Civilization VI - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar
Adjacency bonus tam olarak nasıl çalışıyor.
Mesela iki çiftliği yanyana inşa etsem birbirlerinden bonus alıyor mu?
Şehir ekranında bonus alıp almadığını göremiyorum.
Aynı şekilde district'leri de hep yanyana mı inşa etmek lazım. (yabancı forumlarda üçgen yada elmas formunda inşa edin diyor genelde)
Ara
3 Çiftliği yanyana yaparsan ortadaki bonus alır üçgen şeklinde yaparsan hepsi bonus alır. Yalnız yeni Yamaha degisiklik yapılmış olabilir
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Ekleme şehirlere yapılan bölgeler diğer şehirlere yakın ise onlara bonus sağlayabiliyor fakat uzaklığı kaç tile olduğunu tam cozemedim
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
şimdi en kolay yoldan peygamberi hızlı bir şekilde nasıl elde ederiz.
ve zaferler nasıl kazanılıyor
Ara
peygamberi elde etmek için 2 yol var.

1- holy city disctriti yapacaksın. başlangıç seviyesinde bu bina +1 peygamber puanı verir..eğer panteonunu holy citylere puan bonusu veren divine spark alırsan bu puan 2 ye çıkar..ilk yönetim biçimlerine ulaştğınıda wild cardına peygamber puanı veren özelliği alırsan 4 e çıkar.shrine yaparsan 1 puan daha gelir.. bu şekilde puanını yükseltip peygamberi almaya çalışırsın. eğer diğer devletler senden önde ise holy citiy kurulduktan sonra şehri peygamber puanı vermek üzere çalıştırabilirsin. şehir ekranında en altta görürsün..

2. yol kolay yoludur fakat risklidir. zira sonuç garanti değildir ..stonehenge dünya harikası 1 adet peygamber hediye etmektedir. genelde civ 6 da ilk dini kuran millet stonehenge ile kurar. stone henge yapabilmek için topraklarınızın içerisinde taş kaynağı bulunmalıdır.

özel olarak arabistana özel bir durum vardır. eğer saladinle oynuyorsanız diğer ülkelerin din kurmasını beklerseniz holy city olmadan diğer peygamberler gittiğinde son peygamber size hediye edilir.bununla hiç çaba sarfetmeden din kurabilirsiniz.tabii güzel belieflerin gitme riskini de almış olursunuz.

zafer türleri için yakın zamanda rehber yapacağım fakat kısaca anlatayım..

kültürel zafer için ülkenizin diğer ülkelere karşı turizm anlamında baskınlık sağlaması gerekiyor. turizmi dünya harikalarından, eserlerden reliclerden(dini eserler,tribal villagelerden çıkabiliyor, bunun dışında din kurmuş ve mount st michel harikasını yapmışsan ölen apostlelerin sana relic kazandırır) kazanabilirsin. theatre discritine önem vermen gerekir..zira eserler (büyük yazarlar ressamlar müzisyenler ) bu bina sayesinde kaznaılabilir ve müzen bu binalardır.ayrıca arkeoloji müzesi de bu bina çine kurulup arkeoloj bu binanın kurulduğu şehiden çıkartılabilir.

bilim zaferi , uzay üsü kurup bu üste gerekli projeleri gerçekleştirmen gerekiyor. toplam 5 proje bulunuyor ..bu projeleri tamalayıp marsa yerleşim kurduğunda bilimsel zaferi elde etmiş olursun.. campus ve industriel discrit bu zafer türü için muhimdir.

dini zafer kuracak olduğunuz dinin tüm oyunculara baskın hale gelmesi gerekir. holy discritler mühimdir. mount st michel harikası tavsiye edilir. kuracağınız din için alacağınız belieflerin diğer dinlere baskı kuracak şekilde alınması ve teolojical combatlarda güçlü olunacak , kaybedilirse inanc kaybettirmeyecekbeliefler alınır ve tek tek dinleri yoketmeye çalışılırsa din zaferi çok da zor değildir. pangaea haritası kullanılması önerilir.

askeri zafer diğer tüm devletlerin başkentlerini ele geçirmeniz gerekir..

puan zaferi turların bitiminde en yüksek puana ulaşan devletin zafere ulaştığı zafer türü..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Size kısa bir sorum var Civ6 Digital Deluxe neleri kapsıyor?Yani gelecek Dlc'leride kapsıyormu bu güne cevap lazım malum indirimde ve yarın 1 haftalığına internetsiz kalacağım.
Ara
şu ana kadar olan tüm dlclere ek olarak önümüzeki çıkacak 2 devlet dlcsini kapsar.. sonrasını kapsamıyor..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Teşekkürler
Ara
Şimdi oyunda hangi topluluklar var ve toplamda kaç taneler?
Ara
(10-08-2017, 02:04)zencefil : Şimdi oyunda hangi topluluklar var ve toplamda kaç taneler?

Şu anlık 24 adet medeniyet var oyunda son çıkan nubia da dahil olarak çıkması yakın olan 1 yada 2 medeniyet daha var kısa sürede sayı sürekli artmaya devam edecek uzun bir süre daha.
Ara
(21-10-2016, 13:09)Nyderrath : Need more housing diye ev uyarısı geliyor. Bu uyarı geldiği zaman ne yapmak gerekiyor ?

bazı binalar housing veriyo örneğin granery ve housingin azsa nüfus artmaz
Ara
Oyunda son donemlere dogru gelindikce ,foodun onemsizlestigi ve farm yerine Neighborhood dikilmesi hakkinda birseyler duydum,boyle bir olay var mi?
Ara
hayır food önemsiz değil nüfus artışı için food birikmelidir. neighborhood housing sağlar. artık housingi artıramadığın noktada ihtiyaç haline geliyor neighborhood. ama o neighborhoodun sağladığı nüfusu artırman için de yine gereken şey food..food eksik olursa halkının nüfusu durmakla kalmaz ölmeye başlar..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aztek ile Dominion zaferi sekline kosarken yeni sehirler fethettikce ,kendi oz sehirlerimde amenity nin dustugunu gozlemledim, fetih ile bir suru sehir feth etmenin bir dezavantaji var mi? Feth edilen sehir elde tutulmali mi yoksa raze mi edilmeli?
Ara
(30-01-2018, 03:01)Sezar : Oyunda son donemlere dogru gelindikce ,foodun onemsizlestigi ve farm yerine Neighborhood dikilmesi hakkinda birseyler duydum,boyle bir olay var mi?

Bir yerden sonra teknolojinin gelişimiyle beraber halihazırdaki tarlalar çok fazla ürün üretmeye başlıyor. Bu yüzden oyunun ileriki safhalarında eğer housing yetersizse ve fazlalık yiyecek çok fazlaysa tarla yıkıp neighbourhood dikmek mantıklı olabiliyor.
[+] 2 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İskitlerle oynuyorum 150. turdayım ve altın sıkıntısı çekiyorum bilim kültür ve hakimiyette liderdim altın sıkıntım yüzünden hakimiyette ikinci oldum altını nasıl arttırabilirim ?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Eğer diğer medeniyetlerle aran iyi ise kaynak satabilir,yerin kalmadıysa ve altına çok ihtiyacın varsa yüksek fiyatlara sanat eserleri de satabilirsin.Onun dışında şehirlerine ticari bölgeler inşa edip içlerine banka gibi altın getiren binalar dikebilir,diğer medeniyetlere ticaret kervanı yollayabilirsin,ya da poliçelerden birim masrafını filan kısan politikalar seçebilrisin.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Birşey daha sorucam ben ilk defa oynuyorum civilizationı da biraz fazla şehrim var gelişim yapmak istiyorum ve savaşmak istemiyorum başlardaki gibi. Çoğu alanda 1.ciyim 500 turun sonunda kazanmış olurmuyum ?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
genel puan skoruna bakacaksın. orada önde isen kazanırsın. ama senden önce birisi bilim veya kültür galibiyeti alabilir. özellikle yapay zeka bu zaferleri zorluyor. yani 500 tur sonunda puanımla şampiyon olurum sanma..

para konusunda şunu yapacaksın ..commercia hub discriti yapacaksın ve ticari şehir devletine (muscat, lisbon, brunei gibi ) etrafında var ise envoy atacaksın. 6 envoy attığın şehir devleti her commercial huba extradan 4 gold kazandırır. ayrıca commercial hublar kendileri para kazandırırlar.içerisine market banka stock exchange inşaa ettikçe kazanırsın. bu şekilde bir comemrcial hubdan 20 ve üstü gold kazanman mümkün..en önemlisi ticaret yolu sağlarlar..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Poliçeler para konusunda baya fark ettirir. Onun dışında yabancılarla yaptığın trade rotaları iyi para getiriyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.