Sohbet: Oyun Sohbetleri #6: Remastered Oyunlar
st-oyun-transparan.png

Oyun Sohbetleri #6: Remastered Oyunlar

Strategyturk Oyun Kulübü tarafından düzenlenen Oyun Sohbetlerinin altıncısına hoş geldiniz.
Altıncı sayımızda konumuz remastered oyunlar.
Bir sonraki oyun sohbet sayısında konuşulmasını istediğiniz konuyu Oyun Sohbetleri Konu Dizisinde belirtebilirsiniz.

oyun-ayrac.png

Son yıllarda sayıları gittikçe artan remastered oyunlar ile ilgili görüşlerinizi, nasıl olmaları gerektiğini, oyun sektörüne etkisini ve diğer düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Örnek teşkil etmesi ve fikir vermesi adına aşağıda remastered yapılmış strateji oyunlarının bazıları bulunuyor. Bu oyunları oynadıysanız onlar ile ilgili fikirlerinizi, harcadığınız parayı ve zamanı hak edip etmediklerini ve genel olarak yorumlarınızı aktarabilirsiniz.

Orijinal OyunÇıkış TarihiRemastered HaliÇıkış Tarihi
Rome: Total War2004Total War: Rome Remastered2021
Age of Empires III2005Age of Empires III: Definitive Edition2020
Command & Conquer/Command & Conquer: Red Alert1995/1996Command & Conquer Remastered Collection2020
Commandos 2: Men of Courage2001Commandos 2: HD Remaster2020
Warcraft III: Reign of Chaos/Warcraft III: The Frozen Throne2002/2003Warcraft III: Reforged2020
Age of Empires II1999Age of Empires II: Definitive Edition2019
Age of Empires1997Age of Empires: Definitive Edition2018
StarCraft1998StarCraft: Remastered2017
Homeworld/Homeworld 21999/2003Homeworld Remastered Collection2015
Worms World Party2001Worms World Party Remastered2015
Age of Mythology2002Age of Mythology: Extended Edition2014
Age of Empires II1999Age of Empires II: HD Edition2013

Bu zamana kadar çıkan tüm remastered oyunlarını bu linkten inceleyebilirsiniz.

Sohbet Başlıkları
Remastered Oyunlar Hakkında Genel Görüşleriniz
Bir Oyun Ne Zaman Remastered Yapılmalı veya Yapılmalı mı
Kaliteli/Başarılı Remastered Oyunların Ortak Özellikleri
Hangi Durumlarda Remastered Oyunlar "Cash Grab" Sayılır
Remastered Oyunların Oyun Dünyasındaki Yeri

oyun-ayrac.png

tTRiYax.png
[+] 1 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Remastered Oyunlar Hakkında Genel Görüşleriniz
Eski oyunlar için özellikle her türlü bilgisayarda sorunsuz ve olabildiğince kusursuz çalışıyor ama grafikleri zamana yenik düşmüşse olan mekanikler korunup eğer küüçük geliştirmeler ve küçük buglar hatta oyunun orijinalinde büyük hatalar var ise gözden geçriilip onarılıp grafikleri yeni veriyona yükseltilmesi güzel bir fikir özellikle bioschok 2 ye bir remastered yapmaları çok iyi oldu. Çünkü 2. oyunun orijinali bir yerden sonra sürekli çöküyordu ve çzöümünü bulamamıştım remastered halinde o sorun çözülmüş oldu. Ayrıca bioschok 1 rede remastered yapmaları güzel oldu koleksyon kartları ve cloud save geldi

Bir Oyun Ne Zaman Remastered Yapılmalı veya Yapılmalı mı
yukarıda belirttim

Kaliteli/Başarılı Remastered Oyunların Ortak Özellikleri
temel mekaniklerin korunup gelişmesi ve grafiklerinde yükseltilmesi, bugların ve hataların giderilmesidir

Hangi Durumlarda Remastered Oyunlar "Cash Grab" Sayılır
orijinal oyunun başarısını remastered sürümle yada orijinal oyunu olduğu gibi kopyalayalıp sadece grafik yükseltmesi yapmak "Cash Grab" sayılır örnek vermem gerekirse AC III remastered sayılabilir oynamadım ac 3 hiç bir şekilde ama duyduğum kadarıyla remastered sürümü olduğu gibiymiş hatalar ve buglar düzeltilmemiş durumdaymış.

Remastered Oyunların Oyun Dünyasındaki Yeri

Özellikle güzel ve eski oyunların zamanında tutunamamış yada az tutmuş oyunları yada zamnında rtw gibi popüler oyunları yeniden hatırlatmak için cialalyıp yeniden servis edilmesi oldukça güzel bir hamle
Ara
(17-06-2021, 13:51)baywatch06 : Hangi Durumlarda Remastered Oyunlar "Cash Grab" Sayılır
bu terimin ne demek olduğunu bilmiyorum  söylerseniz bu terimin ne olduğunu cevaplarım hemen

Önemsenmeden, kaliteden yoksun bir şekilde sadece para kazanmak amaçlı yapılan oyunlara cash grab deniyor. Türkçe bir karşılığını bulursam onunla değiştireceğim. Bu konuda sordum.
tTRiYax.png
Ara
Oyunların yenilenmiş versiyonlarının oyunun içeriğini değiştirmemesi gerektiğini, sadece grafiksel ve mekaniksel değişikliklere yer vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bir oyun bence her 10-15 yılda bir remastered/remake yapılmalı, böylece oyunu oynamak isteyen ancak çok eski olduğu için oynamayanlar da oynayabilir.
Space-Background.gif
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Remastered genel olarak benim için sorun değil. Düşüncem oyundan oyuna göre değişiyor.

Eskiyen oyunlar remastered yapılmalı diyorum. Örneğin Rome: Total War güzel fakat eskiyen, modern sistemlerde iyi çalışmayan bir oyundu. Eski laptop'ımda Witcher 3, GTA V oynarken daha fazla fps alıyordum. O yüzden yeni sistemler için optimizasyonu geliştirme, görsel kaliteyi arttırmaya yönelik remastered oyunlar olumlu benim için. Age of serisinin remastered, definitive versiyonları da sorun değil bu nedenle.

Diğer yandan Modern Warfare 2, Life is Strange remastered'ları var. Yenilenmesi gereken bir şey yok bu oyunlarda. En azından Modern Warfare 2 o zaman yeni çıkan CoD oyunu aldığında yanında bedava geldi diye hatırlıyorum. Far Cry 3 de aynı şekilde bir oyunu aldığında bedava geliyordu.

Yeni çıkacak Life is Strange Remastered cash grab'in tanımı olabilir. 6 yıllık oyun yenileniyor, herhangi bir şey ile beraber gelmiyor, hâlihazırda alanlar için bedava değil. Grafiklerde eskiyen bir şey yoktu, HDR eklemişler kontrastı arttırmışlar gibi gözüküyor. Ayrıca lira bazında 8 kat daha pahalı. Oyunu bilgisayarda yeniden çıkarmak için açgözlülükten başka bir neden yok.

Life is Strange'in karşıtı olarak da Witcher 3 remastered'ı var. Remastered yeni nesil konsollarda satmak için yapılıyor, bu yüzden zaten PC'de almış olanlara bedava. Bunda herhangi bir sorun görmüyorum.

Sonuç olarak oyun eskidiyse, modern sistemlerde düzgün bir şekilde çalıştırılamıyorsa, yeni konsollara çıkarılmak isteniyorsa remastered yapılması olumlu diye düşünüyorum. Tabii ki grafik her şey değil ama ne kadar iyi olurlarsa olsunlar (GTA Vice City vs.) oyunların zamanı geçebiliyor.
[+] 1 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunların remastered yapılmasına genel olarak karşı değilim ama bunun belirli bir işleyişi olmalı. Mesela çıkış fiyatı 60 dolar bir oyunun daha sonra remastered yapılmış hali en fazla 30 dolar falan olmalı. Hatta orijinal oyuna sahip olanlar daha ucuza satın alabilmeli. Age of Empires Definitive Editionlarda bu yapılmıştı ve bence çok iyi bir uygulamaydı. İşin özü "aynı oyunu niye tekrar satın alayım" denildiğinde parasal olarak buna teşvik edici bazı sebepler sunulması gerektiğine inanıyorum.

Ayrı olarak remastered oyunların orijinal oyuna ek bir içerik sunması yine bir artı. Her zaman olmalı demiyorum ama özellikle fiyat olarak oyuncu dostu değilse en azından bu yönden bir cezbediciliği olmalı. O da yoksa "cash grab" olduğu savunulabilir.
tTRiYax.png
[+] 1 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Remastered'lar çoğu yönden eskimemiş bir oyunu aynı fiyattan tekrar satarak kolay yoldan para kazanmak için yapılmadığı sürece, hem üretici hem tüketici açısından olumlu bulduğum bir şey. Hoşuma giden eski bir oyunun hakkıyla remaster edilerek günümüz cihazlarına uyarlanmasını ve oyunun aslı bozulmadan yeni içeriklerle tazelenmesini tabii ki isterim. Bahsettiğim durum yakın zamanda Age of Empires serisi için yaşandı ve Definitive Edition'ları genel olarak başarılı buldum. Aralarında en sönük kalan Age of Empires I'in remaster'ı bile genele baktığımızda gerekli yaşam kalitesi eklemelerini getiriyor ve grafikleri tatmin edici. (1-2 yıl boyunca birimlerin berbat pathfinding'ini bir türlü düzeltememelerini saymazsak.)

Diğer bir yanda Warcraft III: Reforged var. Söz verilen birçok özelliğin gelmemesi ve hatta orijinal oyundaki bazı özelliklerin çıkarılmasıyla oyun tam bir fiyaskoya dönüşmüştü. Şu an Metascore'u 59, kullanıcı skoru ise yalnızca 0.6. Bu websitesi Warcraft III: Reforged'un durumunu çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. Bir de yanlış hatırlamıyorsam Warcraft III: Reforged çıktığında orijinal oyunu mağazadan kaldırmışlardı, bunu yapmamaları gerekiyor işte. Böyle bir hareket yapıldığında bende "Remastered versiyonda parasına değecek kadar yenilik yok, bu yüzden eskisini satmaya devam etseydik remastered'ı almazdınız." gibi bir intiba uyandırıyor. Kısacası "bir remastered nasıl yapılmaz?" sorusu için ders niteliğinde bir oyun Warcraft III: Reforged.

Bence remastered yaparken "orijinalden fazla kopmak" ve "orijinalin grafiği yenilenmiş hâlini yapmak" arasındaki dengeyi tutturmak gerekli. Özellikle de Age of Empires II: Definitive Edition bu dengeyi çok iyi tutturdu. Şöyle bir baktığımda Command & Conquer Remastered Collection ikincisine giriyor gibi, gerçi geçen sene çıktığında orijinal Command & Conquer 25 yaşına basmıştı ve dijital mağazalardan temin edilerek oynanamıyordu. O yüzden belki mazur görebiliriz. Ben çoğunlukla strateji oyunlarına hâkim olduğum için strateji oyunlarından örnek verdim, elbette bu örnekler çoğaltılabilir.
IbnE9P2.gif
Ara
Genel olarak remaster ile orijinal oyun arasındaki farklı idrak etmekte zorlanıyorum. Biraz kaplamalar daha iyi oluyor, bir kaç efekt belki daha iyi oluyor onun dışında oyun aynı oyun. Yani madem remaster yapıyorsunuz, en azından göz önünde olan bazı modellemeleri de güncelleyin ki bir farklık görebilelim. Red Faction: Guerrilla Remarstered sürümünü oynadım, orijinal sürümle kayda değer hiç bir fark yok. Balyozun modellemesi dahi aynı. Yahu bari balyozu bir elden geçirin, ana karakteri bir elden geçirin, en başta kullandığımız o pikap kamyonu bir elden geçirin. Her şey aynı kaplamalar gelişmiş. E iyi hoş da, mod takımlarının yaptıkları modlar dahi çok daha başarılı oluyor. Eski NFS'lerin Redux'larına bakın, GTA'nın ENB'lerine bakın. Sadece kaplamaları iyileştirip, bir iki efekt ekleyip yeni oyun gibi satmak bana pek makul gelmiyor.

Ha tutup 20 senelik oyunu güncel Windows ile sorunsuz çalışacak hale getirirler, o dönemde olmayan 16:9 çözünürlük seçeneklerini getirirler, kaplamaları HD yaparlar oyun HD olur o zaman ayrı.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.