CS:GO Faydalı Kodlar
byDbyZ.png
2j1Epv.png

Bu konuda CS:GO için her açıdan işinize yarayacak, oyunun performansını arttırmaoyun içinde size avantaj sağlama gibi faydalarda bulunacak olan kodlarından bahsedeceğiz.

CS:GO'nun sahip olduğu oyun kodları;

1. Launch Options (Başlatma Seçenekleri)
2. In-game Console (Oyun Konsolu ["])
3. Autoexec.cfg dosyası kodlarından oluşmaktadır. Oyun Konsolu'nu sadece oyun içinde acil değişiklikler yapmak için kullanmanızı öneriyorum. Autoexec.cfg dosyası ile Oyun Konsolu'na yazacağımız kodları daha stabil bir şekilde oyuna girmeden aktif edebiliriz. Bu yüzden sadece Launch Options ve Autoexec.cfg dosyası'ndan bahsedeceğiz.

Öncelikle Launch Options yani Başlatma Seçenekleri ile başlayalım.

Launch Options nedir?

Steam üzerinden tüm oyunlar için başlangıç seçenekleri kodları yazabileceğimiz ve daha çok oyunun üzerinde teknik anlamda değişiklikler yapabileceğimiz kısımdır.

Bu kısıma Steam>Oyun Kütüphanesi>CS:GO'nun üzerine sağ tık>Özellikler>Başlatma Seçeneklerini Ayarla... butonundan ulaşıyoruz.

pEzPnJ.png

Kodlar!

-novid 

CS:GO'nun girişindeki intro videosunu kaldırır ve oyunun daha kısa sürede açılmasını sağlar.

-threads x

CS:GO'nun tüm işlemci çekirdeklerini kullanmasını sağlar. x yazan kısıma işlemcinizin sahip olduğu çekirdek sayısını yazmalısınız.

-nod3d9ex1
-nod3d9ex 

Bu iki kod hakkında birçok teori var fakat daha çabuk Alt+Tab yapmanızı ve bazı oyuncular için ise 0-100 arası FPS artışı sağlıyor. Bu kodun çalışması tamamen donanımınızın şansına bağlı. Bende 50 FPS artışı sağladı.

-nojoy 

Oyun kumandası desteğini oyundan kaldırır. Kimi Low-End (Düşük Segment) bilgisayar kullanıcıları için FPS artışı sağlayabilir.

-high 

Oyunu işlemci için yüksek önceliğe alır. Görev yöneticisinden işlem önceliği atamak ile aynı olay.

+mat_queue_mode -2 

Oyun için Multithreading olayını açar. -threads kodu ile hemen hemen aynı işlevi görüyor. 100'den fazla FPS artışı sağladığını söyleyenler var. Bu da donanıma göre işe yarayan bir kod.

+exec autoexec 

Birazdan bahsedeceğimiz ve diğer faydalı kodları gireceğimiz Autoexec.cfg dosyasının çalışması için gereken kod.

Kodları yazdıktan sonra pencere bu şekilde görünmeli.

40r044.png

İnternette daha yığınla kod bulunuyor fakat oyuncuları ilgilendiren tüm kodlar bunlardır. Diğer kodlar ile uğraşmanızı ve zaman kaybetmenizi tavsiye etmiyorum. Ben kendi kullandığım ve herhangi bir ters tepme söz konusu olmayan kodları paylaştım. Eğer gözümden kaçmış değerli bir kod varsa belirtebilirsiniz.

Şimdi ise gelelim en can alıcı ve önemli kısıma.

Autoexec.cfg nedir?

CS:GO'nun yapılandırılmasında birçok .cfg dosyası vardır. Bu .cfg dosyaları oyunun sahip olduğu tüm grafik, ses, klavye, crosshair ve model ayarlarını barındırır. Autoexec.cfg dosyası ise kullanıcının yapmak istediği değişiklikleri gerçekleştirecek olan .cfg dosyasıdır. Launch Options kısmında yazdığımız +exec autoexec kodu ile oyun yazdığınız ayarlarla başlayacaktır.

Autoexec.cfg dosyasını nasıl oluşturacağım?

C:\Program Files\Steam\steamapps\common\Counter-Strike Global Offensive\csgo\cfg

klasöründe ai.cfg dosyasını kopyalayıp aynı yere yapıştırıyoruz ve adını autoexec.cfg yapıyoruz. Bu autoexec.cfg dosyasını Notepad++ ile açıyoruz ve içindeki her şeyi siliyoruz. Ardından aşağıdaki yeşil renkli kodları dosyanın içine yapıştırıyoruz.

Kodlar!

r_drawtracers_firstperson 0

Bu kod ateş ettiğinizde silahınızdan çıkan mermilerinizin size görünmemesini sağlar. Siz diğer oyuncuların mermilerini ve onlar da sizin mermilerinizi yine görecek fakat siz silahınızdan çıkan mermilerinizi göremeyeceksiniz. Bu kod tamamen spray yaparken dikkat dağılımı ile ilgilidir. Eğer spray yaparken gözleriniz crosshaire değil de mermilere kayıyorsa bu kod sizin için oyunu tamamen değiştirebilir. Önemli bir detay ise eğer spray yapmayı biliyorsanız bu kodu kullanmanızı öneririm. Bununla dolaylı yoldan ilgili olarak; M4A1-S'de susturucu olduğu için zaten mermiler gözükmüyor, M4A4'te ise ateş ettiğinizde mermilerinizi görebiliyorsunuz. Eğer M4A1-S'de daha iyiyim diyorsanız sebebi bu olabilir. CS:GO'daki en ciddi tartışmalara sebep olmuş kodlardan biridir. Çünkü silahı ateşlediğinizde çıkan mermilerin gerçeklikle ilgisi olmadığını söyleyenler çok ve bu kodu bazı pro oyuncular kullanıyor.

Örnek Video

snd_mixahead "0.05"

Oyun içi ses akışını tamamen gerçek zamanlı yapar. Milisaniyeler fark etse de ciddi oyuncular bu kodu kullanıyor.

cl_timeout "150000"

AFK kaldığınız zaman serverdan atılmamanızı sağlar. Ciddi bir şekilde deneme fırsatım olmadı ama deneyip belirtirseniz sevinirim.

rate "128000"
cl_cmdrate "128"
cl_updaterate "128"
cl_interp "0"
cl_interp_ratio "1"
cl_lagcompensation "1"

Oyun içi internet ayarlarınızı geliştiren kodlar.

r_eyegloss "0"
r_eyemove "0"
r_eyeshift_x "0"
r_eyeshift_y "0"
r_eyeshift_z "0"
r_eyesize "0"

T ve CT modellemeleri ile ilgili FPS arttırıcı kod öbeği.

fps_max "0"

1.6'dan beridir kullanılan kod. Input lag'ı azaltıyor yani mouse-hareket tepki hızını arttırdığıbelirtiliyor. Bazıları fps_max "999"dan yana fakat çoğunluk fps_max "0" kullanıyor.

cl_forcepreload "1"

Haritaların siz oyuna girmeden önce tamamı ile yüklenmesini sağlar ve oyun içinde yeni bölgelere giriş yaparken (mesela MID kapısından tünele) FPS düşüşü yaşamamanızı sağlar. Tabii FPS artışı da yaşayanlar var.

cl_disablehtmlmotd "1"

Herhangi bir sunucuda oyuna başlarken ekrana gelen server mesajını engeller.

Bu kısımda oyun içinde gerçekten ciddi anlamda size avantaj sağlayacak olan scriptlerden ve kodlardan bahsedeceğiz.

net_graph "1"
net_graphheight "9999"
alias "+scorenet" "+showscores; net_graphheight 0"
alias "-scorenet" "-showscores; net_graphheight 9999"
bind "TAB" "+scorenet"
net_graphproportionalfont 0

Bu kod öbeği TAB tuşuna bastığınızda skor tablosu ile beraber net_graph tablosunu gösteriyor ve bu sayede FPS'nizden ve internet değerlerinizden haberdar olabiliyorsunuz. Ayrıca dikkat dağıtmaması için bilgilerin yazıldığı fontu da küçülten kod en alt satırda ekli.

Örnek Video

con_filter_enable "2"
con_filter_text "Damage Given"
con_filter_text_out "Player:"
developer "1"

Eğer öldükten sonra kime ne kadar hasar vermişim diye sürekli konsola bakıyorsanız bu script işinize yarayacaktır. Bu kod ile öldüyseniz hemen ekranın sol üstünde kime ne kadar hasar verdiğiniz yazacaktır. Bu sayede oyunda kalan düşmanların canlarını takım arkadaşlarınıza rahatlıkla belirtebilirsiniz.

Örnek Video

bind "V" "voice_chat"
alias "voice_chat" "chat_1"
alias "chat_1" "voice_enable 1; clear; echo damage_|~Chat_On~|; alias voice_chat chat_0"
alias "chat_0" "voice_enable 0; clear; echo damage_|~Chat_Off~|; alias voice_chat chat_1"

Eğer 1 vs X durumlarında kaldığınızda takım arkadaşlarınızın sürekli konuşması dikkatinizi dağıtıyorsa bu script işinize yarayacaktır. Sadece bir tuş ile sesli iletişimi açıp kapayabilirsiniz. bind "V" kısmından hangi tuş ile açıp kapayacağınızı siz belirleyebilirsiniz.

alias "+use_radar" "+use; cl_radar_always_centered 1; cl_radar_scale 0.8; gameinstructor_enable 1"
alias "-use_radar" "-use; cl_radar_always_centered 0; cl_radar_scale 0.4; gameinstructor_enable 0"
bind "E" "+use_radar"

Tartışmalara sebep olan ve hala açığı kapatılmayan bu kod saliselerin önemli olduğu her durumda CT iken bombanın nereye yerleştirildiğini kolaylıkla bulmanızı sağlayacak ve bu sayede bombayı bulamayıp havaya uçmayacaksınız. A ya da B sitesinde "E" yani kullan tuşuna basılı tuttuğunuzda bu kod bombanın yerini söyleyecek. Bu script oyunun başlangıcındaki "Game Instructor"u yani oyun öğreticiyi kullanıyor. Bu scripti kullanabilmek için oyun ayarlarından Oyun Talimatlarını Aç'ı aktif etmelisiniz.

Örnek Video

bind Q "use weapon_knife;use weapon_awp;use weapon_ssg08"

Bu Pro işi scriptle AWP ile ateşledikten sonra hemen hızlı reload için 2 tuşa değil bir tuşa basmanız yeterli olacak. bind Q kısmından bu tuşu siz seçebilirsiniz. Eğer bu kodu anlamadıysanız belirtmeniz yeterli.

Örnek Video

alias "dropbind" "buy ak47; buy m4a1; buy m4a1s; slot 1; drop; say_team WEAPON DROPPED"
bind "J" "dropbind"

Silah isteyen takım arkadaşınıza tek tuş ile AK-47, M4A4 ya da M4A1-S (envanterde hangisi varsa) vermenizi sağlayan kod. Ayrıca silahı düşürdükten sonra bir de silahın düşürüldüğüyle ilgili mesaj iletecektir. Round başlangıcında silah alış-verişinden dolayı zaman kaybediyorsanız bu kod işinize yarayacaktır. bind "J" kısmından tuşu ayarlayabilirsiniz.

alias "dropneeded" "say_team NEED DROP!"
bind "K" "dropneeded"

Tek tuş ile takım arkadaşlarınızdan silah droplamalarını (vermelerini) isteyebileceğiniz kod. K tuşuna bastığınızda takım chati penceresinde "NEED DROP!" yazacaktır. bind "K" kısmından istediğiniz tuşu ayarlayabilirsiniz.

host_writeconfig

Bu kodu autoexec.cfg dosyanızın en son satırına yazın, sorun çıkmamasını sağlayacaktır.

CROSSHAIR ve SİLAH MODELİ

Normalde bu iki büyük olay kodlar ile ayarlanıyordu fakat "crashz" isimli arkadaşın sayesinde tüm CS:GO oyuncuları büyük bir dertten kurtuldu.

View Model Generator

Crosshair Generator

Bu iki haritaya abone olup haritaya girip tüm ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Crosshair olayı tamamen size kalmış bir şey fakat kullandığım modelin kodunu sizinle paylaşabilirim, çünkü birçok yarar sağlıyor.

cl_viewmodel_shift_left_amt "0.500000"
cl_viewmodel_shift_right_amt "0.250000"
viewmodel_fov "68.000000"
viewmodel_offset_x "-2.0"
viewmodel_offset_y "2.0"
viewmodel_offset_z "-2.0"
viewmodel_presetpos "0"
cl_bob_lower_amt "5.000000"
cl_bobamt_lat "0.100000"
cl_bobamt_vert "0.100000"
cl_bobcycle "0.98"

Modelin ekran görüntüleri:

Görsel

Görsel

Yararları:

-Daha gerçekçi bir görünüm sağlıyor.
-Silahların ve özellikle de tabancaların sekişini daha rahatlıkla takip edebiliyor ve kontrolü sağlayabiliyorsunuz.
-En önemlisi AWP ile daha rahat noscope gerçekleştirebiliyorsunuz çünkü hedef zaten modelin 1-2 santim ucunda oluyor.
-Hareket ederken ve AWP ile scope açıkken silah daha az sallanıyor.

Autoexec.cfg işlemleri bittikten sonra dosyanız hemen hemen bu yapıda gözükmeli.

Görsel

Size kolaylık sağlamak için ekran görüntüsündeki ve rehberde kullandığım Autoexec.cfg dosyasını paylaşıyorum...

DİPNOT: Oyunu 1024x768 ya da 1280x960 çözünürlüğünde oynamanızı öneririm. Ben 1280x960 çözünürlüğünü tercih ediyorum. Bu çözünürlüklerin üzerinde oynamak boşa FPS kaybıdır ve hedef almakta zorlanırsınız.

2. DİPNOT: Oyun içi mouse sensitivity ayarınızı 1.5 ile 2 arasında tutmanızı öneririm. Hedef almanız çok daha kolaylaşacaktır.

!KESİNLİKLE VAC BAN İHTİMALİ YOKTUR!

Şimdilik bu kadar. İnternette Türk sitelerinde yeterli ve faydalı bir rehber göremediğim için bu konuyu açma ihtiyacında bulundum ve bu sayede en açıklayıcı CS:GO kod rehberini ST forumlarında açmış bulunuyoruz. :) Yabancıların faydalandığı kodlardan artık Türk oyuncuların da faydalanması gerekiyor. Her türlü sorunuzu bu konu altından belirtebilirsiniz. Radar rehberi de ilerleyen zamanlarda gelecektir.
G0kMNN.png
[+] 17 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bende aim ağır hareket ediyor. sensitivity 1.3 olarak kullanıyorum
[+] 1 üye beratazgun1071 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1.3'te ağır hareket eder evet. 1.5-2.0 arasında olmalı.
G0kMNN.png
Ara
kardeş şimdi attığın en son resime bir baktım birde host_writeconfig birde şu koda baktım senin attığın resimde son satırın da bu yok biz koyalım mı yardımcı olursan teşekkür ederim adım adım global :)
Ara
Aslında var ama gözükmemiş, yazabilirsin.
G0kMNN.png
Ara
Ara
hocam 
bind Q "use weapon_knife;use weapon_awp;use weapon_ssg08"
bu kodu nasıl devredışı bırakıcaz :pray:
Ara
@F£TT@H

Autoexec dosyasından kodu kaldırdıktan sonra oyun içi klavye ayarlarından "varsayılana döndür"e tıklayın.
G0kMNN.png
Ara
Güzel bilgi eyw.

Pc ye geçim bir sürü oyun içi taktik veririm size.
Ara
kolay gelsin ben bu tab'a basınca hem skor tablosu hemde net_graph gözuken kodu yazdım ama oyun içinde taba basınca cıkmıyor neden acaba
Ara
Foruma hoşgeldin dostum.

TAB tuşunun görevini daha önce değiştirdin mi?
G0kMNN.png
Ara
(09-02-2017, 19:14)GaulTurk : Foruma hoşgeldin dostum.

TAB tuşunun görevini daha önce değiştirdin mi?
hosbulduk :)
hatırladığım kadarıyla değiştirmedim
Ara
+exec autoexec

kodunu başlatma seçeneklerine yazdın mı? Valla dostum bu basit bir şey olduğundan çalışmaması için pek bir sebep yok. Yeniden yapmayı deneyebilirsin.
G0kMNN.png
Ara
(10-02-2017, 11:35)GaulTurk : +exec autoexec

kodunu başlatma seçeneklerine yazdın mı? Valla dostum bu basit bir şey olduğundan çalışmaması için pek bir sebep yok. Yeniden yapmayı deneyebilirsin.

hiç birşey yapmadım ama çalıştı :D yinede sagolun yararlı bir konu olmus :)
Ara
Oluyor ara sıra ya güncellemelerle ilgili olabilir çünkü 2 gün önce benim de çalışmadı.
G0kMNN.png
Ara
Kardeşim sırf sana + verebilmek ve teşekkür etmek için üyelik açtım. Senin gibi anlatan bulmak zor harika ve çok açıklayıcı anlatmışsın eline sağlık. Oyuna böyle değer verenleri görmek çok güzel. Saygılarımla :)
[+] 1 üye Damage nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sensivity 1.5 2 arası dıorsun peki dpi kaç olmalı
Ara
400-800 arası.
G0kMNN.png
Ara
Kardesim birek yazilmis olan bu kodlara ulasabilecegimiz bir link varmidir. ?
Ara
(07-04-2017, 00:34)Skrr06 : Kardesim birek yazilmis olan bu kodlara ulasabilecegimiz bir link varmidir. ?

http://dosya.co/st38gbt2c56q/autoexec.cfg.html

Buyur kardeş.
G0kMNN.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.