Binalar her şehire kurulmalımı
Merhaba,
 Civ 5 oynarken 3 yada 4 şehir kuruyorum.Her şehire aynı binaları kurmak zorundamıyım?Tur yetmiyor rakipler nasıl 6,8 şehirle beni geçiyor anlamıyorum.Normal yeme içme hastane havaalanı unıversite kurmek gerelki sanırım.Bunlar bile tur bindirip zaman harcatıyor.Ben nered hata edıyorum? İkinci sorum örneğin bir bina için '''fılanca mutluluğu arttırır, filanca altını ıkı kat verir '' gibi ibareler var.Bı binalar sadece yapıldıkları andamı bunları verıyor ımal edildiği turda 1 sefere mahsus, yoksa oyun boyu çağlarca çalışıyormu?
 Üçüncü sorum, sürekli bina ekleyerek ilerliyoruz; masraflar artıyor ve çağ geçtikçe de yeni eklenen binalarımız oluyor.Bu binalar belli süre sonra silinmelimi.?Birde ordu eklenince tıkanıp kalıyorum.Ordu kurmasam tehdit alıyorum.Şehir devletlerine de para yetiştirmek gerekiyor.Bunun bir hesabı olmalı.Düşmanlar onca ordu şehir devleri, teknoloji sahıbı olurken ben birinden birinde yeniliyorum.Yardımcı olurmusunuz. :unhappy:
Ara
Öncelikle nüfus artışı ve üretimi artıran binaları dikersen diğerlerini yapman kolaylaşır. Oyunun ilerleyen kısımlarında da belli başlı binaları parayla alarak bunu hızlandırabilirsin.
Hiçbir bina anlık etki etmiyor diye hatırlıyorum. Belki bazı wonderlar olabilir. Emin değilim. Ama genel olarak o etkiler süresizdir. Yanılıyorsam @"İlber Ortaylı" düzeltir zaten.
Eski binaları silersen daha üst seviye olanı inşa edemezsin diye hatırlıyorum. Binaları silmek yerine ekonomini güçlendirmeye çalış.
Sic Parvis Magna
Ara
Öncelikle binaların büyük bir çoğunluğunu her şehire kurmak zorundasın. Çünkü bu binalar senin gelişmeni sağlıyorlar. Tur yetiştiremiyorsan inşaatlara büyük ihtimalle şehir yerleşiminde yada nüfus kontrolünde hata yapıyorsundur bu yüzden de şehirlerinin üretimi çok düşük kalıyordur. Bahsettiğin mutluluğu artırma ve filanca altını iki katı verme tarzı bina bonusları ''çoğunlukla'' yapıldığı andan oyun sonuna kadar devam eden etkilerdir aksi halinde zaten binanın kendisinde belirtir.

Bina, asker, işçi vs vs oyunda ki her şeye ait para kayıplarına karşılık olarak senin de sana para kazandıran şeyleri yapman gerekiyor. Oyun içinde bunu yapan binalar var örneğin Market , Stock Exchange vs vs bunun dışında şehirlerin arasına yol yaparak kazandığın geliri sağlam ölçüde artırabilirsin. Yada farklı şehirlere ticaret kervanları ve gemileri yollayarakta para kazanabilirsin. Oyunda maliyet arttığı gibi para kazanma imkanların da artıyor. Olay sadece her şeyi doğru anda yapmaya bakıyor. İstersen son oyununa ait bir kaç resim at onun üstünden daha detayli bilgi vermeye çalışayım. Resimler olmadan ancak bu kadar anlatabilirim.
Ara
(06-05-2018, 21:32)altnkurt : Öncelikle nüfus artışı ve üretimi artıran binaları dikersen diğerlerini yapman kolaylaşır. Oyunun ilerleyen kısımlarında da belli başlı binaları parayla alarak bunu hızlandırabilirsin.
Hiçbir bina anlık etki etmiyor diye hatırlıyorum. Belki bazı wonderlar olabilir. Emin değilim. Ama genel olarak o etkiler süresizdir. Yanılıyorsam @"İlber Ortaylı" düzeltir zaten.
Eski binaları silersen daha üst seviye olanı inşa edemezsin diye hatırlıyorum. Binaları silmek yerine ekonomini güçlendirmeye çalış.

ben zaten bütün binaları dikiyorum.İlk başkent olduğunda limansız yada limanlı yerleşim alanımda illaki tek sehirle eksiksiz bina yaparak ilerliyorum.Yan taraflardan büyük uygarlık gelirse hemen ikinci sehri kuruyorum.Baktımvlimanım yok birde deniz kıyısı ekliyorum.3 Şehir bana yetiyor.Fakat işte sorun burada oluyor.Son sehir ihtiyaçlar için epey üretim turu gerektirmekte.eklenen sehır oldukça masrafta artıyor.Ben sağa sola bulaşmıyorum.Diplomatik yada bilim hedefim oldu bir kaç kez kazandım.Ortak stratejim az sehir cok delege, kavgasız sakin devlet anlayışı.Fakat sanki botlar beni tanıyor ki son günlerde her iki stratejimde işe yaramaz oldu.
Ara
genel olarak bazı binalar elzem bazıları ise çok da elzem değildir. bilim ve kültür veren binalar oldukça elzem binalardır. askeri zafere gitmiyor isen askeri binalara çok da yatırım yapman gerekmeyebilir. veyahutta kale gibi binalara çok da asılmana gerek yok. bunun ayarını sen yapmalısın. oyunun başlangıcında gidecek oldugun zafer türüne göre ve oyundaki tecrübene baglı olarak şehirlerini kurmalı ve gelişime başlamalısın. oyunun yarısından sonra sehir kurup geliştirmeye kasma. fazlaca wonderle uğraşmadan gelişmeye çalış . hedefini belirle .öyle ki tek zafer türüne odaklan. hepsini bir arada götürmeye çalışma.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(06-05-2018, 21:35)İlber Ortaylı : Öncelikle binaların büyük bir çoğunluğunu her şehire kurmak zorundasın. Çünkü bu binalar senin gelişmeni sağlıyorlar. Tur yetiştiremiyorsan inşaatlara büyük ihtimalle şehir yerleşiminde yada nüfus kontrolünde hata yapıyorsundur bu yüzden de şehirlerinin üretimi çok düşük kalıyordur. Bahsettiğin mutluluğu artırma ve filanca altını iki katı verme tarzı bina bonusları ''çoğunlukla'' yapıldığı andan oyun sonuna kadar devam eden etkilerdir aksi halinde zaten binanın kendisinde belirtir.

Bina, asker, işçi vs vs oyunda ki her şeye ait para kayıplarına karşılık olarak senin de sana para kazandıran şeyleri yapman gerekiyor. Oyun içinde bunu yapan binalar var örneğin Market , Stock Exchange vs vs bunun dışında şehirlerin arasına yol yaparak kazandığın geliri sağlam ölçüde artırabilirsin. Yada farklı şehirlere ticaret kervanları ve gemileri yollayarakta para kazanabilirsin. Oyunda maliyet arttığı gibi para kazanma imkanların da artıyor. Olay sadece her şeyi doğru anda yapmaya bakıyor. İstersen son oyununa ait bir kaç resim at onun üstünden daha detayli bilgi vermeye çalışayım. Resimler olmadan ancak bu kadar anlatabilirim.

Son windows güncellemesinden sonra oyunum mause takılması görüntü donması vss ile oynanmaz hale geldi.hafızadan sildim. Elimde olan son oyunumun resımlerıni atabilirim.Yalnız evden yardım alayım ekren görüntüsü pc den almayı bilmiyorum.Resimlerden öncede detay anlatayım şimdilik.Prens zorlukta oynuyorum.destansı seçmiştim uzun sürüyor standarta geçtim.oyunum genelde 2 gün sürüyor hemen bitiyor.Zaferlerim hiç savaşarak olmadı.Başlarda ilk komşularıma saldırdım baktım kasam boşaldı hepsi bir oldu sevmedim bu taktiği.Eski bir Black & White oyun fanıyım üretmek daha çok hoşuma gidiyor. Eski oyunum artık üretilmiyor The settlers oynadım oda bitti devamı olmayınca Civ denedım sevdim.Birde bayan olduğumdan sanırım kavga çıkarmakla bir oyun keyfime getiri göremedim.Onca masrafı sehır devletlerine yatırıp hepsini seçimde kullanıyorum.Bu taktikle diplomatik zafer elde ettim.Birde bilimsel zafer denedim oda oldu.Son teknolojiyi de merak ettim açana kadar yenilmedim.Gelecek teknolojiler dıyordu.Oyna oyna bir sey gelecek sandım oyun bitti heralde gelmedı.Sadece döngü devam etti.
Sanıyorum türkçeleşme yaması tam yetmiyor anlamakta zorluk çekiyorum.Oynandıkça öğreniliyor.Şimdi dediklerinizi zaten yapıyorum.Kervan yada kargo slotu açılır açılmaz anında para kazanıyorum.Danışmana bakıp akıl alıyorum.Diyor ki ' Para kazanıyoruz ' akabinde diyor ki ''bina ve askeri birim bakımlarına tur başına altın gidiyor binaları silin vss' .. Şimdi hem para kazanıyoruz diyor hemde masrafları kontrol edin.Kızın bu lafı bende binalar mı siliniyor eskiyi atıyoruz yeniyi yapıyoruz sorusunu uyandırdı.
Her sehırde arenadan bahçeye ahıra ne varsa açıldıkça yapıyorum.Ek bir ticarey yolu diyor anında çalıştırıyorum.Baktım şehir devleti yakınımda çok hımm ticretle bunlar zaten bana bağlanır deyip  markete odaklanıp bari kasam dolsun uzak şehir devletlerini satın alayım diyorum.Kasam doluyor askere yatırım yapmıyorum.Bu seferde danışman bizi dünyadan silecek filanca var asker üret diyor.Üretirken kasam boşalıyor danışman birimler masraflı diyor.Askeri eski model dururken yeni modellere çeviriyorum.Tamam oda masraf oluyor yeniler cıkınca eskileri siliyorum.Eh tur devam ediyor bakımları işliyor diye bir kaç kez eskiaskerleri sildim yenıler turda imal oluyordu anında boş kaldım diye üstüme saldırdılar savaş açtılar.Yanibir şeyleri halen hesapsız yapıyorum çözemedim.Size resim atacagım.Atana kadar yorum yaparmısınız herkes 6 zorlukta 6,8 sehır kurup oyun kazanırken ben neden 4 zorlukta savaşmadan bile kaybettim.Dünya kongresınınde hep başkanıyım.Dünya dini benım dini sectiriyorum.İdeolojiyi benımkını mecbur bırakıyorum.İlerde olan uygarlıklara ambargo da koyuyorum.Kendi lüx kaynaklarımı koruyorum onlarınkini yasaklıyorum.Dünya harikalarım çok diye hemen kültüriçin kararları aldırıyorum.Ama yinede birbirleriyle savaşıp masraf edip benden ileri asker ucak yapıyorlar onca işi yaparkende beni bir şeyle geçiyorlar. Bir gün kızdım zafer hedeflemedim onlar gibi savaş birimi yaptım asker teknolojilerine yuklendım gittim nükleer bombayla hepsini yaktım.Bir zafer kazanmadım ama kızdım yani .Şimdilerde oynarken kongre başkanıyım hep anında nükleer siahı yasaklıyorum.Olurda biri spatlatır diye moralimi bozmamam.Hal böyle iken ben neden hep gerı kaldım anlayamadım.
Ara
muhtemelen takıldığın nokta bilimde geriye düşmen. bilim binalarını atlama.nüfus odaklı oynamak durumundasın. yani nüfusu artırmalısın. tradition(sanırım türkçesi gelenek ) odak ağacını açarsan nüfus konusunda oldukça rahatlatacaktır.tradition odağından ilerler isen 4 şehir sana yeterli gelecektir.sürekli olarak demografik kısmından durumunu kontrol etmelisin. nüfus sıralamasında kaçıncısın bilimde kaçıncısın. üretimde kaçıncısın gibi.. bu kısmı kullanmayı öğrenir isen geriye düştüğün noktaları tespit eder açıklarını kapatırsın.

XTgWYG.jpg

g7DnvL.jpg

sırasıyla population : nüfus sıralaması crop yield : yiyecek durumu sıralaması manufactured goods : şehirlerin toplam üretimi sıralaması gnp: altın durumu sıralaması land: toprak büyüklük sıralaması soldiers : askeri sıralama approval: mutluluk literacy : bilim sıralaması
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Resimlerdeki her şeyi yapıyorum.Aynısını takip ediyorum.Ekran görüntüsü aldım şimdi yollamak istedim yükleyemedim.Nasıl reim eklerim yazarmısınız.siteye upload ediliyor sandım ama link ekle dedi bilemedim ?
Ara
Upload ettikten sonra aldığın linki, mesaj yazarken "resim ekle" butonuna tıklayarak link yazan yere yapıştır.
Ara
https://i.hizliresim.com/XPavmk.png

XPavmk.png

Şimdi yeni kaybettiğim oyunun herşey normal giderkenki resmi.Param çoktu delegelere sahiptim birimlerim eskiydi ama savaşta ilan eden yoktu.Bu durumdan sonra danışmana baktım.Diyorki askeri gücün az birim bas.ticaretçi hep aynısını diyor masrafın çok .danışmana uydum birim bastım.maliyetim arttı.Arada da tehdit aldım dünya başkanıyım kalktı aztekler acınacak haldesin ordun zayıf.dahada orktum dahada birim bastım.şimdide oyunu kaybetmeden önceki resımleri atayım.
Ara
Binaların hepsini tüm şehirlerde yapmak zor. Hangi binaların yapılacağını belirlerken göz önüne alacağın kriterler;

-Şehrin ihtiyacı
-Kafandaki zafer şekli

Şehrinin sınırları içinde geyik veya buğday varsa Granary önceliğin olmalı. Şehrinde mermer veya taş varsa Stone Works olmalı. Tabi işçilerinle buradaki gelişmelere de öncelik vermelisin.

Seçtiğin zafer çeşidine uygun binalara öncelik vermelisin. Fakat bunu yaparken tavsiyem diğer tarafları boşlamaman. Mesela kültür zaferi alacağım diyerek tüm şehirlerde wonderlara abanıp sıfır askerle bekleme.

Yeni başladıysan oyunun zorluğunu düşük tut. Galibiyetin kolaylaştıkça zorluğu yükselt.

Resmini paylaştığın oyunu nasıl kaybettin?
Ara
nOX71M.jpg

danışmanlara ve duruma bakıp tur geçerek asker bina basmaya devam ettim.dunya başkanı olraktan bütün isteklerimi yaptırdım.teknolojide hızlı gitti.
4aEg67.jpg

herkesten yüksek teknolojim de vardı benden çalarlar diye ajanlarıda çektim kendımı koruttum.diplomata bile gerek yoktu artık.yalakalık yapacak kimse kalmamıştı.
nOX7XN.jpg

Asker ve bina yapınca başladı masraf çok demeye.İkide tıcaret yolum eksik sıra gelmedi habire bırsey basmak zorunda kaldım.birde öyleoluyor hadi şunu yapayım hadişunu yapayım derken 10 tur kervansız kalabiliyorum.
YgYBnk.jpg

eksiye düşen kasam ortalama danışman tavsiyelerim.askeri danışman gezegenden silineceksin demeyi bıraktı şimdi.fakat masraf tur başına yukseldı.
lOM7JQ.jpg

Bu ekranda anladıgım bılımde öndeyim.bir seylerde de öndeyim ama bakın hala onca masrafa askerde gerideyım.Askerde benden cok var benden cok masraflı sehrı var hemde habire savaşacıyor herkese.bilimde de benden geri dünya başkanıda değil.Ama hala orda benden ilerde bazı seylerde.onlar nedir bilmiyorum.
azV54g.jpg

politikalarımda bunlar o anda.ideolojide dunyaya kabul ettirdim düzen uygundu bu oyunda bana.
lOM7og.jpg

polonezler saldırgandı komşumdu.başkan olup ambargo koydum savaş açmadı düzen ıdeolojısını takıp ettiğinden bana uyum sağladı.ama herkesle savaşıyordu.

işte durum böyleyken bir kaç saat daha oynadım kasam dolmadı ama boşta kalmadı.aniden pat dıye yenildim.

Savaşa da girmedim bilimsel yada kültürel zafere hazırlanıyordum ne oluyor bilmiyorum.acıklarmısınız
Ara
Anladığım kadarıyla tur bitmiş ve puanla kaybetmişsin. Esasında çok rahat diplomatik zafer alabilirmişsin. İlk resimde 18 tur içinde (kaybetmeden) 3 delege daha alabilsen bitiyormuş oyun.

Ajanlarını karşı casuslukla şehirlerine gönderme. Mümkünse düşmana gönderip teknoloji çalmaya çalış. Eğer bilimde ilerideysen bile sadece başkentinde dursa yeterli. Diplomatik zafere gidiyorsan globalizasyonu araştırdıktan sonra rakiplerinin başkentine yerleştirdiğin diplomat sana oy getirir.

Paranın önemli bölümü askeri harcamalara gitmiş. Muhtemelen asker limitini aşmışsındır. Savaş düşünmüyorsan asker limitini aşma. Militaryden bakabilirsin asker limitine. Ayrıca ticaret limitin maksimum olsun her zaman, getirisi yüksek.

Politikalarını bölük pörçük alma, mümkünse bir ağacı tamamlamaya çalış. Bonusları çok yüksek oluyor. Bu kadar müttefik şehir devleti varken patronage tamamlamamış olman büyük hata.
[+] 1 üye Turgay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şaşırdım simdi. Birincisi Türkce ceviriden epey anlamadığım sey çıkmış oldu. Mesela onama diye anlamadan baktığım ölçü sizin çevirinizle mutlulukları oluyor. Hasat dediği yemekler oluyormuş. Bu sekilde epey anlamadan zaman kaybetmişim. Bu resimlediğim oyun gibi cok kere aniden yenildim. Genelde böyle sekilde ilerliyirdum. Her seferinde neden olmuyor dedim. Simdi ben bu bilgilerle yeniden deneyeyim . Cok alakalı forumunuz ve hemen cevaplayan bilginler için minnettarim. Birde keşke biz türklere de dil seçeneği verseler oyunlarda. Blr krem alsam arkasinda flemenkçe bile aciklama oluyorken, biz koca tarihi kaplamış medeniyetiz hala dilimiz desteklenmiyor. Her alanda da telefondan arabaya kokuya kreme turkiye den para kazanmayı da iyi biliyorlar açıkçası. Forumun androit icin mobil sekli varmi mobilden baglandim zor geldi biraz. Tesekkur ederim.

Şaşırdım simdi. Birincisi Türkce ceviriden epey anlamadığım sey çıkmış oldu. Mesela onama diye anlamadan baktığım ölçü sizin çevirinizle mutlulukları oluyor. Hasat dediği yemekler oluyormuş. Bu sekilde epey anlamadan zaman kaybetmişim. Bu resimlediğim oyun gibi cok kere aniden yenildim. Genelde böyle sekilde ilerliyirdum. Her seferinde neden olmuyor dedim. Simdi ben bu bilgilerle yeniden deneyeyim . Cok alakalı forumunuz ve hemen cevaplayan bilginler için minnettarim. Birde keşke biz türklere de dil seçeneği verseler oyunlarda. Blr krem alsam arkasinda flemenkçe bile aciklama oluyorken, biz koca tarihi kaplamış medeniyetiz hala dilimiz desteklenmiyor. Her alanda da telefondan arabaya kokuya kreme turkiye den para kazanmayı da iyi biliyorlar açıkçası. Forumun androit icin mobil sekli varmi mobilden baglandim zor geldi biraz. Tesekkur ederim.
Ara
yukarıda attığın resimler etrafında konuşayım. korint şehri bildiğin çöp şehir. hiçbir gereği yoktu. toprak kullanımını pek bilmiyorsun anladığım kadarıyla. şehirlerdeki nüfuslar toprağı kullanırlar altıgen(tile) olarak. altıgenleri kullanırken de şehir merkezine en fazla 3 altıgen uzağı kullanabilir. 4.cüyü kullanamaz.örneğin başkentinin kuzeyinde 5 altıgen , batısında 5 altıgen uzağını dahi geliştirmişsin fakat kulllanamıyorsun.korintin arazisi tamamen buzul. yani hiçbir fayda getirmez. nasıl 7 nüfus biriktirmiş anlayamadım :) başkentinin kuzeyi ile lhasa şehir devletinin güneyi arasında bir şehir kurabilirdin. veya başkentinin batısına.şehirler ile ilgili görüşüm bu. nüfusları bulunduğun çağa göre kötü. besleyememişsin. muhtemelen toprak yönetimini otomatik sağlıyorsun. oyun da kendince ayarlıyor. sen ayarlamayı öğrenmen faydalı olacaktır. +70 mutluluğun mevcut. bu da +70 nüfusu daha mutlu etmen mümkün demektir.

yenilgiye gelince. turgay zaten yapman gerekeni söylemiş. yunanistan diplomatik zafere oldukça uygun ve patronage ağacını bitirmen faydalı olurdu. tek zafer türüne odaklanman gerekirdi. kültürün iyi olmasına karşın turizmin kültür zaferine uygun değil. bilim galibiyeti için şartları bildiğini varsayıyorum. uzay gemisi inşa edip fırlatman gerekli.diplomatik zaferi çok kolayca elde edebilirdin.öyle ki 32 delege toplamışsın. zafer için 35 delege istiyordu. 3 delege daha elde etmiş olsan oyun bitecekti. altın konusunda birim bakımı fazla görünüyor. bina fena değil. ticaretten yeterince kazanmıyorsun gibi.daha fazla kazanman mümkün olabilir.şehirlerinden yeterince altın gelmiyorsa tradepost(işçi ile tarla maden yaptığın geliştirmenin bir kısmını ticaret bölgesi yap) geliştirip nüfusunun bir kısmında bu postları çalıştırabilirsin.göründüğü kadarıyla oyun sona ermiş ve zafer türlerinden hiçbirisini elde edememişsin. toplam puanda ise senden önde bir devlet var. bu da yenilgi getirmiş.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(07-05-2018, 07:14)jax61 : yukarıda attığın resimler etrafında konuşayım. korint şehri bildiğin çöp şehir. hiçbir gereği yoktu. toprak kullanımını pek bilmiyorsun anladığım kadarıyla. şehirlerdeki nüfuslar toprağı kullanırlar altıgen(tile) olarak. altıgenleri kullanırken de şehir merkezine en fazla 3  altıgen uzağı kullanabilir. 4.cüyü kullanamaz.örneğin başkentinin kuzeyinde 5 altıgen , batısında 5 altıgen uzağını dahi geliştirmişsin fakat kulllanamıyorsun.korintin arazisi tamamen buzul. yani hiçbir fayda getirmez. nasıl 7 nüfus biriktirmiş anlayamadım :)  başkentinin kuzeyi ile lhasa şehir devletinin güneyi arasında bir şehir kurabilirdin. veya başkentinin batısına.şehirler ile ilgili görüşüm bu. nüfusları bulunduğun çağa göre kötü. besleyememişsin. muhtemelen toprak yönetimini otomatik sağlıyorsun. oyun da kendince ayarlıyor. sen ayarlamayı öğrenmen faydalı olacaktır. +70 mutluluğun mevcut. bu da +70 nüfusu daha mutlu etmen mümkün demektir.

yenilgiye gelince. turgay zaten yapman gerekeni söylemiş. yunanistan diplomatik zafere oldukça uygun ve patronage ağacını bitirmen faydalı olurdu. tek zafer türüne odaklanman gerekirdi. kültürün iyi olmasına karşın turizmin kültür zaferine uygun değil. bilim galibiyeti için şartları bildiğini varsayıyorum. uzay gemisi inşa edip fırlatman gerekli.diplomatik zaferi çok kolayca elde edebilirdin.öyle ki 32 delege toplamışsın. zafer için 35 delege istiyordu. 3 delege daha elde etmiş olsan oyun bitecekti. altın konusunda birim bakımı fazla görünüyor. bina fena değil. ticaretten yeterince kazanmıyorsun gibi.daha fazla kazanman mümkün olabilir.şehirlerinden yeterince altın gelmiyorsa tradepost(işçi ile tarla maden yaptığın geliştirmenin bir kısmını ticaret bölgesi yap) geliştirip nüfusunun bir kısmında bu postları çalıştırabilirsin.göründüğü kadarıyla oyun sona ermiş ve zafer türlerinden hiçbirisini elde edememişsin. toplam puanda ise senden önde bir devlet var. bu da yenilgi getirmiş.

1J8r9D.jpg

Kornit için açıklamalardan sonra yeni oyun kurmadan başka sorularda oluştu.Yeni oyun kurmadan öğrenmek gerekli.
Kornit şehri kurarken istemeyerek kurdum.Birinci sebep sürekli başıma gelen şey kıtaya hemen ayak basıp yakınıma sehir kuruyorlardı.Sonra bende kurarsam tehdit gerilim yaratıyorlardı.İkincisi kaynak sorunu kornitin orada 3 tane bakır kaynağı vardı.Biri yukardan gelip çökecek diye taşa kayaya şehir kurdum. Bakırım bol oldu.Sonradan da 1 tane petrol çıktı.Fakat süreklikornit aç dedi bir kervanı onlara bağladım ,başkentten yemek taşıdım.Birde genişleme kısır gitti donmuş suyu aldım suda yeşil elma işareti vardı.Yemek heralde dedim.İşte nasıl 7 nüfus yaptım konusu böyle oldu.
sorularım var şimdi.
soru 1- denizde yada bir karede bir elma yada bir üretım işareti var diyelim.Para verdim aldım.ama üstünde iş yapılmıyor.donuk bir denizmesela.Ama elme var 1 tane.100 lirada verdim diyoruz.Aynı kornitteki gibi.Şimdi o elma yemek oldumu?yoksa param boşamı gitti.çünkü kıpırdayan balık uçan kuşlar yok.ve işçibotu koyamıyoruz.Ama bir elma var.durum nedir?
soru 2-Korniti kurmasam savaştada değilim kalktı biri komşu şehir yaptı bakırım da yok,taş kaya dedik kurmadık,adamsehir kurucak kavgada çıkarmak istemıyoruz.Gelip çat kuruyor.Sonra bakırı ondan dileneceğiz.Bunun önünenasıl geçerdik?

Yukarıdaki resim 4. sehirim altta kalan şimdiki dünya haritasında güney amerikaya denk gelen yerdi.Yukarıda bakınca orasıda kısır birvşehir sırf polonezler tırmanıp panama bogazı kısmından  gelmesin diye kurdum.Gerçi orda da  sonradan bir petrol kaynağı çıktı.
Lımanıda yoktu gereksizdi bence.Deniz balıklarını da taa kıyı şehrimden bot yapıp turlarca yürüttüm öyle elde ettim.Argos deniz gemiside yapamıyordu.
soru 3-Liman lı deniz tıcaretli şehir olacagını nasıl anlıyorum?argosta deniz işleri olacak sandımolmadı.kıyıda olup ta neden limanı olmuyor?
RnW9XR.jpg

soru 4-Burda örnek veriyorum şu karelerin çalışma konusunu çok yanlış yapışım.Şimdi mesela polonezde dahil yok sayalım.panamayıda yok saydım.ben orda yalnız olsaydım tam ortada şehir kurmuşum.Sizin dediğiniz çalışan üretim nedir? anladıgımı yazacağım.İlk kırmızı olan 1,2,3 kareleri askere kadar olan çember aldım.o karelerden başka tesisat kurmemem mı lazımdı.?4.kare asker şapkası orda hayvan var boşuna mı ımal ettım.?
panamaya dogruda 4 kare işaret ettım.4. kareye kadar benim olsaydı ben 4 uncuyu ellemeyecekmiydım.
Oyuna başladığım ndan itibaren asla boş yer bırakmıyorum.sürekli çalışan adamlarım var.kendim talimat veriyorum.Otomatik değiller.
Burdaki bütün şehirlerimin  toprakları tesisat dolu.bunlar işe yaramıyormu?Yaramıyorsa neden 3 kare yakında kuralı konmuş ki maksat nedir?

YgYWl2.jpg

Askerlerle ilgili limiti aşmışşın dediniz .bu sayfayı buldum.
soru 5-Oyunun neresinde asker limiti yazar? Asker danışmanı bir türlü rahat durmuyor ona kalsak askeri karargah olaak memleketlerim.Sivilkalmayacak.Bu limitinasıl anlarım.Ben savunmada oynayan bir oyuncuyum.Kavga istemiyorumama sataşanda sehrimi almasın.korksun.Bu durumu nerden hesaplarız oyunda yeri nerede?

kOqLJJ.jpg

kaybetmeden oncekı durum buymuş.
Gene bir soru 6 -demişşiniz ki birisi seni puanla geçmiş.Birisinin puanını nereden takip ediyoruz?
Onların ne puanı var yada benim puanım nedir?
Bu resimdeki şeyler nedir.?
Son olarakta , aslında hep kazanıyormuşum  ama nereye nasıl bakacağım hiç bilememişim.
Halende tam algılamadım.:))
Ara
tek tek sorularını cevaplayayım..

cevap 1)denizde 1 yiyecek bulunması o tileyi kullanabileceğin anlamına gelir ama orda balık oikonu yok ise oraya herhangi bir bot koyamazsınız.yani oradaki 1 nüfus da tek elma ile idare etmez. zaten şehrinizin nüfus kontrolünü siz değil yapay zeka idare ediyorsa muhtemelen en iyi düşündüğü tilelere nüfusunuzu yerleştirecektir.değil 3 bakır 5 tane de olsa o şehir hakikaten çöp yani keşke kurmasaydınız. yapay zeka buzula da şehir atsa aldığı bonuslar sebebiyle şehrini büyütür. oyun tasarlanırken yapay zekaya fazladan bonus verir. oyuncu ise bu bonusları alamaz.
cevap 2) sen şehir kurmazsan evet onun gelip kurması olasıdır . budurumda gelip sana savaş açacağı garanti değildir. savaş açsa dahi savunma yapabilirsin. yapay zekanın hamleleri oldukça basittir ve karşı koyman çok zor değildir.daha önce de yazdığım gibi başkentin ile lhasa arasındaki boşlukta küçük bir göl var. o şehri oraya kursan hem besler hem de bakırları alabilirdin.2 şehrinde gereksiz yere patlattığın 2 generalle lhasadan ve la ventadan toprak çalman mümkün idi.o generalle kurdugun fortun civarındaki 6 tileyi topraklarına katabilirsin. 4. tilede eğer herhangi bir lüx kaynak veya stratejik kaynak var ise hesabına geçer ama o tileyi nüfus kullanamaz. oraya nüfus yerleşmez.orasını kullanmak istiyorsan o tileyi kapsayan farklı bir şehrin olmalı. çok önemli değil ise orayı geliştirmene gerek yok. sana bir resim ile az sonra anlatacağım.

cevap3) civilization 5 de limanın olması için şehrin merkezi kıyıda olmalı. iç kesime kuracağın şehir kıyıya büyüse de malesef limanı olmaz. civilization 6 da bu düzeltilmiş olsa da malesef 5 de durum bu şekilde. argosun limanı olması için sahil kenarına kurmalıydın.

cevap 4)resimle anlatacağım

oOb3Zo.jpg
bu resimde şehrimin 5 nüfusunu yapay zeka kendisi ayarladı

lOMjyl.jpg

bu resimde nüfusumun 3 tanesini banka workshop vb binalara kendim yerleştirdim. 2 nüfus yine otomatik kendisi çalııyor

VrkaLq.jpg

bu resimde tüm nüfusu işten çektim hiçbirisi çalışmıyor.haliyle nüfus ölmeye başlar yiyeceksizlikten

nOXMg1.jpg

bu resimde ise 5 nüfusumu şehrime en iyi olduğunu düşündüğüm tilelere ben yerleştirip çift tıkylayarak kitledim.

her durumda şehirdeki üretim altın food durumunu incele lütfen. nüfus kotrolü son resimdeki gibidir. kendin ayarlamalı ve sağlam food geldiğinden emin olmalısın.

cevap 5)

military kısmında asker limitiniz yazar. ordan bakıp ona göre birim sayısını aşmamalısınız.

cevap altı victory progress kısmında kimin hangi zafer türünde hangi sırada oldugu bellidir. bir önceki cevabımda bu bölümü görebilirsiniz.sol üstte kağıt ikonu olan yere bastığınızda en altın bür üstündeki seçenek.

diplomasi sayfasında hangi medeniyetin ne kadar puana sahip olduğu yanında yazar.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
3 uncü kareden sonra işe yaramıyorsa boş bırakıcaz araziyi demekki.bu tamam.peki neden arazi büyütmeye çalışayımki ozaman? 4x 4 16 karelik 3 şehir yetmezmi.
Oyunun ne anlamı kaldı bu durumda?
Rakipler neden koca araziye yayılıyor peki?
Yani o zaman ben şehir büyütmem ?maksat nedir peki şimdiamacımı kaybettim.

general patlatmışım bilmiyordum biişe yaramıyorlar.o anlattığınız generalle büyümeyi video atarmısın? siz hepiniz ingilizce oynadığınızdan anlatımlarınızda o sekılde oluyor.ben yetişemiyorum bu durumda.

neden şehrinde atolye yok? neden sehir üretim odaklı değil?yada bilim vss.oyun süreklı bınalara ısrar edıyor.illakı yap diye.danışmanın tavsıyesı ısrarı.bunu nasıl düşünmem lazım?
Yeni oyun kurdum.akşam başladım.Yeni bilgileri deniyorum siz resim atacagım.
Sorular cevaplandıkça yenistratejim oluşacak herhalde
Ara
merkezin 3 tile dışına kadar kullanabilirsin araziyi bu da yarıçapı merkez dahil 4 tile bir daire alanı demektir.genel olarak en ideal arazi kullanımında 6 tile aralıklarla şehir dikebilirsin. bu en idealidir fakat bu kadar geniş araziyi nüfus ile doldurmak çok zor .ben misal şehir atarken 5 tile aralıklarla dikiyorum. birçok multiplayer oyuncusu 4 tile aralıkla dikiyor. o araziler bile dolmuyor . nüfus öyle hızlı artmıyor anlayacağın. .arazinin büyüklüğüne nazaran kullandıgın arazi çok daha az senin.. 4 tile yarıçapında bir dairede toplam tile sayısı 36 . bu kadar nüfuslu şehrin zaten yok.koca bir şehirde 36 tileyi nüfusla doldurman için minimum 36 nüfusa ulaşman lazım. senin en yüksek nüfusun 25 lik başkentin diğer alanlara farklı yeni şehirler kurabilirsin. dediğim gibi nüfus koyamadığın yerlerde stratejik veya lüx kaynak var ise onları hesabına dahil edebilirsin. sadece oralara nüfus koyamazsın.

genealle toprak çalmayı sen zaten yapmışsın fakat toprak çalamamışsın. şehirlerinin kenarında generalle diktiğin fortlardan bahsediyorum. o fortları sınır bölgelerine diktiğinde senin olmayan arazileri toprağına katman mümkün.

sana ideal yerleşmiş bir devlet örneği göstereyim kendi oyunlarımdan.

0vDJ8j.jpg

gördüğün gibi şehirlerin arası 6 şar tile. nüfusun kullanılmadıgı arazi çok az. şehir 3 tileye kadar kulansa da 5 tileye kadar büyüyebilir. kalan 2 tileyi kullanamaz.
seul kentinin aşağısında aluminyum kaynağının yanındaki fortu görüyorsun. işte oradaki fortu generalle kurdum ve fransanın arazisinde olan alumünyumu çaldım. bundan bahsetim.yine jeonjunun aşağı kısmında bi fort daha var. orda kurduğum fortla da kömür kaynağını yine fransadan çalmıştım.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
QsAOvm.jpg?v=0720182208250300
v1L9jq.jpg?v=0720182209150300

HMo0kT.jpg?v=0720182209330300

Şu  an durumum bu.prenste oynuyorum.senınki 200 kusur turda herşeyin var ben neden gerideyim.ben değil benım oyundaki herkes.

ıkıncisi sehır kuracagım şimdi oyundan çıktım.danışıpöyle kuracahım.
Kafamdan geçen jax 5- 6 kare dedi, o zaman akdenize kurmak gerekir.Fakat okyanusla alakam olmaz.oyunda akdenizi tavsiye etmiş.
ben taa şurda sofyanın solundaki atın kafanının üstündeki, balık kaynağının yanına kurup okyanusa amerikaya doğru kurmak istedim.
muallakta kaldım, jax ve botlar akdeniz diyor ben okyanus diyorum.hemde şu an deniz kaynaklarım hiç yok orda var.kasabalarla hemen esnaf oldum zaten herşeyimi yolluyorlar.politıkada dediğini yaptım birini tamaçtım. ne dersin şimdi ne yapmalı.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.