Anket Başlığı: En iyi Paradox oyunu hangisi?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
Stellaris

8 9.09%
Victoria II

15 17.05%
Europa Universalis IV

27 30.68%
Crusader Kings II

22 25.00%
Hearts of Iron III

7 7.95%
Hearts of Iron IV

4 4.55%
BATTLETECH

2 2.27%
Steel Division: Normandy 44

2 2.27%
Europa Universalis: Rome

1 1.14%
Katılımcı sayısı: 88 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

En iyi Paradox oyunu
En iyi Paradox oyunu hangisi?Neden?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Listede Battletech varsa ben Cities Skylines derim. Paradox bu oyunların sadece dağıtımcısı.
Ara
skylines iyi oyun da şu nüfus olayı çok saçma ya. haritayı dolduruyorum agzına kadar kocaman metropol oluyorum 100k nüfusun var diyor bana. oysa ki gerçek hayatta olsa 3-5 milyon olur o şehrin nüfusu en az. cities xl oyunlarında bu sayılar daha gerçekçi oluyor o yüzden daha çok çekiyor beni. kocaman şehir inşa edip 100k nüfus oldugunu bilmek, ne bileyim biraz tatsız oluyor
Ara
(18-10-2018, 01:14)Carpathia : skylines iyi oyun da şu nüfus olayı çok saçma ya. haritayı dolduruyorum agzına kadar kocaman metropol oluyorum 100k nüfusun var diyor bana. oysa ki gerçek hayatta olsa 3-5 milyon olur o şehrin nüfusu en az. cities xl oyunlarında bu sayılar daha gerçekçi oluyor o yüzden daha çok çekiyor beni. kocaman şehir inşa edip 100k nüfus oldugunu bilmek, ne bileyim biraz tatsız oluyor

Aynen katılıyorum. Skylines'ya şişirilmiş bi trafik var. 30k nüfuslu yerde bile metropol trafiği oluyor. Cities XL serileri çok daha iyi. Üretimi nüfusu trafiği ekonomiyi ayrı ayrı kontrol edebiliyoruz. Skylines trafik simulasyonu gibi bişey kalıyo onlarında yanında.
Sic Parvis Magna
Ara
Ankette yok, ancak ilk göz ağrım HoI 2'dir benim için en iyi Paradox oyunu.

@Carpathia

Hatırladığım kadarıyla Cities: Skylines'ın haritası gerçek bir metropolü simüle edecek kadar büyük değildi, muhtemelen geliştiricilerin amacı büyük çok nüfuslu bir şehri küçük çapta simüle etmek olduğu için durum böyle, çok sıkıntı değil aslında.
[+] 2 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ankette East vs. West'i göremedim o yüzden HoI3'e bastım. Piyasadaki Soğuk Savaş oyunu kıtlığı varken böyle bir oyunun ortaya çıkması çok iyi olmuştu. Detaylandırılmış araştırma ağacı, BM ve DEFCON sistemi vs. Çıkmasına yakın iptal edilmesi kötü oldu tabii.
Ara
(18-10-2018, 01:14)Carpathia : skylines iyi oyun da şu nüfus olayı çok saçma ya. haritayı dolduruyorum agzına kadar kocaman metropol oluyorum 100k nüfusun var diyor bana. oysa ki gerçek hayatta olsa 3-5 milyon olur o şehrin nüfusu en az. cities xl oyunlarında bu sayılar daha gerçekçi oluyor o yüzden daha çok çekiyor beni. kocaman şehir inşa edip 100k nüfus oldugunu bilmek, ne bileyim biraz tatsız oluyor

(18-10-2018, 03:52)altnkurt :

Aynen katılıyorum. Skylines'ya şişirilmiş bi trafik var. 30k nüfuslu yerde bile metropol trafiği oluyor. Cities XL serileri çok daha iyi. Üretimi nüfusu trafiği ekonomiyi ayrı ayrı kontrol edebiliyoruz. Skylines trafik simulasyonu gibi bişey kalıyo onlarında yanında.

Öncelikle XXL haritası skylinesın haritasından daha büyük. XXL ve simcity oyunlarına nüfus sadece sayı. Yapımcılar isterlerse 100M çıkarabilirler sayıyı bu oyunu etkilemez. Skyline'da ise nüfus simule edilir. XL'ın yapımcılarının zaten kötü ünü var. Burada amaç bigger=better daha büyük daha iyi kampanyası gibi.  Ben hesabını yapmadım ama paradoxplazada birisi yapmış. Kilometrekareye düşen insan sayısı aslında oldukça yeterliymiş. Ben dikkat etmiyorum bu sayıya benim için sadece sayı. Ayrıca cities skylinesda bu olayı değiştiren mod varmış ben denemedim.
https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...es.891622/

XL oynanmışlığım var ama Cities XXL  performansına çok kötü dedikleri için almamıştım zamanında o yüzden oyunu çok az oynamışlığım var. Oynanış hakkında çok yorum yapamayacağım. Ayrıca yapımcılarına sahtekar diyen birçok insan var. Yapımcı oyunun kaynak kodunu kaybettiini iddia etmiş. :smile:
https://www.reddit.com/r/Steam/comments/...ng_cities/
https://www.reddit.com/r/CitiesSkylines/...city_2013/

Skylines'a gelirsek, ilk başlarda bende  dahil trafiği çoğu kişi beceremediği için kötü yorumlar geliyor malesef. Bende yapamıyor ve rage quit atıyordum. Daha sonra birkaç rehber okudum.  Şu an pek sıkıntı çekmiyorum anlamanız gereken trafik haritasında her yer yeşil olacak diye bir durum yok.  Hangi şehirde sıfır trafik var. Toplu taşımaya gereken önemi verirseniz ve yol sistemini kavrarsanız olay çözülüyor. Bu işi kolaylaştıran birçok modda cabası.

"Skylines trafik simulasyonu gibi bişey kalıyo onlarında yanında" şu yorum çok ağır ve haksız olmuş bence. Skylines toplu taşıma mekanikleri gibi mekanikler başka bir oyunda yok. Tramvaylar, metrolar, balon yolculuğu, teleferik, otobüs çoğunun simulasyonu çok güzel ve toplu taşıma trafiği engelleyen çok güzel bir sistem. Yol yapımına gelecek olursan gerçek hayattaki interchangeleri birebir yapıp koymuşlar workshopa daha ne kadar gerçekci olabilir. Yol yapımında xl'dan daha iyi bence. Daha konserler gibi yan etkinliklere ve mod camiasına değinmiyorum bile.
[+] 1 üye fff7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hoi3’ün üstüne tanımam.
Ara
Valve'nin sızdırdığı oyuncu sayıları

Cities: Skylines -> 6,132,366
Magicka -> 4,976,290
Crusader Kings II -> 3,170,312
Europa Universalis IV -> 1,983,657
Stellaris -> 1,967,015
Hearts of Iron IV -> 1,352,834
Pillars of Eternity -> 1,275,530
Magicka 2 -> 857,543
Age of Wonders III -> 764,290
Tyranny -> 562,631
Teleglitch: Die More Edition -> 453,247
Cities in Motion 2 -> 451,407
BATTLETECH -> 289,619
Cities in Motion -> 237,970
Ara
@SatanistKesenKedi magicka lobisinin gücü
Sic Parvis Magna
Ara
Bu da soru mu, hiç düşünmeden eu4'e bastım oyumu. Çünkü düşünsem başka bi oyuna basmam gerekirdi.
[+] 9 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-10-2018, 07:59)Awake : Ankette yok, ancak ilk göz ağrım HoI 2'dir benim için en iyi Paradox oyunu.

@Carpathia

Hatırladığım kadarıyla Cities: Skylines'ın haritası gerçek bir metropolü simüle edecek kadar büyük değildi, muhtemelen geliştiricilerin amacı büyük çok nüfuslu bir şehri küçük çapta simüle etmek olduğu için durum böyle, çok sıkıntı değil aslında.

Oyun güzel olduğundan mı?Yoksa İlk oynadığın Paradox oyunu olduğundan mı seviyorsun Hoi2'yi?

(18-10-2018, 08:30)Ecdad Computer : Ankette East vs. West'i göremedim o yüzden HoI3'e bastım. Piyasadaki Soğuk Savaş oyunu kıtlığı varken böyle bir oyunun ortaya çıkması çok iyi olmuştu. Detaylandırılmış araştırma ağacı, BM ve DEFCON sistemi vs. Çıkmasına yakın iptal edilmesi kötü oldu tabii.
İyide hocam o oyunu iptal ettiler?O yüzden koymadım.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(18-10-2018, 19:42)Voidian : Bu da soru mu, hiç düşünmeden eu4'e bastım oyumu. Çünkü düşünsem başka bi oyuna basmam gerekirdi.

Ahahaha adamsın ya.
Sic Parvis Magna
Ara
2vtrzv8.png        6p9ks6.png +  21d07ph.png +  2jd2yra.png  

≠ 

bi30hs.png

Eu4 candir gerisi heyecandir gencler.
Ara
Oyun kalitesine degil aliskanliklara oy veriyoruz. Sezar cok durust olmus bu konuda
[+] 1 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Her ne kadar eu4ü yaklaşık 1000 saat oynamış olsam da 2-3 saat oynadığım Stellaris'in konsepti, arayüzleri vs. daha ilgi çekici ve kaliteli geldi bana. O yüzden Stellaris dedim.
Ara
(19-10-2018, 09:27)Aytaç : Her ne kadar eu4ü yaklaşık 1000 saat oynamış olsam da 2-3 saat oynadığım Stellaris'in konsepti, arayüzleri vs. daha ilgi çekici ve kaliteli geldi bana. O yüzden Stellaris dedim.

Bende böyle düşünüyordum ama eu4'e bastım. Stellaris çok iyi oyun gözümde ama her zaman custom nation oynuyorum. 4x oyun için güçlü fraksiyolara sahip değil. Bunun sebebi ise lore, backgorund hikayesi yok. 4X oyuna bir miktar lore lazım stellaris de bu eksik. Bunun en büyük kanıtı seçilebilir olan ftl yolculuklarını(hyperlines, warp, wormhole) bir anda hiçbir şey olmamış gibi sadece hyperline düşürdüler. Eğer oyunda lore olsaydı bunu bu kadar kolay yapamazlardı.(Hoş güzel oldu ama değinmek istediğim nokta bu değil) Paradox Stellarisi EU,HOI gibi serilerden ayrı tutmalı.
Ara
Stellaris lore oyuncuya ait. Sen ne kurarsan o.

Ilgilileri stellaris mp lerinde gormek isteriz
Ara
EU3 DW ve efsane multiplayerları.
Ara
Victroia II, Crusader Kings II ve Hearts of Iron III'teki detayları gördükten sonra diğer oyunlar gözüme arcade oyun gibi geliyor. Oyumu Victoria'dan yana kullandım.

Edit: Hearts of Iron II de daima kalbimizde <3
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.