Strategyturk Forumları
[MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Europa Universalis IV (https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv)
+---- Forum: EU4: Multiplayer (https://forum.strategyturk.com/forum-eu4-multiplayer)
+---- Konu Başlığı: [MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 (/konu-mp-eu4-multiplayer-kasim-2017)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

RE: EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Duman - 21-12-2017

1735

RE: EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Voidian - 21-12-2017

Tarihe not düşülsün, 1705 yazında Bharat imparatorluğunun işgalci Babür imparatorluğu ve destekçisi Sukhothai krallığının belini kırdığı muharebe.

3p0bm2.png

EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - etzel - 21-12-2017

Oyunun bu yıllarına sp de gelişmişliğim yok.Bana denilen revoyu al başarımını yaptım.Pc katmstığı için hızlı bir şekilde askerler attirion yemesin diye uğraştım.Resim falan almak imkansız zaten.Bir de 2 de 1 lag verip oyuncuların zevkini baltalamaktan çekiniyordum.Bu da olmadığı için emanete hakkıyla sahip çıktığımı düşünüyorum

EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Duman - 21-12-2017

Şimdi ufak bir soru, özellikle @Irony'e, Danimarka Osmanlı'ya niye savaş açtı? Ülke olarak soruyorum, çıkarı neydi/ne kazandı?

RE: EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Irony - 21-12-2017

(21-12-2017, 13:35)Duman : Şimdi ufak bir soru, özellikle @Irony'e, Danimarka Osmanlı'ya niye savaş açtı? Ülke olarak soruyorum, çıkarı neydi/ne kazandı?

o savaşı bohemyada açabilirdi ama başkenti çok açıkta olduğu için açmadı burada o savaşı kimin açtıgının bi önemi yok savaşta bohemya ve ispanyadan başka kimse bişey kazanmadı bu soruyu digerlerinede sorabilirsin neden o savaşa katıldınız diye

Ama onların "kazanabileceği" bir şeyler vardı. Hepsinin Osmanlıyla sınır toprağı vardı. Sen ne kazanabilirdin?

(21-12-2017, 15:21)Duman : Ama onların "kazanabileceği" bir şeyler vardı. Hepsinin Osmanlıyla sınır toprağı vardı. Sen ne kazanabilirdin?

Ben hiç birşey kazanamazdım aynı fransa gibi fransanın bu zamana kadar katıldıgı savaşlar gibi hiç bişey kazanamazdım sadece bohemi avrupada tutmak istedim

Fransa oyunun belli döneminden itibaren Avrupa'daki Osmanlı ilerleyişini durdurmak için çabalıyor, ayrıca Osmanlı'ya komşu toprağı var savaş sonrası oradan fiilen toprak alıp Osmanlı'yı geri itebilir. Bohemya'yı Avrupa'da tutmak istedim diyorsun ancak bir önceki savaşta Bohemya'dan en çok toprağı sen aldın, Osmanlı hiçbir şey almadı. Osmanlı o zamanlar tehditkar görünmüyordu da ne değişti? Bohemya'yı Avrupa'da tutmanın yolu Mısır'ı İspanya'ya vermekten mi geçiyor?

Ben sana söyleyeyim neden öyle bir hareket yaptığını, kazanan tarafta olmak için yaptın ama Rusya ile WP attığında bu hamlenin mantıklı olabilecek yegane açıklamasını ortadan kaldırdın. Bu diplomatik hamleni Rusya topraklarında genişleme isteğinle açıklayabilirdin ancak Rusya'ya savaş başladıktan hemen sonra barış atarak derdinin kendi ülken veya Rusya olmadığını gösterdin.

Oyunda düzgün bir oyun için yapılmaması gereken çok şey yapıldı, müdahale edebileceğim çok hamle gördüm. Al gülüm ver gülüm toprak değiş tokuşları, absürt para yardımları, 300 sene sınır problemi yaşamayan komşular, paktlar. Bu meselelere dair 2 hafta önce bir uyarı yazısı yazdım, multiplayerın sağlığına zarar verebilir dedim. Meseleden şu an yegane umudum bu yapılan hamleler sonrası ortaya çıkan manzarayla bazı konularda tecrübe edinmeniz ve ilerideki etkinliklerde bunları yapmamanız.

(21-12-2017, 15:40)Duman : Fransa oyunun belli döneminden itibaren Avrupa'daki Osmanlı ilerleyişini durdurmak için çabalıyor, ayrıca Osmanlı'ya komşu toprağı var savaş sonrası oradan fiilen toprak alıp Osmanlı'yı geri itebilir. Bohemya'yı Avrupa'da tutmak istedim diyorsun ancak bir önceki savaşta Bohemya'dan en çok toprağı sen aldın, Osmanlı hiçbir şey almadı. Osmanlı o zamanlar tehditkar görünmüyordu da ne değişti? Bohemya'yı Avrupa'da tutmanın yolu Mısır'ı İspanya'ya vermekten mi geçiyor?

Ben sana söyleyeyim neden öyle bir hareket yaptığını, kazanan tarafta olmak için yaptın ama Rusya ile WP attığında bu hamlenin mantıklı olabilecek yegane açıklamasını ortadan kaldırdın. Bu diplomatik hamleni Rusya topraklarında genişleme isteğinle açıklayabilirdin ancak Rusya'ya savaş başladıktan hemen sonra barış atarak derdinin kendi ülken veya Rusya olmadığını gösterdin.

Oyunda düzgün bir oyun için yapılmaması gereken çok şey yapıldı, müdahale edebileceğim çok hamle gördüm. Al gülüm ver gülüm toprak değiş tokuşları, absürt para yardımları, 300 sene sınır problemi yaşamayan komşular, paktlar. Bu meselelere dair 2 hafta önce bir uyarı yazısı yazdım, multiplayerın sağlığına zarar verebilir dedim. Meseleden şu an yegane umudum bu yapılan hamleler sonrası ortaya çıkan manzarayla bazı konularda tecrübe edinmeniz ve ilerideki etkinliklerde bunları yapmamanız.

Rusyaya wp atmamı diger oyuncular söyledi.Diger şekilde osmanlı rusya italy danimarka olarak devam etseydik diger olacak savaşı yine kazanacagımızdan emindim kazanan taraf olmak veya olmamak gibi sıkıntım yok bundan önceki savaşta bohemden 3 toprak aldım sadece ispanyada da 3 toprak aldık bohemden polonya cıktıgı için 5 toprak orada rusyaya gitti neyse herkes kendi tarafından görüyor benim savunmaya çalıştıgım birşey yok oyunda ally sınırlandırması olmassa ve avrupa bu kadar boş kalırsa bunların olacagı 200 250 yıl önceden belliydi

Ağustos etkinliğinde de bu etkinlikte olduğu kadar adam vardı Avrupa'da. Oyuncular her zaman yıkılabilir, her oyuncu başarılı olacak diye bir şey yok. Ancak en basitinden o multiplayerın 1600 haritasıyla bu multiplayerın 1600'ünü karşılaştırırsan, oyuncuların oyuna yaklaşımında nasıl bir farklılık var belki sezebilirsin.

Önceki oyuna dair eleştirimde de bahaneyi oyuncu yerleştirmesinde bulmuştun, bu sefer müttefik limiti olmamasında bulmuşsun. Ancak şunu diyebilirim ki bu benim kurduğum ilk multiplayer değil ve yaptığım belki de yüzlerce multiplayerlar sonrası şunu söyleyebilirim - emin ol bir şeyi limitlendirmek o hususta oyuncuların "mantıklı kararlar" vermesini sağlamıyor, sadece o oyuncuların verebileceği saçma kararları limitlendiriyor. Örneğin sen son oyun yaptığın hareketi max 3 müttefik limiti varken de yapabilirdin. Forumda iberkay'ın kurduğu son multiplayerda müttefik limiti vardı, multiplayer niye bitti biliyor musun? Müttefiklikler yüzünden. Demek ki çözüm değilmiş.

Dediğim gibi umudum yapılan hamlelerde bahaneyi onda bunda bulmak yerine bu hamleleri üstlenip bu hamlelerden ders çıkartmak, multiplayer adına tecrübe edinmek ve gelecekteki etkinliklerde tekrarlamamak. Bu sadece senle alakalı bir durum değil, diğer çok sayıda oyuncu multiplayer içerisinde tasvip etmediğim ve multiplayera zarar verdiğini düşündüğüm şeyler yaptı, bunları yer yer olabildiğince dile getirdim, yer yer ise o olayın öyle yaşanmasına izin verip sonuçtan bir ders çıkartılmasını bekledim.

EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Menars - 21-12-2017

Ben hala Amerika için bir savaş çıkmasını bekliyorum. :D

(21-12-2017, 18:05)menars : Ben hala Amerika için bir savaş çıkmasını bekliyorum. :D

İngilteresiz koloni savaşı güzel olur mu ki

EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Raijin - 21-12-2017

Onu biz değil zamanında oyuna katılmayan düşünmeli.

EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Duman - 22-12-2017

Save dosyası: https://drive.google.com/open?id=13dM1ymlQjENLLCOUkztD0zZ656dyZYFA

EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Duman - 22-12-2017

Kuruldu.

EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - ZenderX - 22-12-2017

Tuhaf bir şekilde oyun günlerini Çarşamba Pazar olarak hatırladığımdan katılamadım. Affola.

EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Aytaç - 23-12-2017

Biz de sınavı var dedik ben öyle hatırlıyorum :D

RE: EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Duman - 23-12-2017

1771

RE: EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Irony - 23-12-2017

R.I.P. Denmark 23.12.2017

EU4 - Multiplayer: Kasım 2017 - Raijin - 23-12-2017

Benim sana girme düşüncem yoktu, gereksiz konusup rival ekledin. 99 ws a anlaşmadın Üzerine Rusya ya peşkeş gaming. Eserinle mutlusundur bu kadar günde yaptıgın emeği 1 günde hiç ettin üstüne 0 zevk.

Zaten hep beni bulur böyleleri.