Çözüldü: Northern lords çeviri
"Yama gelecek mi?" ve "Yama ne zamana güncellenir" sorularının iyi niyetle, yapılan işe duyulan ilginin bir sonucu olarak ortaya çıktığının farkındayım ancak Strategyturk'ün "yoğurt yiyişini" biraz öğrenmiş olmak gerek diye düşünüyorum. Bunu bir kişi özelinde ve hatta bu yama özelinde yazmıyorum. Steam Workshop'ta da yamalar çıktıkça sürekli bu gibi sorular geliyor. Bu soruları soruyorsanız en azından yaptığımız işe ilgi duyuyorsunuz demektir, gelin Strategyturk'te zaman geçirin, Strategyturk'ü tanıyın.

Biz bu zamana kadar hiçbir yama için "şu güne çıkar, bitti bitiyor, 1 hafta sürer" gibi yorumlarda bulunmadık, bunun sebebi yapılan çalışmanın zannedildiği üzere 1-2 kişinin zaman ayırıp tamamlayacağı kalibrede bir iş olmaması. Yeni dosyalar ekleniyor, mevcut dosyalarda değişiklikler yapılıyor, neredeyse her dosya, en az 1 kişi tarafından kontrolden geçiriliyor, ardından oyun içerisinde kontroller yapılıyor. Tüm bunlar katkı sağlamak isteyen kişilerin ekstra zamanlarında yaptıkları çalışmalar. Strategyturk forum yöneticilerinin kendi görevlerinin yanı sıra, ekstra yüklendikleri işler. Böyle bir süreç için tahmini süre veremezsiniz. Bu sebeple verdiğimiz yanıt her zaman aynı, "hazır olduğunda".

Sorulan soruların nereye gittiğini biraz daha düşünmek gerek diye düşünüyorum, vurgulayacağım nokta kesinlikle "niyet okuma" düzeyinde değil fakat "yama gelecek mi?" demek cevabın "Evet" olabileceği gibi "Hayır" olmasına da ihtimal vermek demek. Her güncelleme çıktığında "evet yama gelecek" yazmayı, bunun sorulmasını ben doğru bulmuyorum. Belki bu zamana kadar farklı kişiler tarafından yapılan farklı yama projelerinin akıbetiyle alakalı bir durum ancak dediğim gibi, "Strategyturk'ü biraz tanıyın." Herhangi bir duyuru yapmaksızın bu gibi çalışmalara verdiğimiz desteği kesecek değiliz. Sorulan soru kendi içerisinde Strategyturk için böyle bir hareket yapabilirmiş kabulü içeriyor, bu benim rahatsız olduğum bir konu.

Biz Imperator: Rome Türkçe Yamasının ilk sürümünü Mayıs 2019'da %92.07 olarak çıkarttık. İlk sürümde eventler çevrili değildi. Yaklaşık 1 ay sonra eventlerin çevrili olduğu %100 sürümü paylaştık. Crusader Kings III için ilk sürümü oyun çıktığı gün %81.68 olarak çıkarttık. Aynı şekilde sadece eventler çevrili değildi ve duyuru konusunda Imperator yamasıyla paralel kurularak eventlerin de çevrileceği belirtiliyordu. Ondan sonraki 1 ay içerisinde "eventler de çevrilecek mi?", "oyunun önemli kısmını çevirmemişsiniz", "böyle bırakacak mısınız?" tarzı soru yağmuruna tutulduk. Sadece "yapacağımızı belirtmiş" olmamıza rağmen değil, daha önce yapmış olmamıza rağmen. Normalde bir sonraki sürümü %100 olunca paylaşacaktık, eventlerin çevriliyor olduğunu göstermek için %91.11 sürümü çıkarttık. Bu sefer "%100 ne zaman olacak?" soruları gelmeye başladı.

Elbette ben bu iletiyi yazdım diye bu tür sorular kesilecek değil ve dediğim gibi yapılan işe ilgi gösterilmesi, takip edilmesi güzel bir şey. Tek istirhamım konuda da belirttiğim gibi, Strategyturk'ü biraz tanıyın. Söylediklerimiz üzerinden değil, yaptıklarımız üzerinden.

İyi forumlar.
[+] 19 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Bu Konudaki Yorumlar
Northern lords çeviri - Yazar: Lamkrin - 16-03-2021, 20:38
Northern lords çeviri - Yazar: AltayKhan_ - 17-03-2021, 23:31
Northern lords çeviri - Yazar: taylanhavertz - 18-03-2021, 01:15
Northern lords çeviri - Yazar: Duman - 18-03-2021, 11:45
Northern lords çeviri - Yazar: Talion - 18-03-2021, 15:07
Northern lords çeviri - Yazar: Duman - 18-03-2021, 15:57
Northern lords çeviri - Yazar: mildborn - 19-03-2021, 10:56
Northern lords çeviri - Yazar: doqukank - 26-03-2021, 21:19
Northern lords çeviri - Yazar: AltayKhan_ - 19-03-2021, 12:42
Northern lords çeviri - Yazar: harukanosora12 - 19-03-2021, 23:14
Northern lords çeviri - Yazar: Duman - 20-03-2021, 15:35
Northern lords çeviri - Yazar: halilhalil58 - 21-03-2021, 10:58
Northern lords çeviri - Yazar: Y Ddraig Goch - 30-03-2021, 18:19
Northern lords çeviri - Yazar: Duman - 02-04-2021, 13:28
Northern lords çeviri - Yazar: casaryus96 - 09-04-2021, 21:39
Northern lords çeviri - Yazar: taylanhavertz - 11-04-2021, 14:07

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.