Nintendo 3DS İnceleme Ve 2020 İçin Değerlendirme
Giriş

Nintendo 3DS Nintendo’nun Nisan 2011’de piyasaya sürdüğü el konsoludur ve DS serisinin devamı niteliğindedir. 3DS DS serisinin tüm oyunlarını oynatabilmektedir. 3DS’in alametif harikası ise adından da anlaşılabileceği üzeri 3 boyutlu bir deneyim sunmasıdır ve bunu herhangi bir gözlük vb. aparat olmadan sunmaktadır. Aynı zamanda 3DS 75 milyoluk satış rakamıyla harika bir satış başarısına imza atmıştır. (karşılaştırma için Xbox One 45 milyon) civarı). Hatta öyleki normalde 3DS’e hiç uygun olmayan tek analog ve grafiksel nedenler) oyunlar bile bu nedenle 3DS’e port edilmiştir. Buna örnek olarak Metal Gear Solid 3 verilebilir. Konsolun zaman içinde 6 versiyonu çıkmıştır bunlar:

3DS: ilk model
3DS XL: ilk modelin büyüğü
New 3DS: ilk modelin grafik ve çözünürlük olarak iyileştirilmişi
New 3DS XL: New 3DS’in büyüğü
2DS: Katlanamıyor ve 3D özelliği yok onun dışında orjinal 3DS ile aynı
2DS XL: Katlanıyor ve 3D özelliği yok onun dışında tasarım harici New 3DS XL ile aynı

Not: Bazı oyunlar sadece New 3DS'te çalışıyor.

Nintendo 3DS İnceleme

943359f44dc87f6-1-1536x1152.jpg

3DS'i yaklaşık 1.5 yıl önce aldım ve bu süre zarfında önemli bir süre deneyim ettim. Nintendo 3DS içerisinde sayısız oyun barındıran (genellikle JRPG) tam bir oyun cenneti. Aynı zamanda diğer DS konsollarının da oyunlarını oynatabilmesi de bu sayısı çok yüksek tutuyor. Konsolumuzun arkada 2 önde 1 kamerası bulunmakta. Arka kameralar 3 boyutlu fotoğraf çekebiliyor ancak bu kameraları birkaç oyun harici pek kullanmıyoruz. Bu konsolun en önemli özelliği ise 3D efektini her hangi bir araç olmadan verebilmesi isteğe bağlı olarak bu ekranın yanındaki tuş ile kapatılabiliyor.

37adf8fe88606a2-1.jpg

Fotoğraftaki yeşil yanan 3D ışığı bize o sahnede 3D efekti olup olmadığını aktarıyor. Konsolumuz çok kompakt bir yapıda ancak katlanıp cebe girebilcek düzeyde de değil taşımak için bir çantaya koymanızı daha çok tavsiye ederim. Konsolun pili 3,4 saat gidiyor ancak pili kolaylıkla değiştirelebilen bir yapıda bu sayede alt kapaktaki birkaç vidayı açarak anakarta müdahil olmadan pili değiştirebiliyoruz bu yöntem PSP'de ki kadar pratik olmasada önceden planlanmış seyahatlerde ekstra pil ve tornavida taşıyarak pil konusunu dert olmaktan çıkartıyor.

Oyunlar

Oyun konusunda konsolumuz çok başarılı ancak pek batılı tarzda oyun içermiyor genellikle JRPG'ler, Nintendo Oyunları ve bu tarz diğer oyunlar konsolunda genellikle oynanacak oyunlar. Bununların dışında konsolun önemli bir emülasyon yeteneğide var bunun listesinin linkini aşağıda vericeğim*.Nintendo'nun bu konsola çıkardığı çok sayıda oyun mevcut ve genellikle 3DS oyunları pek vahşet içermiyor olsada buradan bu konsolun daha çocuklar ve çocuk ruhlu yetişkinler için olduğu sanılmasın oyunlar göründüklerinin aksine arkalarında çok derin hikayeler yatan her kitleye hitap edebilecek tarzda. Konsolun Nintendonun birkaç oyunu dışında sahip olduğu oyunlar çok uzun soluklu ve 2dk oynayayım sonra kapatırım tarzda diyemiyeceğiniz oyunlar. 

Grafikler ve Performans

Grafikler öyle çok ahım şahım olmasada günü kurtarıyor tabi 3D etkisi ise fotoğraflarla gösteremiyorum ancak çok mükemmel bir olay, oyuna tam anlamıyla adamı adapte ediyor. 2 boyutlu çizgi grafikli oyunların grafiklerinde zaten sıkıntı yok.

Oyun İçi Görüntü

7a56a3dd23cee77-1-1536x1152.jpg

Kontroller Ve Oynayış

Konsolun tek analoga sahip olması çok büyük bir dezavantaj bundan dolayı başka konsollardan port edilmiş çoğu oyunda kamera açısı ayarlamak büyük eziyet haline geliyor. Konsolun alt kısmında bir ekran yer alıyor bu ekran dokunmatik ve genelde bu ekranda oyuna göre değişmekle birlikte harita, sırt çantası, hikaye ile ilgili çeşitli yazılar, silahlar vb. yer alıyor. Konsolun birde kalemi yer almakta bu kalem konsolun arkasına takıp çıkartılabiliyor ve alt ekrandaki dokunmatik kısım için kullanılıyor. Onun dışında konsolda hareket sensörü var bazı oyunlarda kosnolu hareket ettirerek çeşitli şekillerde kullanılabiliyor.

2020 Yılı İçin Değerlendirme

2020 yılına geldiğimizde çıkışından 9 yıl geçmesine rağmen hala alınabilir bir konsol olmaya devam ediyor. Ancak Türkiye'de resmi olarak kısa bir süre satılması ve Türkiye de çok büyük bir kitlesi olamaması nedeni ile ikinci elde hem fiyatları hak ettiğinin üstünde hem de oyun takas olayları vs. çok az. Tabi şu da varki konsolun piyasada ki tüm sürümleri CFW'ye uygun olduğundan bu durumu bir nebze kurtarıyor. Konsolun online tarafına baktığımızda ise ben Mario Kart ve Smash Bros'ta deneyimlediğim kadarıyla hala çok aktif bir kitleye sahip ve günümüz konsolları gibi online için herhangi bir ücret talep etmiyor hatta CFW'li konsollar bile online oynayabiliyor. Konsola artık yeni oyun hemen hemen çıkmıyor ama eldeki oyunlar gayet yeterli. Bunların dışında Fire Emblem Fates oyununu şiddetle tavsiye ederim.

Artılar
+Tonla Oyun
+Hala aktif Online Oyunlar
+3D
+Taşınabilir
+Konsola özel oyunlar

Eksiler
-Grafikler
-Kontroller
-Çizilmeye çok müsait
-Dokunmatik Ekran Kalitesiz

Diğer Fotoğraflar

8c3fa8196ef3e2c-1536x1152.jpg

3DS Arka Kamera

b5e7d988cfdb78b-1536x1152.jpg

3DS Alt Kapak

7a56a3dd23cee77-2.jpg

Emülatör listesi

https://wiki.gbatemp.net/wiki/List_of_3D..._emulators

Her hangi bir sorunuz varsa yanıtlayabilirim

Okuduğunuz için teşekkürler.
[+] 3 üye Yukare nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Forumda başka Nintendo 3DS sahiplerinin olduğunu görmek ne güzel. Ben de deneyimlerimden birkaç ekleme yapayım. Öncelikle Nintendo DS modelleri aksine alt ekran üst ekrandan daha küçük olduğu için üst ekranı çizebiliyor. 3DS'i saklarken arasına peçete veya sünger gibi bir şey koymanızı tavsiye ederim. Ben 2. el olarak aldığımda üst ekranı çizikti. Çok büyük bir sorun değil ama bunu basitçe engellemek varken çizdirmeye gerek yok.

3D özelliği hakkında topluluk ikiye ayrılmış durumda. Bir kısım kısa bir süre kullandıktan sonra başlarının ağrıdığını veya midelerinin bulandığını söylüyor. Diğer grup ise hiçbir sıkıntı çekmediğini dile getiriyor. Ben ikinci gruptayım. Gözlüklü biri olarak gözlüklü 3D işi benim için hep eziyet olmuştur. Nintendo 3DS'in gözlüksüz 3D özelliği çok hoşuma gitti. Super Mario Land oynarken cihazın şarjı bitene kadar 3D'yi açık bıraktım ve hiçbir sıkıntı çekmedim.

Cihazın pil ömrü kısa. Nintendo DSi (son DS modeli) maksimum 14 saat pil ömrüne sahipken Nintendı 3DS ise sadece maksimum 5 saat pil ömrüne sahip. 3D özelliğini açarsanız bu 3 saate kadar düşüyor.

Nintendo 3DS kesinlikle donanım olarak büyük bir şey vadetmiyor, SNES oyunlarını bile emüle edemeyen bir cihazdan bahsediyoruz. New Nintendo 3DS modelleri SNES oyunlarını emüle edebilse de orijinal Nintendo 3DS çağdaşı PSVita'nın çok gerisinde kalıyor.

Oyun kütüphanesi zaten uçsuz bucaksız. Nintendo DS kütüphanesi 3. parti oyunlar açısından zenginken Nintendo 3DS ise 1. parti oyun makinesi. En iyisi de Nintendo 3DS'in Nintendo DS oyunlarını çalıştırabilmesi. Gameboy, Gameboy Color ve NES oyunları da Virtual Console'da oynanabiliyor.

Uzun lafın kısası, Nintendo 3DS hem kendi kütüphanesiyle hem de geçmiş konsolların oyunlarını oynatmasıyla eşsiz bir kütüphaneye sahip. Ben Nintendo 3DS'imden memnunum ve Nintendo oyunlarını veya JRPG'leri sevenlere tavsiye ederim.
IbnE9P2.gif
Ara
Ben şahsen 2020'de alınacak bir konsol olduğunu düşünmüyorum. Bundan 3-4 yıl önce bu soruya çok farklı bir cevap verebilirdim ama konsol ile yeni tanışacak biri için 2020 yılında 3.5" ekranda oyun oynamaya başlamak pek kabul edilebilecek bir şey değil. Bütçeyi arttırıp n3ds xl veya 3ds xl modellerine bakmak ta artık pek mantıklı değil, o fiyatları göze alan üzerine daha çok koyup switch alabilir.

3DS, 3DS XL ve N3DS XL kullanmış biri olarak zamanında nasıldı yorumunu yapacak olursam. Beni maalesef ne kadar oyunları çok çok güzel olsa da konsolun kendisi PS Vita'nın yanında tatmin etmemişti. Hem Yukare'nin de bahsettiği gibi sağ analoğun olmaması bazı oyunları neredeyse oynanmaz duruma getirmesi hem de konsolun Vita ile kıyaslayınca kasasının çok daha dandik/ucuz/dayanıksız olması Vita'dan geçerken kötü hissettiriyordu. New 3DSlerde gelen sağ analog da pek kullanalacak gibi değildi.

Gözlüksüz 3D olayı için de karışık hislerim var. Bir yandan sadece gimmick teknoloji olduğu gerçeği var, yani 3D açık diye ben ek bir immersion hissetmiyordum ama diğer yandan gözlüksüz 3D görebilmek müthiş bir teknolojiydi. Bu yüzden ne övesim ne de gömesim geliyor.

Son olarak konsolun bugünkü konsollara en çok devşirilmiş olmasını istediğim 2 ekran meselesi var. Fakat o olay da Wii U'daki bir kaç göstermelik şeyi saymazsak maalesef 3DS'ten sonra terkedildi. Üstte oyunu oynarken altta haritayı veya envanteri görmek çok güzeldi. Hatta bu olay Sony'nin de bir ara ilgisini çekip zamanında PS4'te telefon ile bir kaç oyundu aynısını yapmaya çalışmıştı ama o da kullanıcı tarafında pek talep görmedi.
Ara
(30-04-2020, 21:54)Voidian : Ben şahsen 2020'de alınacak bir konsol olduğunu düşünmüyorum. Bundan 3-4 yıl önce bu soruya çok farklı bir cevap verebilirdim ama konsol ile yeni tanışacak biri için 2020 yılında 3.5" ekranda oyun oynamaya başlamak pek kabul edilebilecek bir şey değil. Bütçeyi arttırıp n3ds xl veya 3ds xl modellerine bakmak ta artık pek mantıklı değil, o fiyatları göze alan üzerine daha çok koyup switch alabilir.

3DS, 3DS XL ve N3DS XL kullanmış biri olarak zamanında nasıldı yorumunu yapacak olursam. Beni maalesef ne kadar oyunları çok çok güzel olsa da konsolun kendisi PS Vita'nın yanında tatmin etmemişti. Hem Yukare'nin de bahsettiği gibi sağ analoğun olmaması bazı oyunları neredeyse oynanmaz duruma getirmesi hem de konsolun Vita ile kıyaslayınca kasasının çok daha dandik/ucuz/dayanıksız olması Vita'dan geçerken kötü hissettiriyordu. New 3DSlerde gelen sağ analog da pek kullanalacak gibi değildi.

Gözlüksüz 3D olayı için de karışık hislerim var. Bir yandan sadece gimmick teknoloji olduğu gerçeği var, yani 3D açık diye ben ek bir immersion hissetmiyordum ama diğer yandan gözlüksüz 3D görebilmek müthiş bir teknolojiydi. Bu yüzden ne övesim ne de gömesim geliyor.

Son olarak konsolun bugünkü konsollara en çok devşirilmiş olmasını istediğim 2 ekran meselesi var. Fakat o olay da Wii U'daki bir kaç göstermelik şeyi saymazsak maalesef 3DS'ten sonra terkedildi. Üstte oyunu oynarken altta haritayı veya envanteri görmek çok güzeldi. Hatta bu olay Sony'nin de bir ara ilgisini çekip zamanında PS4'te telefon ile bir kaç oyundu aynısını yapmaya çalışmıştı ama o da kullanıcı tarafında pek talep görmedi.

Senin de dediğin gibi ekran boyutu 2020 standartlarının altında ve tek analog zaman zaman sıkıntı yaşatıyor. Evet 3DS oyun kütüphanesi olarak gayet zengin ancak dönemsel rakibi sayılan diğer konsol PS Vita’nın da kütüphanesi (God of War Serisi, Killzone, Uncharted, Little Big Planet, Gravity Rush, JRPG’ler... ve daha neler neler) hiç fena değil, PSP oyunlarını oynatması da cabası. Eğer kişi el konsolu alacaksa, PS Vita 2020 standartlarına daha uygun bir konsol; gerek ekranı gerek dokunmatik yüzeyi gerek retro severler için emülatör kapasitesi olsun PS Vita’yı kişinin Nintendo oyunlarına özel bir ilgisi yoksa daha çok tavsiye ediyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.