Strategyturk Forumları
Prusyayı kurmak için ? - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Europa Universalis IV (https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv)
+--- Konu Başlığı: Prusyayı kurmak için ? (/konu-prusyayi-kurmak-icin)

Sayfalar: 1 2

Prusyayı kurmak için ? - kaan253 - 02-12-2016

Arkadaşlar Brandenburg ile başladım,prusya için gerekli olan toprakları aldım sayılır idari teknolojimde 8 yani 10 a az kaldı fakat benden istediği 2 madde daha var onları nasıl yapacağımı çözemedim yardımcı olursanız sevinirim :)

one of the following must be true :

Brendenburg is protestan

Brendenburg is reformed yazıyor bu ikisinden birisini mi yapmam gerekiyor ve bunları nasıl yapacağımı bana söylerseniz sevinirim iyi oyunlar.

Prusyayı kurmak için ? - Duman - 02-12-2016

1500 sonrası Protestanlık ve ondan bir süre sonra Reformed mezhebi yayılmaya başlayacak Prusya olabilmek için bu 2 mezhepten birine geçmen gerek.

Prusyayı kurmak için ? - Justicar - 02-12-2016

Prusya kurabilmek için ya reformist ya da protestan olman lazım. Zor kısmı burası zaten. Din değiştirdiğinde -100 prestij ve beraberinde gelen isyan problemleri oluyor. Dikkat etmeye çalış. Bu arada protestan ol.

ihtiyacım olan son toprak danzing i aldım o arada 2 toprağım anlamadığım şekilde protestan oldu ve ülkenin dinini protestan yapabildiğimi farkettim bilinçsizce tıkladım ve ülke protestan oldu her yerde isyan başlayacak ve ben büyük bir savaştan yeni çıktım zor günler bekliyor :(

ve şuan farkettim protestanı seçince ülke komple o an protestan olmuyor tüm toprakları tek tek protestana çevirmem gerekiyormuş misyoner aracılığı ile :) tecrübe ediniyoruz işte bilseydim beklerdim daha savaşım yeni bitti manpower yok ne yapabilirim ki acaba ?

misyoner seri seri protestan yapıyor %60 ını yaptım hala isyan çıkmadı fakat çıktığında nasıl bastıracağım bilmiyorum kiralık askerleri bastım giderlerini kıstım çıkmasını bekliyorum :)

Prusyayı kurmak için ? - jax61 - 02-12-2016

isyan çıkacak yerlere otonomi basabilirsin. eğer din disasteri çıkarsa çok mühim değil. sen dinleri çevirmeyi bitirmeye çalış. isyan çıkacak yerlere öncelik tanıyıp orduyu oraya götürüp bekletebilirsin. dini değişen yerde isyan riski sıfırlanacaktır. varsa eğer national unresti azaltan advisor alabilirsin.vs vs

teşekkürler dediğiniz gibi yaptım , protestana dönüşen yerlerde isyan sıfırlanıyormuş hızlı hızlı hallettim isyan çıkmadan bitirdim sadece sebebini anlayamadığım şekilde danzing de hala isyan var çıkmasını bekliyorum çıktığında onu bastırıp normalleşme sürecine gireceğim daha sonra prestijimi yükseltmem lazım :)

RE: Prusyayı kurmak için ? - Justicar - 02-12-2016

(02-12-2016, 21:23)kaan253 : teşekkürler dediğiniz gibi yaptım , protestana dönüşen yerlerde isyan sıfırlanıyormuş hızlı hızlı hallettim isyan çıkmadan bitirdim sadece sebebini anlayamadığım şekilde danzing de hala isyan var çıkmasını bekliyorum çıktığında onu bastırıp normalleşme sürecine gireceğim daha sonra prestijimi yükseltmem lazım :)

Brandenburg/Prusya benim en keyif aldığım oyundur. Diğer oyunlarında Prusya kurup HRE kurmayı denemelisin.

(02-12-2016, 21:25)Justicar :
(02-12-2016, 21:23)kaan253 : teşekkürler dediğiniz gibi yaptım , protestana dönüşen yerlerde isyan sıfırlanıyormuş hızlı hızlı hallettim isyan çıkmadan bitirdim sadece sebebini anlayamadığım şekilde danzing de hala isyan var çıkmasını bekliyorum çıktığında onu bastırıp normalleşme sürecine gireceğim daha sonra prestijimi yükseltmem lazım :)

Brandenburg/Prusya benim en keyif aldığım oyundur. Diğer oyunlarında Prusya kurup HRE kurmayı denemelisin.

oyunda yeni sayılırım fakat dediğin gibi Brandenburg diplomasi komşu ilişkileri vs çok doyurucu ve keyif verici bakalım 10 yıl sonra prusya olacağım teknolojide biraz fazla ileri gitmişim :) HRE olayını deneyeceğim fakat HRE konusunda bilgilenmem lazım hiçbir bilgim yok.

Ayrıca şuan da HRE puanım 0 gözüküyor bu oyunda onun sebebi büyük ihtimalle yapmış olduğum işgaller.

RE: Prusyayı kurmak için ? - Justicar - 02-12-2016

(02-12-2016, 21:55)kaan253 :

oyunda yeni sayılırım fakat dediğin gibi Brandenburg diplomasi komşu ilişkileri vs çok doyurucu ve keyif verici bakalım 10 yıl sonra prusya olacağım teknolojide biraz fazla ileri gitmişim :) HRE olayını deneyeceğim fakat HRE konusunda bilgilenmem lazım hiçbir bilgim yok.

Ayrıca şuan da HRE puanım 0 gözüküyor bu oyunda onun sebebi büyük ihtimalle yapmış olduğum işgaller.

Hımm sen baya yenisin. O zaman hepsi sırayla. Önce oyunu çöz yardım lazım oldukça sor. HRE ve diğer konulara ilerleyen oyunlarda bakalım.

RE: Prusyayı kurmak için ? - kaan253 - 02-12-2016

(02-12-2016, 21:59)Justicar :
(02-12-2016, 21:55)kaan253 :

Hımm sen baya yenisin. O zaman hepsi sırayla. Önce oyunu çöz yardım lazım oldukça sor. HRE ve diğer konulara ilerleyen oyunlarda bakalım.
80 saat civarı oldu baya bir şey öğrendik tabi bu süreçte,ama HRE,Papalık vs konulara hiç girmedim,HRE konusunda dediğin gibi ilerleyen oyunlarda bakarız artık sağolasın :)

Prusya için 3.idea seçimi ne olmalı sizce?

İnfluence ve quantiti ideaları dışında.

Prusyayı kurmak için ? - GamerGenc - 02-12-2016

Economic + Quality iyi gider bence sırasıyla. Sonrasında ikisinin kombinesinden %5 disiplin ile Prusya baya güçlü gider.

2 patchdir Prusya oynayamıyorum nedense. Galiba önceden çok oynadığım için :)

Prusyayı resmen ilan ettim :) lübeck ticari merkezini alıp biraz rahatlatayım kendimi dedim müttefik benden önce çöktü oraya :) ama sağlam ganimetle çıktım savaştan ve prusyayı ilan ettim.

RE: Prusyayı kurmak için ? - Justicar - 03-12-2016

(02-12-2016, 23:58)kaan253 : Prusyayı resmen ilan ettim :) lübeck ticari merkezini alıp biraz rahatlatayım kendimi dedim müttefik benden önce çöktü oraya :) ama sağlam ganimetle çıktım savaştan ve prusyayı ilan ettim.

Ekonomi-Def-Offensive üçünden birini aç.

Prusyayı kurmak için ? - kaan253 - 03-12-2016

(03-12-2016, 00:10)Justicar :
(02-12-2016, 23:58)kaan253 : Prusyayı resmen ilan ettim :) lübeck ticari merkezini alıp biraz rahatlatayım kendimi dedim müttefik benden önce çöktü oraya :) ama sağlam ganimetle çıktım savaştan ve prusyayı ilan ettim.

def veya off seçmeyi düşünüyorum ekonominin altından kalkarım gibi geliyor şimdilik :)

RE: Prusyayı kurmak için ? - Justicar - 03-12-2016

(03-12-2016, 00:17)kaan253 :

def veya off seçmeyi düşünüyorum ekonominin altından kalkarım gibi geliyor şimdilik :)

Def aç o zaman. Devamında ekonomiyi unutma ama.

RE: Prusyayı kurmak için ? - kaan253 - 03-12-2016

(03-12-2016, 01:02)Justicar :
(03-12-2016, 00:17)kaan253 :

Def aç o zaman. Devamında ekonomiyi unutma ama.

Öyle yapacağım teşekkürler.

Prusyayı kurmak için ? - jax61 - 03-12-2016

ekonomi için sadece idea yetmez. bina yapmalısın. vergiyi üretimi artıran binalar . mümkünse fabrikalar. bu şekilde ekonomiyi coşturursun.

Prusyayı kurmak için ? - kaan253 - 03-12-2016

(03-12-2016, 11:17)jax61 : ekonomi için sadece idea yetmez. bina yapmalısın. vergiyi üretimi artıran binalar . mümkünse fabrikalar. bu şekilde ekonomiyi coşturursun.

anladım, zaten alttan alttan yapıyorum binaları prusyayı kurmadan önceki savaştan aldığım ganimet ciddi anlamda iyiydi maddi durumdan yeni prusyaya geçmiş biri olarak çok çok iyi durumdayım.

RE: Prusyayı kurmak için ? - Oner - 01-02-2017

Bence tüton ile başlayıp Macaristan,Avusturya ile müttefik olunca Litvanya ve Polonya dalamaz bu sefer iyice gelişirsin ancak Avusturya ile sakın ilişkilerini bozma yıl 1600 lerin başında bazı devletler H.R.E. yi dağıtmaya başlayacaktır dağıttıktan sonra onların topraklarını al sonra eventle tık prussia ancak o zamanın ülkeleri ile ilişkilerini iyi sürdür yıl 1780 de event gelir ve Germany olursun sonra isteiğini yap 40-50 yıl içinde. :tada:  DÜNYA GERMANY AMADESİNE GİRECEK HELEKİ IRONMAN DA OYNUYORSAN ACHİVEMENT YAĞMURU!

Prusyayı kurmak için ? - altnkurt - 01-02-2017

Eventle Germany mi oluyorsun? Çok ilginç.