Victoria 2 - Pers Rehberi
Merhabalar, ben Yasin. Bu rehberde sizlere Pers oynarken dikkat etmeniz gereken şeylerden ve nasıl oynamanız gerektiğini anlatacağım.

Öncelikle ülkeniz bilmeniz gerektiği üzere medeni değil ve okur yazarlığı çok düşük. Yapmamız gereken şey yanımızdaki devletleri teker teker temizleyip medeni olduktan sonra da Osmanlı ve Hindu devletlerden toprak koparmaktır. Ayrıca sanayi, askeri ve prestij skoru toplamamız gerekiyor fazlaca.

Reform:

Ana amacınız medeni olmak ve okur yazarlık oranını yükseltmek. Bunun için yapabileceğiniz şeyler şöyle sıralanabilir:

-Population sekmesinde en çok insanın olduğu yere Clergymen Focusu atmak.

-Ekonomide eğitim bütçesini fullemek.

-Eğitim techleri araştırmak. Özellikle %50 araştırma bonusu veren ve %10 okur yazarlık büyümesi bonusu veren.

-Eğitim reformu yapmak.

Ayrıca Reform önceliğinizi buradaki resimden gösterebilirim:
unknown.png
Kırmızılar en önemli reformlar. Eğer bir devleti ele geçirirseniz size araştırma puanı verir ve bunla reform yapabiliriz. Dolayısıyla kırmızı taraftan reform almanız size medenileşmede hız kazandırır.

Maviler ise sonradan almanızı önerdiğim reformlardır ekonomik ve eğitim bonusları verirler. Zorunlu değildir, lazım olanı alın ama kırmızıları kesinlikle alın.

Askeri:

Düşmanlarınız: Rusya(medeni olduktan ve %50 okur yazarlık olduktan sonra), İngiltere(Hindistandan bölge koparmak için), Osmanlı(Irak'ı almak ve muhtemel savaşları engellemek için)

Rusya ile bir savaşta Azerbeycan alınabilir veya özgürleşmenizi sağlayabilirsiniz.
İngiltere ile bir savaşta Hindistan'dan çok popülasyonlu bölgeler alıp ekonominizi katlayabilirsiniz.
Osmanlı ile bir savaşta Tebrizi koruyabilir ve bölge alabilirsiniz.
Eğer ana hedefinizin yanında bir büyük ülke varsa İngiltere gibi humilate eklemeyi unutmayın.

Öncelikle birlikleriniz medeni olmadan önce 4 piyade 1 atlı şeklinde olmalı ve fazla yığılmamalı savaşlarda. Büyük muharebeler yapın ve kaçan düşman birliklerini imha edin. Oyun başı önce Afganistan tamamen ele geçirilmeli, sonrasında da en çok insana sahip devletleri ele geçirmeye başlayın.

Medeni olduktan sonra 4 piyade 5 top Hussar/Atlı şeklinde yapmalısınız. Dolayısıyla top fazlalığından medeni olmayan devletler çok kolay yenilecek ve fetihlerinizi kolaylaştıracak. Infamy'i iyi kullanın ve hep en fazla insana sahip devletleri ele geçirin. Örneğin Afganistan ve Sindh gibi ülkeler.

Savaş sebebi üretmek için medeni olmayı bekleyebilirsiniz ama Afganistan medeni olmadan hemen alınmalı. Ve anı iyi kollayın. Örneğin Rusya Almanya ile savaşıyor ve ordunuz belli bir güce ulaştı. Neden bağımsızlığınızı ilan etmemelisiniz? Hem Prestij kazanırsınız hem de bağımsız olursunuz. 

Bağımsızlık ilan etmememizin sebebi Osmanlının zayıf olmaması veya onu kullanmak istememizdir. Eğer bağımsız olma ihtiyacı hissederseniz Rusyanın zayıf anında hemen ilan edin ve onu yenin.

Önünüze gelen GP'ye zayıf ise humilate savaşı açın ve kazanacağınızdan eminseniz yapın bunu. Örneğin Fransa ve İngiltereye karşı savaşmak çok kolay. Sadece fazlaca birlik üretin(80 div, eğer 3-4 ülkeyi annexlediyseniz kolay 1900'lerde) ve bunları ekonominiz aracılığıyla çok iyi donatın.

1 Engineer 5 Top 1 Atlı 3 Guards saldırı birliği olarak iyidir.
6 Top, 1 Atlı ve 3 Piyade de savunma olarak iyidir.
Medeni olmadan önce ise:
1 Atlı 3 Piyade veya 4 Piyade iyidir.

Not: Dağlara ve ikmalsiz noktalara %50 okur yazarlık veya Medicine araştırması yoksa girmeyin. Girecekseniz de 1 atlı 3 piyade gibi birliklerle girin.

Ekonomi:

Ekonomi yönetimi halkınızdan alabildiğince vergi almak ve liberal bir düzene geçmeye yönelik olmalı. Liberal düzene geçtiğinizde Liberaller sayesinde fabrikalar çok üretim yapacak ve reform geçirebileceksiniz(Çok önemli, oyun başı liberal düzene geçin Afgan savaşından sonra). Ayrıca Liberal düzene geçmeden önce uygun bölgelere uygun fabrika açmayı unutmayın. Örneğin Tebriz'e ve fazla Kömür çıkan yerlere Cam, Cotton çıkan yerlere ise Kadife fabrikası dikmelisiniz. bkz

İdeal bir fabrika sayısına ulaştıktan sonra Gümrük vergisi konabilir ancak önermiyorum. Fabrikalarınız tam güçte üretim yapmalı ve fazlalaşmalı. Hatta yapabiliyorsanız Gümrük vergisini eksiye çekin ki daha ucuza alsınlar.

Sanayiyi Cam, Kadife ve Lüks eşyalar gibi ürünlerin üzerine kurun ve Liberal yönetime geçin ki fabrika puanlarınız yavaş yavaş katlansın ve ekonominize bağlı olmasın. Skora ihtiyacınız olduğu zaman Şovenist bir partiye geçin ve tüm fabrikalarınızı açıp zararlarını karşılayın.

Eğitim:

Reform kısmında anlattıklarımı eğitim odaklı ve fazla ayrıntılı anlatayım. Eğitim için eğitime bütçe ayırmalısınız ve Focus kullanmalısınız. Halkınızın Bilinçliliğini olabildiğince arttırın ve Eğitim techleri alın.

Eğitime bütçe ayırdığınızda okur yazarlık artma oranı yükselir ve Clergymenler doyar. Focus kullandığınızda ise Clergymenler çoğalır dolayısıyla hem bütçe ayırdığınızda hem focus atığınızda hızlı bir şekilde yükselir okur yazarlık. Zaten %50 okur yazarlık yaptıktan sonra endişe etmenize gerek yok ülkenizin durumundan.

Eğitim araştırmalarından verimlilik araştırması alırsanız daha hızlı okur yazarlık oranınız büyür. Eğitim araştırmalarından araştırma bonusu alırsanız daha hızlı araştırırsınız bu yüzden önceliğiniz: Araştırma bonusu>Verimlilik Araştırması

Eğer fazla okur yazarlığınız olursa fazla araştırma puanınız olur bu yüzden hızlıca okur yazarlığı yükseltin.

Rehber bu kadardı, eğer eksik/yanlış gördüğünüz bir konu varsa veya öneriniz varsa utanmadan veya üşenmeden yazın lütfen ki sonraki okuyucular için rehberimi büyüteyim. Ve eğer rehberimi kullanarak bir oyun oynadıysanız şu konuya veya aşşağıya ülkenizi bırakabilirsiniz. Oyunlarınızda yaptığınız hataları ve yanlış anlattığım bir şeyi düzeltirim.
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.