İlginç bir düşünce üzerine
Bir şey fark ettim oyunda, öncelikle fark ettiğim mevzunun oyuncular üzerinden başlayalım. Birçok oyuncunun zor ayarlar ya da efsanevi ayarlarda oynamaya takık olduğunu gördüm, bence bu çok saçma bir düşünce. Çünkü normal olan şey, mevcut olanın salt kendisini verir bize. Oyunu kolay da oynamak ya da zor da oynamak bize mevcut, yani var olanın dışında bir extrem yaratılmasına imkan sağlar. Nedir bu? Sparta güçlüdür, ama kolay da zayıf kalır. Baktriya, Roma'ya göre güçsüzdür ama efsanevi de başa baş gidersiniz. Bu da mevcut, normal olan seviyeye karşı fazla absürt oluyor. Gerçek dışı oluyor. Oyun sizi aptallaştırıp, karşı general ve ülkeleri zorlaştırıyor yani iyileştiriyor. 

Ancak, oyunu normal ayarlarda oynadığımda kolaylığını yani; 180 turluk Süev maratonumda Avrupa'nın %85'ini aldım. Karadenizi aldım ve tüm Roma ve Siraküza'yı aldım. +300.000'den fazla param var, yıllık 20.000 geliyor. Dünyanın %90'ı ile ilişkilerim yeşil çizgide. Yani kısacası sıkıldım artık. Ben de kapattım save. Ve dün bir yabancı forumda bir fikir vardı, belki de Türk forumu emin değilim. Diyordu ki: 60 tur Atina ile, Epir yıkılmasın diye uğraştım; 60 turun sonunda Sparta geldi beni yıktı, Epir'de Romayı, dedi. Bu mükemmel bir düşünce bence. Yani oyunda kendinize bir amaç edinin. Tüm dünyayı almak bence çok aptalca ve bağnaz bir boş hırs. Örnek vereyim:

1) Süevler ile tüm Cermenleri aynı çatı altında toplama fikri: Sadece buna odaklanın. Gerekirse psikolojik baskılar, askeri yaptırımlar ile bunu elde etmeye çalışın.

2) Roma ile, İtalya'yı tamamladıktan sonra Mısırı yenip, satraplığa çekmek. Daha sonra Roma'lı generalinizi, Mısırlı bir kadınla evlendirme fikri.

3) Makedonya seferinde, Atina ve Sparta'yı müttefik yapıp tüm Anadoluyu  3 devletle ele geçirme.

4) Roksalan veya Asil İskitler kariyerinde  mevcut şehirlerden asla çıkmayıp, tüm düşmanları mevcut şehirler içerisinde alt etmek.

5) Epiri alarak tüm Hellası işgal etmek.

böyle daha zevkli olmaz mı, hedef odaklı?
[+] 1 üye Jazel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Insanlar nasıl zevk alıyorlarsa öyle oynarlar zaten senin bu yazdıkların çok anormal yada yeni ortaya çıkmış şeyler değil ki.
Ben mesela oyunu hileyle oynuyorum guclendirmek istediğim devletleri guclendiriyorum, sınırlarımı canım nasıl isterse o şekilde çiziyorum, istediğim her senaryoyu kolayca kurabiliyorum vs.
TW oyunlarında daha hiç bir devletle hileli veya hilesiz wc yapmışlığım yoktur.
Ara
(19-04-2019, 19:15)Royal Guard : Insanlar nasıl zevk alıyorlarsa öyle oynarlar zaten senin bu yazdıkların çok anormal yada yeni ortaya çıkmış şeyler değil ki.
Ben mesela oyunu hileyle oynuyorum guclendirmek istediğim devletleri guclendiriyorum, sınırlarımı canım nasıl isterse o şekilde çiziyorum, istediğim her senaryoyu kolayca kurabiliyorum vs.
TW oyunlarında daha hiç bir devletle hileli veya hilesiz wc yapmışlığım yoktur.
Hileli strateji oyunu oynamakta ne bileyim, tuhaf:d
Ara
Sandbox oyunda tuhaf diye birşey yoktur.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-04-2019, 19:49)altnkurt : Sandbox oyunda tuhaf diye birşey yoktur.

Strateji - zeka ve yapay zekanın- savaşında oyunu hile ile oynamak demek tuhaflık değil pardon, budalalık bu daha doğru olur  :joy:
Ara
Bi yerden sonra aynı şeyleri tekrar tekrar yapmaktansa oyunu kendi zevklerin çerçevesinde şekillendirerek kendi kurallarınla oynamanın budalalık olduğunu sanmıyorum. Kıytırık bi yapay zekayı yendin diye bişey başarmış olmuyorsun. Oyunlar ego tatminine dayalıdır. Sen egonu nasıl tatmin ediyorsan neyle tatmin ediyorsan ona yönelirsin. Tanrısal bakış açısında oyun oynamanın da kendine göre farklı zevkleri var. Hile yapıp da düşmanı yenen adam ne güzel savaştım bee diye övünmüyordur zaten. Onun hedefi daha farklıdır. Yoksa kendini kandırmış olur.
Sic Parvis Magna
Ara
Total War Rome II - Forum Başarımları konusunda da senin verdiğin örnekler gibi bir takım hedefler koyarak oyunu ilginçleştirebilecek başarımlar yapmıştık. İlgiliysen bakabilirsin.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-04-2019, 20:10)altnkurt : Bi yerden sonra aynı şeyleri tekrar tekrar yapmaktansa oyunu kendi zevklerin çerçevesinde şekillendirerek kendi kurallarınla oynamanın budalalık olduğunu sanmıyorum. Kıytırık bi yapay zekayı yendin diye bişey başarmış olmuyorsun. Oyunlar ego tatminine dayalıdır. Sen egonu nasıl tatmin ediyorsan neyle tatmin ediyorsan ona yönelirsin. Tanrısal bakış açısında oyun oynamanın da kendine göre farklı zevkleri var. Hile yapıp da düşmanı yenen adam ne güzel savaştım bee diye övünmüyordur zaten. Onun hedefi daha farklıdır. Yoksa kendini kandırmış olur.

Canım, burada argüman -sidik- yarıştırmıyorum, biraz objektif bakarsan anlayacaksın beni. Strateji oyunu seven birisi, zaten oyunun dinamik ''akıl ve zeka yoluyla çağın anını yaşama'' zevkinde olmalı,-ki oluyordur da. Sen şimdi bu oyunun bu zeka bazlı bir çetelede, gelip de hile yaparsan? :d bu şey gibi ya banyoya giriyorsun ve yıkanırken aynı zamanda yıkandığın yere dışkı bırakıyorsun. Çelişiyorsun, bahsettiğin tanrısal hakimiyeti git GTA'da yap :d Skyrim var, Far Cry var, ama Strateji oyununda tanrısal hakimiyet bakış açısı nedir ya spoasfoıaspdfsad
Ara
Eee strateji oyununun amacı oyundaki tüm toprakları alarak zafer almak değil mi ? O zaman sen neden bu konuyu açtın mesela ? 

Zevk meselesi diyoruz zevk. Hilesizde oynayabiliyorum oyunu ama bi zaman sonra canım sıkılıyor. Her defasında aynı şeyleri yapmak aşırı sıkıcı. Bende para hilesi yapıyorum paraları bi ülkeye aktarıp onun neler yapabileceğine bakıyorum mesela. Veya ülkeleri işgal edip benim canımın istediği sınırlarla tekrardan oluşturup değişik senaryolar falan yaratıyorum. Oyunu monotonluktan kurtarıyorum yani. 

Benim yazdıklarım sana saçma geliyorsa kendi açtığın konuyu bi daha okumanı tavsiye ederim. Oyunun amacına ters hareketler yapılmasını tavsiye eden hatta bununla ilgili konu açan sensin :P
Ara
Öncelikle burada bir argüman savunmuyorum. Kimsenin bir oyunu alırkan, açarken, oynarken nasıl oynaması gerektiği ile ilgili bir sözleşme imzaladığını sanmıyorum. İsteyen açar sadece Grand Campaign oynar, isteyen sadece savaş yapar, isteyen modlayarak oyunu bambaşka hale getirir, isteyen de hileyle kafasındaki senaryoyu oyuna yansıtır. İnsanlara bir oyunu nasıl oynaması gerektiğini söylemek bizim haddimize değil.

"Strateji oyunu seven birisi, zaten oyunun dinamik ''akıl ve zeka yoluyla çağın anını yaşama'' zevkinde olmalı" Strateji oyunu seven birisinin seninle aynı zevkleri olmak zorunda değil. Belli kalıplara koyulmuş zevkleri olmak zorunda da değil. Banyo benzetmesine hiç girmiyorum zaten. Hiç hoş olmadığı gibi hile yapan insanlara da bir anlamda hakaret etmiş oluyorsun. Önceki mesajında da budalalık yaptıklarını ifade etmiştin. Bu hiç objektif bakış açısı gibi durmuyor.

İnsanların tanrısal hakimiyeti hangi oyunda yapacağına karar vermek de yine yukarıda belirttiğim gibi bizim haddimize değil. Zira strateji oyunları tanrısal hakimiyet için gayet uygun unsurlar barındırıyor. Kendimden örnek vermem gerekirse çok defa EUIV'ü açıp observer izledim ve yeri geldiğinde ufak dokunuşlarla yön verdim. Bırakalım da insanlar nasıl zevk alıyorsa öyle oynasınlar. Objektif bakış açısı bunu gerektirir.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-04-2019, 20:44)Royal Guard : Eee strateji oyununun amacı oyundaki tüm toprakları alarak zafer almak değil mi ? O zaman sen neden bu konuyu açtın mesela ? 

Zevk meselesi diyoruz zevk. Hilesizde oynayabiliyorum oyunu ama bi zaman sonra canım sıkılıyor. Her defasında aynı şeyleri yapmak aşırı sıkıcı. Bende para hilesi yapıyorum paraları bi ülkeye aktarıp onun neler yapabileceğine bakıyorum mesela. Veya ülkeleri işgal edip benim canımın istediği sınırlarla tekrardan oluşturup değişik senaryolar falan yaratıyorum. Oyunu monotonluktan kurtarıyorum yani. 

Benim yazdıklarım sana saçma geliyorsa kendi açtığın konuyu bi daha okumanı tavsiye ederim. Oyunun amacına ters hareketler yapılmasını tavsiye eden hatta bununla ilgili konu açan sensin :P

Benim açtığım konu da para hilesine rastlıyor musunuz acaba? mesele şu ki: Hayır asla rastlamıyorsunuz. Oyunu monotonluktan kurtarmak iken amacımı paraya dökmüyorum, dediğim gibi; saçma, yukarıdaki arkadaşımızın kendini: parayla o devletlerin nasıl büyüdüğünü merak ediyor, avuntusuna hiç girmemekle birlikte, cevaba tenezzül de etmeyeceğim.
Ara
Yukarıdaki hile muhabbetlerini bir kenara bırakırsak ben de oyunlardaki amacın haritayı boyamaktan ibaret olmaması gerektiğini düşünüyorum. Diğerlerine göre daha küçük ama boyutuna göre daha etkili ülkeler de benim çok hoşuma gidiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-04-2019, 22:56)altnkurt : Yukarıdaki hile muhabbetlerini bir kenara bırakırsak ben de oyunlardaki amacın haritayı boyamaktan ibaret olmaması gerektiğini düşünüyorum. Diğerlerine göre daha küçük ama boyutuna göre daha etkili ülkeler de benim çok hoşuma gidiyor.

Buna bende katılıyorum. Zira benim konuyu açma nedenim de bu. Ortak noktada buluşabildiğimiz için sevindim
Ara
(19-04-2019, 22:39)blondegirl2 :
(19-04-2019, 20:44)Royal Guard : Eee strateji oyununun amacı oyundaki tüm toprakları alarak zafer almak değil mi ? O zaman sen neden bu konuyu açtın mesela ? 

Benim açtığım konu da para hilesine rastlıyor musunuz acaba? mesele şu ki: Hayır asla rastlamıyorsunuz. Oyunu monotonluktan kurtarmak iken amacımı paraya dökmüyorum, dediğim gibi; saçma, yukarıdaki arkadaşımızın kendini: parayla o devletlerin nasıl büyüdüğünü merak ediyor, avuntusuna hiç girmemekle birlikte, cevaba tenezzül de etmeyeceğim.
Senin açtığın konuda oyunda yapılabilecek oyunun mantığına ters hareketler listelenmiş. Benim yaptığımda bundan ibaret.

Ama sen hileyle oynamıyosunya mükemmelsin harikasın iq 1500 oyunu yalayıp yutmuşsun tam bir imparatorsun aynen devam.

Bu arada @Duman benim iletilerime alıntı yapıldığında bildirim gelmiyor hala.
Ara
(20-04-2019, 00:38)Royal Guard : Senin açtığın konuda oyunda yapılabilecek oyunun mantığına ters hareketler listelenmiş. Benim yaptığımda bundan ibaret.

Ama sen hileyle oynamıyosunya mükemmelsin harikasın iq 1500 oyunu yalayıp yutmuşsun tam bir imparatorsun aynen devam.

Hahahaha  :joy: :joy: :joy: :joy: :joy:  ''Senin açtığın konuda oyunda yapılabilecek oyunun mantığına ters hareketler listelenmiş. '' şunun dediği şeye bakar mısınız hahahah, oyunda para hilesi yapmak akıl mantığa,-bakınız mantık sdjksadjsdkj ters değil, ama benim şu yukarıdaki masum şeylerim ters mi :d lütfen cevap yazma daha fazla.
Ara
(20-04-2019, 06:02)blondegirl2 :
(20-04-2019, 00:38)Royal Guard : Senin açtığın konuda oyunda yapılabilecek oyunun mantığına ters hareketler listelenmiş. Benim yaptığımda bundan ibaret.

Hahahaha  :joy: :joy: :joy: :joy: :joy:  ''Senin açtığın konuda oyunda yapılabilecek oyunun mantığına ters hareketler listelenmiş. '' şunun dediği şeye bakar mısınız hahahah, oyunda para hilesi yapmak akıl mantığa,-bakınız mantık sdjksadjsdkj ters değil, ama benim şu yukarıdaki masum şeylerim ters mi :d lütfen cevap yazma daha fazla.
Muhtemelen 14-15 yaşında falansın, Aytaç iletini düzenlediği halde random dolu abuk subuk bir ileti görüyorum. Yazdığım şeyi doğru dürüst okuyup anlayamamışsın bile.
Daha fazla iq düşüşü yaşamamak için tavsiyene uyarak cevap vermeyi kesiyorum.
Ara
Kırıcı değil yapıcı olalım lütfen,seviyeden de ödün vermeyelim arkadaşlar.Bu bir strateji oyunu ve isteyen hile yapar isteyen sadece plan kurup oynar isteyen şunu yapar.Kimsenin ne yaptığı kimseyi ilgilendirmez eleştirebilirsiniz fakat "Budalaca" tarzı bir yorumu tasvip etmiyorum her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.Burada amaç eğlenmek kimse oyundan çıkınca gidip bir savaş yönetmiyor kimse kral da değil ülke de yönetmiyor bu bir "Oyun" abartmayalım lütfen.

Hoşça kalın konuyu takip ediyorum.Kırıcı değil yapıcı.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
(20-04-2019, 15:44)Faramir : Kırıcı değil yapıcı olalım lütfen,seviyeden de ödün vermeyelim arkadaşlar.Bu bir strateji oyunu ve isteyen hile yapar isteyen sadece plan kurup oynar isteyen şunu yapar.Kimsenin ne yaptığı kimseyi ilgilendirmez eleştirebilirsiniz fakat "Budalaca" tarzı bir yorumu tasvip etmiyorum her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.Burada amaç eğlenmek kimse oyundan çıkınca gidip bir savaş yönetmiyor kimse kral da değil ülke de yönetmiyor bu bir "Oyun" abartmayalım lütfen.

Kimse, benim Üslubuma bir şey söyleyemez ki, bir budala dedik diye ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz. Nietzsche 150 yıldır kadınlara budala diyor, ''Ah işte o Soylu'' derler, ''Filozof'' biz burada iki budala dedik diye, yoğurt yiyişi farklıya getirdiniz olayı. Tekrar ediyorum ayrıca, iki kişiyi ilgilendiren olayda başımıza ahlak, erdem bekçisi kesileceksiniz lütfen ileride yapın bu evciliği. Herkes kendini ilgilendiren konulara yönelsin. Burada yorum yapılacaksa da konuyla ilgili olsun, ben şunun haddini bildireyim tarzı şeylerle gelmeyin buraya. Yukarıdaki ismi zikredilmeyecek insan yaşım hakkında birtakım varsayımlarda bulunuyor, randomun yaşı varmış yaşı 13 olmuş; bunu da yeni öğrendim. Ah, doğru küçümsediğin 13 yaş senin hiç geçmediğin topraklar dimi? -konuyla ilgili yorum yapın. Had bildirmeye kalkmayın.
Ara
(20-04-2019, 15:48)blondegirl2 :
(20-04-2019, 15:44)Faramir : Kırıcı değil yapıcı olalım lütfen,seviyeden de ödün vermeyelim arkadaşlar.Bu bir strateji oyunu ve isteyen hile yapar isteyen sadece plan kurup oynar isteyen şunu yapar.Kimsenin ne yaptığı kimseyi ilgilendirmez eleştirebilirsiniz fakat "Budalaca" tarzı bir yorumu tasvip etmiyorum her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.Burada amaç eğlenmek kimse oyundan çıkınca gidip bir savaş yönetmiyor kimse kral da değil ülke de yönetmiyor bu bir "Oyun" abartmayalım lütfen.

Kimse, benim Üslubuma bir şey söyleyemez ki, bir budala dedik diye ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz. Nietzsche 150 yıldır kadınlara budala diyor, ''Ah işte o Soylu'' derler, ''Filozof'' biz burada iki budala dedik diye, yoğurt yiyişi farklıya getirdiniz olayı. Tekrar ediyorum ayrıca, iki kişiyi ilgilendiren olayda başımıza ahlak, erdem bekçisi kesileceksiniz lütfen ileride yapın bu evciliği. Herkes kendini ilgilendiren konulara yönelsin. Burada yorum yapılacaksa da konuyla ilgili olsun, ben şunun haddini bildireyim tarzı şeylerle gelmeyin buraya. Yukarıdaki ismi zikredilmeyecek insan yaşım hakkında birtakım varsayımlarda bulunuyor, randomun yaşı varmış yaşı 13 olmuş; bunu da yeni öğrendim. Ah, doğru küçümsediğin 13 yaş senin hiç geçmediğin topraklar dimi? -konuyla ilgili yorum yapın. Had bildirmeye kalkmayın.

Ahlak bekçiliği yapmaya çalışmıyorum ayrıca yazdıklarım ikiniz içinde geçerli idi.Bilmem Fark ettiniz mi ama bu bölümün görevlisiyim ve görevimi yapıyorum.Konuyla ilgili de ileti atmak isterdim ama olay baya konudan dışarı taşmış.Üslubunuz konusun da tekrar uyarıyorum.Nietzche dediğiniz gibi bir Filozof istediğini dile getirebilir ama siz değilsiniz ve burası da bir felsefe forumu değil zaten.Erdem ve Ahlak bekçiliği çok daha farklı bir konu alakası yok yazdıklarımla "Kırıcı değil Yapıcı olun" bunda ki mesajım basitti.Üzerinize görüyorum ki sadece siz alınmış olacaksınız ki bu da suçunuzu fark ettiğinizi gösterir.Burası dediğim gibi bir forum kimse egosunu burada tatmin edecek kadar düşmemiştir düşmez de kimse ceza vereceğiz diye de etrafta gezmiyor açıkçası konuyu takip ediyorum dememin sebebi olayların konudan dışarı çıkıp karşılıklı bir mülakaşaya dönüşmesidir.Had bildirmek kimsenin haddine değildir fakat klavye başındayım diye istediği gibi at koşturacağını sanmakta kimsenin haddi değil.İki kişilik bir olaya müdahale de benim görevlerim içinde bu arada bilginize,iyi günler diliyorum uzatmayın lütfen daha fazla bu münakaşayı.Asıl konudan da daha fazla sapmayın.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.