Forum Gazetesi #84 [22/10/2019] - Röportaj: Faramir

ykHv9XD.png
FORUM GAZETESİNİN 84. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
22 EKİM, 2019

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
MANŞETLER

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Ekim 2019
Ekran Görüntüsü Etkinliğinde katılımcılar görsellerini paylaşmaya başladı.

Satranç Turnuvası: Ekim 2019
Geleneksel Satranç Turnuvası Ekim ayı başvuralarını bekliyor.

Strategyturk 21. Dönem Aedile Alımları
21. Dönem Aedile Alımları başvuru için son 10 gün.

Imperator: Rome Türkçe Yama - 1.2 (%100) Çıktı
Strategyturk tarafından hazırlanan Imperator: Rome türkçe çevirisi 1.2 Cicero yamasına güncellendi.

Forum Makaleleri #13: Modus Operandi
Imperator Rome Türkçe Yama projesinin geliştirme aşamalarını anlatan forum makalesi Modus Operandi yayınlandı.

Crusader Kings III - Yeni Paradox Oyunu Duyuruldu
Paradox Interactive uzun süredir üzerinde çalıştığını söylediği Crusader Kings III'ü duyurdu.

Total War Saga: TROY Duyuruldu
Creative Assambylinin yeni Total War oyunu olan Total War Saga: Troy antik çağ Truva efsanesini konu alıyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

Hollanda Ayaklanması ve Gölge Krallık
Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Hollanda Ayaklanması ve Gölge Krallık olaylarına dair bilgiler veriliyor.

Görev Sistemi
Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta görev sistemine dair bilgiler veriliyor.

İçerik Paketi: Imperator - The Punic Wars
İmperator: Rome'un ilk eklentisi olan The Punic Wars duyuruldu.

Genişleme Paketi: Stellaris - Federations
Stellaris'in diplomasi kısmına odaklanan yeni genişleme paketi Federations duyuruldu.

Genişleme Paketi: HoI4 - La Resistance
Hearts of Iron IV'e gelen yeni genişleme paketi gizli ajanlar, casusluk görevleri ve yeni direniş seçenekleri gibi yeni özellikler ekliyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

Film: 1917
@altnkurt tarafından açılan bu film konusunda 1917 filmi inceleniyor.

Postklasik Tarih: Magna Carta'nın İmzalanması
@Duman tarafından hazırlanan bu tarih konusunda İngiltere kralının haklarını kısıtlayan Magna Carta'nın imzalanması anlatılıyor.

Yemek ve Egzersiz Motivasyonu Arasındaki İlişki
@SchrödingersCat tarafından açılan araştırma konusunda fareler üzerinde yapılan deneyler ile yemek ve egzersiz arasındaki ilişkiyi inceliyor.

Hamilcar Barca (MÖ 285 - 228) 
@Duman tarafından hazırlanan antik tarih konusunda Kartaca'lı general Hamilcar Barca tanıtılıyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÜYE RÖPORTAJI
@Faramir ile röportaj.

Bize bir cümleyle kendini tanıtabilir misin?
@Faramir:Merhabalar ben Ege, 21 yaşındayım, Antalya'da Tarih Bölümü Okuyorum 3.Sınıf Öğrencisiyim.   

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@Faramir:Tamamen internette gezerken oldu aslında ilk olarak 2015 yılı idi sanırım üyelik aldım fakat fazla aktif değildim hatta o dönem forumlardan da elimi ayağımı çekmiş durumda idim desem yeridir. Bir veya iki yıl sonrasında ise Dumanla Steam üzerinden konuştuk ve beni davet etti buda tam olarak katılmam oldu foruma.

Strategyturk'te kalıcı olmana sebep olan şeyler nelerdi?
@Faramir:Forumun sıcaklığı ve samimiyeti çoğu forumda olmayan sıcak ve samimi bir ortam var forumda ayrıca sanaldan tanıdığım pek çok arkadaşımda bu forumda aktif. Bir diğer nedeni de bu forumun gerçekten sıcaklıktan ve samimilikten ayrı olarak insanı kendine çekmeyi başarabilmesi.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Son zamanlarda hangi oyunları oynuyorsun?
@Faramir: Stronghold Crusader olsa gerek. Ona kadar fazla bu tarz oyun oynamıyordum sanırım. Son zamanlarda ise Guild serisine geri döndüm denebilir bunun yanı sıra Romance Of Three Kingdom XIII'da fena değil ona da bakıyorum.

Favori strateji olan ve olmayan oyunun hangisi? Neden?
@Faramir: Favori strateji oyunum açıkçası beni yıllarca kendine de bağlayan The Battle For Middle Earth serisi nedeni ise oyunun kendisininden ziyade sevdiğim bir evrende geçmesinin yanı sıra benim için bir çok unutulmaz anıya sahip olması.(Forumlar ile bu oyun sonrasında haşır neşir oldum daha çok). Yine Strateji olmayan oyunum ise kesinlikle Mass Effect serisidir sanırım çok az oyun beni karaktere sokmayı başarıyor ve bunu Mass Effect'te fazlası ile buluyorum(Andromeda hariç) abartısız Mass Effect serisini yılda 2 defa bitiriyordumdur üçleme halinde.

Oyunlar dışında ne tür hobilere sahipsin? En sevdiğin yemek?
@Faramir: Alanımda gereği çok kitap okurum fakat Asya Tarihine ve İttihat Terakki dönemine özel bir ilgim ve alakam vardır ayrıca yemek pişirmeyi çok severim. Bunların yanı sıra gezmeyi ve birşeyler yazmayıda ihmal etmem aslında çok fazla hobim ve uğraşım var ama en fazla yaptıklarım bunlar. Favori yemeğim ise mantar sanırım özellikle mangal'da.

Üyelerimize özellikle önermek istediğin bir kitap, film, dizi veya müzik grubu var mı?
@Faramir: Kitap olarak Seffilleri önerebilirim sonra Lermantov'un zamanımızın bir Kahramanı kitabı Puşkin severlere hitap edecektir. Rebalais te fena değildir Gargantua ve Pantagruel iyidir bunlar edebiyat olaraktı Tarihten ise de İbrahim Kafesoğlunun Türk Milli Kültürünü ve Wolfram Eberhard'ın Çin Tarihi ile Uzak Doğu Tarihi iyidir bana göre son olarakta Şevket Süreyya çok ama çok iyidir bence. Film olarak LOTR serisi ve tam film veya dizi diyemesekte adeta bir film hissiyatı veren "Kurtuluş ve Cumhuriyet'i" kesinlikle tavsiye ederim. Dizi olarak açıkçası uzun zamandır izleyemiyorum ve vaktim de olmuyor ama Fringe,How I Met Your Mother ve House M.D iyidir. Müzikte ise TSM ve Klasik Müzik ağırlıklı dinliyorum. Klasik müzik olarak Vivaldi, Faure, Chopin, Liszt, Schubert iyidir özellikle Schubert'in Ave Maria'sı.

Forumda bir çok haber çevirip paylaşıyorsun, gelecekte benzer veya farklı ne gibi çalışmalar göreceğiz?
@Faramir: Açıkçası son zamanlarda pek haber paylaşamadım veya yeni bir konu. Paylaştıklarım ise daha çok Rehber niteliği taşıyan veya tanıtım konuları oldu uzun zamandır da paylaşım yapamıyorum ne yazık ki. Gelecekte Rehberler ve çeviriler göreceksiniz diyebiliirm ayrıca mod çalışmaları ve mod alanlarında yenilikleride daha yakından takip edip paylaşma niyetindeyim. Hatta ekip kurulabilirse TW oyunları için belki de kendi forum modumuzu bile yapabiliriz neden olmasın ki. Bölümün şuan cansız olduğunun farkındayım ama merak etmeyin bölüm canlanacak tabi ki bunun için siz değerli üyelerin desteğini rica ediyorum.

Total War Forumları ekibinde hayat nasıl? Üyeleri Total War Forumları kategorisinde yeni neler bekliyor?
@Faramir: Rehberler bekliyor en azından benim açımdan durum bu. Bunun yanı sıra yeni etkinlikler de bekliyor üyeleri bir kaç değişik ve güzel fikrim var bunları Dumanla konuşup uygulayabiliriz belki. Ekipte ise herşey güzel ve olması gerektiği gibi bir sıkıntı yok

@Wayfear: Nickinin anlamı ne?
@Faramir: LOTR evrenindeki Faramir karakteri yukarıda da söylediğim gibi BFME serisi ile başladım forum hayatıma TheWhiteTree,YEF gibi forumlar'da takıldım asıl nickim legolas99'du ilk başta sonrasında ise, kendi paramla aldığım ilk kitap olan Yüzüklerin Efendisini'nin kitabı ile tanıştım ve nedense Faramir benim için vazgeçilmez bir karakter oldu.

@Onur34: İlk üç kurgu evrenin?
@Faramir: LOTR,Dragon Age, Mass Effect.

@Aytaç: Neden Boromir değil de Faramir?
@Faramir: Bu soruyu bende kendime çok sordum hatta Boromir'in ölümü benim için çok da yıkıcı olmuştu. Ama Faramir ve Boromir kıyaslandığı zaman Faramir'in işi daha zordu ve fırsatı olmasına rağmen onun seçtiği yollar her zaman daha iyi ve daha mantıklı idi.

@SchrödingersCat: En sevdiğin TW oyunu ve nedeni?
@Faramir: Sanırım Fall Of Samurai ve ETW arasında gidip geleceğim bu soruda ama sonunda FOTS diyeceğim çünkü Asya Tarihine ilgiliyim bu dönemi biliyorum ayrıca topçu birliklerini kendim kullanmayı da seviyorum. ETW'yi çok uzun yıllar korsan oynadım sonra orijinal olarak aldım ama nasıl desem artık doydum ETW'ye ne modlar beni bağlıyor nede başka bir şey ve çok fazla sıkıntı yaratan hataları beni bazen çıldırtıyor.FOTS'da dediğim gibi bir şeyler daha farklı belki sadece yeteri kadar oynayıp hevesimi alamadığım içindir hala.Fakat şuanlık Fots.

@25itroy25: Gerçekleştirmek istediğin 3 şey?
@Faramir: Akademisyen olmak, Asya'ya gitmek ve orada Asya Tarihi alanında çalışıp kitap çıkarmak ve son olarakta sanırım adı bilinen ve okunan bir tarihçi olmak.

@DamageExpert: Shogun 2: Fall of the Samurai oynamayı en sevdiğin klan?Bir de İmparator mu, Shogun mu? Nedeni?
@Faramir: En sevdiğim klan Aizu nedeni ise Shinsengumi ve Aizu klanının bazı olaylar'da başı çekmesi hatta bu klanın Asya Tarihinin ilk cumhuriyeti olarak Ezo Cumhuriyetini kuracak klan olması daha sonra. Shogun nedeni ise tamamen tarihsel burada kısaca özetlemek gerekirse toplumların yenileşmesi ve gelişmesi tabi ki önemli ama bunu yaparken gelenekleri de ihmal etmemek lazım yani Japonya'da ki durum asla bizim gibi olmadı bizde Cumhuriyet zorunlu idi ama onlarda olaylar apayrı bir boyuttaydı. Oyunsal bakımdan sorarsan da Shogunluk bana daha asil geliyor yine ve geleneksel birimleri iyi kullanırsanız avantajı çok.

@Leon: Neden Abdulhamid? Ciddi soruma gelecek olursak, kapsamlı forum-rp oyunları yapmayı düşünüyor musun?
@Faramir: Düşünüyorum ama bunun için ciddi bir kemik kadro lazım bunun yanı sıra da özenlice bir sistem kurup bütün bunları kontrol etmek. Ne yazık ki şuan bunu yapamam derslerim bu sene çok ağır ama aklımda var.

@Duman: En ilginç anime karakteri?
@Faramir: Fuwa Aika(Zeutsen No Tempest) eminim daha ilginçleri vardır ama bazı sebeplerden dolayı benim için bu karakter ilgin ve özel.

@Leon: Red Alert oynadın mı? Oynadıysan bir anını alabilir miyiz?
@Faramir: Oynadım klasik seriyi oynadım. Açıkçası multi olarak oynamadığım için fazla bir anım yok illa da anı anlatmam gerekirse Donanma ile kıyıdan bombardıman yaparak kazanmayı her zaman sevmişimdir sanırım bunun dışında özel bir anımda yok cidden.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN KULÜBÜ

1lvfcll.png
STRATEGYTURK TARİH KULÜBÜ

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN SÖZÜ

Tarih, kâinatın vicdanıdır. - Ömer Hayyam

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
166294 (+3277)

Konu Sayısı
12189 (+329)

Üye Sayısı
4947 (+124)

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
SON
FORUM GAZETESİ #84
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK ROMA GAZETESİ »

[+] 13 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Forum Gazetesi #84 [22/10/2019] - Röportaj: Faramir - Yazar: Justicar - 22-10-2019, 21:48

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.