Anket Başlığı: Hangi ordu
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
USF

6 24.00%
Sovyetler

13 52.00%
Britanya

6 24.00%
Katılımcı sayısı: 25 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Anket:  CoH2 - Hangi müttefikler ordusunu tercih ediyorsunuz?
Sizce hangi müttefik ordusu daha iyi? Neden?
Britanya. Sebebi ise bir yere yerleştikten sonra o yerin bir daha düşman eline geçmesinin çok zor olması. Bir yeri savunma ve harita hakimiyeti konusundaki en iyi ülke. Alman piyade hücumlarını bir Centaur ile bile çok rahat durdurabiliyorsunuz. Haritaya 3-4 tane mortar yuvası kurarak tüm harita üzerinde çok kalıcı etkiler bırakabiliyorsunuz. Ama 1 vs 1 için tercih edilmez çünkü her zaman seni destekleyecek, hücum edecek bir arkadaşa ihtiyacın var.
76561198032000419.png
Ara
Müttefikler arasından bir devlet seçeceksem en uygun Amerikadır. Dengeli ve her durum için uygun stratejiler geliştirilebilecek bir Faction.
Ara
Sovyetler iyidir :D
Ara
2014 haziranin dan onceki coh2 nin halini ozluyorum. Ne guzel sadece sovyet ve alman vardi. Abd geldiginden beri nefret ediyroum, blob blob saldirmak, jacson ile can yakmak icin gelmis. Ingilizleri ise abd ye oranla cok sevdim ve bagrima basabildim. Yinede oyum sovyetten yana,  her seye cozumu var ve ilk goz agrim. Ayrica sovyet industry commander rules..!
Ara
İlerde Sovyetler ile ilgili detaylı bir yazı yazmayı düşünüyorum bakalım zaman bulabilirsem
Ara
Neden Sovyetler
Şahsi düşüncem sovyet oynerken kesinlikle her soruna çözüm bulma imkanın var Öncelikle piyade bazında bakalım oyun başlangıç durumuna bakarsak (müttefikler açısından değerlendiriyorum) ABD piyadesi 1 adım önde gözüküyor daha derli toplu bir yapısı var ingilizlerde cover combat bonusu iyi iş yapıyor sovyetlere gelince Conscript ler ilk aşamalarda çöp gibi gözüksede taktiksel bakımdan inanılmaz bir derinlik sunuyor
1- commander ihtiyacı olmadan sprint seçeneğinin olması kuşatma manevralarında çok işe yarıyor.
2- Askerliğin en önemli kuralını olan sıçrama özelliğini en iyi kullanabildiğin devlet (maxim in çabuk kurulabilmesinden dolayı hızlı bir destek ateş gücün oluyor)
3- Yerinde takviye ve tamir olanağı ; ilki merge sayesinde maxim mortar gibi birimlerini ve guard rifle Shock Troops gibi avcı birliklerini takviye edebiliyorsun ikinci olarak da bazı commanderler sayesinde conscript tamir özelliği ile tanklarını her zaman ve daha çabuk bir şekilde savaşma kapasitesi devam ederken tamir edebiliyorsun (evet ABD de crew ların tamir özelliği var ama çok tenha bir yere gidip orda tamir edebilirsiniz ve baskın yeme ihtimaliniz base dışında her yerde mevcut)
4- Pek çok piyade sınıfı kullanma imkanı veriyor ve bu sınıflar da öyle boş sınıflar değil örnek olarak guard rifle lara bakarsak Button Vehicle kullandığınızda tank görüşü 0 a iniyor tank durma hızı yarı yarıya düşüyor yani siz komut verdikten sonra iki katı daha fazla mesafe alıyor tank silahlarını kullanamıyor ve doldurma hızı da %25 oranında azalıyor .
Tank konusuna gelince müttefiklerdeki bence açık ara en iyi tanklar ingilizlerde yanlız burda bir sıkıntı doğuyor o da sana seçenek sunması comet ya da churchill seçeneği gerçekten kafa karıştırıyor çünkü oyun bir anda seçtiğini çöp durumuna getirecek derecede değişebiliyor işin açıkcası genelde axis oynarın ve tank konusundaki tecrübelerimi axis oyunlarımdan değerlendirdiğim şekilde anlatmaya çalışacam öncelikle cephede hangi tankı gördüğümde çekiniyorum diye düşünüyorum comet geliyor aklıma en az da sherman grubu tanklardan çekiniyorum ki oyunun kaos ortamı içerisinde dikkatli bir şekilde stug III le sherman avlamak gerçekten kolay oluyor T34/76 nın da alman tanklarıyla başaçıkacak durumu yok ama T34/85 ciddi anlamda zorluk çıkartan bir tank ve sovyet oynarken benim tercihim manevra kabiliyeti yüksek piyadeye karşı yeterince etkili tanklara karşı da ortalamanın üstünde denebilecek bir delme gücü var abd Tank avcıları da mesafe kapandığı anda zırh durumları yüzünden kolay hedef oluyorlar ama uzak mesafede diyecek lafım yok can sıkar/can yakar ve benim yine sovyetler dememdeki en büyük sebep ağır tanklar m26 gerçekten güzel bir tank benim gözümde IS-2 kadar etkili değil bu aşamadan sonra tabiki çeşitlilik yine gözümü boyuyor ve ruslarda her duruma göre çeşit çeşit tank var
- KV-2 Assault Tank
- ISU-152 Heavy Assault Gun
- KV-8 Flamethrower Tank
- KV-1 Heavy Tank
ve son olarak havan ve topçu unsurları bazen insanı deli edecek kadar kullanışlı ve çeşitli aslında komutanlar hakkında da biraz konuşmak isterdim ama bana ayrılan sürenin sonuna geldim umarım başka zaman da komutanlar konusunda yazarım gerçekten çeşitliliği çok ve keyifli komutanlar var tavsiye olarak
-Guards Motor Coordination Tactics
-Advanced Warfare Tactics
-Armored Assault Tactics
Güzel Komutanlardır.
-Urban Defense Tactics (düşmanı çıldırma imkanı sağlıyor)
-Tank Hunters Tactics(oynaması bence en keyifli komutan)
-Partisan Tactics (kabul ediyorum trol)
Bu komutanlarda oyundan ciddi keyif alınmasını sağlıyor.
Ara
Oynamayı bilene hepsi. Piyade kullanacaksam Murcia, tank vs. kullanacaksam raşya alıyorum. Britanya hakkında fikrim yok, oynamadım hiç.
Ara
Oyunda bariz açık ara abd askerlerı en iyisidir....eger 2v2 3v3 4v4 oyunlarda blobcu lar ıle başınız belaya ve kufur ederek gunaha gırebılırsınız :) ostwın brumbar ve heryere ınfantry mayını koyma gıbı cozumler arayabılırsınız fakat harıtanın her yerınde savaş yogun oldugu ıcın bellı bı sure sonra mayınlayama olayı olanaksız hale gelıyor :)

İngilizler : Abd ye yakın bır oyun stılı var ınfantrılerının ellerıne otomatık sılahları verdıklerınde askerlerınız sanıyesıyle eriyebilir....abd ile infantrylere en etkılı tanklara sahiptir...cromwell..comet..avre ve crocodile gibi herşeye etkili tanklardır....Bir de havan topcuları ve flaklarını saymak gerekıyor :) bır tankdan daha zor patlayan bırımler bunlar... eger heryere bunlardan yapıyorsa karşıdakı rakıbınız ..işiniz daha da zor olacaktır :)

Sovyetler : Oyunun çıkışından ıtıbaren baş rolde olan bır ordu :) conscript askerlerı 6 kişilik birim olarak çıkıyor eskıden pek bı etkısı yoktu ama şu an itibari ile iş gorur hale gelmiş bir infantry ... sovyet ordusu wermacht tarzı bır yapıya sahıp ...yani her şeye bir çözüm bulunabilecek bir yapısı var .. shock troops en etkıli yakın dovüşe sahıp askeri bir birim...tank olarak şahsi fikrim t34/85 versıyonları en etkılisi tank avcısı olarak ..SU 85 diyeblirim....cok kombin yapılabılecek bır ordusu var ... eger fazla zaman verırsenız bu kombın gerçekleşebılır ve oyunu kaybedebılırsınız :)

WEHRMACHT:Sürekli aldıgım hatta başka bir ordu seçmeme engel olan en alışık oldugum ordu birimi :) eskiden oyunun ilk başlarında almanlar bariz üstündü fakat ben o amaçla almadıgım için ve daha çok stratejı yapma seçenegı sunan ordulardan biri olduğu için tercih sebebi..Askerı birimi grenadiers ler ile başlıyor fakat etkılı degıller ...etkılı olmasını istiyorsanız 60 munitions ile ellerine mg42 yada 45 munıtıons ile g43 verebılırsınız...bu kadar yatırım yaptıkdan sonra o askerlerın ölmemesini saglamalısınız :) Oyundakı halen tam oladak neye yaradıgını ve yine şahsi fikrim olarak söylemek istedigim scout car in pek bir öldürücü yanı bulunmaması..sovyerlerdekı T-70 kadar etkili olamaması T-70 her atışında bir adam düşğrmeside nasıl bir etkidir anlamadım :) tank olarak oyunun ortalarında PANZER IV alınabılecek en mantıklı tank.. sebebi askerlere daha etkili oluyor fakat oyunun ortalarına dogru panther e kayabılırsenız ıyı olur cünki daha sonra panzerler zayıf kalıyor muttefık tanklarına oranla :)

OKW: Okw birimleri çok degişken bır yapıda ..nedenı ise eger oyunun ortalarına dogru dayanabılıyorsanız yada bırımlerınızı ıyı saklıyorsanız daha sonra kı aşamada cıkabılecek tanklar oyunun kaderıne etkı edebılcek cınste bır yapıya sahıp.Antı tank topları şuphesız oyundakı en agır en kullanışsız bir yapıda(şahsi fikrm:) tek avantajı kamuflaj olabılmesıdir heralde diye dusunuyorum ...ınfantrylerı wolksgrenadiers ler...daha önceden ellerıne bazuka verebılırken şuan sg44 verılebılıyor olması ne kadar denge saglıyabılıyor dıye düşünmek gerekir ... agır gelışen bır yapıya sahıp tabiki kişiden kişiye degısır bu görüş... 2v2 3v3 4v4 gıbı kapışmalarda wehrmacht la ıyı bır kombın yapılabılır...etkılı askerlerı fallschirmjäger ve obersoldaten ...sturmpioneeri de eklemek gerekır.. daha çok mobıl bır yapıda orduya sahıp

Jagdpanzer IV stug tarzı ekılı bır tank avcısı rutbe alıp deneyım kazandıgında kamufle edıp rakıp tankları pusuya dusurebılır ve cok buyuk hasarlar verdırebılır...panther zaten hali hazırda hem saldırı hem savunma olarak etkılı bır tank...konıgstıger namı deger kıng tıger hem ınfantrylere hem zırlı araclara kısacası her bırıme etkılı olabılcek bır tank..yalnız bırakılmaması gerekır yoksa avcı durudumdan av durumuna duşmenıze sebep olabılır :) sturmtıger aslında blopculara en etkılı olabılcek tek tank olabılır :)

Arkadaşlar kısa kısa bilgim dahilinde bişeyler yazmaya çalıştım ..tabiki yukarıda saymadıgım tek tek deginilmesi gereken bır cok şey var .. tank nelere neye etkılı nerede nasıl zayıf kalır gıbı yazılacak bır cok sey var buna bıraz da zaman gerekıyor :) Tabıkı daha detaylı yazabılecek bılgılendırebılcek arkadaşlar fıkırlerını dusuncelerını yazarsa daha cabuk bılgılenmış oluruz..ben sureklı axıs oynadıgım ıcın ıngılız abd sovyet orduları ıcın az cok tecrube ettıklerımı yuzeysel olarak yazmaya çalıştım...tabıkı allıesler ıle oynayan arkadaslar daha detaylı bılgı verebılır daha çok detaya gırıp bılgılenebılırz :)
Ara
Müttefiklerde İngilizler tercihim, benzini ve bayrağı gören bir yere sabit mortar ve boforsu kurduktan sonra keyfime bakıyorum. Genelde 3v3-4v4 oynadığımdan yanımda hücum yapacak oyuncuda oluyor. Piyadelere Breni verip Firefly ile atağa kalktım mı doymayın keyfime.
q59zb6s.jpg
Ara
Sovyeti alip 13939 tane piyade yapip dusmanin HQ suna saldir diyip oturcan.
giphy.gif
Ara
Ben genelde sovyetler tercih ediyorum. Sovyetler bir çok imkan sunuyor sana. Fakat bunları kullanma kabiliyeti diğer allies ordularına göre daha zorlayıcı. Sovyetler oynaması biraz karmaşık bir ülke, karmaşıklık istemeyenler direk blob yapıyor :D Ama sovyet genel olarak benim için bir aşk, sevgi, hasret :D
Sovyet oynayacaklara tavsiyem, sovyetlerden soğumamak için karışık gidin. Mortar, mg, inf, at gun hepsini karışık bir şekilde mikro oynayın. Conscript spamı çok tutarlı değil ne yazıkki.

Sovyetlerden sonra ise ingiltereyi tercih ederim genelde. Çok pratik oynama imkanı sunuyor.
Usa en son tercihim sebebi ise sürekli spam odaklı bir ülke olması. En azından oyunun orta kısımlarına kadar spamsız bir şeyler yapabilmek oldukça zor. Light tank gidenler vesayre var o da tercih meselesi tabii.
Ara
Hepsinin kendine göre güzellikleri var, ama benim tercihim Sovyetler'den yana. Tanklar açısından çok beğeniyorum Sovyetler'i, oyun ilerledikçe zırh açısından oldukça güçleniyor.
pz5_4_1_by_schrodyus-d6kbn1b.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.