Brandenburg Rehberi
Dikkat!!! Yorumları okudum.Teutonic orderdan koalisyondan sağ çıkmak zor oluyor bu doğru.Onun için skoru %100 yaptıktan sonra danzig tuchola ve chelmnoyu alın königsberg ve memeli boşverin ateşkes bitene kadar ilişki kasıp ae yi sıfırlayın ve ateşkes bitince teutonic orderıa yeniden dalın yoksa onu polonya yer.
Brandenburg bana göre bol bol restart atarak oyniyacağınız fakat belli bir amacı yerine getirdikten sonra durdurulamaz bir ülke konumunda.Bende bu ''durdurulamaz'' konumuna yol açıcak bir rehber hazırlamak istedim.Prusya kurma olasılığınız var ve askeri gücünüz oyunun ilerki safhalarında dünyanın en iyisi haline geliyor.

Oyuna başlamadan 11 Kasım 1444 de yapılacaklar:
-Rival seçmeyin
-Advisor atamayın
-Dlc varsa focus seçmek size kalmış(şahsen ben military veriyorum oyunun başında brandenburg hükümdari milide o kadar iyi değil)
-Austurya ve polonya diplomasilerine iyi bakın birbirlerini rival seçmediklerinden emin olun(rivaller ise restart şart teutonic order savaşında polonya bize lazım!!!!!)
-Austuryaya müttefiklik teklifi polonyaya royal marriege atın(kabul etmiyorsa ilişki kasın)
-Ordu harcamalarını sıfıra getirin,kaleleri kapatın,viyanadaki tüccarınızı gelir toplaması için saksonyaya yollayın.
-Estate ler tamamiyle size kalmış fakat tüccardan gelir kesinlikle alın neumark eventi için gerekli
-Komutan konusunda kralınızı yada heirinizi komutan yapın.(iyi komutan gelmez ise restart atıp atmamak size kalmış)
-Saxony ve Palatine nin sizi ve birbirlerini rival seçmediğinden emin olun(hre olmanızda ciddi avantaj sağlicaklar)(öbür türlü restart!!!)
-Ordu limitiniz dolana kadar piyade asker yerleştirin

-İlk ay yapılacaklar:
-Saxony ve Palatine müttefik yapılıp royal marriege yapılmalı
-Austurya ile royal marriege yapın
-bir diplomatınızı eğer polonya royal marriege kabul etmedi ise ilişki geliştirmeye yollayın kabul etti ise müttefik yapın
-İnterest bölümünden pomeranya ve teutonic order topraklarını ilgi alanınıza ekleyin.(Cossack dlc si lazım dikkat!!!!)
-Pomeranya'nın müttefiklerine dikkat edin güçlü birileri ile müttefik oldu ise oyunu yeniden başlatın 4 oyunda bir iyi bir müttefik alıor öbür türlü 1 2 tane minik ülkeyi kendine ally alıyor onlarda hre'nin öbür ucunda falan
-Aldığınız müttefikler sayesinde hem hrede iyi bir konuma geliceksiniz hemde tamamladığımız ''İmperial Ambition'' görevi ile ekstra diplamat ve ilişki geliştrime bonusu alıcaz ve estate ler ile kaybettiğimiz prestijleri geri alıcaz

-1447 nin sonlarına kadar yapılacaklar ve 1449 a kadar yapılacaklar.(Neumark eventi july ına kadar gelmez ise restart!!!!):
-Neumark eventinin gelmesini bekleyin(rival seçerseniz gelme ihtimali düşüyor bende öyle oldu)ve gelince 100 dukatı verin toprağınızı alın 11k lık ordunuzu neumarka götürün.
-Asker harcamalarını yükseltin kalerinizi açın ordunun moralinin toplanmasını bekleyin.
-Neumark görevini tamamlayıp pomeranyadaki hak iddia ödülünüzü alın.
-Pomeranyayı rival seçip savaşı açın.
-Direk 7 k lık ordusuna saldırın sayı üstünlüğünüz olduğu için büyük ihtimal ile kazanıcaksınız.Diplomat süreniz dolduktan sonra hemen agresive expansion durumuna bakmak için peace treaty den pomeranyanın tüm topraklarını seçin ve koalisyona girme ihtimali olan ülkeler ile ilişki kasın ilerde sıkıntı yaratabilirler
-.Bundan sonraki kısım çok önemli orduyu yendikten sonra kuşatma için ordunuz 5 piyadesini pomeranyanin başkentinde bırakın(yakında dost müttefiki yoksa)geriye kalan 6 lık divisonların 3 ksını ülkesinin sağ tarafına 3 k sını sol tarafına yollayın ve paralı asker çıkarmasına izin vermeden tüm vilayetlerini kuşatın.müttefikleri zaten maximum 12k ordu filan getiriyorlar onlarda ayrı geziyor uzaktaysa getirmiyorlar bile.
-Peace treatyde pomeranyanın parasını ve tüm topraklarını alıp savaşı bitirin.
-Rivallerinizi seçin teutonic orderı kesinlikle seçin.
-Müttefikleriniz ve hre electörleri ile ilişki kasın(Holy Roman Emperor olmak için)
-Pomeranya topraklarını corelayın.

-1449(yani teutonic orderın polonya ile ateşkesinin bitmesi):
-İşte sakat kısım burası oyunun çoğunlukla restartlanacağı yerler burası. Neden mi?Çünlü polonyayı savaşa çağırmamız lazım öbürtürlü teutonic order bizi haşat eder polonyayı çağırmamız içinde ona toprak vaad etmemiz lazım öbür türlü gelmez ve polonya savaşa girince bizim almamız gereken topraklara çökebiliyor.
-Savaş başladıktan sonra polonyaya kaptırmamız gereken topraklar var o yüzden polonyadan askeri erişim izni alıp savaşa başlamadan önce askerleri iki ye bölüp bir bölümünü stolpa bir bölümünü polonya toprağı olan dobryzn a koyuyoruz.
-Teutonic order topraklarını intereste koyduğumuzdan emin oluyoruz polonyayı ona toprak vermek koşulu ile savaşa çağırıyoruz.
-Savaş başladı ve almamız gereken daha doğrusu kontrolü bizde olması gerek topraklar şunlar;Danzig,Tuchola,Chelmno bunlar kesin bizim kontrolümüz altında olmalı(öbürtürlü bu toprakları savaşdan sonra  teutonic orderda bulunursa danzig bağımsızlık ilan ediyor event ile ve polonya ile beraber tekrardan teutonic ordera dalıyorlar)o yüzden askerlerimizi direk o bölgeleri alıcak şekilde yolluyoruz.
-Savaş skorunu yüzde yüz yapıoruz ve teutonic orderdan Danzig,Tuchola,Chelmno,Königserberg,Memel topraklarını alıyoruz, tüm müttefikliklerini bozuyoruz ve alabildiğimiz kadar para alıyoruz.
-YENİ EKLENDİ DİKKAT!!!Eğer fazla ae yiyorsanız danzig tuchola ve chelmnoyu alın savaştan sonra bol bol ilişki kasın ateşkes bitine teuttonic orderın tüm topraklarını tek seferde yiyebilirsiniz.
-Eğer bendeki gibi olursa polonya ile olan mütefikliğiniz bozulmaz ve siz güçlenene kadar müttefiğiniz kalmaya devam eder eğer bozulursa(ki bozulursa bence daha iyi)hre olup ondan toprak almaya başlayabilirsiniz polonyayı bir kere yendinizmi ondan toprak almak çocuk oyuncağı

-Savaştan sonrası:
Buraya kadar geldiyseniz eğer siz zaten gerisini halledersiniz.Çünkü yukardaki rehbere uyduysanız hrede electörlerin en az ikisi(siz de dahil üç)size oy veriyordur.Polonyanın teutonic orderı yemesiT engellemiş ve teutonic orderın prusya bölgesinde sıkışmasını sağlamışsınızdır.Austurya ile müttefik olduğumuz içinde hre olmadan önce rahatlıkla hrede genişleyebiliriz.Memeli aldığımız için livonya baltık tarafına genişleyip moskovanın zayıflattığı novgoroddan bir iki şey koparabilirsiniz bu tamamiyle size kalmış.Hre olduktan sonra(ki büyük ihtimal ile olucaksınız)1495 lere kadar imparator olarak takılabilir ve hre olmanın verdiği ekonomik boost ile polonyadan ve bohemiadan core topraklarınızı alabilirsiniz.Protestanlık ortaya çıkınca protestan olup hızlı prusya formlayıp oyunun zevkine varabilirsiniz.

-Gidilebilecek idealar:
-Ben şahsen oyunun başında quantitiy ideas alıyorum.Çünkü memleketde insan gücü az.Ardından ticaret ideasını alıyorum çünkü çok fazla ticaret noktasında gücünüz oluyor ve gelirin çoğu ordan dönüyor.3. de econmic tavsiye ederim ama humanist de olabilir çok fazla kültür ve bir sürü din olucak etrafınızda hata kesin bir yargı olarak siz protestan oldunuz diyelim hrede reformistler,katolikler,protestanlar kol geziyor.Doğu tarafında rusa göz kırpıyor öhm yani ortodokslar güneydoğuda ise sünni dini var.Benim economic seçme sebebim tamamladığınızda verdiği -%20 development cost ve kendi oyunumda slovakya alan bölgesindeki altın yüzüden enflasyon sıkıntı çekiyordum o yüzden verdiği yıllık enflasyon azalımı işşime gelmişti.

DUYURU:Yakında yeni bir ülke rehberi hazırlicam.Şuanda öğrenme aşamasındayım.
[+] 1 üye Mr Holmes nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Detaylı bir rehber olmuş eline sağlık. Yanlış olarak diyebileceğim şey lucky nation ile alakalı. Oynanan devlet lucky nation olsa bile oynayan oyuncu ise o bonuslardan faydalamaz. Yani o durumun bir etkisi yok.
Ara
(13-05-2019, 05:15)Aeschyli : Detaylı bir rehber olmuş eline sağlık. Yanlış olarak diyebileceğim şey lucky nation ile alakalı. Oynanan devlet lucky nation olsa bile oynayan oyuncu ise o bonuslardan faydalamaz. Yani o durumun bir etkisi yok.

O kısmı tam bilmiyordum beni bilgilendirdiğin için teşekkür ederim :up: . Rehberde bunu düzelttim.
Ara
20190515210429_1.jpg

20190515210415_1.jpg

İyi gidiyoruz bakalım.
Ara
Ulan tam da istediğim senaryo, peki bir sorum var şans eseri Avusturya Arşidükünün banyoda keselenirken ayağının kayması sonucu beyninin pekmezi aktı bu durumda elektörlerin birçoğunun desteğiyle Brandenburg Kralı İmparator oldu ve Burgundy verasetinde mirası devralan taraf oldu ardından reformasyon çağında İmparatorken din değişterebiliyormuyuz ? Bu durumda imparatorluk elden gidermi ? Giderse izleyeceğimiz yol ne olmalı ?
Ara
Dİn değiştiriliyor fakat İmparatorluk en güçlü katolik devlete geçer.
Ara
(18-05-2019, 02:57)Tulpar_S1 : Ulan tam da istediğim senaryo, peki bir sorum var şans eseri Avusturya Arşidükünün banyoda keselenirken ayağının kayması sonucu beyninin pekmezi aktı bu durumda elektörlerin birçoğunun desteğiyle Brandenburg Kralı İmparator oldu ve Burgundy verasetinde mirası devralan taraf oldu ardından reformasyon çağında İmparatorken din değişterebiliyormuyuz ? Bu durumda imparatorluk elden gidermi ? Giderse izleyeceğimiz yol ne olmalı ?

Protestan olunca hre liderliğin gider ama öncesinde iyi bir güce kavuştuysan din savaşında lider olursun.Din savaşları başladığı anda büyük ihtimal sen ve austurya olucak direk savaş aç birliklerini yen hrede protestanlığı kabul ettir ve tekrar hükümdar ol.Hükümdarın verdiği askeri avantajla almanya içinde genişle(büyük ihtimal hrede protestan olucak sadece)ae den fazla korkman gerekmicek çünkü protestanlık almanya dışına pek yayılmıyor.Bunun sayesinde rahat rahat hrede genişle oyunu başkasına ver o hükümdar olsun ona savaş aç hreyi  dağıt almanyayı kur ben öyle yaptım.
Ara
Reis dediklerine harfiyen uydum güzel taktik yıl 1453 agressive expansiondan electörlerin bana bakışı eksiye düştü ondan önce 5 oyum vardı.Teton savaşından sonra koalisyon yedim tek benmi yedim koalisyonu.
Ara
Ben toplam 5 kadar koalisyon savaşı yaptım hepsinden toprak aldım. Başlarda tabi biraz ilişki kasmak gerekiyor ama o ittifaklarla sıkıntı olmaz koalisyon. Sonraları zaten askeri kalite falan aşıp gidiyorsun.
Ara
Güncel eu4 multisinde brandenburg olarak oynarken erken dönemde küçük çaplı bir koalisyon yedim ve agresiflik sebebiyle 100 yıl daha alamayacağım toprakları tek savaşta almış oldum. Bazen koalisyon yemek çok faydalı oluyor.
Ara
Multilerde Agressive expansion cok onemsenmedigi icin fazla AE yeniliyor genelde. Siz siz oyun 1600 e kadar pek koalisyon yemeyin singleda.
Ara
Neumark eventinin geç gelmesi durumunda, muhtemel Leh işgaline karşı çözüm nedir ?
Ara
(20-05-2019, 21:11)Tulpar_S1 : Neumark eventinin geç gelmesi durumunda, muhtemel Leh işgaline karşı çözüm nedir ?

restart

(20-05-2019, 03:41)Aeschyli : Ben toplam 5 kadar koalisyon savaşı yaptım hepsinden toprak aldım. Başlarda tabi biraz ilişki kasmak gerekiyor ama o ittifaklarla sıkıntı olmaz koalisyon. Sonraları zaten askeri kalite falan aşıp gidiyorsun.

Yok reis yenemiyorum  6 7 kez denedim imparatora savaş felan açıyolar isveç, litvanya, bohemya ,danimarka hepsi girdi.Tek çarem barıştan önceki save e dönüp 5-10 sene beklemek heralde.
[+] 1 üye Binbaşı Pars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Litvanya pu olmamış şanssızlığına gelmiş. Danimarka ile de ilişki geliştirmen şart. Erken dönemde tehlikeli bir devlet.
Ara
(20-05-2019, 21:11)Tulpar_S1 : Neumark eventinin geç gelmesi durumunda, muhtemel Leh işgaline karşı çözüm nedir ?

Eğer neumark eventi geç geliceğinden kaygılanıorsan oyunun başında mecklenbergü rival seçip casus belli oluştur onda ve savaş açıp topraklarını al.%50 şansın var o yüzden save al(ironmande isen save alıp belgelerden save yi kopyalayıp ismini değiştir.)polonya nın teutonic ordera girmesini bekle danzig ortaya çıkıp girerse saveye dön.Kendi savaş açarsa senide çağırır o topraklar senin interestiinde olduğu için çoğu toprağı sana bırakacaktır(rehberde yazdığım toprakların bazılarını almaya çalışıyor dikkat et özellikle sınırı olanları).Bunu nasılmı sağladık?Toprakları bize bırakmasının sebebi mecklenburgu alarak deniz aşırı toprağa ülkemizin elverişli olmasını sağladık.Böylelikle kıyı sahip olduğumuz için pomeranyayı almasak bile o toprakların çoğunu polonya sana salıyor.Oyunun ai yi o konuda biraz sıkıntılı.
Ara
@Mr Holmes zahmet edip yazdığın için sana minnettarım fakat @Binbaşı Pars ın sunduğu çözüm daha uğraşsız ve çekici gözüküyor :D
Ara
(21-05-2019, 02:31)Tulpar_S1 : @Mr Holmes zahmet edip yazdığın için sana minnettarım fakat @Binbaşı Pars ın sunduğu çözüm daha uğraşsız ve çekici gözüküyor :D

Alternatifler sunmaya çalışıorum çünkü ben bu rehberdekileri yapmak için 30 40 kez oyuna restart atmıştım. Rehberdeki sadece o yollardan biri.
Ara
Her şey tamamda arkadaş Neumark eventi gelmiyor ya, ne yaparsam gelir diye baktım rival almamak var cidden işe yarıyor mu rival almamak
Ara
Restart rehberi olmuş bu malesef .
Ara
(12-07-2019, 21:31)Sherlock : Her şey tamamda arkadaş Neumark eventi gelmiyor ya, ne yaparsam gelir diye baktım rival almamak var cidden işe yarıyor mu rival almamak

Ben 3 kez Brandenburg oynadım, 3'ünde de event tetiklendi hiçbirinde rival seçmeme gibi şeyleri dikkate almamama rağmen.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.