oyunun tutorial bölgesi genellikle İrlanda. Önerim Fransa'da bir dük olarak başlayıp önce krallık içinde büyüyüp ardından verasetle/iç savaşla kral olmaya çalışılabilir.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Justicar - 23-11-2018

(23-11-2018, 00:50)Zebercet : Oyunu kavrama açısından önerebileceğiniz bir senaryo başarım falan var mı beyler? Mesela en son Venedik alıp para kasmıştım. Bütün dlcler var elimde, Hindistan veya Orta Asyadan bir oyun düşünüyorum ama emin değilim.

Hindistan veya Orta Asya dediğin zaman CKden gerçek anlamda kopuyosun. Özellikle oyunu yeni oynamaya başladıysan hiç önermem. İrlanda genelde ilk denenilen bölgedir. Ama onun dışında İberya hariç her hangi bir katolik düklük  veya kontluk olarak başlayıp oynamanı tavsiye. İberya biraz zorlayıcı bir bölgedir. Sürekli çatışma olan bir bölge o yüzden başlangıç için önermem.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Aeschyli - 23-11-2018

(18-11-2018, 00:03)altnkurt : Empire için vassal laws external olmasına rağmen birbirleriyle savaşabiliyorlar. Kingdomlar için external wars yasası geçmemiş oluyor. Yasayı seçsem de o ekrana geri döndüğümde yasa eski haline dönüyor. Crown laws tek bi tane değil miydi? Bug mu bu?

Kesin emin değilim ama belki krallık taglarının kendi yasalarında değiştirmen gerekiyor olabilir.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 23-11-2018

@Zebercet İrlanda benim de tavsiyem. Bir çok temel şeyi orada rahatça öğrenebiliyorsun. Tüccar cumhuriyetleri, orta asya, Hindistan ve hatta Müslümanlar bile ck2nin asıl mekaniklerinden farklı işliyor. Ha en kolay oynanış sorarsan Müslümanlar eu4e baya benziyor. Veraset ve claim derdi yok. Ama esasen ck2 oynamış olmuyosun. Feodal Katolik oynamak şart gibi. Hiç avrupada oynanmayan eu4 gibi bişey oluyo yoksa.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Zebercet - 23-11-2018

Oyunu elli saat İrlanda'da oynayıp Britanya imparatoru olmuştum. Horse lords falan ilgimi çekmişti o yüzden sordum ama söyledikleriniz mantıklı.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Lothebork - 24-11-2018

Mass conversion nasıl istiyoruz? Din sekmesinde öyle bir şey yok.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 24-11-2018

Reformlamamış olman lazım dini.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Lothebork - 24-11-2018

SS ile gösterebilir misin? @Duman

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 25-11-2018

Reformlanmamış paganlarda reformlama butonunun hemen sağında yer alıyor.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - ragnarl7 - 27-11-2018

Multide eu4 gibi bir kişide dlc olması yeterli mi yoksa herkeste mi olması gerekiyor?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 27-11-2018

Kuranda olması yeterli.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - KARTAL - 29-11-2018

Envanterdeki eşyalar için sayı sınırı var mı ?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 29-11-2018

Envanterde tutmak için yok. Fakat takılıp kullanabilen eşyalarda aynı anda aktif olarak her türden bir tane kullanabiliyorsun. Kitaplarda bi istisna olarak bu sınır 4.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - KARTAL - 03-12-2018

Lambakanna Kralı olarak başladığım oyunda şu Tamilakam krallığını da kurarak iki ülkenin kralı oldum.
Primary title olarak Tamilakam'ı seçtim ama şimdi Lambakanna krallığı'nın veraseti kardeşime gidiyor.
Ülke bölünecek mi yoksa onun liege'mi olacağım ?

Yasalar
Agnatic-cognatic
Primogeniture

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Lothebork - 03-12-2018

Ana krallığının yasasıyla diğer krallığın yasası farklı olabilir. Usurp title yaptıktan sonra bunları kontrol etmelisin. Create title yaptığın zaman var olan ana title ile aynı yasalara sahip bir title elde edersin.

Ben oyuna lambakanna krallığı ile başladım tamilakam'ın topraklarını alarak kendim o krallığı kurdum.
Sonra primary yaptım.
Yasalar otomatik geçerli olmuyor mu ikincisinde de ?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 03-12-2018

Yasa arayüzünde farklı ünvanlara tıklayarak (varsa) o ünvanın farklı veraset sistemini görebilirsin, ayrı bir şekilde değiştirmen gerekir çoğu zaman.

(03-12-2018, 14:00)Duman : Yasa arayüzünde farklı ünvanlara tıklayarak (varsa) o ünvanın farklı veraset sistemini görebilirsin, ayrı bir şekilde değiştirmen gerekir çoğu zaman.

Akşam deneyeceğim teşekkürler.

Edit.
Primary yaptığım ülkede yasalar agnatic-cognatic olduğundan kız varisim başa gelirken ikinci ülkede sadece agnatic olduğundan geçemiyormuş.Ben yasayı değiştirmeden önce erkek varisim doğdu ve iki ülkenin de varisi oldu.Yine de yasayı değiştirdim.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - BeRDuSH - 06-12-2018

1300lerde Bizansla oynuyorum.Heir seçme sistemini değiştiremiyor muyuz?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - birisi43 - 11-12-2018

Bir arkadaş raid sistemini anlatabilir mi? Netten bakınca pasif diye söylüyorlar o zaman ordu ekranındaki loot butonu nedir?