Great Horde/Altın Ordu
Beyler Altın Ordu ile oynuyorum, her tarafı düşman kaynıyor yukarısı Rusya, solu Litvanya Lehistan, sağı Kazan-Timur, altı Kara Koyunlu yani kısacası bayağı bir hasmı olan bir devlet.. gerçekten oynayışı zor. Şuan oyunda durumum iyi sayılır, sanırım 6. kez başladım ve sonunda uzun süre hayatta kalmayı başardım. Şuan Great Horde olarak oynuyorum, Golden Horde eventi var fakat Türkçe oynadığım için çevirisi biraz hatalı sanırım pek anlayamadım Golden Horde'yi nasıl oluşturacağım? Moskovayı vesayre heryeri almamı istiyor gibime geldi ama Moskova hayvan gibi büyüdü 30k'lık ordularla dolaşıyor ben anca 1 tane 20k'lık basabiliyorum. Oyun başından beri tek yaptığım Osmanlı'yı yalamak oldu yardım için daha yeni müttefik oldu ama yok arkadaş gelmiyor savaşlarıma.. Solum Litvanya üstüm Moskova çok yakın bi zamanda hallenecekler bana taktik istiyorum sizlerden bu ikisine karşı. Birde ekonomim çok kötü, oyun başında daha kötüydü aslında biraz düzelttim sayılır fakat yine de kötü 300'ü geçmiyor altın sayısı. Kırım'ı en başta almam gerekirdi hata ettim sıcak denizlere inemedim, Osmanlı Kırım'ı ve Çerkesya'yı kendine geçirdi. :/

Sorularım bunlar cevaplayabilirseniz sevinirim. Altın Orda ile ilgili hiç bir rehber bulamadım çünkü, bir konu bile yok.
Ara
Goldenhorde_provinces.png

Sarı bölgeler:Direk sana bağlı olması gereken yerler
Turuncu bölgeler:Sana veya vassalına bağlı olması gereken yerler

Bu bölgeleri tamamladıktan ve en az 30 şehre sahip olduktan sonra Golden Horde u kurabilirsin.Strateji olaraksa bolca savaş yapman gerekiyor.İlk iş hızlıca diğer Tatar devletleri bitirmelisin ki yorumunda Kazan'ın yaşadığından da bahsetmişsin çok yaşamamaları lazım.Osmanlı gibi bir devletten koruma alman oldukça mantıklı.Tabi o süreye kadar Kırım'ı ele geçirmiş olmalısın.Biraz daha deneme yaparak Tribe sistemini tam olarak kavramanı öneririm.
Ara
Peki aldığımız şehirleri yakıp developmentını düşürmenin mantığı nedir? Uzun vadede zararlı çıkmış olmuyor muyuz? Ben defalarca denedim ancak Horde Unity can sıkıyor, ben sürekli savaşmak istemiyorum. Yerleşik hayata geçince de mantığı kalmıyor. Aslında isyan ve manpower noktasında sıkıntı olmasa dört nala at koşturmak feci keyifli ama aldığımız yerlerin kızgınlığı 20-25le başlıyor otonomi falan da kar etmiyor.
Ara
Şehri raze lemen karşılığında core masrafın çıkıyor ayrıca sefer masraflarını da telafi ediyorsun.Mil ve diplo puanlar da cabası.Horde un mantığı öyle yağmala parayı al orduyu kur başka yeri yağmala :D.Raze yapmazsan mantığı yok zaten.Raze lerden dolayı da ekonomi çöp oluyor toprak gelişmişliğine göre.Nerede reformlayacağını iyi hesap etmen gerekiyor o yüzden.
Horde için humanist açarsan ilk olarak isyan sıkıntını makul seviyeye çekecektir.
Ara
Öncelikle yorumun için teşekkür ederim @iberkay. Şuan /gerekirse resim de atarım/ solumda Lehistan-Litvanya vardı Litvanya'nın içinde Kiev oluştu bir süre sonra Ukrayna olarak değişti ismi, Moskova ile müttefikti. Üstüm ise Moskovaydı, tüm küçük devletcikleri kendine bağladı ve dün ki oyunumda adı Rusya olarak değişti üst tarafım komple Rus oldu. Sağ tarafımda Kazan'ı sildik, onun yerine Kazak doğdu kazağın yanında ise Özbek vardı Özbek bayağı küçüldü, Kazak büyüdü ayrıca çağatayı ve timuruda baya harcadı güçlendi yani. Alt tarafımda Timur her zamanki gibi bir çöküş dönümüne girdi, Taberistan ve Delhi Timur'un topraklarını paylaştı, Taberistan da baya bi büyüdü Timur yok oldu.

Şuan Osmanlı ve Kazak ile müttefiğim, Şirvan ise vasalım. Dün gece baktım Ukrayna Rusya ile olan müttefikliğini iptal etmiş, sanırım Danimarka savaştan sonra zorla iptal ettirdi. Direk Ukrayna'ya girdim (25k'lık ordum 13k'lık ordusu karşısında çok zorlandı nedense) Ukrayna'dan üç beş bölge aldım, şuan solumda pek bir tehlike kalmadı gibi Litvanya-Lehistan gittikce güçsüzleşiyor bana da dalamıyorlar Osmanlı arkamda olduğu için. Rusya'dan çok korkuyorum aslında ona doğru ilerlemem lazım ama hep ilişki geliştiriyorum korkudan şuana kadar kendisi hiç saldırmadı sadece Ukrayna'nın savaşına katılıp gelmişti bana. Sağımda ise müttefiğim Kazak var ve sadece 14k ordu basabiliyor, aşağıda Çağatayla vesayre çarpışıyor kendi başına zamanı geldiğince tepesine bineceğim sanırım Delhi ile olan müttefikliginide bozmuş. Altımdaki Taberistan'a da daldım dün gece Timur'u geri soktum oyuna iki üç toprağıyla duruyor. Timur'a topraklarını geri verip Kazak'a dalmayı düşünüyorum.

Rusya'ya Litvanya'ya falan nasıl bir taktik uygulamalıyım? Yukardada belirttiğim gibi Kazak falan kolay lokma fakat Rusya baya güçlenmeye başladı, Osmanlı'da sürekli Memlük ile savaşta bana pek yardımı dokunmadı şuana kadar..

(bu arada baktım kırımı Osmanlı halletti sıcak denizlere inemiyorum.. bende fırsat bu fırsat diyip Ukrayna'ya daldım onun denize kıyısı olan topragını falan aldım :D)

Resimde gözükmemiş, 19k ordum var. 25klık ordu ile savaşa girmiştim, savaş sonrası çektim sayılır fotoğrafı.

Mv3Y8a.png
Ara
Cossack dlc yok sanırım?
Ara
Hayır, dlc vesayre yok oyunu sade oynuyorum. Bu arada Osmanlı ile beraber Rusya'nın üzerine yürüdük üç dört toprağını aldım, %76'lık bir savaş skoruyla kazandık :D Savaştan hemen sonra Litvanya saldırdı, yanında Fransa falan vardı ama Fransa'nın buralara kadar geleceğini tahmin etmiyorum. Litvanya savaş açtığı sırada Osmanlı'nın da 60k ordusunun benim topraklarımda bulunması doğuştan gusüllü olduğumun kanıtıdır :DD Neyse Timur da çağırdı beni Kazağa saldırmış zaten askerim kalmadı ben Timur'a yardım edeyim Osmanlı arkamı temizlesin.. Kahvemi koyup geliyorum.
Ara
Göçebe için Cossacks şart gibi bir şey aslında. Ben de 200 saat kadar dlcsiz oynamıştım ancak dlcler çok fark ettiriyor en kısa zamanda major bir kaç dlcyi almanı öneririm. Az önce bir oyun da ben denedim, Osmanlı oyun başı tarihi rakip başlıyor ve bir türlü ittifaka alamadım. Hediye gönderiyorum evlilik yapıyorum falan ama yok adamlar bana mısın demiyor. Moskovanın insangücü bu kadar fazla olmasa rahat tepelerim ama kendi askerleri yetmiyor bir de dört beş tane vassalı var, 5-6 bin asker bassalar ediyor sana ekstradan 20-25 bin asker daha. Ben ne güzel Tatar ülkerini yavaş yavaş yerken pat diye savaş açıyor çöp ediyor oyunu. Borç harç paralı asker bir şekilde püskürtürüm ama öyle olmasını da istemiyorum. Olmadı Lehistanla yakınlaşacağım.
Ara
Beyler doğuştan gusullü değil cünüpmüşüm heralde, buraya yorum yazdıktan hemen sonra oyuna girdim Rusya'dan aldığım topraklarda üç dört adet isyancı birliği çıktı 20k'lık, Fransa ''100k'' ordu getirdi ama bana değil, Osmanlı'ya. Haliyle Osman da Litvanyadan çekilip kendi topraklarına koştu hem isyancılar hem de Litvan tarafından ezildim, Timur cepheside kaybetti :/ Ukrayna topraklarını Lehistan'a kaybettim, isyancılar kazandı hepsi bağımsız ülke kurdu (Kazan-Başkurdıstan-Sibirya-Kiev vs.) Sonra da Rusya hepsine dalıp toprağına geri kattı, bir tek Kiev kaldı o da Lehistan'ın altında bir yerde yani ukraynada. Mecbur Kiev de gitmesin yardımı dokunur diye onunla ittifak oldum.. Cünüplük işte :D :D

Kazan'a saldırmak var şimdi hedefimde onu tamamen bitireceğim tek çare ona doğru büyümeyi düşünüyorum.

Bu arada @Zebercet - Lehistan'a yakınlaşman çok zor en mantıklısı Osmanlı bir süre idare et sonra kabul eder ittifağı, istediğin gibi kullanırsın onu seni zaten savaşlarına da çağırmıyor. Bayadır müttefiğim bi kere kendi savaşına çağırmadı, zaten benden uzaktakilerle çarpışıyor. Lehistan'a yakınlaşsan bile yanında Litvanya da var Litvanya her türlü senin toprağına göz dikiyor, ayrılmaz ikili zaten onlar.

Ben Zonguldağa gidiyorum bu gece arada incelerim konuyu, Altın Ordu için taktiği veya sorunu olanlar buradan iletebilirler.
Ara
yanlış yapmışsın karddeşim ilk olarak zaten rival attıysa ilişki kasar boşa zaman harcamışsın 2. olarak yaptığın en büyük hara kırıma girmemek. kırım en önemli parça ben başkenti hariç heryerini aldım ve lootlanmamış bi toprak parçası bile kalmadı sonra thedoro yoketti zaten sonra uzbekle dost olmuştum uzbek nogaya daldı timur nogai nin dostu idi kazan da uzbeğin dostuydu kırım savaşında olmama rağmen(sadece loot ve kuşatmada idim) katıldım sonra timur tam ordumu yakalayacakken barış aldım uzbekle dostluğumu bitirip war reparitions verdim sonra hemen kazan a daldım as adm den ötürü bashkiria yı çıkarıp 3 4 toprak filan bide para aldım manpowerın bitmessine rağmen moskova tarafından gebertilen litvanyaya daldım sonra 100 scoreluk barış aldım fotoda kievin chernigovun corelarını ve şu ortadoks kırımı aldım kievi ve chernigovu serbest bıraktırdım 10 senede senden çok yol gittim sanırım :D manpower btti ama no prob bence sen restart at bişey olursada özelden yaz

http://steamcommunity.com/profiles/76561...ollTop=126

edit: ha bu arada loot çok önemli lootu unutma bide 19 k ordu nedir 21k limitle başlıyorsun. Restart atmayıda unutma daha toparlayamazsın rusya yokeder
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.