[MP] EU4 - Minor Multiplayer: Şubat 2019
1592 Güç Yüzdesi

Baslksz-2.png

1592 İttifak Limiti %15
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir önceki oyunda Hollanda ve yanında Prusya ile birlikte savaş ilanı yemem ve Prusyanın aşırı güçlü olmasının açıkça görülmesine rağmen Navarranın ben bu savaşla uğraşmam deyip çekilmesi, Hollanda'nın bana en çok zarar verecek anlaşmayı göndermekte diretmesi ve şöyle bir bakındığımda Prusyaya karşı bu saydığım ülkeler dışındaki tek ülke olan Curland'ın Prusya'nın lütfu ile yaşayıp dostça gecinmesi (Evet Riga çok daha zor bir ülkeydi ve oyun içinde bir çok şanssızlık yaşadı. Oyunculukta bir eksiklik olduğunu söylemiyorum. Fakat bu şu anda Curland'ın Prusya'nın lütfu ile yaşadığı durumunu değiştirmiyor.) ile oyunun Prusya'nın çok önemli derecede lehine gittiğini görmem sebebiyle oyun içerisinde bir serzenişte bulundum. Bu serzenişin asıl muhatabı Hollanda ve Navarra iken dediğim gibi Prusya'ya karşı olabilecek tek diğer ülke olan Curland'ın da durumu itibariyle seçenekler arasında olmaması sebebiyle ismini andım. Sadece "Mutant Prusya'nın en yakınındaki 2 devlet olan Hollanda ve Curland dost olduklarına göre acaba bu durumdan mutlular mı" tarzı bir ifade kullandım ve karşılığında da zaten "Kendi oyununa bak" gibi agresif gözüken bir cevap aldım ve başka bir şey yazmadım.  

Benim niyetim oyunu öğretmek veya ben daha iyi oynuyorum şeklinde oyunculuk yarıştırmak değil kendimce oyunun gelecek döneminin, benim 1 savaşla çok büyük kayıp verip Prusya'nın rakibi olmaya en yakın devletin verdiği kayıp ile büyük avantaj sağlaması sebebiyle geçireceği değişimin tasvirini yapmaktı.  

Bugünki yayının sonlarına doğru kısa süreliğine yayına gelip olayları öğrenmeye çalışırken bir önceki oyunda aldığım tepki sebebi ile bağlantılı olarak şaka yollu "Curland, Prusya'ya Edirne vermeye mı çalışıyor" gibi bir şey yazdım yanlış hatırlamıyorsam. Yanlış anlamadıysam chaos'un hem yayında hem burada bu tepkiyi vermesinin sebebi bu... Yukarıda da bahsettiğim gibi amacım söylenenin aksine "polemik yaratıp etkinliğe zarar vermek" gibi bir şey değil. 

Bu tarz vakalarda 'oyun oynadığımızın' bilincinde olup en ufak bir söz söylendiğinde agresifleşmeye, ciddileşmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Ben multideki olaylar hakkında buraya dönüp geyik muhabbeti çevirmeyi, yukarıda yaptığım gibi samimiyetten uzak resmi yazılar yazmaya tercih ederim.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20 oyuncu itibariyle ittifak limitimiz %15, Prusya %19'luk güç yüzdesiyle kurallara göre Süpergüç statüsünde ve kendisine saldırmak üzere %19'luk bir ittifak kurulabiliyor.

Gelelim bugünkü kural ihlallerine.
  • Ferrara oyuncusu @raskol'un, Kıbrıs'a açılan koalisyon savaşında yaptığı barış antlaşması, Kıbrıs'ın İtalya'daki topraklarını 2'ye bölmesi sebebiyle kural ihlali.
  • İsviçre yedeği @Onur34'ün Kutsal Roma İmparatorluğu din savaşında teslim olarak savaşı Katoliklere vermesi kural ihlali.
  • İsviçre yedeği @Onur34'ün Saksonya'nın savaş ilan ettiği yapayzeka ülkeyle ittifak olarak Saksonya'nın savaşına dahil olması kural ihlali.
Bu etkinlikler özünde eğlenme ve keyif alma amacıyla yapılsa da, bazı oyuncuların stres yaptığını, bu stres sonucunda da çeşitli hatalar yapabildiklerini, sinirlenebildiklerini ve ani reaksiyonlar verebildiklerinin farkındayız. Ancak hatanın da hata olduğunu belirtmeli, bu gibi yanlışların tekrarlanmamasını sağlamak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Herkes hata yapar, ancak bu kurallar etkinlikte herkesin eğlencesini, keyfini, adil bir oyun yaşamasını güvence altına alan unsurlardan birisi ve ne yazık ki neredeyse her kural ihlalinin mağdur ettiği oyuncular var. 

@raskol yaptığı kural ihlali neticesinde uyarı aldı, @Onur34 yaptığı 2 kural ihlalinin yanı sıra, daha önce yine İsviçre'nin yedeği olarak bir uyarı almış olması sebebiyle bundan sonra bu etkinlikte oyuncu veya yedek olarak yer alamayacak.
20190317005951_1.jpg

Zor zamanlar yaşadık, güzel dostlar sattık, kullanabildiğimizi kullanıp attık ama hepsine değdi. Büyük Navarra İmparatorluğu İspanya ve Fransa tahtlarını birleştirdi.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1592 Önerilen Ülkeler

Özbek, Kore

1592_Onerilen.png
Ara
Yıllar önce ana vatanımız İrlanda'da Barbar İngilizler tarafından önce bir çok irlandalı katledildi.Topraklarımız ele geçirildikten sonra , dedemi ve kalan halkımı gemilere bindirip afrikanın çeşitli yerlerine attılar.
Halkımızın bir kısmı vahşi hayvalar, Bir kısmıda vahşi yerliler tarafından öldürüldü. İngilizler insanlarımı gemilerden atıp, köpek balıklarına yem ettiler. Afrikanın kıyılarına sürgün ettiler.
Dedem buradaki yerliler ile anlaşmayı başardı, ama yerlilerin konuştuğu dili öğrenemeden öldü. Babam kontrolü ele aldığında dedemin gittiği yolu benimseyerek, yerliler ile iyi ilişki kurdu.
1530larda Arguin adında bir kasaba kurduk. Nüfüsumuz 1000 lere ulaştı. Sonra öğrendik ki, afrikanın çeşitli yerlerinde halkımız hayatta kalmayı başarmış, ve topluluklar oluşturmuşlar.
Hayatta kalmayı başaran irlandalılar Arguime inşaa ettikleri gemiler ile krallarına geri döndüler.
Buradaki yerliler bize çok şey öğrettiler. Bir çok şey kazandırdılar ama, İrlandalılara en büyük verdikleri mücevher dinlerini öğretmek oldu. İrlandalılar doğru yolun Allahın yolu olduğunu öğrendiler.
Babam yıllar evvel öldü. Ben ana vatanımız irlandayı hiç görmedim. Anlatılanlara göre çok verimli topraklarmış. Bütün atalarım orada yaşamışlar. Burada yaşadıkları her dakika oranın özlemini çektiler.

Tüm bu olaylardan önce dedem daha İrlanda'da yaşarken Babama, İrlandayı birleştirip İrlanda Devletini   kurmayı vasiyet etmiş.
Benim amacım dedemin vasiyetini yerine getirmek.
Rüyamda yağmurlu bir günde irlandaya çıkartma yapıyordum. Allah bana bunu yapabileceğimi söyledi.

Yaşananların özeti
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
[+] 19 üye necmi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-03-2019, 02:37)Aytaç : Bir önceki oyunda Hollanda ve yanında Prusya ile birlikte savaş ilanı yemem ve Prusyanın aşırı güçlü olmasının açıkça görülmesine rağmen Navarranın ben bu savaşla uğraşmam deyip çekilmesi, Hollanda'nın bana en çok zarar verecek anlaşmayı göndermekte diretmesi ve şöyle bir bakındığımda Prusyaya karşı bu saydığım ülkeler dışındaki tek ülke olan Curland'ın Prusya'nın lütfu ile yaşayıp dostça gecinmesi (Evet Riga çok daha zor bir ülkeydi ve oyun içinde bir çok şanssızlık yaşadı. Oyunculukta bir eksiklik olduğunu söylemiyorum. Fakat bu şu anda Curland'ın Prusya'nın lütfu ile yaşadığı durumunu değiştirmiyor.) ile oyunun Prusya'nın çok önemli derecede lehine gittiğini görmem sebebiyle oyun içerisinde bir serzenişte bulundum. Bu serzenişin asıl muhatabı Hollanda ve Navarra iken dediğim gibi Prusya'ya karşı olabilecek tek diğer ülke olan Curland'ın da durumu itibariyle seçenekler arasında olmaması sebebiyle ismini andım. Sadece "Mutant Prusya'nın en yakınındaki 2 devlet olan Hollanda ve Curland dost olduklarına göre acaba bu durumdan mutlular mı" tarzı bir ifade kullandım ve karşılığında da zaten "Kendi oyununa bak" gibi agresif gözüken bir cevap aldım ve başka bir şey yazmadım.  

Benim niyetim oyunu öğretmek veya ben daha iyi oynuyorum şeklinde oyunculuk yarıştırmak değil kendimce oyunun gelecek döneminin, benim 1 savaşla çok büyük kayıp verip Prusya'nın rakibi olmaya en yakın devletin verdiği kayıp ile büyük avantaj sağlaması sebebiyle geçireceği değişimin tasvirini yapmaktı.  

Bugünki yayının sonlarına doğru kısa süreliğine yayına gelip olayları öğrenmeye çalışırken bir önceki oyunda aldığım tepki sebebi ile bağlantılı olarak şaka yollu "Curland, Prusya'ya Edirne vermeye mı çalışıyor" gibi bir şey yazdım yanlış hatırlamıyorsam. Yanlış anlamadıysam chaos'un hem yayında hem burada bu tepkiyi vermesinin sebebi bu... Yukarıda da bahsettiğim gibi amacım söylenenin aksine "polemik yaratıp etkinliğe zarar vermek" gibi bir şey değil. 

Bu tarz vakalarda 'oyun oynadığımızın' bilincinde olup en ufak bir söz söylendiğinde agresifleşmeye, ciddileşmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Ben multideki olaylar hakkında buraya dönüp geyik muhabbeti çevirmeyi, yukarıda yaptığım gibi samimiyetten uzak resmi yazılar yazmaya tercih ederim.
Fazla konuyu uzatmak istemiyorum. Geyik muhabbeti yapan insan cümlesinin sonuna ifadeler koyarak gerçeklestirir ve insanlarda onun ne denli yaklaşımda bulundugunu algılar. Aynı benim forumda paylastıgım gibi yazılar yazarsan insanlar ciddi konustugunu algılar ve ona gore cevap verir.
Celebrind : @emreaytac isviçre protestanların basıymıs , prusya edirneyi alıp bizans salmak istiyormus , isvicre kabul etmemis , kızıp bilerek kaybetmis ve savası katoliklere kazandırmıs.
emreaytac : iyi yapmıs
emreaytac : prusya bizans salmak istiyor ve Curland da destekliyor mu

gercekten geyigin kralını yapmıssın tebrik ediyorum. Agresif cevap vermemin sebebini de anlamıssındır umarım. 'İyi yapmıs' cevabını veren kişiye yaklasımım nasıl olmalıydı ? o savas benim ulkem için kritik onem arz ediyordu. Rusya osmanlı ittifakı bozulabilir hatta ve hatta rusyayı gucten dusurerek ulkem gerek diger oyuncu ulkelerine gerek suanki 'ezici guc' diye nitelendirdigimiz prusyaya karsı hamle imkanı saglayacaktı. Yani avrupada donecek oyunların içerisinde yer alabilecek konuma erisme fırsatı vardı ve o savasa canla basla katılan ilk devletlerdeniz. Sorunumuz bu işte kardesim. Hemen benzetmeler yaparak olayı bambaska yere çekmek. Yok lutfu ile yasıyor yok gölgesi altında büyüyor vs vs gibi bir ton benzetmeler yaparak insanların emegine saygısızlık yapmaktır. Napayım sen yenildin diye kazanamacagım savasa girip o kadar emegimi keyfi nedenlerle heba mı edeyim ? Prusya buyuyormus banane. Devasa güc oluyormus banane. Benim onceligim hayatta kalmaktı o dönemde ve hayatta tuttum devletimi. Prusya ister simdi ister o zaman istedigi an yok etme gucu var beni. Bunu oyun basıda yapabilirdi oyunun orta doneminde (Suanki donemden kastediyorum). Sorunlar hep burdan baslıyor. Aman o super guc olmasın ama bu cok guclendi yıkalım. Niye abi niye ? acelene noldu ? oyun 1500 e daha yeni gelmis , oynadıgımız yıl sayısı 100 e ulasmamıs daha onumuzde bir ton yıl varken neden hemen ? Bak Duman paylasmıs %19 luk koalisyon kurulabilir diyor. Prusya buyudukce oyuncu ally hakkı olmayacak ve bu da ona karsı kurulabilecek oyuncu sayısını artırmıs olcak. Neden senin istedigin dogrultuda hareket etsin insanlar ? Serzenisin cok gereksiz ve yersiz oldugununda farkındasındır umarım. Derdimiz onu yık bunu yık olmamalı , derdimiz oyundan zevk almak olmalı. Navarra cekilmismismis hollanda cok buyuk bi anlasma göndermismis... Burgonya besledin ve sana karsı koalisyon kuruldu bildigim kadarıyla. Bu durum ilerde Prusya içinde olacaktır buyuk ihtimal ama sen kalkıyorsun yok o savastan cekildi bu bana anlasma gonderdi bu niye bunla ally oluyor bu adam sürekli büyüyor diye serzeniste bulunuyorsun. O denli agresif büyürken bu devletlere danıstın mı da serzeniste bulunuyorsun ? Navarra tabi kendi ulkesini dusuncek seni neden savunsun ? Aynı olayı Kıbrıs oyuncu arkadasıma ben yaptım. Savunurken savastan cekildim cunku ulkemin cıkarları geregi baska savasa hazırlanmam gerekiyordu. O arkadas neden chatte bu denli serzeniste bulunmadı ? Herkes kendi ülkesinin cıkarlarını gözetiyor kardesim. İster sen super guc ol ister prusya ister baskası acıkcası umrumda olmaz. Nedeni kendi ülkemin cıkarlarıdır. Her oyuncunun canı yandıgında serzeniste bulunsun o zaman bumudur oyun mantıgı ? Zaten problemlerde burda baslıyor. Yersiz serzenisler... 
Samimiyetsiz resmi yazısmalara tercih ederim demissin ve hala yersiz konusmada ısrarcısın. Yedek oyuncunuz oyunu tabiri caizse trolleyecek sonra gelip buraya yok geyik muhabbete dokmeyi severim , agresiflesmeye ve ciddilesmeye gerek yok gibi yazılar yazacaksınız enterasan buluyorum. İnsanlar zaman harcıyor emek veriyor ve tabiki eglenmek amaclı burda vakit geciriyor ve kalkıp birisi bu bahsettigim konuları mahvediyor , sizde kalkıp bu cumleleri sarf ediyorsunuz...
Ara
ragusa olarak oyuna katılmıştım bu oyun gününde özbek oynamak istiyorum :( ragusa zaten listeye eklememişsiniz biile :D
Ara
bu seri hangi günler devam edicek
Ara
(17-03-2019, 16:57)alemdarpasa : bu seri   hangi günler  devam edicek

https://forum.strategyturk.com/konu-mp-e...tiplayer-2
Ara
(17-03-2019, 13:08)mezamorta : ragusa olarak oyuna katılmıştım bu oyun gününde özbek oynamak istiyorum :( ragusa zaten listeye eklememişsiniz biile :D

ragusyla  hemen napoliyi yut  kıbrısı parcaladılar zaten
Ara
(17-03-2019, 16:58)alemdarpasa :
(17-03-2019, 13:08)mezamorta : ragusa olarak oyuna katılmıştım bu oyun gününde özbek oynamak istiyorum :( ragusa zaten listeye eklememişsiniz biile :D

Kıbrısı parcalayan arkadas ne yazikki kural ihlali yaptı :( Burdan kıbrıslı kardeslerimize uzuntumuzu belirtmek isteriz. Biz düşündükki en fazla 2-3 toprak kaybeder fazlasına koalisyon yer diye dusunduk fakat bi anda Kıbrısın bekası sorgulanır konuma geldi :(
Ara
(17-03-2019, 16:58)alemdarpasa :

kıbrıs oyuncusuna haksızlık oldu devam edersem bide ben ona aynı zamanda sorun oluşturmuş olucam o coğrafyadan uzakta olmam iyi :D hem ben sünnilerle oynamayı seviyoruma hem amaç zaten kimsenin oynunu baltalamadan zevk almak
Ara
1592 Oyuncu Haritası

Oyuncu_Haritas_1592.png
Ara
(18-03-2019, 18:08)Voidian :
1592 Oyuncu Haritası

yanlış anlaşılmak istemem ama haritada ufak bi hata var o da şu ki mainz de saxony'nin vassalı
[+] 2 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
paşanın oyuna nerden katılıyoz bilen varmı
Ara
Hangi paşa?
(19-03-2019, 22:05)Duman : Hangi paşa?

multıplayer menusunde gormustumde  bizim  yakut paşa  sandım   twitche you tubeye felan baktım bulamadım.. bana cok oyun lazım her seride oynamak isterim.
Ara
yakutpasa ne anlar multiplayerden :D co op oynar o oynasa çok çok. sen burayı takipte kal. sürekli eu4 multiplayeri ve diğer birçok oyunun multiplayeri bu forumda düzenlenir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bugun seriye devam demi
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.