Önemli: Sistem Toplama - Donanım Destek
Ben 1-2 kez Laptop kullandım ve zorda kalmadıkça Laptop almamak için kendime söz verdim. Laptop yerine taşınabilir Mini-ITX kasa toplamak çok çok daha mantıklı. Eğer monitör dert değilse, alacağım tek şey laptop yerine Mini-ITX bir sistem olurdu.

Monster Laptop'u ben Türkiye'de ilk çıktığında alanlardanım. 2006 veya 2007 yılı olması lazım. Beni 4 yıl çok iyi idare etti gerek oyun gerek eğitim açısından. Dediğim gibi eğer Laptop almak zorunda kalırsam alacağım tek marka Monster olur. Şikayetleri varsa da pek umrumda olmaz.
[+] 2 üye Alcarin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
PC toplayacak arkadaşlar için gpuların güncel oyun fpsleri. Donanımhaber'de No Way Out'un konusundan  :smiling:

Videosu:

200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
[+] 1 üye Kurt Knispel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu arada grafikte görünüyor ama GTX1060'ın 3GB olan versiyonundan uzak durun.
Ara
Bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz gtx1050Ti ve 8 gb ram içeriyor ama 2 bin liralık.
http://www.technolabs.net/2000-liraya-in...-tavsiyesi
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Bütçe düşük olduğundan diğer bileşenlerin kalitesi düşmüş. Öte yandan AMD'nin piyasada olan işlemcilerini almak mantıklı değil, yeni işlemci ailesi (Ryzen) yakın zamanda çıkacak. Bence önerdiğim sistem minimum fiyattaki en kaliteli bileşenleri içeriyor. Sadece PSU biraz dandik kaldı.

Dolar bu kadar artma eğilimi gösteriyorken bilgisayar almak pek mantıklı değil ama dolar düşünce alırım demek hiç mantıklı değil. Niyetin varsa hemen almanda fayda var.
[+] 2 üye Alcarin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-01-2017, 00:38)Alcarin : Bütçe düşük olduğundan diğer bileşenlerin kalitesi düşmüş. Öte yandan AMD'nin piyasada olan işlemcilerini almak mantıklı değil, yeni işlemci ailesi (Ryzen) yakın zamanda çıkacak. Bence önerdiğim sistem minimum fiyattaki en kaliteli bileşenleri içeriyor. Sadece PSU biraz dandik kaldı.

Dolar bu kadar artma eğilimi gösteriyorken bilgisayar almak pek mantıklı değil ama dolar düşünce alırım demek hiç mantıklı değil. Niyetin varsa hemen almanda fayda var.
Bu gidişle dolar düşmeyecek o 3000 tl yi toplarmam pc parçalarının hepsini toplamam 1 ayımı alır.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
İntel tarafında ki anakartlardan Giga Aorus Z270X-Gaming 5 ile Asus Prime Z270-A'yı gözüme kestirdim. Giga'nın artısı Gaming 7 ile aynı vrme sahip güç fazları Asus'a göre daha fazla. Mosfetleri de bir birinden farklı biri Vishay diğeri ON Semiconductor baya detaya gireceğim daha okumadım bile pek bir şey. Dışarıdan yardım alıyorum :smiling:

Dolarda kalarak Zen'i beklemeye devam.
Ara
BIOS yazılımı olarak ASUS daha üstün bence. Mosfetler son kullanıcı için hiç önem arz etmiyor, neticede sıvı azot kullanıp extreme OC yapmayacağımıza göre :P

Anakart dedin mi ya ASUS ya da ASROCK. Gerisi ekran kartı üretsin. :D

Mesela Sabertooth Z270'i çok beğendim hemen alasım geldi. Öte yandan 7000 liranın üzerinde harcama yaptığım aklıma geldi ve vazgeçtim :((
Ara
Evet BİOS olarak epey kötü Giga. Bunu firmada biliyor ellerinde düzgün yazılımcı mı yoktur nedir anlam veremiyorum. Öte yandan kullandığı bileşenler daha kaliteli. Ve 270 serisinde bazı avantajları var gözden kaçırmayacağım.
Ara
Laptop ekran kartlarındaki 940Mx şeklinde bulunan M mobil demek fakat x ne demek? 940M ve 940Mx arasında fark var mıdır?
Sic Parvis Magna
Ara
Nihayet bir bilgisayar toplayabildim, monitör de aldım. Önce Windows 7 kurmuştum ama elimdeki orijinal key çalışmayınca (oem olduğu için ilk geldiği anakarta bağlıymış) Microsoft Toolkit ile etkinleştirip Windows 10 Professional'a yükselttim. Driverları vs kurdum, daha ekran kartım gelmedi onboard gpu'yu kullanıyorum. Görüntü normal, ama SES YOK. Kafayı yemek üzereyim dünden beri her şeyi denedim. Monitörün (LG 24MP68VQ) kendi hoparlörü var. Monitörün arkasına kulaklık taktığım zaman kulaklıktan ses geliyor. Monitörü anakarta monitörün içinden çıkan HDMI kablosu ile bağladım. İşlemci i5-7500 ve anakart da MSI B250M Bazooka. Bütün driverlar güncel, zaten her iki parça da çok yeni üretilmiş.

Ses ayarlarından kayıttan yürütme aygıtlarında iki tane seçenek var, birinde LG IPS FULLHD - Intel Ekran için Ses yazıyor, zaten intel graphic driver ile birlikte audio driver da yüklendi. Ve bu varsayılan olarak ayarlı. Bir de ayarlarından baktığım zaten HDMI girişli diye yazıyor. Diğer seçenek de MSI driverlarından yüklediğim Realtek HD Audio bu takılı değil olarak görünüyor ve hiçbir şekilde varsayılan olarak ayarlayamıyorum. Ayarlarına baktığım zaman 3,5 mm jak bilgisi yazıyor HDMI olarak görünmüyor yani. Her birini ayrı ayrı kurdum kaldırdım olmadı. Ne yapabliirim başka fikri olan var mı?
-Good judgment does not guarantee exceptional talent.

-That is correct. But for one with talent and practice, there is no stronger weapon. To perform the best dance,
will she not try harder each time? The path of an artist is to fight oneself in order to beat others.
Ara
Öncelikle hayırlı olsun. Büyük ihtimal monitörün ses çıkışının olmasından dolayı asıl olması gereken Realtek HD Audio çalışmıyor. Ses sistemini kasanın arkasına doğru bağladın mı? Bir de kulaklığını direkt kasanın arkasına takarak bir dene. Ayrıca monitörün ses çıkışını iptal et.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok teşekkür ederim ama hayırlı olamadı henüz maalesef. Önce HDMI kablosunu televizyonda denedim bir sorun çıkmadı. Ya zaten ses monitöre iletiliyor ama monitörden hoparlöre geçemiyor. Sonra uyduyu bağladım hdmi ile monitöre. Görüntü, kanallar geldi ama ses yine yok. Zaten açma-kısma dışında monitörde sesle ilgili hiçbir ayar yok. Sorun hoparlörde kesinlikle ya da çok iyi yere saklanmış bir ayar var sesle ilgili monitörün içinde benim bir türlü bulamadığım. LG servisini aradım yarına kadar iletişime geçeceklermiş, çözülmezse monitörü iade edeceğim artık. Ama monitör gelene kadar bilgisayarı kullanamayacağım çünkü anakartta vga ve dvi analog girişi yok.

-That is correct. But for one with talent and practice, there is no stronger weapon. To perform the best dance,
will she not try harder each time? The path of an artist is to fight oneself in order to beat others.
Ara
Öncelikle hayırlı olsun.
Genelde monitörü display porttan bağlarlar fakat ekran kartın olmadığı için display porta da sahip değilsin.
Galiba monitördeki hoparlörde sıkıntı var. Şimdiden geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede çözülür. Donanımsal problemlerle ilgili buradan ne yazsak boş. Servisi ilgilenir herhalde. Geç olsun da güç olmasın.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkürler, monitörün de display port girişi yok maalesef. Yalnız internette kullananlara bakıyorum hep hoparlörü yok demişler çok enteresan. Kendi sitesinde ve hepsiburada'da (oradan aldım) dahili hoparlörü var yazıyor.

http://www.hepsiburada.com/lg-24mp68vq-p...0wodWB4JEw

Çok garip, hoparlörü yok galiba. İçindeki ses ayarı da kulaklık bağlandığı zaman onu açıp kısmak için anladığım kadarıyla. Bu uygun fiyatlı (780 TL) bulabildiğim tek IPS-FreeSync-Dahili Hoparlörlü monitör idi, görünüşünü vs. de beğendim. O zaman iade edip bulabilirsem yine IPS-FreeSync ve display port'lu bir şey almaya bakacağım. Kullanıp memnun kaldığınız bir monitör varsa yazarsanız memnun olurum.

Ara
Bugün Asus Prime Z270-A siparişini geçtim. 7700K'yı da bekliyorum bavulla gelecek baya bekleyeceğim  :smiling:

Anakart tercihimde 152 Euroluk fiyatı etkili oldu. Gönlümde Asus Strix Z270F veya ASrock Z270 Gaming K6 vardı. Gaming özellikler pek göz önüne alınacak gibi değil fazla para harcamak istemedim.
Ara
Bugün donanım fiyatlarına baktım büyük mağazaların, durum vasat.
G0kMNN.png
Ara
(04-02-2017, 00:03)Kurt Knispel : Bugün Asus Prime Z270-A siparişini geçtim. 7700K'yı da bekliyorum bavulla gelecek baya bekleyeceğim  :smiling:

Anakart tercihimde 152 Euroluk fiyatı etkili oldu. Gönlümde Asus Strix Z270F veya ASrock Z270 Gaming K6 vardı. Gaming özellikler pek göz önüne alınacak gibi değil fazla para harcamak istemedim.

Hayırlı olsun.

A, AR, Deluxe serileri iyidir. Hiç Strix, ROG filan aramam pek.
Şu an anakart alacak olsam ya ASUS alırdım ya da AsRock.

Özellikle ASRock Z270 Extreme 4'e bayılıyorum.
Ara
Meşhur konuda ilk sayfaya aldılar bayadır paylaşım yapmıyordum o konuda :joy:
Ara
Ekran kartına karar verdin mi :D
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.