Strategyturk Forumları
Rome II - Şampiyon Rehberi - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Total War Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-total-war-forumlari)
+--- Forum: Total War: Rome II (https://forum.strategyturk.com/forum-total-war-rome-ii)
+---- Forum: Rome II: Rehberler (https://forum.strategyturk.com/forum-rome-ii-rehberler)
+---- Konu Başlığı: Rome II - Şampiyon Rehberi (/konu-rome-ii-sampiyon-rehberi)

Rome II - Şampiyon Rehberi - Merco - 17-06-2017

TANITIM 

Şampiyonlar, askeri meselelerde kahraman savaşçılar ve uzmanlardır. Yerleşim yerinde mümessil yetiştir bölümünden yetiştirilebilirler. Ancak askeri teknolojilerin araştırılmış olması gerekir. Şampiyonlar mevkiadarlara karşı savunmasız casusulara karşı etkilidirler.

Resimlerde Mevkidar olarak yazıyor. Resimleri oyundan aldım. Oyunda çeviri yapılırken kısmi hatalar olmuş veya gözden kaçmış olmalı. Burada kastedilen mevkidar şampiyon, gazi veya cenk hanımı, cenk beyidir. Genel olarak hepsine verilen isim de Mevkidar olabilir. Bunlar ülkelere göre farklı isimler almaktadır. Ama hepsinin genel sınıfı Şampiyondur.

Barbar kültürüne sahip ülkelerde Erzak arayıcılığı araştırmasını yaparsanız, şampiyon üretebilirsiniz.

Barbar kültürüne sahip oynanabilir ülkeler, Ardiyavlar, Arvaklar, Lusitaniler, Arverni, İskitler, Massagetler, Roksalanlar, Tylis, Odris Krallığı, Getler, Bouislar, Süevler, Galatlar, Nerviler ülkelerindeki ilk askeri araştırma ile yapabilirsiniz. Yani Erzak arayıcılığı araştırması bulunmaktadır.

ampiyon_retimi_galatya_zpsteyz677z.jpg

Yunan kültürüne sahip ülkelerde Organize Erzak araştırması ile şampiyon üretebilirsiniz.

Yunan Kültürüne sahip oynanabilir ülkeler; Atina, Bergama, Epir, Sparta, Makedonya, Kimmerya, Kolhis, Siraküza, Masilya

yunanlar_zpsxwdgsvjq.jpg

Doğu ve Kartaca kültürüne sahip ülkelerde Lojistik araştırması ile şampiyon üretebilirsiniz.

Doğu ve Kartaca kültürüne sahip oynanabilir ülkeler, Selevkos, Kartaca, Baktriya, Partya, Ermenistan, 

selevkos_zpsju4aavea.jpg

Pontus'da farklı bir araştırma adı geçiyor. Askeri Yerleşim araştırmasını tamamladıktan sonra şampiyon üretebilirsiniz.

pontus_zpstxkhpfoz.jpg

Mısır'da da farklı bir araştırma ile şampiyon üretiyorsunuz. Horus'un yolu. 
İmparator Agustus haritasında da aynı isimle aynı araştırma mevcut. 

msr_zpscesygiz3.jpg

Roma'da ise Bölük Organizasyonu isimli araştırmayı tamamlayarak Şampiyon üretebilirsiniz.

roma_ve_dier_romalar_zpslxlqbsgd.jpg

İmparator Agustus haritasında tüm Roma ülkelerinde yine Bölük Organizasyonu araştırması geçerlidir.

Anibal Kapılarda haritasında yine Bölük Organizasyonu araştırması geçerlidir.

Sezar Galya'da haritasında ise Roma ile Birlikleri Harekete Geçir araştırması ile Şampiyon üretebiliyoruz.

sezar_galyada_roma_zpslfvhr9f0.jpg

Sezar Galya'da haritasında Barbarlar ile Savaş Borusu araştırması ile şampiyon üretebiliyoruz.

sezar_galyada_barbar_zpsbibfu4hb.jpg

Sparta'nın Gazabı haritasında ise İdman Salonu araştırması ile Şampiyon üretiyoruz.

spartann_gazab_zps9af1g1mi.jpg

Hangi ülke ile hangi araştırma sonrasında şampiyon üretebileceğimizi öğrendik. Şimdi gelelim Mümessil kısmından Şampiyon çıkarmaya.

Bir şehri seçtiğimizde alttaki kırmızı ile gösterilen yere tıkladığınızda 3 seçenek gelir. 

1.sinde Spy dediğimiz Ajanlar vardır. 
2.sinde Mevkidarlar bulunur.
3.sünde ise Şampiyon üretebiliriz. 

Resimde gördüğünüz üzere Galatya'da şampiyon yerine Cenkbeyi ve Cenkhanımı kelimeleri geçiyor.
Kendi oyunumdan aldığım resimde görüldüğü gibi şu an şampiyon üretemiyorum. Hakkım 4 olmasına rağmen 6 şampiyonum var. Bunu da ikna, cazibe icbar gibi yöntemlerle kendi ülkeme kattığım ajanlar sayesinde yaptım. Biraz aşağıda anlatacağım.

ampiyon_uumlretme_zpszynvge2l.jpg

Evet, Şampiyonumuzu da ürettiğimize göre gelelim bu şampiyon ne yapar nerede kullanılır ? 

Şampiyonlar için bulunan Karakter Yetenekleri tablosu bu şekilde arkadaşlar. 

Bu tablodaki soldan 1. kısım Mevkidar özellikleri ortadaki Ajan özellikleri en sağdaki de Şampiyon özellikleri. Şampiyonların özellikleri kendi sınıflarında 4. rütbeye kadar çıkabilirken diğer sınıflarda 3. rütbeye kadar çıkabilir.

karakter_yetenekleri_zpsv7qocf2r.jpg

Şampiyonları hangi özelliğine göre geliştirmek istediğinize önceden karar vermeniz önemlidir. Rastgele geliştirdiğiniz durumlarda 10-20 tur sonra o şampiyon pek işinize yaramayabilir. Örneğin ordunuzun tecrübesini artırmak istiyorsanız Askeri Eğitim veren şampiyon ile başlarsınız ve Askeri Eğitim özelliğini geliştirmek için yukarıdaki tablodaki yolu izleyerek sağ en alttaki Kask işaretine gelirsiniz. O kask işareti, Militanlık yani Askeri Eğitimdir. 

Ayrıca yukarıda gözüken her kart bir özelliği temsil eder. Her özelliğin 3 tane ayrı seviyesi bulunmaktadır. Her seviyede farklı bonuslar kazanırsınız. 

İlk ürettiğinizde her şampiyonun kendi özellikleri mevcut olur. Bu özelliklerde Şampiyon özelliği olanı tercih ederseniz Şampiyon özelliklerinde daha hızlı ilerlersiniz. 

Altta Şampiyonlar için kendi sınıflarındaki seviye ve özellikleri mevcuttur. İlk seviyede Şampiyon kartı olacaktır. Onun altındaki seviyelerde ise bir seçim yapmak zorunda kalacaksınız. 

ampiyon_1_zpsfjj0shtg.jpg
kuvvet_zpsewcshhto.jpgharp_zpsansujv6v.jpg
cesaret_zps4xcoyxsf.jpgmilitanlk_zpsipdu4k21.jpg

Peki bir şampiyonu kendi sınıfının özellikleriyle değil de Mevkidar veya Ajan özellikleriyle geliştirirsek neler kazanırız. Buna bakalım.

Eğer bir Mümessili kendi sınıfı dışında farklı sınıf özelliklerini geliştirmeye yönlendirirseniz bu kazandığı özellikler diğer sınıfların sahip olduğundan farklı özellikler olacaktır. Yani Bir Ajan'ın Mevkidar'ın özelliği ile Şampiyon'un özelliği aynı sınıf özelliği olmasına rağmen farklı etkileri olacaktır. Bu sayede oyun sıradanlıktan çıkmış olacaktır.

Bir Şampiyona Ajan sınıfı özellikler verirsek aşağıdaki gibi etkileri olacaktır. 

yanda_zpsxrx274ca.jpg
hile_zpsmu3romzd.jpgtuzak_zpsxyvqv5ae.jpg

Bir Şampiyona Mevkidar özelliği verirsek de aşağıdaki gibi etkileri olacaktır.

erdem_timsali_zpsfht8lrrr.jpg
dayanma_zpszf0djlko.jpgkahramanlk_zpsyzbs3hm0.jpg

Evet gördüğünüz gibi bir mümessil deyip geçmemek lazım. Yapabildikleri oldukça fazla. Gelişme aşamaları oldukça fazla. Bir Şampiyon ile köle huzursuzluğu çıkarmak istiyorsak izlememiz gereken geliştirme sırası Erdem Timsali > Dayanışma olmalıdır. Dayanışma özelliğini 3. seviyeye çıkarırsanız daha etkili olur. 

Bunun yanı sıra Suikast özelliğini geliştirmek istiyorsak Yandaş > Hile özelliklerini geliştireceğiz ve Hile özelliğini 3. seviyeye çıkarırsak %30 ihtimalimiz olacaktır. Buna ek olarak ilk seviye Mevkidar özelliği Erdem Timsalini de geliştirirsek %5 kritik başarı şansı daha elde ederiz ve %10 maliyet ucuzlar. 

Ayrıca Şampiyon > Kuvvet özelliklerini geliştirip 3. seviye yaparsak suikast için ekstra %30 daha alırız ve toplamda %65 suikast şansımız olur. 

Tecrübesiz bir orduyu tecrübelendirmek istiyorsak Şampiyonumuzu Şampiyon > Harp > Militanlık olarak eğitim Militanlık özelliğini 3. seviyeye çıkartabiliriz. Tabi bazı şampiyonların kendi özelliği olarak ekstra Askeri eğitim özelliği de bulunabiliyor. Bunu da üzerine ekstra olarak eklediğinizde daha hızlı bir şekilde ordunuz tecrübeleniyor.

Çok farklı şekillerde kombinasyonlar yapılabilir.

Şampiyonlar, kendi şehirlerinizde mevzilendirildiğinde asayişi artırdığı gibi düşman şehirlerde mevzilenirse asayişi azaltır. Ordunuzun içine eklediğiniz de tecrübe kazandıracağı gibi yanında yürüme mesafenizi de artırır.

Düşman ordulara yapacağı saldırılar ile düşmanın, düşman generalinin moralini düşürebilir, suikast yapabilir. Çok farklı şekillerde işe yarayacaktır.

Ordunun içerisine şampiyon eklediğiniz zaman o tur o ordu hareket edemeyecektir. Buna dikkat ediniz. Ayrıca bir orduya bir şampiyon eklediğinizde o ordunun generalinin Azmini de artıracaktır. Dolayısıyla generaliniz daha fazla özelliklere sahip olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler. Daha iyi fikirlerinizi veya eleştirilerinizi yorumlara yazabilirsiniz. Başka bir rehberde görüşmek üzere.

Rome 2 - Şampiyon Rehberi - Aeschyli - 17-06-2017

Başarılı rehber. Ben genelde hep askeri eğitim amaçlı kullanırdım. Grand Camping için yeterli oluyordu.

Rome 2 - Şampiyon Rehberi - Merco - 17-06-2017

Ben de şampiyonu Askeri eğitim için geliştirip yeni ürettiğim ordulara gönderiyordum. Kısa sürede gümüş tecrübeye çıkarabiliyor.

Ama oyunun normal halinde çok çabuk yaşlandıkları için pek gelişme gösteremiyorlar.

https://forum.strategyturk.com/konu-mod-turns-per-year-modlari

Şuradaki turns per year modlarını kullanara kbir şampiyonu her alanda maksimum seviyeye getirip oyundan maksimum tad almak mümkün. Harika oluyor.

Rome 2 - Şampiyon Rehberi - Aytaç - 17-06-2017

Şampiyon Küçük bi detay gibi gözükse de çok faydalı(eğer karşınızdaysa zararlı) bir ajan.

Rehber de her ayrıntısıyla bahsetmiş. Eline emeğine sağlık hocam.