(Yeni Forum Oyunu)WarLords
Aslında çok basit (Eu4) 1600 yılında ki provincelerden birini seçiyorsunuz (map custom nationlardan oluşacal) her tur 4 genişleme ve deniz yada kara sınırınız olan bölgelere (toplam 1 adet) savaş hakkınız var.
amaç: diğer devletlerin kolonilerini yutmak ve onları puppet yapmak yada ilhak etmek suretiyle yok etmek(not: barış için bir tarafın tüm provinceleri işgal edilmediği sürece iki tarafın anlaşması gereklidir.Tüm provinceler işgal edilirse alınabilecek tüm topraklar alınır(koloniler öncelikli))
katılmak için yapmanız gereken tek şey ise formu doldurmak
 Kurallar
1-)bir devletin kolonisinin önünü başka bir devlet yada koloni keserse koloni koruma cb si kazanılır(yolun açılması için gerekli topraklara core eklenir)
2-)2 farklı devlet yanyana gelirse sınır çatışması cb si kazanılır(sınır topraklarına core eklenir)
3-)Koloni geri alma savaşı cb si.seizelenmiş koloniyi geri alma amaçlıdır(koloniye sınır olan en gelişmiş toprağa core eklenir.Koloni de şehir kurulmamışsa(nüfusu 1000 den küçükse)koloni seizelenir kurulmuşsa anlaşma sırasında alınır.
Bu yolla seizelenmiş koloniler cb nin kapsama alanı dışındadır
4-)Koloni savaşı cb.si koloniler arasında event ler(oyun konusuna her tur herkes için bir tane eklenir sıra karar çarkıyla belirlenir)ile çıkan savaşlarda kaybedilen topraklar için kazanılır(sadece kaybedilen topraklar kazanılır(o topraklara core eklenir))
5-)anti event cb si eventle kaybedilen başkente kara sınırı olan topraklar içindir
6-)Uzakların iadesi cb.si anti eventin denizaşırı versiyonu(koloni regionundakiler dahil değil)
7-)trade koruma cb.si trade region tolpraklarındaki trade şirketleri içindir 8-)örnekteki ülke birebir kopyalanamaz

5-6 kişi olunca oyun başlayacaktır.
                                                             Oyun Mekanikleri
Devlet seviyesi:%100'ünü kontrol ettiğiniz state'ler aracılığı ile Şehir devletinden İmparatorluğa Ulaşmanızı sağlayacak bir sistem.4 ana başlıkta ele alınır Feodalite,Beylik(Müslüman) ,Tüccarlar(Trade company bölgesinde kurulanlar.1 trade merkezinin (örneğin İstanbul)%80'ini doğrudan yöneten ve core sahibi olan %15'ini kuklaları yöneten devletler bu sisteme geçiş yapabilir )ve kabile( koloni bölgesinde kurulan devletler)
Feodalite
Mini derebeylik:başlangıç seviyesi.Avrupa devletleri için varsayılan başlangıç tipidir
Derebeylik:başkentinin bulunduğu bölge dışında 2 bölgenin daha tamamına sahip olan oyuncular feodalite event tipiyle geçiş yapabilir
Preslik:başkentinin bulunduğu bölge dışında 5 bölgenin  tamamına ve 2 bölgenin %80'ine sahip olan oyuncular feodalite event tipiyle geçiş yapabilir
Mini krallık:başkentinin bulunduğu trade merkezinin bölgesinin(Mesela constantinopolis'in kapladığı alan(trade sekmesindeki)) %90'ına sahip olan oyuncular feodalite event tipiyle geçiş yapabilir
Krallık:başkentinin bulunduğu  trade merkezinin bölgesinin(Mesela constantinopolis'in kapladığı alan(trade sekmesindeki)) tamamı dışında 3 bölgeye  sahip olan oyuncular feodalite event tipiyle geçiş yapabilir             
İpmaratorluk:Diğer oyuncuların en az 2'sinin protectoru olan oyucular feodalite eventiyle kurabilir.
Beylik

Mini beylik:başlangıç seviyesi.Müslüman devletler için varsayılan başlangıç tipidir

beylik:başkentinin bulunduğu bölge dışında 2 bölgenin daha tamamına sahip olan oyuncular feodalite event tipiyle geçiş yapabilir

Sancak beyliği:başkentinin bulunduğu bölge dışında 5 bölgenin  tamamına ve 2 bölgenin %80'ine sahip olan oyuncular feodalite event tipiyle geçiş yapabilir

Beyler Beyliği:başkentinin bulunduğu trade merkezinin bölgesinin(Mesela constantinopolis'in kapladığı alan(trade sekmesindeki)) %90'ına sahip olan oyuncular feodalite event tipiyle geçiş yapabilir

Sultanlık:başkentinin bulunduğu  trade merkezinin bölgesinin(Mesela constantinopolis'in kapladığı alan(trade sekmesindeki)) tamamı dışında 3 bölgeye  sahip olan oyuncular feodalite event tipiyle geçiş yapabilir             
İpmaratorluk:Diğer oyuncuların en az 2'sinin protectoru olan oyucular feodalite eventiyle kurabilir.
Kabile

Mini kabile:başlangıç seviyesi.Colonial region devletleri için varsayılan başlangıç tipidir

Kabile:başkentinin bulunduğu bölge dışında 2 bölgenin daha tamamına sahip olan oyuncular feodalite event tipiyle geçiş yapabilir

Büyük kabile:başkentinin bulunduğu bölge dışında 5 bölgenin  tamamına ve 2 bölgenin %80'ine sahip olan oyuncular feodalite event tipiyle geçiş yapabilir

Kabile federasyonu:başkentinin bulunduğu trade merkezinin bölgesinin(Mesela constantinopolis'in kapladığı alan(trade sekmesindeki)) %90'ına sahip olan oyuncular feodalite event tipiyle geçiş yapabilir

Büyük kabile federasyonu:başkentinin bulunduğu  trade merkezinin bölgesinin(Mesela constantinopolis'in kapladığı alan(trade sekmesinde ki)) tamamı dışında 3 bölgeye  sahip olan oyuncular feodalizm event tipiyle geçiş yapabilir(O turun 4 genişleme ve bir savaş hakkını kullanarak Atlantik okyanusuna sınırı olan her bölgeye komşu olan bir devlete karşı istila hareketi başlatabilir(o devlete ve Atlantik'e sınırı olan tüm bölgelere sahip olur ve ilgili devlete savaş açar(kazanırsa alabildiğini alır kalan artıkları da himayesine alır(protectoru olur.Kaybederse salabildiği kadar devlet salmak zorundadır salacağı devlet yoksa istila hareketi sırasında kazandığı toprakları kaybeder(o sırada tamamlanmış koloniler dahil)).Ama kaynaklarının %90'ı gider           
İpmaratorluk:Diğer oyuncuların en az 2'sinin protectoru olan oyucular feodalizm eventiyle kurabilir.
Tüccar:Trade regionundakiler için varsayılandır.sonradan geçilebilen tek yönetim tipidir
Şehir devleti:başlangıç seviyesi 
Şehir devleti federasyonu:Başkentinin bulunduğu bölgenin tamamına ve Trade merkezinin şehrinin(Constantinopolis için İstanbul) bölgesinin sahil kesimlerine(ikisi aynıysa %100 ).Sahip olan oyuncular feodalite eventiyle geçiş yapabilir.
Tüccar devleti:bulunduğu ticaret merkezi bölgesinin(trade harita modu:Constantinopolis) tamamına ve başka bir bölgenin kendi trade bölgesiyle(trade sekmesindeki. colonial and trade region sekmesinde ki değil)sınır olan topraklarıyla eğer varsa kendi bölgesiyle deniz yolu bağlantısı bulunan topraklarına sahip olan oyuncular feodalite eventiyle kurabilir            Büyük Tüccar Devleti:Kendi Ticaret merkezi bölgesi dışında 2 ticaret merkezi bölgesinin de tamamına sahip olan oyuncular Feodalite eventiyle kurabilirler 
Tüccar Federasyonu:4 ticaret bölgesinin tamamına ve 2 tane ticaret bölgesinin ana şehrinin bulunduğu bölgeye sahip olan(oyuncunun başkentiyle kara ve ya deniz üstünden başka oyuncu ya ait ve ya sahipsiz topraklardan geçmeyecek şekilde bağlantısı bulunmalıdır)oyuncular tarafından kurulabilir
                                                           Sömürge mekanikleri
Küçük sömürge devleti:Her hangi bir colonial regionda(başkenti'nin bulunduğu bölge sayılmaz) 5 toprağı olan Oyuncular Colonialism Event tipiyle kurabilir
Sömürge devleti:En az 10 toprağa sahip 2 Koloniye sahip olan oyuncular Colonialism Event Tipiyle kurabilir
Sömürge Krallığı :bulunduğu koloni bölgesinin tamamına Sahip 2 koloniye sahip olan oyuncular Colonialism event tipiyle kurabilir(Krallıkla eş seviyede ülke seviyesi gereklidir (Beylik sisteminde Sultanlık.Tüccar yönetim sisteminde Büyük Tüccar Federasyonu.Kabile sisteminde Büyük kabile Federasyonu)
Büyük Sömürge krallığı:4 koloni bölgesinin tamamına sahip olan oyuncular colonialism Event tipiyle kurabilir
Güneş batmayan ülke:Doğuda ki colonial regionlardan 2'sinin afrikadakilerin 5'inin güney amerikadakilerin tamamının ve kuzeydekilerin 3'üne(başkentinin bulunduğu bölge sayılmaz)sahip olan oyuncular Colonialism event tipiyle kurabilir
                                                                        Liman mekanikleri(tur sayıları birleştirile bilir mesela 1 tane dock ve bir tane dry dock yaptınız sadece 2 tur yersiniz.ama 2 dry dock yaptınız 3 tur yersiniz)
Dock +2 gp -100 gold -1000mp -500 sailor 1 tur genişleme mekanikleri kullanılamaz (1 adet dock! eklenir)
Dry Dock +4 gp -150 gold -1500mp -750 sailor 2 tur genişleme mekanikleri kullanılamaz (1 adet dock^2*! eklenir(^2 2.seviye demek))
Ship Yard +8 gp -300 gold -3000mp -1500 sailor 5 tur genişleme mekanikleri kullanılamaz(1 adet dock^3*! eklenir)
Grand Ship Yard +16 gp -600 gold -6000mp  -3000 sailor 10 tur genişleme mekanikleri kullanılamaz(bir adet dock^4*!)
                                                                   Genişleme mekanikleri
Başlangıçta 4 gp dock seviyesi başına bir miktar ekleme 
dock! seviyesi:+2 gp ve tek seferde 2 bölgeye çıkmak için %5 şans. her dock +%5 ekler
dock^2*! seviyesi :+4 gp ve tek seferde 3 bölgeye çıkmak için %10 şans. her dry dock +%5 ekler
 dock^3*! seviyesi :+4 gp ve tek seferde 3 bölgeye çıkmak için %10 şans. her shipyard +%5 ekler. Bölge çıkartması(bölhenin tüm deniz kenarı şehirlerine toplu çıkartma (varsayılan 20 gp)) için %2 ücret düşüşü her ship yard +%8 ekler
Dock^4*! Seviyesi:+4gp ve 3 bölgeye çıkmak için %12 şans her grand shipyard +%8 ekler.Bölge çıkartması için %8 ücret düşüşü her shipyard +%12 ekler
                                                                   Anomali Mekanikleri
Anomaliler belirli kaynaklar karşılığında açılan.açıldıktan sonra kullanmadan önce 2 tur bekleme süresi olan olaylardır
Askeri anomali:-50k manpower -15k sailor -2 stability -20 prestige -->Tüm özellikleri 15 olan komutan
Kaynak anomalisi:Tüm kaynakların yarısı gider stability 0'a düşer (0'ın altında ise -3'e) -->5k manpower karşılığında kaynaklar 2'ye katlanır (3 kullanım)(kullanımlar arasında 3 tur bekleme süresi vardır)
Expansion anomalisi:Tamamına sahip olmadığın 2 eyalet gider --> 20k manpower ve 100 altın karşılığında 1 eyaletin tamamına genişlenir (3 kullanım)(kullanımlar arasında 3 tur bekleme süresi vardır)
Naval anomali:-25k manpower -30k sailor -2 stability -20 prestige -->Tüm özellikleri 15 olan kaptan
                                                                   Katılımcılar
@korkusalan
Bayrak:Güzel Bir tane yap

devlet ismi: Anadolu hun 

millet ismi:Turkish huns

başkent ismi /ID si :İstanbul

din:İslam/Sünni(oyundakilere göre)

ırk:Turkish(oyundakilere göre)
Yönetim:Monarşi
@Massaka
Bayrak:/Random /
devlet ismi:Korkusalanların Devleti
millet ismi:korkusalans
başkent ismi /ID si:Chicago
din:Hristiyan/Katolik
ırk:Amerikalı
Yönetim:Tüccar devleti
@SoberII
Bayrak:İzmir'in bayrağı vardı koyu yeşil beyaz yatay çizgili tarihte 17/20. yüzyıllar arası varolmuş bir bayrak onu yaratabilirsen sevinirim-
Devlet ismi:Foça Bahriye
Millet ismi:Phocaeans(TR:Foçalılar)
başkent ismi /ID si:İzmir
din:Oyuna göre
ırk:Turkish
@yasin Ahmet
Bayrak: Doğu Almanya bayrağı

devlet ismi: United Germans 

millet ismi: Germanian Germans

başkent ismi /ID si :Brandenburg
din:(oyundakini bilmiyorum katolik miydi ortodox muydu protestan mıydı?) Katolik

ırk: Alman
(Serene republic?)

@Littleİskender
Bayrak:burgonya bayrağı
Devlet ismi:Bartın
Millet ismi:Bartinian(Oyuna uyması açısından düzenlenmiştir)
Başkent ismi :Kastamonu
din:Sünni
ırk:Türkish
Yönetim biçimi:monarşi eğer seçebiliyorsak prusya monarşisi

@massaka @yasin Ahmet  @SoberII benim eu4 güncellenir güncellenmez başlıyoruz. oyuna katılmaya ikna ettiğiniz her kişi için +1 genişleme hakkı hediye(maksimum 3 genişleme hakkı) 
Mekanikler bölümü eklendi!
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
forum kurallarından dolayı Bu konu (Yeni Forum Oyunu)WarLords olarak değiştirilmiştir ve aşağıdakiler eklenmiştir
eventlere aşağıdaki seçenekler eklenicektir(asıl seçenekler hariç)
En yakın ülkeden yardım iste(O ülke senin protectorun olur(onun mandası olursun))
En yüksek ilişkinin olduğu ülkeden yardım iste(O ülke senin protectorun olur(onun mandası olursun))
Koloni devleti karşılığında en yakın ülkeden yardım iste (koloni devletlerinden birini kaybedersin)
Koloni devleti karşılığında en yüksek ilişkinin olduğu ülkeden yardım iste (koloni devletlerinden birini kaybedersin)
Şansına güven (seçilecek şıkkı karar çarkı belirler)
Mandalar için ek seçenekler
Bağımsızlık için referanduma git(liberty desire kadarlık bir şansla bağımsızlık savvaşı açmak için karar çarkının çevirilmesi)
Kuklalar için ek seçenekler
İsyan(liberty desire 5/10 ya da fazla ise eldeki kaynakların(para,manpower vb.)yarısı gider ama bağımsız olursun
Ara
Kayıt formu (düzenlenmiş)
Bayrak(ekran görüntüsü) /Random /Güzel Bir tane yap seçeneklerinden birini seçiniz ekran görüntüsü oyundaki custom nation oluşturucudan alınacak
devlet ismi:
millet ismi:
başkent ismi /ID si:
din:
ırk:
Yönetim:Monarşi/Cumhuriyet/Tüccar devleti (seçiniz)

Örnek form
Bayrak:Güzel Bir tane yap
devlet ismi: Kolpacılı Devleti
millet ismi:Massakan
başkent ismi /ID si :İstanbul
din:İslam/Sünni(oyundakilere göre)
ırk:Turkish(oyundakilere göre)
Yönetim:Cumhuriyet
Ara
Bayrak:/Random /
devlet ismi:Korkusalanların Devleti
millet ismi:korkusalanlar
başkent ismi /ID si:Chicago
din:Hristiyan/Katolik
ırk:Amerikalı
Ara
3-4 kişi daha gelsede başlasak
Ara
Bayrak:İzmir'in bayrağı vardı koyu yeşil beyaz yatay çizgili tarihte 17/20. yüzyıllar arası varolmuş bir bayrak onu yaratabilirsen sevinirim-
millet ismi:Foça Bahriye Yönetimi
Yönetim:Tüccar devleti (Serene republic?)
Rejoice! 
Ara
(03-04-2020, 23:28)SoberII : Bayrak:İzmir'in bayrağı vardı koyu yeşil beyaz yatay çizgili tarihte 17/20. yüzyıllar arası varolmuş bir bayrak onu yaratabilirsen sevinirim-
millet ismi:Foça Bahriye Yönetimi
Yönetim:Tüccar devleti (Serene republic?)

Mümkünse bayrağın fotosunu atabilir misin
Ara
@SoberII ülke ismi nerede? Ve @massaka deniz aşırı toprak aldığında(koloni ve trade region dışında) kötü durmaz mı? mesela mısırda bir miktar toprağın var Korkusalanlar egypty saçma durmaz mı?
Ara
(05-04-2020, 07:40)korkusalan : @SoberII ülke ismi nerede? Ve @massaka deniz aşırı toprak aldığında(koloni ve trade region dışında) kötü durmaz mı? mesela mısırda bir miktar toprağın var Korkusalanlar egypty saçma durmaz mı?
O zaman başkent istanbul olarak değişssin.
Ara
(05-04-2020, 07:40)korkusalan : @SoberII ülke ismi nerede? Ve @massaka deniz aşırı toprak aldığında(koloni ve trade region dışında) kötü durmaz mı? mesela mısırda bir miktar toprağın var Korkusalanlar egypty saçma durmaz mı?
Ay ben millet ismi ülke ismi olarak sandım
O zaman ülke ismi Foça Bahriye Yönetimi
Millet ismi Foçalılar olsun-
Rejoice! 
Ara
Bayrak: Doğu Almanya bayrağı

devlet ismi: Birleşik Alman devletleri

millet ismi: Germania Germans

başkent ismi /ID si :Brandenburg
din:(oyundakini bilmiyorum katolik miydi ortodox muydu protestan mıydı?) Katolik

ırk: Alman
Ara
(05-04-2020, 11:59)Massaka :

İstanbulda ben varım ve onu demiyorum millet adı olarak Korkusalanlar yerine başka bir isim bulursan daha iyi olur diyorum ama yinede sen bilirsin
Ara
(07-04-2020, 21:17)korkusalan :

İstanbulda ben varım ve onu demiyorum millet adı olarak Korkusalanlar yerine başka bir isim bulursan daha iyi olur diyorum ama yinede sen bilirsin
O zaman başkent Selanik olarak deissin ülke ismi olarakta sins veya masgrad
Ara
(07-04-2020, 21:25)Massaka :

Massaka beni anlamıyor musun yoksa şaka mı yapıyorsun Sorun millet isminde onu değiştirsen yeter!
Ara
(07-04-2020, 21:32)korkusalan :
(07-04-2020, 21:25)Massaka :

Massaka beni anlamıyor musun yoksa şaka mı yapıyorsun Sorun millet isminde onu değiştirsen yeter!
Tamam o zaman millet ismi amerikalı veya amerikan olsun böylelikle bölgeler amerkan mısırı olabilir veya korkusalan mısırı.Ben ilk kez oynadığım için anlamayabilirim isimler filan önemli değil sen düzenleyebilirsin onları.
Ara
tamam.O zaman sana güzel bir şeyler ayarlarım
Ara
Bir de benim ülkemin yönetim biçimini metnin en altına yazmışsın bilgin olsun istedim-
Rejoice! 
Ara
Eu4 güncellendiğinde başlıyoruz yazmışsın ne alaka?
Ara
(08-04-2020, 13:39)Yasin Ahmet : Eu4 güncellendiğinde başlıyoruz yazmışsın ne alaka?
Neti kardeşim ilk günden sömürdüğünden daha da ağırlaşmaması için her seferinde tek uygulama yüklüyorum ve ya güncelliyorum eu4 şu an ki bitince başlayacak haftaya büyük ihtimalle başlarız
[+] 2 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Planda ufak bir değişiklik oldu cumartesiye inerse Cumartesi ilk tur başlar
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.