Strategyturk Forumları
CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Crusader Kings II (https://forum.strategyturk.com/forum-crusader-kings-ii)
+--- Konu Başlığı: CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-ck2-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Tigerclaw - 11-04-2020

Hmm. Anladım tenk yuu.İlk 10 sene savaşmayıp vassal sayısı arttırmadan yasa çıkarmak en iyisi gibi duruyor.Tek çocukta sıkıntı ölebiliyor.Diğer oyunlarımda 1 title olduğu için bölünmedi demek.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 11-04-2020

Bölünmesi çok sıkıntı olmuyor genelde. Retinueler sende kalıyor. Diğer topraklara da claimin oluyor. Direkt saldırıp alabilirsin.

Arkadaşlar horde ile oynarken tribal bölge ele geçirdim .Burdaki yerleşimleri nasıl yıkabilirim? Tribal şefinden ünvanını nasıl alabilirim?Ünvan aldığımda ilişkim düşmüyor bildiğim kadarıyla diğer clanlarla.Şuan toprakları almak için tıkladığımda no reason yazıyor.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 11-04-2020

Farklı dinse sorun olmuyordu sanırım. Tam hatırlamıyorum detayları yanlış bilgilendirmeyeyim ama revoke title derken kimle ilişkin düşüp düşmeyeceği yazıyor. Oyunun içindeki bilgi en doğru bilgidir.
Yerleşimleri yıkmak için bağımsız bi hükümdar olmalı ve o toprağa doğrudan sahip olmalısın. Sonrasında sağ tıklayıp pillage diyerek yıkabilirsin.

Bı boyun eğdirme savaş sebebi işe yaramıyor o zaman tribalı horde'ye çevirmede.İnvasion conquest hariç hangi savaş sebebini kullanırsam topraklar bana geçer?Teşekkürler.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Pharmacist - 11-04-2020

Holy war, great holy war ve conquest. Invasions sadece kuşattığın bölgeler sana geçer gerisi vassal olur.

Tenks

İlerleyen zamanda reason geldi isyan edittiler bastırdım okuyan olur belki.Bizim kızı hapsetmiş o yüzden reason bermiş vermiş olabilir oyun

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Sezar - 12-04-2020

(11-04-2020, 00:03)tigerclow1 : Arkadaşlar gavelkind sistemde.Heir öldükten sonra ülke 3 bölündü.Bunu çnlemek için neler yapılabilir.Yasayo değiştiremiyorum şuan.

Arkadasların dediklerine ilaveten gavelkind demek benim icin " seduction" bonusunu aktif olarak kullanmak demek. Seduction focus ile bir sürü gayrimeşru çocuk yap tüm erkek çocukların kendinden olduğunu tanı ama legitimize etme. Legitimize edeceğin tek bir erkek varisin olsun. Eğer ölürse başka bir tane gayrimeşru çocuğununu legitimize edersin. Böylece her zaman tek varisin olacağından hiçbir şekilde toprakların bölünmez. Ama tavsiyem en kısa zamanda legalizm 3 alıp gavelkinddan kurtulman.

Gavelkind olmak dünyanın sonu değil aslında yönetmesini bilirsen fena değil ama insan primageture ye veya ultimagature ye geçmenin ayrı bir rahatlığı var.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Tigerclaw - 12-04-2020

(12-04-2020, 15:32)Sezar :
(11-04-2020, 00:03)tigerclow1 : Arkadaşlar gavelkind sistemde.Heir öldükten sonra ülke 3 bölündü.Bunu çnlemek için neler yapılabilir.Yasayo değiştiremiyorum şuan.

Arkadasların dediklerine ilaveten gavelkind demek benim icin " seduction" bonusunu aktif olarak kullanmak demek. Seduction focus ile bir sürü gayrimeşru çocuk yap tüm erkek çocukların kendinden olduğunu tanı ama legitimize etme. Legitimize edeceğin tek bir erkek varisin olsun. Eğer ölürse başka bir tane gayrimeşru çocuğununu legitimize edersin. Böylece her zaman tek varisin olacağından hiçbir şekilde toprakların bölünmez. Ama tavsiyem en kısa zamanda legalizm 3 alıp gavelkinddan kurtulman.

Gavelkind olmak dünyanın sonu değil aslında yönetmesini bilirsen fena değil ama insan primageture ye veya ultimagature ye geçmenin ayrı bir rahatlığı var.
Bazen art arda krallar ölebiliyor.Sıkıntılı mevzu

Ama bu da bir çözümmüş

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Tigerclaw - 13-04-2020

(12-04-2020, 15:32)Sezar :

Diğer çocukları hapse atsak ülke bölünür mü gene?

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Pharmacist - 13-04-2020

hapisteyse bile hala ülke bölünür. ölmesi lazım veya manastıra katılmalı.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Tigerclaw - 13-04-2020

teşekkürler

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - SoulForged - 14-04-2020

Arkadaslar oyunun su an hic bir ek paketi yok bende oynamak da istiyorum 3 cikmadan sizce starter pack alsam uygun olur mu 35 liraya ruler design,sword of islam,legacy of rome,old gods,way of life veriyor. İlk oyunumda kimle oynamam gerek ingiltereden bir lordla mi? Ogrenmesi kolay olmasi acisindan osmanli tarafindan biriyle oynayamiyor muyum? Ona yonelik alsam ek paket oynamicagim ek paketi de almiyim

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 14-04-2020

Osmanlı tarafı yani Anadolu ve Ortadoğu tam bir izdiham. En tecrübeli oyuncuları bile yutabilir orası. Britanya'da İskoçlar hariç kimle oynarsan oyna kolay olacaktır. Fransa içlerinde oynamak da yine güvenli ve eğitici bir oyun süreci sunar. İlk oyunlarda kont/dük almaya çalış. Krallık ve imparatorluklar yönetmesi daha zor olduğu için patlama ihtimalin artar. Büyük ülke güçlü ülke demek değil burada. Eu4'ün aksine büyük ülke büyük sorunlar demek.

Başlangıç için yeterli olabilir o eklentiler. Sonra arttırırsın. Sunset Invasion dışında oynamayacağın ek paket olacağını pek sanmıyorum. Hepsi kendine göre güzel şeyler ekliyor.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - SoulForged - 14-04-2020

tesekkurler  starter pack aldim tuttorial seneryoya girdim Leon la baslatti İspanya tarafinda biraz onu oynadim isler sarpa sardi ogrencek cok sey var:) simdi yeni acayim diyorum ingiltere tarafında bir de ruler design yapiyim mi yoksa tarihsel biri mi olsun

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Pharmacist - 14-04-2020

Oyunun giriş kısmında sağ tarafta monarch journey başlığı altında challengelar var onları deniyebilirsin.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 14-04-2020

Monarch Journey'in çoğu exploitlenebilen şeyler veya gereksiz grind yaptıran şeyler. Adam akıllı görev sayısı çok az. Yok 100 kişilik hanedan kur yok 30 tane piçin olsun falan zorlama görevler. Bonusları alacak kadar puan topladıktan sonra uzak durulması gereken bir içerik.

Ruler designer neredeyse hiç kullanmıyorum. Gerek yok bence. Default al geç.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Tigerclaw - 14-04-2020

Viceroyalty nedir?

Seniority yasasıyla topraklar bölünebilir mi çünkü title loss diye uyarı veriyor diğer 2 krallığımda çocuklarım 1 krallığımda en büyük varis şeklinde gösteriyor succession

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Pharmacist - 14-04-2020

Her title'ın ayrı succesion yasası vardır. Bir krallığın seniority ise diğerleri olmayabilir. Viceroyality valilik sistemidir atadığın karakter ölünce o title sana geri döner.

CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Tigerclaw - 14-04-2020

Eyvallah

Diğer krallığa geçtim ve hepsinde değiştirmem gerekiyor çok saçma ya.

Viceroyalty yasası nasıl değiştirebilirim

Gerçi viceroyalty gerek yokmuş ya neyse.Oyun cidden bazı şeyleri dayatıyor ama böyle daha zevkli.

Yeniden başladım her seferinde bişey öğreniyorum.Yılmak yok.