Binalar her şehire kurulmalımı
(07-05-2018, 07:14)jax61 : yukarıda attığın resimler etrafında konuşayım. korint şehri bildiğin çöp şehir. hiçbir gereği yoktu. toprak kullanımını pek bilmiyorsun anladığım kadarıyla. şehirlerdeki nüfuslar toprağı kullanırlar altıgen(tile) olarak. altıgenleri kullanırken de şehir merkezine en fazla 3  altıgen uzağı kullanabilir. 4.cüyü kullanamaz.örneğin başkentinin kuzeyinde 5 altıgen , batısında 5 altıgen uzağını dahi geliştirmişsin fakat kulllanamıyorsun.korintin arazisi tamamen buzul. yani hiçbir fayda getirmez. nasıl 7 nüfus biriktirmiş anlayamadım :)  başkentinin kuzeyi ile lhasa şehir devletinin güneyi arasında bir şehir kurabilirdin. veya başkentinin batısına.şehirler ile ilgili görüşüm bu. nüfusları bulunduğun çağa göre kötü. besleyememişsin. muhtemelen toprak yönetimini otomatik sağlıyorsun. oyun da kendince ayarlıyor. sen ayarlamayı öğrenmen faydalı olacaktır. +70 mutluluğun mevcut. bu da +70 nüfusu daha mutlu etmen mümkün demektir.

yenilgiye gelince. turgay zaten yapman gerekeni söylemiş. yunanistan diplomatik zafere oldukça uygun ve patronage ağacını bitirmen faydalı olurdu. tek zafer türüne odaklanman gerekirdi. kültürün iyi olmasına karşın turizmin kültür zaferine uygun değil. bilim galibiyeti için şartları bildiğini varsayıyorum. uzay gemisi inşa edip fırlatman gerekli.diplomatik zaferi çok kolayca elde edebilirdin.öyle ki 32 delege toplamışsın. zafer için 35 delege istiyordu. 3 delege daha elde etmiş olsan oyun bitecekti. altın konusunda birim bakımı fazla görünüyor. bina fena değil. ticaretten yeterince kazanmıyorsun gibi.daha fazla kazanman mümkün olabilir.şehirlerinden yeterince altın gelmiyorsa tradepost(işçi ile tarla maden yaptığın geliştirmenin bir kısmını ticaret bölgesi yap) geliştirip nüfusunun bir kısmında bu postları çalıştırabilirsin.göründüğü kadarıyla oyun sona ermiş ve zafer türlerinden hiçbirisini elde edememişsin. toplam puanda ise senden önde bir devlet var. bu da yenilgi getirmiş.

1J8r9D.jpg

Kornit için açıklamalardan sonra yeni oyun kurmadan başka sorularda oluştu.Yeni oyun kurmadan öğrenmek gerekli.
Kornit şehri kurarken istemeyerek kurdum.Birinci sebep sürekli başıma gelen şey kıtaya hemen ayak basıp yakınıma sehir kuruyorlardı.Sonra bende kurarsam tehdit gerilim yaratıyorlardı.İkincisi kaynak sorunu kornitin orada 3 tane bakır kaynağı vardı.Biri yukardan gelip çökecek diye taşa kayaya şehir kurdum. Bakırım bol oldu.Sonradan da 1 tane petrol çıktı.Fakat süreklikornit aç dedi bir kervanı onlara bağladım ,başkentten yemek taşıdım.Birde genişleme kısır gitti donmuş suyu aldım suda yeşil elma işareti vardı.Yemek heralde dedim.İşte nasıl 7 nüfus yaptım konusu böyle oldu.
sorularım var şimdi.
soru 1- denizde yada bir karede bir elma yada bir üretım işareti var diyelim.Para verdim aldım.ama üstünde iş yapılmıyor.donuk bir denizmesela.Ama elme var 1 tane.100 lirada verdim diyoruz.Aynı kornitteki gibi.Şimdi o elma yemek oldumu?yoksa param boşamı gitti.çünkü kıpırdayan balık uçan kuşlar yok.ve işçibotu koyamıyoruz.Ama bir elma var.durum nedir?
soru 2-Korniti kurmasam savaştada değilim kalktı biri komşu şehir yaptı bakırım da yok,taş kaya dedik kurmadık,adamsehir kurucak kavgada çıkarmak istemıyoruz.Gelip çat kuruyor.Sonra bakırı ondan dileneceğiz.Bunun önünenasıl geçerdik?

Yukarıdaki resim 4. sehirim altta kalan şimdiki dünya haritasında güney amerikaya denk gelen yerdi.Yukarıda bakınca orasıda kısır birvşehir sırf polonezler tırmanıp panama bogazı kısmından  gelmesin diye kurdum.Gerçi orda da  sonradan bir petrol kaynağı çıktı.
Lımanıda yoktu gereksizdi bence.Deniz balıklarını da taa kıyı şehrimden bot yapıp turlarca yürüttüm öyle elde ettim.Argos deniz gemiside yapamıyordu.
soru 3-Liman lı deniz tıcaretli şehir olacagını nasıl anlıyorum?argosta deniz işleri olacak sandımolmadı.kıyıda olup ta neden limanı olmuyor?
RnW9XR.jpg

soru 4-Burda örnek veriyorum şu karelerin çalışma konusunu çok yanlış yapışım.Şimdi mesela polonezde dahil yok sayalım.panamayıda yok saydım.ben orda yalnız olsaydım tam ortada şehir kurmuşum.Sizin dediğiniz çalışan üretim nedir? anladıgımı yazacağım.İlk kırmızı olan 1,2,3 kareleri askere kadar olan çember aldım.o karelerden başka tesisat kurmemem mı lazımdı.?4.kare asker şapkası orda hayvan var boşuna mı ımal ettım.?
panamaya dogruda 4 kare işaret ettım.4. kareye kadar benim olsaydı ben 4 uncuyu ellemeyecekmiydım.
Oyuna başladığım ndan itibaren asla boş yer bırakmıyorum.sürekli çalışan adamlarım var.kendim talimat veriyorum.Otomatik değiller.
Burdaki bütün şehirlerimin  toprakları tesisat dolu.bunlar işe yaramıyormu?Yaramıyorsa neden 3 kare yakında kuralı konmuş ki maksat nedir?

YgYWl2.jpg

Askerlerle ilgili limiti aşmışşın dediniz .bu sayfayı buldum.
soru 5-Oyunun neresinde asker limiti yazar? Asker danışmanı bir türlü rahat durmuyor ona kalsak askeri karargah olaak memleketlerim.Sivilkalmayacak.Bu limitinasıl anlarım.Ben savunmada oynayan bir oyuncuyum.Kavga istemiyorumama sataşanda sehrimi almasın.korksun.Bu durumu nerden hesaplarız oyunda yeri nerede?

kOqLJJ.jpg

kaybetmeden oncekı durum buymuş.
Gene bir soru 6 -demişşiniz ki birisi seni puanla geçmiş.Birisinin puanını nereden takip ediyoruz?
Onların ne puanı var yada benim puanım nedir?
Bu resimdeki şeyler nedir.?
Son olarakta , aslında hep kazanıyormuşum  ama nereye nasıl bakacağım hiç bilememişim.
Halende tam algılamadım.:))
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 06-05-2018, 21:25
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: altnkurt - 06-05-2018, 21:32
RE: Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 06-05-2018, 22:38
RE: Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 06-05-2018, 23:07
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: jax61 - 06-05-2018, 23:07
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: jax61 - 06-05-2018, 23:11
RE: Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 07-05-2018, 01:10
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: Turgay - 07-05-2018, 01:24
RE: Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 07-05-2018, 01:30
RE: Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: Turgay - 07-05-2018, 01:41
RE: Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 07-05-2018, 02:02
RE: Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: Turgay - 07-05-2018, 02:27
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 07-05-2018, 03:36
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: jax61 - 07-05-2018, 07:14
RE: Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 07-05-2018, 12:48
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: jax61 - 07-05-2018, 16:29
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 07-05-2018, 21:00
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: jax61 - 07-05-2018, 21:16
RE: Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 07-05-2018, 22:16
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: jax61 - 08-05-2018, 01:37
RE: Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 08-05-2018, 10:41
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: roquentin - 31-05-2018, 16:21
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 02-06-2018, 20:34
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: asln - 03-06-2018, 22:40
Binalar her şehire kurulmalımı - Yazar: ozan24 - 02-08-2022, 09:11

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.