Simülasyon: Dwarf Fortress
snap.png

Dwarf Fortress yani esas ismi Slaves to Armok: God of Blood Chapter II: Dwarf Fortress son derece karmaşık ve detaylı simulasyon/rogue-like tarzı bir oyundur.

dwarf-fortress-header-620x298.jpg

16 yıldan uzun bir süredir Tarn “Toady One” ve Zach “Threetoe” Adams kardeşler tarafından geliştirilen şimdiye kadar sadece %44'ü tamamlanabilmiş efsanevi bir oyun RimWorld, Prison Architect, Minecraft vb birçok oyun için ilham kaynağı olmuştur. Aynı zamanda New York'da modern sanat müzesine girebilmiş ilk video oyundur. Yazı tabanlı grafikleri(ASCII) olan bu açık dünya oyununda tüm karakterler, medeniyetler, krallıklar ve bu dünyanın geçmiş tarihi her seferinde sıfırdan yaratılmaktadır. Yeni bir dünya yarattıktan sonra 3 oyun modundan bir tanesini seçerek oynamaya başlayabiliriz.

x1080

Fortress Modu: Sınırlı sayıda cüce ile krallığımızın genişlemesi için yeni bir koloni kurma amacıyla yola çıkıyoruz. Yaratılan dünyada kendimize uygun bir bölge seçtikten sonra sıfırdan her şeyi inşa etmeye başlıyoruz. Vahşi yaşamla, düşman medeniyetlerle, hastalıklarla hatta ejderha gibi yaratıklarla mücadele edip hayatta kalmaya çalışıyoruz. Madenler kurup dağların zenginliklerini kullanarak kendi hazinelerimizi ve eşsiz eserlerimizi yaratıyoruz. Dost medeniyetlerle ticaret yapabilir kendi askeri birliklerimizi kurarak dünyaya kötülüğün yayılmasına engel olabiliriz. Hanlar, kütüphaneler, tapınaklar inşa edip cücelerimizin kendi kültürlerini keşfetmesine tanık olabiliriz.

14_dwarf_fortress_embark_01.png

Adventurer Modu: Herhangi bir ırk veya oynanabilir yaratıktan bir tanesini seçip kendi karakterimizi yaratarak rogue-like tarzı oynadığımız oyun modu. Daha önce fortress modunda oynadığımız dünyada kendi krallığımızı da ziyaret edebiliyoruz. Diğer medeniyetlerin başkentlerini, yeraltı mezarlıklarını, gizemli labirentleri, haydut kamplarını araştırıp hazine avcılığı yapabilir görev alarak maceraya atılıp diğer medeniyetlerde kahraman, asker, haydut, hırsız gibi ünler elde edebiliriz veya sadece hayvanların ayak izlerini takip eden basit bir avcı olabiliriz. Zorlu maceralarda diğer karakterlerin bize katılmasını isteyebiliyoruz.

x1080

Legends Modu: Daha önce oynadığımız dünyaların tarihini karakterlerin hikayelerini öğrenebildiğimiz oyun modu.

tholtig2.gif
Cplf2T6s0upmi2qyHxquOgPoOu5Go8NUsMWyfl04...J9uBE9G2qg

Esasen tur zamanlı bir oyun olarak tasarlanmıştır. Her saniye bir tur süresi anlamına geliyor normalde oyun akıp giderken istediğimiz zaman oyunu durdurabiliyoruz ve eğer istersek saniye saniye hareket etmesini sağlayabiliyoruz. Savaş sistemi bazı tur zamanlı rpg oyunlarında olduğu gibi zar atma + karakter ve silah özellikleri üzerinden ilerliyor. Savaşın gidişatı savaş kayıtları bölümünde organların delinmesi, uzuvların berelenmesi, ezilmesi, kopması gibi anatomik olarak ayrıntılı bir biçimde anlatılıyor.

lye2hkwWZF654YLVyS50T9VNytWge2eddr47M2xb...7b_XV7Qxis

Günümüzde bazı oyun yapımcılarının kendi oyunları için ''dışarıda yaşayan bir dünya var'' şeklinde öve öve bitiremediği sistem yani esasen oyundaki npclerin birbiri ile etkileşim halinde doğal davranışlar sergilemesi olayı bu eski oyunda hayranlık duyulacak seviyede mevcut. Toplamda 5 medeniyet, 302 çeşit hayvan ve keşfedebileceğiniz çeşitli yaratıklar var. Tüm bu canlıların boyutları ve kabiliyetleri farklı kendine has yetenekleri ve davranış biçimleri var. Ama esasen bir oyun yapımcısının gördüğünde dizleri üstüne çökmesine neden olacak oyun mekaniği yaşayan her zeki canlının bir hafızaya sahip olması. Canlılar yaşadıkları olaylarla öfke, korku, sevgi gibi duygusal bağlantılar kurabiliyor ve anılar biriktirebiliyor hayaller kurup bu hayaller gerçekleştiğinde çok mutlu olabiliyorlar. Oyundaki canlılarla ilgili ayrıntılı liste https://dwarffortresswiki.org/index.php/...adult_size

jL5pwIhbPomxyJ9CX3zB28ZP8ug6YTSYJAfmnxWK...WiBlARNPb0

Oyunda medeniyetlerin kendinilerine ait konuşma dili ve yaşam stilleri var. Kendi isimleri, yaşadıkları coğrafyaya, yaptıkları silahlara veya eserlere verdikleri isimler bu konuşma dilleri üzerinden şekilleniyor. Bu konuşma dillerinin ingilizce karşılığı aşagıda mevcut.

Oyunda bulunan her eşya, silah, zırh, makine dişlisi, kitaplar, yazılan şiirler hatta çivi bile yine oyunda yaşayan karakterler tarafından yapılıyor. Her bölgenin kendine has zenginlikleri var ve mahir zanaatkarların ürettiği eşyalar tüccarlar yardımı ile dünyanın dört bir yanına ulaşabiliyor. Ticarette takas sistemi kullanılıyor. Her eşyanın kendine has değeri var. İhtiyaç seviyesine ve ticaret yapan karakterinizin yeteneklerine göre bu değer artıp azalabiliyor. Sadece kendi bölgenizde bulunan yakalayıp kafese kapattığınız egzotik bir hayvanla bölgenizde bulunmayan metalleri veya ihtiyacınız olan kömürü takas edebiliyorsunuz mesela. Kaya çeşitleri bile mevcut ve kendine has özellikleri var bazıları daha dayanıklı veya daha kolay işleniyor. Magmaya dayanıklı kayalarla magma yardımıyla ısıttığınız fırınlar yapabiliyorsunuz yada içerisinden magma akması için borular yapabiliyorsunuz. Oyundaki kaya, mineral elmas ve metal çeşitleri aşağıda mevcut.

Oyunun mevcut sürümü hala geliştirme aşamasında ve hala buglarla dolu. Yeni başlayacaklar için oyunu modlayan arkadaşların starter pack dedikleri paketleri öneririm. İçerisinde oyunu daha oynanabilir hale getiren çeşitli modlar, bu modların birlikte sorunsuz çalışmasını sağlayan oyun içerisinde düzeltmeler yapabilmenizi sağlayan programlar, yazı tabanlı görsellerden 2d görsellere geçmenizi sağlayan grafik paketleri var. Bu starter packler sayesinde bu modları kolaylıkla düzenleyebiliyorsunuz oyun daha akıcı hale geliyor. Eski bir oyun olduğu için bu düzeltmeler çok gerekli. Oyunda fare kullanma desteğine bile bu paketler sayesinde ulaşabiliyorsunuz. Yazı tabanlı grafiklerde her yazı karakterinin ayrı bir anlamı olduğu için oyuna yeni başladığımda bir süre böyle bakmıştım.

The.Matrix.glmatrix.2.png

Uzun süre oynayanların kullandığı bir meme.

Gp8-C2VK72oDJSGH6R0s3rXT-DCL_S28BDLk8mro...702a63a2b7

Fakat bu şekilde oynamaya çalışmanıza hiç gerek yok grafik paketleriyle oyunu şu hallere getirmek mümkün.

8AzQtTBQVshsu7CjyeDVzD.png
Dwarf-Fortress.jpg
creaturegfx3-750x422.jpg
2193917800_f92fd96fde.jpg

Yakında steam üzerinden çıkış yapacak olan oyunun geliştirme süreci hız kazandı. Uzun sürenin ardından dün yeni bir sürümü yayınlandı ve yapımcılar steam sürümüne odaklandıklarını söyledi. Ayrıca steam versiyonu steam workshop desteğine sahip olacak. Oyunu şu anda kendi sitesinden indirerek ücretsiz olarak oynayabiliyorsunuz.

Dwarf Fortress dair haberler, videolar, resimler ve üye paylaşımları bu konu altında bulunur.
[+] 7 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hem bu tarz oyunlara bayılırım hem de cüceler en sevdiğim fantastik ırktır. Ancak şu oyunu bir öğrenebilsem... Rehber gibi bir şey var mı bildiğiniz?
IbnE9P2.gif
Ara
Yakında bir rehber yazmak istiyorum. Çok iyi bilmiyorum ama başlangıç seviye bilgileri ve mod packlerin nasıl kullanıldığını açıklayan bir rehber olacak. Yabancı kaynak çok yerli kaynak varmıdır bilmiyorum. Dwarf fortress wiki sayfası açık oynuyorum ben oynarken çok yardımcı oluyor.

https://dwarffortresswiki.org
Ara
Bu arada 2 tane türkçe rehber videosu buldum.
https://youtu.be/eP2F7sN_bxk
https://youtu.be/1ei4e4Nl0SQ
44.12 versiyonu için starter pack
http://dffd.bay12games.com/file.php?id=7622
Ara
Reddit üzerinden takip ettiğim kadarıyla .47 sürümü için starterpack yakında geliyor. Paketi yayınlamak için DFHack'in stable sürümünün çıkmasını bekliyorlarmış

unknown.png

Yine reddit üzerinden oyunda karşılaştığı forgottenbeast karakterlerinin çizimlerini yapan birini gördüm.

Karşılaştığı ilginç yaratıkların karakter kartlarını yapan birisi

[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
PeridexisErrant's DF Starter Pack alpha versiyonu 0.47 sürümü çıktı. Alpha olarak çıkmasının sebebi dfhack henüz yeni versiyon için tam olarak güncellenmedi.
http://www.bay12forums.com/smf/index.php...msg8090408
Ara
Steam için tahmini bir çıkış tarihi var mı?
Ara
Şu anda yok. Steam için tahmini çıkış tarihi yine en erken steam üzerinden duyurulacaktır ben de oradan takip ediyorum. Tarn bugün şöyle bir açıklama yapmış.

Hi again!

We've been keeping up the bug fixes as the last standalone Classic DF release stabilizes. Now-corrected highlights include the game getting confused about who owned the tomb after a mummy came back from the dead, leading to the mummy's zombies sieging themselves, and two dwarven spies diligently maintaining their enemy cover identities even when they came to live in the player's fort, confusing the local soldiers and starting civil wars. And lots of more mundane fixes.

It has been an adventure steering this fairly massive ongoing project from the villain work toward the Premium DF work since the Steam announcement last year. We should be ready to fully switch gears and work on Premium DF around the change of the month. Fewer news items about odd quirks and strange features, and more about graphics and user experience, but I imagine we'll still see some strange things happen, ha ha. They'll just be shinier now.

Scamps, my cat, turned 11 this week! (Picture included.) I have to revert most of his code additions, but he's always kept up his confidence and continues to try his best on the keyboard nearly every day.

- Tarn

Steam sürümü için Premium DF ifadesini kullanıyorlar steam sürümü ücretli olacak normalde oyun ücretsiz. Steam sürümü için yeniliklerden ziyade oyundaki hataları giderme ve yeni grafik paketine odaklandıklarını biliyoruz. Şu ana kadar oyun yavaş gelişiyordu ve yapımcılar hataları gidermek yerine sürekli yenilikler üzerinde çalışıyordu. Bu yüzden oyundaki hatalar sürekli birikiyordu. Bu arada steam sürümü için yeni grafik paketi ''mayday'' ve ''vordak'' ikilisi tarafından yapılıyormuş bu arkadaşlar daha önce oyun için kendi grafik paketi modlarını yapmışlardı.
Ara
.4703 sürümü yayınlandı birçok bug düzeltildi.
http://www.bay12games.com/dwarves/

Yukarıda paylaştığım starterpack ile yeni bir oyuna başladım. Şansla mı alakalı yoksa yeni sürümle mi bilmiyorum ama bu yeni oyunumda madenlerde bolca değerli taş ve metal buldum gümüş altın vs de cabası. Starterpackde bulunan modlardan biri yakınlardaki elf ve insanlardan size tüccar gelmesini sağlıyor bu eskiden yoktu galiba. Gelen elf tüccara tahtadan yapılmış mobilya satmaya çalıştığım için gücendi ve benimle ticaret yapmayı reddetti. Yeni gelen guild kurabilme özelliğini keşfetmeye çalışıyorum. Kolonimdeki çiftçiler farmer guild kurdu onlar için bir alan ayırdım bakalım ne olacak. Eskiden göçmen gelmesin isterdim şimdi gelsin diye bekliyorum o kadar çok malzeme var ki mevcut populasyona fazla geliyor. Han, tapınak, kütüphane ve guild hall kurdum bunlar büyüdükçe yeni ne özellikler eklenmiş göreceğiz. En çok merak ettiğim hırsız yetiştirip başka bölgelere gönderebilme özelliği.

unknown.png?width=675&height=677

unknown.png?width=636&height=677

unknown.png?width=1013&height=290
Ara
https://steamcommunity.com/games/975370/...9468566124

Steam versiyonu grafik paketleri hazırmış oyunun test versiyonunu yapıyorlarmış.

Standart sürüme sürekli güncelleme gelip duruyor kimse alışkın değil bu kadar sık güncelleme gelmesine.
Ara
Ara
Steam versiyonundaki grafik paketinde animasyonlarda olacak gibi gözüküyor. Yeni yayınlanan yel değirmeni animasyonu.

april_22_windmill.gif
Ara
Community kendi co-op modunu bile yaptı.

Oyuna birden fazla menü ekranı açabilme seçeneği getirmişler. Menü ekranı açıldığında oyunun durmasını kapatmışlar. Oyuncuların internet üzerinden aynı oyuna bağlanabilmesi için bir yöntem geliştirmişler. Ayrıntılı açıklama aşağıdaki linkde mevcut.

http://www.bay12forums.com/smf/index.php?topic=176070.0
Ara
Alandan kazanç sağlayan güzel bir üretim şeması.

Vcms6cTUUzxm1CCoDF2aRBUX6pjCHST95cA_3oVo...a5b9d71e86
Ara
Son gelen güncellemenin odak noktası ağaçlar olmuş. 

Oyun 2006 da çıktığında bütün bir ağaç sadece bir simge ile ifade edildiği için kesildiğinde materyal elde edilebilen bir şekilden farkı yoktu fakat oyuna 3. boyut kazandırma çalışmaları ile ağaçlar daha kompleks bir hal almaya başladı. İlk olarak ağaçlara zemin seviyesinden bakıldığında kesilmiş bir ağaçmı yoksa bütün bir ağacın gövde kısmımı çok anlaşılamıyordu bu sorunu gölge ve canlı köklerle çözdük.

9f2af8d3b404580bf3a939c732db65e6f99dfb19.png

Dwarf fortress'da bir ağaca tırmandığınızda üzerinde yürünebilen kalın dallar, yürünemeyen ince dallar ve hatta dalların kenarlarında yaprak grupları bulabilirsiniz tüm bunları text tabanında düşündüğünüzde oyunun eski görüntüsünü elde edersiniz.

33fc7d1a938bfc2557fe6a60647e769db7210b87.png

Detayları görmek çok zordu bizde bu detayların ayrıntılı bir biçimde görülmesini istedik. Gelin yeni ağaçlara birlikte bakalım.

01efce18e7e3254194373ff5a048841c921f784f.gif

Tepeye doğru çıktıkça önce gövde sonra dallar sonrada en tepedeki yaprakları görüyoruz. Ormana tepeden baktığımızda ise şöyle bir manzarayla karşılaşıyoruz.

275a77ee725d3b17edfa9c2f27a63a4a66a9369e.png

Hala yapılacak çok şey var, ancak ağaçlar birbirinden ayırt edilebilir. (farklı ağaçların yaprakları birbirine değmez buna taç utangaçlığı denir) 

Yani cücelerinizden biri vahşi bir avcı tarafından kovalanırsa bir ağaç gövdesinin yanına yapıştığını veya ağır dallardan birinde oturduğunu görebilirsiniz. Öte yandan, meyve almak için bir merdiven kullanıyorlarsa, meyvelerin yetiştiği ağır dallar olmadan yapraklı bölümlerde bulabilirsiniz.

Bültene katılarak bu güncellemelerin doğrudan gelen kutunuzda görünmesi için kaydolabileceğinizi unutmayın.

- Tarn
[+] 3 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Nehirler ve göllere animasyon eklemişler.

3a541b918d3ad1f4f23835298f3dc7d6bc6b60f7.gif
9d0847937c3187afd057c52a95b27f158066c5c7.gif
[+] 2 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Steam sayfasında çıkış tarihine "Zaman Özneldir" yazıyor. :roll: Herhangi bir gelişme var mı Steam versiyonunun ne zaman geleceğiyle alakalı? Muhtemelen Dwarf Fortress'a başlamak için Steam'e gelmesini bekleyeceğim.
IbnE9P2.gif
Ara
(25-07-2020, 20:48)Attila the Hun : Steam sayfasında çıkış tarihine "Zaman Özneldir" yazıyor. :roll: Herhangi bir gelişme var mı Steam versiyonunun ne zaman geleceğiyle alakalı? Muhtemelen Dwarf Fortress'a başlamak için Steam'e gelmesini bekleyeceğim.

Ne zaman geleceği ile ilgili kesin bir bilgi yok diye biliyorum. Bir süre önce grafik paketinin büyük ölçüde tamamlandığını duyurdular hatta gameplay videosu yayınladılar. Steam sürümü için oyunu geliştirmekten çok bugları düzeltmeye çalıştıklarını duyurmuşlardı. Bugları temizleme olayı bir asır bile sürebilir dolayısıyla bugların tamamını düzeltmeye çalışacaklarını düşünmüyorum. Steam sürümünün hazır olduğunu ne zaman hissederlerse o zaman yayınlayacaklar.

Ara
Rimworld'e çok benzeyen bir oyun gibi duruyor. Yoksa Rimworld mü buna benziyordu :)
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-07-2020, 22:15)elefsar : Rimworld'e çok benzeyen bir oyun gibi duruyor. Yoksa Rimworld mü buna benziyordu :)

Rimworld ve Minecraft gibi birçok oyun Dwarf Fortress'tan esinlenerek yapılmış.
IbnE9P2.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.