Blog: 31/01/2019 - Forum Makaleleri #12: Eski Dostlara Veda

Forum Makaleleri #12: Eski Dostlara Veda
Bu yazıda strateji topluluğunda değerli 2 eski dosta veda ediyoruz.

Strategyturk 2015 yılında kuruluşundan itibaren hem site kısmında hem de forum kısmında strateji topluluğunda kendisinden önce gelen sitelere nazaran çeşitli farklılıklar barındıran bir oluşum. Bu farklılıklara daha derinlemesine girilebilir ancak bu yazının konusu Strategyturk değil, aynı zamanda yazının konusu olan eski forumlarda zaman geçirmediyseniz kolay bir şekilde gözünüze çarpabilecek şeyler de değiller. Bu sebeple özellikle kuruluş aşamasında ifade ettiğimiz farklılıklar için 2015'te kaleme aldığımız Forum Makalesini ve 2016'nın sonlarında kaleme alınmış "Neden Strategyturk?" yazısını okuyabilirsiniz.

Ancak bu farklar arasında belki de en önemlisi, Strategyturk'un strateji topluluğunda daha önceleri kurulmuş birçok site ve forumdan farklı olarak mevcut herhangi bir platformda bir kavga, gürültü veya tatsızlık sonrası kurulmamış olması. Bu duruma bir atıfı 2015'te kendimi tanıtmak için açtığım şu konuda görebilirsiniz. Aynı alanda, aynı üyeyi hedefleyen platformlar arasında rekabet olması gayet doğal ve aslında doğru değerlendirildiğinde oluşumlar için yararlı da olabilecek, daha iyisinin yapılabilmesi adına motivasyon sağlayabilecek bir durum. Biz Strategyturk olarak duruma böyle yaklaştık ve strateji topluluğunun önemli ve değerli gördüğümüz diğer platformlarıyla iyi ilişkilere sahip olmaya çalıştık.

Strategyturk ile Paradoxfan'ın iyi ilişkilerinin örneğini Paradoxfan'da Strategyturk tarafından açılmış, Strategyturk'te üretilen Paradox oyunlarından geliştirici günlüğü ve yama notu gibi içeriklerin paylaşıldığı resmi "Strategyturk" hesabında da görebilirsiniz. Bu hesap Paradoxfan'ın kurucusu ve yöneticisi @CanOmer'le konuşularak açılmıştı ve Paradoxfan'da Strategyturk'te üretilmiş onlarca içeriğin paylaşılmasını ve oradaki stratejiseverlere ulaşmasını sağladı. Bu iyi ilişkilerin bir başka emaresi Paradoxfan'ın kurucusunun Strategyturk'e üye olmuş olması.

Ancak tahmin edeceğiniz üzere işler her zaman böyle gitmedi, zaman içerisinde rekabet faktörü değişen çehreler ve yöneticilerle birlikte yerini düşmanlığa bıraktı. Bu düşmanlık kimi zaman sadece Strategyturk'u değil, ne yazık ki strateji topluluğunun genelini hedef aldı. Veda yazısında Paradoxfan ve Total War Türkiye ile ilişkili geçtiğimiz 3.5 senelik süre zarfında deneyim ettiğimiz düşmancıl eylemlerden bahsetmeyeceğiz. Bu olayları bu zamana kadar - kimi zaman olaylardan haberdar olan yönetici arkadaşlarımızı bile şaşırtır ve kızdırır bir biçimde - Strategyturk üyeleriyle paylaşmadık, çünkü bunlar yaşanmaması gereken olaylardı ve en başta bu sitelerin hatırasına yakışmayan, birçoğu anlatsak inanmakta dahi zorlanacağınız tarzda şeylerdi.

Bugün itibariyle Paradoxfan ve Total War Türkiye platformlarının kapanma kararı aldığını duymuş bulunuyoruz.

Veda
Strategyturk kuruluşunda diğer platformları reddeden bir site olmadı, biz kendi içeriğimizle, emeğimizle, farklarımızla ön plana çıkmaya çalıştık. Strategyturk strateji topluluğunun bir kesimini veya bir parçasını değil, tamamını kapsama amacında olan bir platform ve bunu yapmanın yolu düşmanlar edinmek değil, dostlar edinmek. Bölmek değil, birleştirmek. Elbette bu platformların kapanma kararı alması yanlış kişilerin yanlış ifadelerini ve yanlış eylemlerini sineye çekmek için yeterli değil, ancak bu kişilerden ayrı olarak Strategyturk olarak sahip olduğumuz profil ve yaklaşım farkları neticesinde eski dostlara, Paradoxfan ve Total War Türkiye'ye veda etmek istedik. 

pftwt-2.png

Bu kapsamda bu konu altında strateji topluluğunun 2 değerli sitesini birlikte yadedebiliriz.

Total War Türkiye 2006 senesinde, Paradoxfan ise 2009 senesinde kuruldu. Her iki sitede de kişisel hatıralarım var. TWT'de yaptığımız Medieval 2 hotseatlerini, o zamanların nostaljik havasını dün gibi hatırlıyorum. Strategyturk kendisine has bir kitleye sahip, yeni nesil sayılabilecek bir platform ancak geçmişte bu platformlarda yer almış kişilerin de Strategyturk'te yer alması her zaman mutlu edici bir durum. Örneğin @Awake, @Alcarin ve @Ragnvaldr gibi isimler yıllar önce o hotseatlerde birlikte oynadığımız Strategyturk üyeleri. Total War Türkiye'de aynı şekilde Empire: Total War'da yazdığım bir hikayeyle hikaye yarışması kazandığımı hatırlıyorum, hafızam beni yanıltmıyorsa bu anılar 2008 - 2010 arasına denk geliyor.

Paradoxfan'ın 2009'daki kuruluşunu hatırlasam da Paradox oyunlarına çok aşina olmadığım için orada hesap açmam birkaç yılı aldı. İlk zamanlar HOI3 ve EU3 gibi oyunların daha popüler olduğu bu mecra 2013'te EU4'ün çıkışını gerçekleştirmesiyle birlikte yine dönüşüm gösterdi. Bu süre zarfında bizzat Paradoxfan'da çok sayıda EU4 multiplayer etkinliği kurdum. @Fire, @Justicar ve @Redtay gibi isimler zamanında Paradoxfan'da birlikte etkinlikler yaptığımız Strategyturk üyeleri. Paradoxfan'da Ömer'in ricasıyla kısa süreli bir yöneticilik deneyimim de oldu, ancak yönetimdeki diğer arkadaşlarla bariz yönetim felsefesi farklılığını farkedince ayrıldım. 

Kişisel olarak bu sitelerin hikayesinde yegane keşkem, 2015 sonrasında topluluğu belli bir noktaya taşımış kişilerin bu forumları bırakmasıyla birlikte yanlış konumlara gelen yanlış kişilerin belirmesi ve yapılan yanlış eylemlerle bu sitelerin hatırasına sayısız kere zarar verilmeden önce bu tarz bir kararın alınmamış olmasıdır. Belki o zaman bu veda yazısını yazmak biraz daha kolay olabilirdi. 

Her şeye rağmen isimlerden soyut bir biçimde bu sitelerin varlıklarıyla taşıdıkları değer ve strateji topluluğunun tarihindeki yerleri yadsınamaz. Her ne kadar değişen zamanın karşısında duramayıp, popülaritelerini zaman içerisinde yitirmiş olsalar da, strateji topluluğunun önemli platformları olarak Paradoxfan ve Total War Türkiye'ye Strategyturk olarak veda ediyoruz.

Nostaljik değeri itibariyle yazıyı Paradoxfan'ın eski logosuyla kapatıyoruz.

20750_SiteLogosu4_4.png

bu sitede mi kapanıyor
Ara
Bir çoğumuz karşılaşması, ilk ciddi mp deneyimleri bu iki forumdur denebilir. Zamanında güzel ortamlardı. Ancak son bir, bir buçuk senedir yaşanan gelişmeleri sinir bozucu bir şekilde takip etmekteydim. Konuyu okudum ve samimi bulmadım. Art niyetli insanların eline düştüğünü düşünüyorum. Benim veda etmem için değmesini düşünmem gerek. Ancak güzel vakit geçirsek de son zamanlarda yaşananlar ve özellikle Paradoxfanın düştüğü bataklık geçirdiğim güzel vakitleri önemsiz kılıyor. Olması gereken bir durumdu üzüntü duymanın pek bir anlamı yok. Kangren olan yeri erken kesmek lazım, insanı zehirlemesin.
[+] 7 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-01-2019, 21:08)kurtulus : bu sitede  kapanıyor

Total War Türkiye ve Paradoxfan forumları kapanıyor. Bu siteler de gerek yönetim gerekse üyelerin anısına ev sahipliği yaptığı için böyle bir veda mesajı yayınlandı. Bu site-forum ile alakası yok mesajın.
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ekim 2013'te strateji oyunlarına ilk giriş yaptığım platformdu. Oradaki üyelerle mplere katılmış, bir çok hikaye yazmıştım. Devir üzücü bir şekilde değişti; son dönemde yönetimde birçok karışıklıklar yaşadılar, kullanıcı ve aktivite sayısı çok düştü vb. Yine de Pf'nin 10 yılda binlerce insan tarafından yaşanmış binlerce anıya ev sahipliği yapması ve kitlenin temeli olması açısından Türk oyun siteleri tarihinde önemli bir yeri var.
Ara
beni twt cok iiii zamanlarım geçti cok uzuldüm
Ara
zengin bir içerik deposuydu iki site de..yazık oldu. kalan sağlar bizimdir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Bu siteler kapanınca arşivleri yok mu olacak?
Ara
Benim de Strateji oyunlarına ilk giriş yaptığım yerdi. Oradaki Müslüman Aztekler isimli bir hikaye sayesinde EU3'e başlamıştım. Birçok insanla tanıştım orada, güzel günlerdi. Malum olaylardan sonra, ve bütün ana kitlenin ST'ye geçmesiyle beraber ben de ST'ye geçtim. Kapanmasına diyecek bir sözüm yok, eğer bir girişim devam etmiyor ise kapatılır. Umarım eski yazıları birileri arşivler.

Ek:
Ama, sitenin kapanmasına sebep olup, her şeyi şahsi sitesine yönlendiren, bütün  suçu "Dış mihraklar" adı altına üzerimize atan, her türlü seviyeli davranışa seviyesiz şekilde cevap vererek kendi puanını düşüren kişileri hiç iyi anmayacağım.
[+] 2 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yedeklerini aldım demiş forum kurucusu ama ne yapar bu arşivleri allah bilir..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Eleştirebilirsiniz gayet doğal diyip eleştirenleri banlayan insan müsveddesinin (Yapqu) başında bulunduğu bir site için fazla bile açık kaldı . Paradoxfan'da uzun süre bulundum 2500 iletim vardır , güzel günlerdi güzel kalsın . Şu sıralar forumlara vakit ayıramama rağmen kaliteli içeriğin ne olup olmadığını ayırt edebiliyorum ve son 2-3 senedir paradoxfan bu kaliteden ırak , liyakatsiz kişiler tarafından yönetilmekteydi . Son zamanlarda iş iyice yolundan çıkmış çocuk oyununa yani: Yetki sahibi olan ergenlerin tatmin yerine dönmüştü . Ben de Victoria 2 bölümünde olan vazifemi fiilen bıraktım ve gelen istekleri reddettim . 10 günlük insanları bile moderatör yapabildikleri için pek bir önemi yok lakin .

Başındaki insan müsveddesi de Strateji Türk'e hakaret savurmaktan bıkmıyor , hasetinden şişmiş böyle insanları gördükçe üzülüyor ; acıyorum . Bu gün Paradoxfan'da ne kaldıysa başlarına revadır yönetimi hariç herkes kabullenebilir . Yönetimi de kendisini Nazi Almanya'sına benzetebilir çünkü hem totaliterdiler hem de çoktan kendi elleriyle her şeyi kaybettiler .

Hakkım varsa o grup ve çevresine hakkımı helal etmiyorum . İyi günler
[+] 10 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-01-2019, 23:36)Wayfear : Eleştirebilirsiniz gayet doğal diyip eleştirenleri banlayan insan müsveddesinin (Yapqu) başında bulunduğu bir site için fazla bile açık kaldı .  Paradoxfan'da uzun süre bulundum 2500 iletim vardır , güzel günlerdi güzel kalsın . Şu sıralar forumlara vakit ayıramama rağmen kaliteli içeriğin ne olup olmadığını ayırt edebiliyorum ve son 2-3 senedir paradoxfan bu kaliteden ırak , liyakatsiz kişiler tarafından yönetilmekteydi . Son zamanlarda iş iyice yolundan çıkmış çocuk oyununa yani: Yetki sahibi olan ergenlerin tatmin yerine dönmüştü . Ben de Victoria 2 bölümünde olan vazifemi fiilen bıraktım ve gelen istekleri reddettim . 10 günlük insanları bile moderatör yapabildikleri için pek bir önemi yok lakin .

Başındaki insan müsveddesi de Strateji Türk'e hakaret savurmaktan bıkmıyor , hasetinden şişmiş böyle insanları gördükçe üzülüyor ; acıyorum . Bu gün Paradoxfan'da ne kaldıysa başlarına revadır yönetimi hariç herkes kabullenebilir . Yönetimi de kendisini Nazi Almanya'sına benzetebilir çünkü hem totaliterdiler hem de çoktan kendi elleriyle her şeyi kaybettiler .

Hakkım varsa o grup ve çevresine hakkımı helal etmiyorum . İyi günler

İçimdeki düşünceleri birebir döktün vallahi.
[+] 1 üye FokluGeneral nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben 2010'un Aralık ayında üye olmuştum PF'ye. O zaman bile buradan daha aktifti. Forumu öldüren şey Ömer'in gitmesi ve forumun uzun süre çökük kalması. İlginç yani forum kapanacak olmasa forumda ismi anılmayacaktı.
Ara
gider ayak paradoxfandaki veda başlığında yine saydırmış zaten ..bu kadar kin bünyeye zarar..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Paradoxfan 2015 yılında CanÖmer'in gitmesinden sonra ölmüştü zaten. Oradaki kemik kitle forumun geleceğini anlayıp foruma bir daha girmedi. Bu kemik kitlenin yerine geçen kanser yönetim ve kişiler bir zamanlar güzel zaman geçirdiğimiz Paradoxfan'ın cesedi üstünde at koşturdu.
Forum zaten ölmüştü, ama kapanması 4 yıl geç oldu.
Ara
Keşke siteyi kapatmak yerine ileti göndermeyi kaldırsalardı. O sitede gerçekten çoğu yerde olmayan bilgiler var. Neyse iyisiyle kötüsüyle anılarım vardı... Hasta olan bir ata kurşun sıktılar.
We will watch your career with great insterest
[+] 1 üye The Last Kaiser nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben 2013 yılında TWT ye üye oldum. (Nickim Royal Guard'dı tanıyanlar vardır belki) Forumun son 2 senesinde (2013-2015) aktif olarak vardım.

Her ne kadar herkes (sebebini ben tam bilmiyorum) siteyi yermiş olsa da şunu kabul etmek gerekir ki spesifik olarak TW oyunlarına odaklanmış olan bir site olmasına rağmen bütün strateji oyunlarını kapsayan günümüz Strategyturk'ünden daha aktif ve canlı bir siteydi.
Bugün biz St de TW oyunlarıyla etkinlik yapmaya kalktığımızda aedileler dışında (onlarda 3-5 tane TW aedilesi) katılan pek olmuyor. Yani ST nin Total War bölümü esasen ölü gibi hatta belki o bölüm TWT nin şu anki halinden bile daha az etkileşim alıyodur. (Bunun sebebi birazda TW oyunlarının eski cazibesini kaybetmesi olabilir tabi, ben bile aedile olduğum zamanlarda multi etkinliklerine çok istekli olmadan katılıyordum)

2015 yılında forum ilk kapandığı andan itibaren keşke bi daha hiç açmasalardı, açmasalardı da üyelerini artık yeni bir oluşum olan St ye yönlendirseydi, forum arşivlerindeki sürüyle yararlı konuları ST ile paylaşsalardı. Hatta gelip bizim gibi ST ye üye olup bu forumun TW bölümünde yeni icraatlar yapsalardı.
Şu an benim TWT de var olduğum sürede forumda aktif olarak var olan çok az kişi ST ye kalıcı olarak geldi. Belkemiği denilecek üyelerin çoğu gelmedi. Gelenlerinde çoğu 3-5 mesaj atıp gittiler. Ama bu adamlar 40 yılda bir TWT de yorum atarlar hala eskileri özledik falan filan diye. Halbuki burda adam gibi açık olan artık kocaman olmuş bir oluşum var. Eskide kalmanın ne anlamı var, gelsenize burdaki TW bölümünü büyütmeye :P

Neyse, resmen TWT nin ilk 9 senesindeki emek çöp olacak. Yeni açacakları siteden de bi hayır gelmez. Zaten artık spesifik olarak TW ile işlerin yürümeyeceğini anlayıp ST gibi genel bir forum açarlar diye tahmin ediyorum. Ama bu saatten sonra artık içerik bakımından bu kadar büyümüş, yönetimi iyice düzene girmiş bir ST ile rekabet edebileceklerini sanmıyorum.
[+] 2 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Sübaşı Royal Guard adını duyunca duygulandım biran. :D Bizim eski kadro sağlamdı ama dediğin gibi herkes gitti neredeyse kimse kalmadı.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 1 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(01-02-2019, 01:23)Faramir : @Sübaşı Royal Guard adını duyunca duygulandım biran. :D Bizim eski kadro sağlamdı ama dediğin gibi herkes gitti neredeyse kimse kalmadı.
Ya sorma.
TWT 2015 te kapanıp sonra tekrar açıldıktan sonra foruma üye olan çocuklar (bak çocuklar diyorum çünkü cidden çocuklardı :D) keşke hiç açılmasaymış dedirtti. Ara ara girip bakıyodum da abuk subuk hareketleri vardı, gün içinde toplamda 3 mesajın zor geldiği forumda bizim ercümentten (@forever_ducale buralardasındır inş :D) daha fazla moderatörcülük oynuyolardı :D
Resmen birkaç sene içinde mirasımızı lekelediler :D
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Paradoxfanı bilmiyorum, twt'yi de takip ederdim ama forumda aktif değildim. Dolayısıyla eski ya da yeni karşılaştırması yapmayacağım, ve ya kapanan forumları değerlendirmeyeceğim.

Söylemek istediğim sadece bu forumun farklı bir kalitesinin olduğudur. Duman'ı tanımıyorum, ama kendini foruma adadığını ve bunu da severek yaptığını dışardan gözlemleyebiliyorum. Forum kültürünün eskisine nazaran azaldığı bu yıllarda burasının kültürü gerçekten parlıyor. Hiç bozulmaması dileklerimle...
[+] 2 üye Sylvanas nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.