Empire - Maratha Rehberi
Benim maratha taktiğim basit ama sıkıntılı :) İlk olarak malum marathanın iki limanı var, ama diğer limanla bağlantısı olmadığı için ticaret kapasitesine etkisi yok. Bunun için ilk önce başkentteki ordu ile içerde kalan mughal ordusunu kovuyorum. Sonra ise iki bölge arasında kalan mughal bölgesini ve başketin kuzeyindeki küçük yerleşimi alıyorum (limanı var). Böylece aktif üç limanım ve 6 ülke ile ticaret kapasitesi oluyor. Bu üç limandan hemen 3 tane gemi üretiyorum (diğer tur yine gemi üretiyorum). Aldığım bu iki bölgeyi de korumaya alıyorum (mughal saldırısı veya isyan çıkarsa bastırıyorum). Diğer turlarda ise kuzeye bir doğuya ise en az 4-5 tane gemi yolluyorum ( mughal limanlarını kapatıp olası liman saldırılarını engellemek için). Mughal limanlarını baskı altında alınca avrupa-hindistan arasında kalan ticaret bölgelerine donanma yolluyorum ki hem korsanlar ticaretimi ezemesin hem de bölgeyi baştan ele geçirip daha sonra ticaret kaynağı yapabileyim. Neyse karadan devam edersek sağlam, sadece süvariden oluşan iki ordu ile hızlı bir şekilde meydanda kalan mughal ordularını yenip şehirlerini fethetmeye başlıyorum. Ama aldığım şehirleri hiç bir şekilde korumaya almıyorum. Tamirat bile yapmıyorum. Sadece hiç yolu yoksa 2 tur süren yol kuruyorum (3. turda isyanla elden çıkıyorlar zaten). Bu şekilde yıldırım hızı ile suru olmayan mughal şehirlerini fethedip isyana bırakıyorum, en sonunda bu ordular ile suru olan şehirleri kuşatmaya alıp bekliyorum veya içerideki ordusu çok güçlü ise surlu şehirlerin kasaba-kaynaklarını sürekli saldırı altına alıyorum ki oralardan diğer yerlere ordu yollamasın. Ardından (3-4 tur sonra yani) piyade-topçu-süvariden oluşan ordular ile isyan eden yerleşimleri ele geçiriyorum. Böylece başlangıçta +13 isyanı ile uğraşacağıma daha düşük seviyededki isyanlar ile uğraşıyorum ki bölgeleri elde tutmak kolay olsun :) Bu şekilde ilerleyince çok hızlı bir şekilde mughal devletini ortadan kaldırıp güneye inip mysor topraklarını fethediyorum. Portekizi ise yıkılıncaya kadar fazla ellemiyorum ki bazen mysor erken davranıp goa'yı portekizden alıyor, böylece sadece mysora saldırıp hindistan tamamen benim oluyor. Bu aşamadan sonra ise bazen amerika bazen mezapotamya üzerinden rusya topraklarına doğru genişliyorum.

Bu taktiğin en büyük eksikliği mughal orduları iyi temizlenmezse sağdan soldan boş kalan yerleri alabiliyor veya ingiltere gibi bir avrupa ülkesi siz tekrar alamadan rebel şehirlerine konabiliyor.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Empire - Maratha Rehberi - Yazar: Faramir - 08-07-2018, 20:19
Empire - Maratha Rehberi - Yazar: Aytaç - 08-07-2018, 21:00
Empire - Maratha Rehberi - Yazar: hazarowa - 27-06-2020, 19:27

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.