[MP] Victoria 2 - Multiplayer : Haziran 2017
Öyle diyorsunda adamlar iki savaş yapar diğer taraf pes ediyorum der yine kuralları uymuş olurlar. Yani kuralları etrafından dolaşıp kişinin kendi avantajına kullanması çok zor değil.

Şu an yaptığınız şey işi yokuşa sürmek.
Ara
Herkes kafasına göre katılıp katılmamayı belirliyorsa bu kural zaten saçma oluyor. Fransa ve Almanlar arasında yapılacak bir antlaşmanın geçerli olması için ta Uzakdoğu ülkesi olan Japonya'nın katılmasının lazım olması bile gereksiz.
Ara
Kural "Savaş açmadan toprak vermek yasaktır" değil , "Savaşmadan toprak vermek yasaktır" . O Kurallar oyunun amacına uygun olması için koyuldu ve kimse etrafından dolaşmıyor . Oyunun teması Sanayi , Koloni ve milliyetçilik üzerineyken Fransa-Almanya Müttefikliği işi yokuşa sürmektir .
Ara
Zaten savaşmış olmuyorlar mı öyle? Oluyor. Bana kalırsa zaten Fransa-Prusya müttefikliği anlamsız ama oyuncular böyle istiyor üzücü bir şekilde.
Ara
Biz müttefikliğimizi birbirimizi savunma amaçlı yapmıştık. İkimizinde büyük güç müttefiği yokken Rus-İngiliz tehditlerinin artması bizi bu müttefikliğe itti. Lütfen yanlış yerlere çekilmesin. Ne kadar milliyetçilik olursa olsun zor şartlar bizi müttefikliğe itiyor.
Ara
(18-06-2017, 18:01)EmirY : Herkes kafasına göre katılıp katılmamayı belirliyorsa bu kural zaten saçma oluyor. Fransa ve Almanlar arasında yapılacak bir antlaşmanın geçerli olması için ta Uzakdoğu ülkesi olan Japonya'nın katılmasının lazım olması bile gereksiz.

O kuraldaki konferansların amacı geniş ama zayıf bir devlete (örn:Osmanlıya) karşı bireleşen süpergüçlerin , koloni topraklarını bölüşmesi amacıyladır , Döneminde 2 kez kanlı savaş olmuş Alsas toprağının oyuncak gibi kullanılması için değildir , Biraz düşünseniz sizde ne kadar saçma olduğunu anlarsınız konferansınızın.

(18-06-2017, 18:08)EmirY : Biz müttefikliğimizi birbirimizi savunma amaçlı yapmıştık. İkimizinde büyük güç müttefiği yokken Rus-İngiliz tehditlerinin artması bizi bu müttefikliğe itti. Lütfen yanlış yerlere çekilmesin. Ne kadar milliyetçilik olursa olsun zor şartlar bizi müttefikliğe itiyor.

Asıl Fransa-Kaf müttefikliğini görünce İngiltere-Rusya müttefik olmuştur yanlış yerlere çekilmesin .
Ara
Zaten saçma ise konferansa gelin oylansın. Olmazsa savaşsınlar, milliyetçi savaşlarını tabi ki KAF isterse.
Ara
(18-06-2017, 18:12)SatanistKesenKedi : Zaten saçma ise konferansa gelin oylansın. Olmazsa savaşsınlar, milliyetçi savaşlarını tabi ki KAF isterse.

Ben bu saçmalıkta ülkemin bulunmasını istemiyorum .
Ara
Zaten savaş kaçınılmaz bir şeydir. Benim için savaşta olur ancak benim amacım barışçıllıktan yanadır. Bu nedenle bir konferans düzenlemeye karar verdim.

İngiltere ve Rusya müttefiliği demedim. Rus-İngiliz dedim ayrı ayrı.
Ara
(18-06-2017, 18:17)EmirY : Zaten savaş kaçınılmaz bir şeydir. Benim için savaşta olur ancak benim amacım barışçıllıktan yanadır. Bu nedenle bir konferans düzenlemeye karar verdim.

İngiltere ve Rusya müttefiliği demedim. Rus-İngiliz dedim ayrı ayrı.

Devletlerle görüşmeden nasıl tehdit edildiğine karar verebiliyorsun , belki İngiltere ve Rusya tarafsızlığını belirtse Alsas'ı bedava alabilirdin hatta GroßDeutschland bile olabilirdi . Zaten Fransa-İspanya savaşından sonra Fransa tugay sayısını çok düşürdü .
Ara
Rusya zaten tehdit olduğunu henüz daha oyun başından küçük Alman devletlere elçi yollayarak belirtmiş oldu. İngilterenin ise bu savaşçıl ve çıkarcı tavrı tehdit için gayet yeterli.

Fransa zaten asker bile basmıyor. Savaş gereksiz ve işgalden ibaret olur. Bende Fransa'nın daha fazla zarar görmesini istemedim. Zaten arkadaş acemi olduğunu bile belirtti. Acemi oyunculara karşı tavrınız buysa hiç iyi değilmiş.
Ara
(18-06-2017, 18:25)EmirY : Rusya zaten tehdit olduğunu henüz daha oyun başından küçük Alman devletlere elçi yollayarak belirtmiş oldu. İngilterenin ise bu savaşçıl ve çıkarcı tavrı tehdit için gayet yeterli.

Almanlar havadan nem kapmaya devam ederse istemediğimiz halde maalesef tavrımız aynı kalacak .
Ara
Almanlar istediğini yapmakta özgürdür. Hiç yoktan başka devletler gibi İngiliz mandası değiliz ya da mandası gibi davranmıyoruz.
Ara
Oyunu olabildiğince erken hostlayalım. Bugün Oyunun başlama vaktini geçmeden başlamayı umuyorum.
Ara
(18-06-2017, 18:38)EmirY : Almanlar istediğini yapmakta özgürdür. Hiç yoktan başka devletler gibi İngiliz mandası değiliz ya da mandası gibi davranmıyoruz.

İngiltere'de konferansa katılmamakta özgürdür . Bu bahsi uzatmanın mânası yok , İngiltere için konu kapanmıştır .
Ara
Peki Fransa'nın müttefiği olan Avusturya yanında savaşa katılıp savaşmaması ne kadar etik onu da tartışalım isterseniz. Kurallarda yazmıyor diye yapay zekayı kullandınız. Fransa belki Avusturya ile müttefik olarak görünmese, Avusturya müttefiklik teklifini bana atacaktı ve yalandan bir savaşla saxony'i kaybetmeyecekti. Alman-Fransız müttefikliği de savunma amaçlı değil, açıkça göründüğü üzere Almanya'nın kurulması amacıyla oluşturulmuş bir müttefikliktir. Yoksa almanlar müttefiği olmayan Rusya veya İngiltere'den korkup bu müttefikliği oluşturmuş olamazlar. Rus-İngiliz birlikteliği de bu Alman-Fransız işbirliği üzerine oluşturulmuştur.
Ara
Eğer  avusturya yapay zeka ise oynarım sakıncası yoksa
Ara
Damdan atlamış gibi olmayayım ama NGF çok rezil bir ülkedir. Ne güzel işte tümensiz Fransa diyorsun :D Yani yok, tümensiz Fransa ile yaptığın müttefikliğin Rusya ve İngiltereden kurtaracağını düşünüyorsan orada da sıkıntı var mesela. Toprak fazlalığı olduğunda kimse birbirinden korkmuyor :D
Sen rahatlıkla Alsas'ı aldıktan sonra 300-400 tümene çıkabilen bir Almanya kuracakken böyle kalman emin ol daha kötü. Rusya'nın önünü önceden keseceksin ki adam late game'e doğru devasa mobilize ordular çıkarmasın karşına. Wayfear'la yaptığımız oyunları hatırlıyorum adam 5 milyon asker diziyordu sınıra :D
Ara
Madem o kadar istiyodun önce davranıp Avusturya'ya müttefiklik atabilirdin. Ayrıca Avusturya ve Fransa oyun başından beri müttefik unutma. Ayrıca Fransanın savaşacak tümeni yoktu o yüzden hiç saldırı yapmadı. Bu kadar aciz olma. Yalan dediğin savaşta ölen asker sayısınada War Analyzerden bakabilirsin. Yalanmı değilmi diye.

(18-06-2017, 19:19)Neymemperor : Eğer  avusturya yapay zeka ise oynarım sakıncası yoksa

Avusturya tümensiz sanayisiz ve prestijsiz. Ayrıca GP'den düşmüş durumda. Seçmeni tavsiye etmem dostum.

(18-06-2017, 19:24)PashaZade : Damdan atlamış gibi olmayayım ama NGF çok rezil bir ülkedir. Ne güzel işte tümensiz Fransa diyorsun :D Yani yok, tümensiz Fransa ile yaptığın müttefikliğin Rusya ve İngiltereden kurtaracağını düşünüyorsan orada da sıkıntı var mesela. Toprak fazlalığı olduğunda kimse birbirinden korkmuyor :D
Sen rahatlıkla Alsas'ı aldıktan sonra 300-400 tümene çıkabilen bir Almanya kuracakken böyle kalman emin ol daha kötü. Rusya'nın önünü önceden keseceksin ki adam late game'e doğru devasa mobilize ordular çıkarmasın karşına. Wayfear'la yaptığımız oyunları hatırlıyorum adam 5 milyon asker diziyordu sınıra :D

Müttefiklik teklifini ben değil Fransa yaptı. Ayrıca henüz 1841 yılında falanız. NGF böyle kalmayacak emin ol. Müttefiklik beni kurtarır demedimde düşünmüyorumda. Zaten Alsas şu an kolay gözüküyor. Zorlamadan alabileceğime eminim ancak güvensizliğim İngiltere ve Rusyanın bana ani savaş açmasından geliyor. İngilterenin yapmadığı şey değil o yüzden diyorum. Ve Güney Almanlarla 1845 yılına kadar ateşkes var. Şu an Almanya'yı kuramıyorum. Beklemem gerekicek zaten.
Ara
Avusturya dan çok toprak almamışlarsa belki oynarım
Eğer durum vahim ise brezilya oynayacağım
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.