Kitap: Bioshock: Rapture Şehri | John Shirley (2016)
bio.png

Tür: Bilim Kurgu
Yayım Tarihi: 2016

Dünyanın en çok satan bilgisayar oyunlarından Bioshock'ın başlangıç hikâyesi. Su altı şehri Rapture'ın bilinmeyen gerçekleri. Bir ütopyanın adım adım distopyaya dönüşmesi. II. Dünya Savaşı'nın sonuydu. Franklin D. Roosevelt'in Yeni Düzen'i, Amerika siyasetinin gidişatını değiştirmişti. Vergiler hiç olmadığı kadar yüksekti. Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombaları, tüm dünyaya toplu bir ölüm korkusu saldı. Hükümetlerin gizli ajanlıklarının ve birimlerinin yükselişi, dikkatleri üzerine çekiyordu. Amerika'nın özgürlük anlayışı yok oluyordu ve pek az insan özgürlüklerini kazanmak için savaşmaya hazırdı.

Ancak bu insanlar arasındaki bir hayalperest, zorlu yollardan gelen bir mülteciyken dünyanın en zengin ve en hayranlık uyandırıcı adamlarından birine dönüştü. İşte o adam: Andrew Ryan! Ve kendisi, insanların hep daha iyisini hak ettiğine inanıyor. Bu yüzden dünya üzerinde bir ütopya yaratıp imkânsızı gerçekleştirmeye kararlı. Öyle bir ütopya ki devletten, sansürden, bilim üzerindeki ahlaki sınırlamalardan uzak, emeklerinizin karşılığını aldığınız bir yer. İşte bu fikirle Rapture ortaya çıktı; denizin altındaki o parıltılı şehir... Ancak bu ütopya büyük bir trajediyle yüzleşti. İşte her şey böyle başladı. Her şey böyle son buldu.

tTRiYax.png
Ara
Bioshock bitirdikten sonra aradım bu kitabı ama baskısı yok maalesef. Umarım tekrar basar İthaki.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Filmlerin ve oyunların kitaplarından genel olarak uzak durmaya çalışıyorum. Bi ara Assassin's Creed'in böyle serileri çıkıyordu. Bana sanki döngü Kitap-->Film->Oyun şeklinde ilerlemeli gibi geliyor. Tam tersine gidilince başarılı bir şey ortaya çıkabileceğine inanmıyorum. Arada film atlanıp direkt oyuna da geçilebilir.

Hani konuyu dağıtmış gibi oldum ama neyse konuya döneyim. Biraz önyargılarımı kırmak için aklımdaki şeyleri sormak istiyorum. Kitapta oyundan farklı olarak ne anlatılıyor? Kitap oyundan farklı olarak bize ne vaadediyor? Oyunda kendimiz açık bir şekilde keşfederek ve yaşayarak öğrendiğimiz hikayeyi kitapta başkasının gözünden işleyince aynı tadı alabiliyor muyuz?
Sic Parvis Magna
Ara
(13-04-2019, 17:14)altnkurt : Filmlerin ve oyunların kitaplarından genel olarak uzak durmaya çalışıyorum. Bi ara Assassin's Creed'in böyle serileri çıkıyordu. Bana sanki döngü Kitap-->Film->Oyun şeklinde ilerlemeli gibi geliyor. Tam tersine gidilince başarılı bir şey ortaya çıkabileceğine inanmıyorum. Arada film atlanıp direkt oyuna da geçilebilir.

Hani konuyu dağıtmış gibi oldum ama neyse konuya döneyim. Biraz önyargılarımı kırmak için aklımdaki şeyleri sormak istiyorum. Kitapta oyundan farklı olarak ne anlatılıyor? Kitap oyundan farklı olarak bize ne vaadediyor? Oyunda kendimiz açık bir şekilde keşfederek ve yaşayarak öğrendiğimiz hikayeyi kitapta başkasının gözünden işleyince aynı tadı alabiliyor muyuz?

https://eksisozluk.com/entry/57795505

Kitabın ilk oyunla bağlantılı geniş özeti. Zaten kitap ilk oyunun öncesini anlatıyor. Şehrin kuruluşu vs.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(13-04-2019, 17:14)altnkurt : Filmlerin ve oyunların kitaplarından genel olarak uzak durmaya çalışıyorum. Bi ara Assassin's Creed'in böyle serileri çıkıyordu. Bana sanki döngü Kitap-->Film->Oyun şeklinde ilerlemeli gibi geliyor. Tam tersine gidilince başarılı bir şey ortaya çıkabileceğine inanmıyorum. Arada film atlanıp direkt oyuna da geçilebilir.

Kitapta oyundan farklı birçok şey anlatılıyor. Rapture'un öncesinde Ryan'ın bu fikirlere nasıl ve neden sahip olduğu, ne tür zorluklarla Rapture'ın yapıldığı ve sonrasında isyanlar çıkana kadar Rapture'daki hayat, oyunlarında göremediklerimizden bazıları. Kitaptan beklediğimin fazlasını aldığımı söyleyebilirim. Rapture'daki isyanlar neden çıktı ve kim çıkardı gibi önemli sorulara iyi bir şekilde yanıt alabiliyoruz.

Son sorun için ise şöyle söyleyeyim. Bioshock 1'in ana karakteri Jack, oyunu onun gözünden oynuyoruz. Kitapta ise net bir şekilde ana karakter olarak diyebileceğimiz biri yok. Çünkü kitapta herkesin gözünde Rapture anlatılıyor, tek bir kişi üzerinden değil. Elbette daha çok Bill Mcdonagh, Ryan'ın baş mühendisinin gözünden olayları görüyoruz ama tamamiyle değil. Rapture'un kurucusu Andrew Ryan, onun baş düşmanları Frank Fontaine, Sofia Lamb ve daha birçok diğer karakterlerin yaşadıkları olayları ve onların gözüyle Rapture'ı yaşayabilmekteyiz. Spoiler olmaması amacıyla fazla detaylı bilgi vermek istemiyorum, isteyen olursa detayları ayrıntılı bir şekilde konuşabiliriz.

Bu arada ilk kitabı okuyup sonra oyunları oynayanlar, oyunlardan çok daha zevk alırlar diye tahmin ediyorum. Ben oyunları ilk defa oynarken bazı yerlerde bu niye böyle dediğim oldu ama kitabı okuduktan sonra bu tarz soru işaretleri oluşmaz. Tabi oyunları oynadıktan sonra kitap çok zevkli geldi benim için o ayrı.
tTRiYax.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.