Imperium Etkinlikleri #4: Paradox Forumları

4MeLcz.png
Forum Etkinliklerinde yaptığımız çalışmalar neticesinde Imperium Etkinlikleri yeni bir formatla tekrardan başlıyor.
Imperium Etkinlikleri artık belli bir kategoriye odaklanıp, burada üyelerin tamamlayarak Imperium kazanabildiği çeşitli hedefler içerecek.
Bu dönemki Imperium Etkinliğimiz, Paradox Forumlarında yaptığımız çalışmaların şerefine Paradox Forumlarına odaklanıyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
c8PILJ.png
Bu kısımda etkinliğe dair çeşitli bilgiler bulunmaktadır.
Etkinliğe dair çeşitli sorularınız için etkinlik konusuna yazabilirsiniz.

Imperium nedir?
Imperium, Strategyturk Forum üyelerinin foruma olan katkısını ve katılımını sembolize eden bir değer.
Üyeler katkı sağladığı, kendisine yardımı dokunduğunu, faydalı gördüğü üyelere bu üyelerin mesajları üzerinden Imperium verebilir.
Aynı şekilde bu gibi forum etkinliklerinde ödül olarak Imperium ödülü verilebilir.
Imperium'un kullanım esaslarını ilgili bilgi sayfasından inceleyebilirsiniz.

Etkinlik İşleyişi
Etkinlik genelinde üyeler Paradox Forumlarında yazdıkları her rehber için 1 Imperium kazanır.
Üyeler aşağıda listelenmiş çeşitli hedefleri tamamlayarak etkinliğe katılım gösterebilir.
Her hedefin ayrı bir ödülünün olmasının yanı sıra etkinlik genelinde ekstra bir ana ödül bulunmaktadır.
Bu ana ödül, etkinlik genelinde en çok hedef tamamlayan üye veya üyeler tarafından elde edilir.
Üyeler ödüllerini hedefleri tamamladıklarında değil, etkinlik tamamlandığında edinir.

Etkinlik Kuralları
Etkinliğe katılım dahilinde yapılan çalışmalarda genelde de geçerli olan bazı kıstasların yakalanmış olması beklenir.*[1]
Etkinlik yönetimi gerekli görmesi halinde bu kıstasları yakalayamamış katılımları geçersiz sayabilir.
Etkinliğe katılım için gösterilmiş içeriklerin etkinlik başlangıç tarihinden sonra açılmış olması gerekir.
Üye jenerik 1 Imperium ödülünü aldığı rehberle hedef tamamlayamaz.
Üyeler etkinlik genelinde toplamda 12 Imperium'dan fazla Imperium elde edemezler.

Ana Ödül
Paradox oyunlarıyla alakalı custom avatar.*[2]

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
3JH7J5.png
Bu kısımda etkinlikte katılım gösterebileceğiniz hedefler ve ödülleri yer alır.
Paradox Forumları Imperium Etkinliğinde toplam 10 adet hedef bulunmaktadır.

V2BB1C.jpg
Galaksinin Hakimi
Stellaris bölümünde 2 rehber yaz.
Ödül: 4 Imperium

12JxWB.jpg
Savaş Lordu
Hearts of Iron IV bölümünde 2 rehber yaz.

TTAP0P.jpg
Dünya Fatihi
Europa Universalis IV bölümünde 2 rehber yaz.
Ödül: 3 Imperium

QPCU6N.jpg
Gerçek Hükümdar
Crusader Kings II bölümünde 2 rehber yaz.

00QeV3.jpg
Reformcu Lider
Victoria II bölümünde 2 rehber yaz.

cIRN0B.jpg
Mech Komutanı
BATTLETECH bölümünde 2 rehber yaz.

dO4UMA.jpg
Panzer General
Normandy 44 bölümünde 2 rehber yaz.

CBGHz4.jpg
Paradox Ustası
Etkinlikte ayrı hedefi bulunmayan herhangi bir Paradox oyununda 2 rehber yaz.

fVWM2G.jpg
Atölye Gezgini
Paradox Forumları kategorisindeki oyunlardan 3 mod tanıtımı yap.
Ödül: 2 Imperium

ce7K5e.jpg
Kılıç ve Kalem
Paradox Forumları kategorisindeki herhangi bir oyunla hikaye yaz.
Ödül: 2 Imperium

[1] - Bu durum örneğin 1 resim 2 cümleden oluşan, aşikar bir biçimde özen gösterilmeden yapılmış ve sadece bu etkinlikte ödül alma amacı güttüğü görülen rehberlerin, mod tanıtımlarının veya etkinlikle bağlantılı diğer aktivitelerin kabul edilmeyeceği anlamına geliyor. Bunun yanı sıra bu etkinlik kapsamında "normalde" uygun görülen içeriklerden daha fazlasının beklenmesi gibi bir durum sözkonusu değil.
[2] - Buradaki Paradox oyunlarıyla alakalı tabiri, sadece Paradox strateji oyunları için geçerli olmak üzere oyunla alakalı tüm görsel içerikleri ifade eder. Bu kapsamda örneğin Avatar Kütüphanesinde bulunmayan oyun içi bir event görselini, portreyi, bayrağı, ikonu, başarım görselini veya herhangi bir çizimden bir parçayı avatar olarak talep edebilirsiniz.

[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Son blog yazısında aralarında bu Imperium Etkinliği de olmak üzere Forum Etkinliklerinde yaptığımız çalışmalarla ilgili çeşitli bilgiler verdim. Bu etkinlik aracılığıyla genel olarak hem rehber yazımı hem oyuncuların oynadıkları çeşitli modları tanıtması gibi üye katılımını teşvik etmenin yanı sıra forumdaki hikaye yazımını canlandırmak istiyoruz. Şu anki planlarımız yazın düzenlenecek bir Yaz Festivali bünyesinde yıllık Hikaye Yarışmaları düzenlemek forumda.
Varolan rehberlerin güncelini detaylı bir biçimde de yapsak geçerli oluyor mu?
Ara
Evet, bir alanda bir rehberin varolması aynı alanda başka rehberin (daha güncel veya değil) yazılamaması için bir sebep değil.
BATTLETECH Rehberleri

1- BATTLETECH - Battlemech Bileşenleri Rehberi
2- BATTLETECH - Oynanış Rehberi

İle katılıyorum.
tTRiYax.png
[+] 1 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Başladığım ama bi türlü sonunu getiremediğim bi stellaris rehberi var. İmperium o kadar cazip olmayan bir şey ki bunun için mi yapıyorum diye sorgulatıyor. En kısa zamanda onu tamamlayıp bi tane daha yaparak 4 imperiumu alacağımı düşünüyorum. Ama tekrar söylüyorum imperium çok değersiz konumda.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Imperium forumda önemini ve işlevini arttırmak istediğimiz bir değer, ancak bunun şu konuda da bahsedildiği gibi doğru yapılması gerekiyor, yeni üyelerin yapabilirliklerini elinden alıp Imperium'a bağlamadan yapılması gerekiyor. Imperium büyük oranda üyenin ona verdiği değer kadar değerli, sembolize ettiği şey çok basit: "topluluğa olan katkı", bunu umursayan da olabilir umursamayan da, ancak bu raddede Imperium'u daha "istenilesi" kılmak için onu harcanılabilir bir değere dönüştürüp çeşitli unsurlara erişim sağlanması için de kullanmak istemiyoruz çünkü bu da harcandığında "yüksek Imperium = foruma sağlanmış çok katkı" mantığını zedeliyor.

Bu raddede linkini verdiğim konuda da bahsettiğim üzere Imperium'u üyelerin yapabileceği çeşitli ekstra forum-içi meselelerde bir "kontrol mekanizması" olarak kullanmak en iyi seçenek gibi duruyor, örneğin forum kulüpleri için 10 Imperium gerekmesi basit bir şart gibi dursa da, aslında bir bakıma açılan kulüplerin başarısını, tutunmasını pozitif yönde etkiliyor çünkü herkesin yapamadığı, forumda bir şeyler yapıp en az  10 Imperium almış kişilerin üstlendiği bir mesele haline geliyor.

İleride Imperium için bazı enteresan fikirlerimiz var, ancak "üyelerin birbirine verebildiği" bir puanda çok keskin davranmamak gerekiyor, yani 40 Imperium'u geçen Senatör olur kesinliğinde de konuşmaktan kaçınıyoruz, ancak bu kadar keskin olmasa da onursal ünvan edinmede Imperium önemli etkenlerden birisi, bunun yanı sıra belli Imperium'u aşan üyelerin forumdaki mevcut avatarların .gif versiyonlarını edinebilmesi gibi bir fikrimiz var. Ancak orada da gif avatarların sayfa boyutunu çok fazla arttırmaması gerekiyor.

Bir ekleme olarak bu Imperium Etkinliklerinde amaç forumun zayıf kaldığı alanlarda üyeleri teşvik etmek, üyelere bizim bu konularda ihtiyacımız var demek, örneğin Yaz Festivallerinde hikaye yarışması yapmak istiyoruz ve bu etkinlik de hikaye yazımı hedefine sahip. Topluluğa katkı sağlamak isteyen, foruma yardımcı olmak isteyen her türlü olur, bu tarz bir yaklaşımınız yoksa meseleye zaten "bunun için mi yapıyorum diye sorgulatıyor"a dönüşür olay.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(18-05-2018, 18:54)Duman : foruma yardımcı olmak isteyen her türlü olur, bu tarz bir yaklaşımınız yoksa meseleye zaten "bunun için mi yapıyorum diye sorgulatıyor"a dönüşür olay.

Ben de aynen öyle düşünüyorum. Şimdiye kadar yaptığım şeyleri imperium bekleyerek mi yaptım da bundan sonrakileri imperium için yapayım kafasındayım şuan.
Sic Parvis Magna
Ara
Eu4 oyununda yazdığım hikaye ile katılmak istiyorum.

https://forum.strategyturk.com/konu-hika...s-hikayesi
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
HOİ IV oyununda yazdığım hikaye ile katılmak istiyorum.

https://forum.strategyturk.com/konu-hika...#pid121408
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 1 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Güncel, etkinlik için son 10 gün.
Ordu profesyonelliği ve talimi rehberimle katılıyorum.

https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...rdu-talimi
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güncel, etkinlik 20 Haziran'da, Yaz Festivalinden 1 gün önce sona erecek.
Bugün etkinliğin son günü.
Hoi IV hikayemle katılmak istiyorum .

https://forum.strategyturk.com/konu-hika...an-3-bolum
[+] 1 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hoi4 hikayemle katiliyorum.

https://forum.strategyturk.com/konu-hika...i-hikayesi
Ara
Stellaris Edict ve Policy rehberimle katılıyorum. Ne varki ikisinde de tablo sıkıntım mevcut. En kısa zamanda çözeceğim.

https://forum.strategyturk.com/konu-stel...ct-rehberi
https://forum.strategyturk.com/konu-stel...ce-rehberi
Sic Parvis Magna
Ara
4. Imperium Etkinliği sona erdi, bu etkinlik kapsamında:
  • 7 üye etkinliğe katıldı.
  • 6 hedef tamamlandı.
  • 17 Imperium kazanıldı.
Etkinlikle birlikte önem verdiğimiz hikaye yazımında birçok üyeyi teşvik ettik, Battletech ve Stellaris gibi rehber açısından zayıf kaldığımız bölümlerde yeni rehberler kazandık.
Tüm katılımcılara teşekkürler.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.