Günlük: EU4 - Balkanlardaki ve Avusturya'daki Harita Değişiklikleri ve Yeni Ülkeler
diaryeu4.png

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Balkanlardaki ve Avusturya'daki harita değişikliklerine dair bilgiler veriliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...9.1191238/ :Herkese merhabalar. Bugün sizlere Balkanlardaki harita değişikliklerimizi ve yeni ülkeleri tanıtacak, aynı zamanda Avusturya'dan bahsedeceğiz. Bu günlük Avrupa yaması için kaleme aldığımız günlükler arasında haritadan bahsettiğimiz son günlük olacak.

Balkanların bölünmüş yapısını yansıtmak adına bu günkü günlüğü 3 farklı İçerik Tasarımcısının kaleme aldığı 3 parça halinde hazırlayacağız.

dd_greece.png

İlk olarak benim çalıştığım Yunanistan ve Bulgaristan bölgesine gelelim. Fark edebileceğiniz üzere çok sayıda yeni bölge söz konusu, ancak bu yeni bölgeler Osmanlı'nın gelişmişlik seviyesinin arttığı anlamına gelmiyor. Mevcut gelişmişlik seviyesinin Osmanlı için yeterli olduğunu ve bunun artması durumunda etrafındaki oyuncuların oyun tecrübesinin zarar görebileceğini düşünüyoruz.

Bulgaristan eyaleti ikiye bölündü. Bulgaristan'ın büyük bir kısmı ismi "Bulgaristan" olan eyaletteyken, bunun doğusunda yeni Silistre eyaleti bulunuyor. Bulgaristan'da toplam 3 yeni bölge var: Osmanlı Moldova sınırının daha iyi yansıtılmasını sağlayan Tolcu, Bulgar İmparatorluğunun önemli şehirlerinden Tirnovo ve Osmanlı sancağının merkezi konumunda olan Kostendil.

Trakya ve Makedonya'da da yeni bölgelerimiz var. Edirne artık denize kıyı değil, bunun yerine orada Gelibolu bölgemiz var. Edirne'nin batısında ise Gümülcine bölgesi bulunuyor. Son olarak Selanik bölgesi tamamen Selanik şehrinin etrafını kapsarken, dışarıda kalan bölgeler yeni Siroz bölgesinde yer alıyor.

Yunanistan'a indiğimizde bir yeni ülke bir de eksik ülke farkedeceksiniz. Başkenti oyuna yeni eklenen Arta şehri olmak üzere Epirus'a sahibiz, Epirus'u yöneten Tocco hanedanı bir sebepten daha önceleri bölgedeki Venedik vasalı olan Corfu devletinin hükümdarı olarak yansıtılmıştı. Corfu artık 1444'te yok, ancak adada core'ları duruyor. Epirus Arta bölgesinin dışında Cephalonia adasına hükmediyor. Bizans artık oyunun başlangıcında tarihi Corinth şehri olmak üzere yeni bir bölgeye sahip. Ege Denizinde Lesbos Scio ile ayrıştı, Lesbos Biga'ya karayla bağlanırken, Scio Sugla'ya bağlanıyor.

dd_austria.jpg

Merhabalar ben Caligula Caesar, bugün sizlere Avusturya'daki çalışmalarımızdan bahsedeceğim. Bazılarınızın bildiği üzere Avusturya'yı oyunun başlangıç tarihinde 3 parçaya bölmek için yeterli sebeplere sahibiz, ancak ekip olarak bunu yapmamaya karar verdik çünkü Avrupa'da eğlenceli bir oyun için Avusturya'ya ihtiyaç duyulduğunu düşünüyoruz. Avusturya hali hazırda oyunun erken döneminde kırılgan ülkelerden birisi, eğer topraklarının 3'te 2'sini onlardan alırsak genel oyun tecrübesi zedelenebilir.

Avusturya'nın başlangıç gelişmişlik değerini yeterli bulduk ancak toprak sayısı istenilen düzeyde değildi bu sebeple mevcut bölgeleri sahip oldukları gelişmişlik seviyeleriyle birlikte böldük. Tirol yerine artık Inntal ve Etschtal olmak üzere 2 bölge var, South Tirol artık bağımsız bir ülke olan Trent. Tirol ile Venetia arasında bazı geçilemeyen yeni dağlar var. Doğuda Karnten Oberkarnten ve Unterkarnten olmak üzere ikiye bölündü. Kuzeyde Linz bölgesi (artık ismi Oberenns) şekil değiştirerek Traungau bölgesine yer açıldı. Viyana bölgesi de bölünerek batısına Wienerwald bölgesi eklendi.

Son olarak güneyde artık Görz, Krain ve Celje topraklarında Sloven kültürü bulunuyor. Celje toprağı Alman von Cilli hanesinin hakimiyetinde olsa da, ülkenin kendisi Sloven kültüründe.

dd_serbia.jpg

Merhabalar ben Ofaloaf, Batı Balkanlardaki çalışmaların büyük bir kısmı otaats'ın Serbia & friends başlıklı öneri konusuna dayanıyor.

Harita değişikliklerinin büyük bir kısmı bölgeleri daha iyi yansıtabilmemize yönelik. Adriyatik kıyısındaki Venedik toprakları artık daha doğru yansıtılıyor, eski Dalmaçya bölgesi artık Zara ve Spalato olmak üzere ikiye bölündü. Cattaro ise Zeta bölgesinden ayrıldı. Arnavutluk Krüje isminde yeni bir bölgeye sahip, bu bölge Skanderbeg'in kalelerinden birisiydi.

Bölgedeki en büyük değişikliklerden birisi Hersek'in oyuna eklenmiş olması. 1435 senesinde Stjepan Vukcic tarafından kurulan bu ülke 1444'ün en yeni ülkelerinden birisi. Hırslı bir soylu olan Stjepan "Herceg" ünvanı edinmişti (Almanca Herzog ile aynı kökenden) ve Bosna dahilinde bir toprağı uzun süreler Aziz Sava Dükalığı isminde yönetti. Stjepan bağımsızlık yanlısı olsa da, çocukları kendisi kadar başarılı liderler değildi ve ülke 1483 senesinde Osmanlı tarafından fethedildi. Buna rağmen Stjepan'ın Herceg ünvanı bölgede varolmaya devam etti ve Herzegovina (Hersek) ismine dönüştü.

Aynı zamanda haritada Hırvatistan'ı farkedebilirsiniz. Hırvatistan oyuna Macaristan'ın hakimiyeti altında (PU) başlıyor. Macaristan'ın gidişatına göre bağımsız olmayı başarabilir veya tam tersi Aziz Stephen'in diyarına dahil edilebilir. 1444 senesinde her ne kadar iki kardeş tarafından yönetilse de Hırvatistan ve Slavonia diyarları farklı iki diyardı, bu topraklar 1476 senesinde birleşmeyi başarabildi. Macaristan'ın diplomatik ilişki sınırını fazla hırpalamamak adına bu birleşmeyi biz biraz daha erkenden oyuna yansıttık.

Günlüğü okuduğunuz için teşekkürler, önümüzdeki hafta Avusturya'nın, Balkan devletlerinden birinin ve muhtemelen tahmin edemeyeceğiniz bir başka devletin görev ağacını sizlere tanıtacağız. Aynı zamanda Macaristan verasetine dair de bir bölümümüz olacak. Görüşmek üzere.
[+] 7 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Osmanlı'ya güncelleme geleceğini tahmin etmezdim, ilginç.
Ara
Gümülcine'nin Trakya yerine Makedonya state'inde bulunuyor olması kötü olmuş.
[+] 1 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
son dönemlerde haritayı parça pinçik etmek dışında yaptıkları birşey yok. osmanlıya yapılan yegane değişiklik 3-5 yeni şehir eklemek.kısıtlı sayıda verilen state sayısıyla zaten iyice güçsüzleşen devletleri daha da güçsüzleştirip kolonici,trade company kuran güçleri daha da güçlendirmeye çalışmak,hayali hak iddiaları oluşturmak son dönemde yaptıkları en iyi iş.demek ki oyunun genel gidişatından memnunlar. halen vassalların din değişimi yapmaması, aktif savaşlara katılmaması gibi oynayışı doğrudan etkileyen birçok sorun hakkında hiçbir kayda değer gelişme açıklanmadı. umarım bunla ilgili çalışma yapılıyordur.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 3 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Balkanlar'ı beğendim. Tirnovo, Gümülcine, Silistre gibi şehirler eklenmesi hoşuma gitti. Yalnız Edirne'den denizi kaldırmak nedir ya? Gelibolu yapıcaksan yine yap da Edirne'nin denizini niye siliyosun? 1 piksel denizi olan şehirler varken Edirne'yi denizsiz bırakmalarına anlam veremedim. Ek olarak Vatan Yahut Silistre achievementi bekliyorum.
Sic Parvis Magna
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Paradoxforum sayfasında bu güncellemeyi sabah görmüştüm dikkatimi çeken bir nokta şu oldu. Adminlerden birisi yaz tatili nedeniyle güncellemelere ara verilecek dedi. Büyük ihtimal gelecek hafta günlüğü sonrası olacak. Zaten gelen geliştirme günlüklerinde parça böl dışında hiçbir şey göremedik. Yıl sonu çıkacak yama yada dlc artık siz ne diyorsanız deyin, pek beklentileri karşılayacak gibi durmuyor. İçerik üretme sorunu bariz görünüyor. Görev ağacı ve yeni bölge eklemeyle geçiştirdiler. Bölge ekleme ile ilgili son geliştirme günlüğü idi bu, artık mekaniklere geçeceklermiş. Osmanlı yeni bölge dışında bir güncelleme beklemiyor. Mekanik olarak katolikliğe büyük bir güncelleme gelecek bence. Yabancı forum sitelerinde gördüğüm kadarıyla haçlı seferi tarzında ordu bazlı bir içerik bekleniliyor; beklenti bu yönde. Böyle bir şey gelirse Osmanlı devri erken kapanır. Gelecek mekanikler tahminimce Kutsal roma imp ve katolik dini ile alakalı olacak. zaten tatili 2.5 - 3 ay sayacak olursak. eylülden itibaren yıl sonuna kadar ancak bunları gösterime sunarlar.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
[+] 2 üye Türk Şad nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mekanik olarak HRE ve Papalık'a büyük yenilik gelecek. DLC de yine bunlarla alakalı olur. Osmanlı'ya bundan fazlası olacağını sanmıyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Papalık ve HREnin rework göreceğini yıl sonu günlüğünde söylemişlerdi, gelmemesini düşünemiyorum.
Ara
Değişiklikleri, Balkanlarla ilgili birisi olarak oldukça beğendim. Hersek bölgesi gibi önemli bir yerin ilave edilmesini çok beğendim. Bağımsız Hırvatistan da çok hoş durmuş. Bu alanda erken bir Yugoslavya kurma macerası daha keyifli olabilir.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
[+] 1 üye basileus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
toprakları kurcalıyacağınıza osmanlı idea setini düzeltin, ambition hariç koyduğunuz son 4 idea tamamıyla çöp
[+] 1 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-06-2019, 22:00)Ferreke : toprakları kurcalıyacağınıza osmanlı idea setini düzeltin, ambition hariç koyduğunuz son 4 idea tamamıyla çöp

İşte beklediğim yorum. Ne zaman gelecek diye çok merak ediyordum sonunda geldi :)
Millet, Kan Demektir.
Ara
Oyunda tüm ideaları müthiş olan bir ülke mi var?
Ara
Shimazu
@Voidian
Ara
(19-06-2019, 00:36)Aeschyli : Shimazu
@Voidian

ama o Shimazu
Ara
Jan mayenin idealari daha güzel
Ara
(19-06-2019, 00:20)Voidian : Oyunda tüm ideaları müthiş olan bir ülke mi var?

Avrupadaki ve hindistandaki ülkeleri geçelim. Onların idea grupları zaten Osmanlınınkinden güçlü. Müslüman devletlere bakalım. persia, mughal, timur hepsinin tutulur bir tarafı var. Osmanlıda savaş yorgunluğu düşüşü ve gemi yapım maaliyeti ideaları aşırı boş idealar. Memlüklerdede askeri idea açısından Osmanlı ile aynı gibi ama genel idealarına bakacak olursan boş bir idea gurubu görmezsin. Karamanın idea gurubu hatta Anadolu gurubu ideaları bile osmanlıya göre bir tık daha iyi. En azından bir ordu geleneği ne bilim bir prestije etki eden bir idea olabilirdi yada +1 politika gibi. Bununla alakalı paradox sitesinde bir sürü arkadaşım öneride bulundu. - vote rekoru kırdı öneriler. osmanlıyı oyundan kaldıralım deseler herkes koşulsuz evet der gibi yorumlar. Bu bir oyundur ya bu kadar nefret bu kadar kin nedir çözemedim. Bu Avrupalıların kuyruk acısı bitmek bilmiyor. Osmanlı diyince Türk diyince adamların ayarı kaçıyor
Millet, Kan Demektir.
[+] 1 üye Türk Şad nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
SP için konuştuğumuzu varsayıyorum. Avrupada Osmanlı'dan güçlü idea seti olan bir devlet yok. Idea setleri genel olarak güzel olan devletlerde de bir sürü placeholder idea bulunuyor. Tüm nerflere rağmen Osmanlı, Babür'den sonra hala en güçlü idea setine ve yönetim reformuna sahip. Bunların hepsi placeholder:

Alıntı:En azından bir ordu geleneği ne bilim bir prestije etki eden bir idea olabilirdi yada +1 politika gibi.

SPde bunların hiç birinin gereği yok. CCR, National Unrest, Trade/Production Efficiency gibi idealar dışı gereksiz kalıyor.
Ara
Osmanlının sıkıntısı birim pipleriyle alakalı yoksa idea seti gayet güçlü bir set. Düzeltilmesi gereken birşey varsa o da müslümanlık özellikleri. Normalde alınması gereken %10 moral kırk takla atılarak alınabiliyor. Onun yerine bir ortodoks, protestan daha avantajlı durumda oluyor. Hatta katolik bile daha avantajlı olabilir.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı gayet de güçlü oyunda. Daha ne istiyorsunuz anlamadım nası yapıcak millet o zaman karaman ile rum başarımını? Oyun başı milletin içinden geçiyor zaten. Orta ve sonda zaten başta zayıflatmadıysanız çok zorluyor.
Ara
Karamanla rum başarımı ben şahsen yapmıştım. Yapılması gereken basitçe şu. Oyun başı memlük ve tunus müttefik alırsın. Bu sana en azından 40 yıl rahat takılmanı sağlar. gerisi bilindik şeyler. Zaten geçenlerde arkadaşın birisi oyunu oynayanların istatistiklerini paylaştı. Oyunu oynayanların küçük bir kısmı başarımla almakla ilgileniyor.
Millet, Kan Demektir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.