Masaustu oyun bilgisayari tavsiyesi?
Oyun masaustu alma gibi bir dusuncem var. Oyle ahim sahim birsey olmasina gerek yok, uzun donemde(onumuzdeki 5 yil) strateji ve simulasyon oyunlarini oynatsa yeter. Bugun lokal bir pc dukkanina gidip soyle bir sistem icin fiyat aldim, sizin onerilerinizi bekliyorum.

-Islemci: Ryzen 5 3600
-Anakart: 3550 MSI
- 16 gb DDR4 Ram RGB
- 1 TB SSD Seagate
- RTX 2060
- Midtower cage RGB
Ara
Seagate SSD'nin fiyatı Samsung 970 evolardan çok ta farklı değilse tercih etmezdim. Strateji ve simülasyon odaklı toplanıyorsa işlemcide güncel serilerden tek çekirdek performansı güçlü modellere bakmak daha iyi. Örneğin 5600X tercih edilebilir. Ekran kartları piyasada bulunamadığı için yorum yapamıyorum. Kasa uçakta vs. çok taşınacaksa cam vs.den ziyade sağlamlığına göre seçilebilir.
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yazdığınız sisteme ne kadar fiyat istediler ?
Ara
(19-06-2021, 14:28)Athule : Yazdığınız sisteme ne kadar fiyat istediler ?

Yurtdisinda yasiyorum yaklasik 17k Turk lirasina denk gelen bir fiyat istediler.
Ara
(19-06-2021, 14:33)Sezar :
(19-06-2021, 14:28)Athule : Yazdığınız sisteme ne kadar fiyat istediler ?

Yurtdisinda yasiyorum yaklasik 17k Turk lirasina denk gelen bir fiyat istediler.
17k? Onun yerine türkiyeden al bir oyuncu PC olsun bitsin

Hem ucuza gelir
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
https://www.newegg.com/global/qa-en/abs-...6883360184

Indirimle su bilgisayar yaklasik 15k Tl ye geliyor. Tek eksisi Amerika dan gelmesi. Bozulmasi durumunda iadesi sikinti olacak.
Ikinci durum ise islemci intel i7-11700 benim gonlum hep amd ryzen 5600 dan yana olsada, sizce nasil bir fiyat?
Ara
(12-09-2021, 12:04)Sezar : https://www.newegg.com/global/qa-en/abs-...6883360184

Indirimle su bilgisayar yaklasik 15k Tl ye geliyor. Tek eksisi Amerika dan gelmesi. Bozulmasi durumunda iadesi sikinti olacak.
Ikinci durum ise islemci intel i7-11700 benim gonlum hep amd ryzen 5600 dan yana olsada, sizce nasil bir fiyat?

11700f single core'da 11600k'dan %5 daha yavaşmış, çok bir fark değil. 11600k da zaten 5600 ile eş gibi. ABS markasını daha önce duymamıştım ama Gamers Nexus markanın başka bir bilgisayarı için en iyi prebuilt'lerden biri demiş, o konuda sıkıntı çıkmaz sanıyorum.

15k iyi gibi ekstra kargo, gümrük yoksa. Türkiye'de 21k olarak gösteriyor. Garanti sorununu göze alıyorsan güzel bir PC. Çok ihtiyacım yok dersen de en az 1 yıl daha bekleyip mikroçip sorununun çözülmesini bekleyebilirsin. Yeni Nvidia kartları da çıkar büyük ihtimalle.
[+] 1 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
11700f 8/16 , 5600X 6/12 çekirdek. Tek çekirdekte de hemen hemen aynılar. Yani aynı fiyattaysa 11700f'i tercih etmek daha mantıklı duruyor.

Fiyat yonga krizi öncesi döneme göre pahalı ama şu döneme göre normal.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://www.newegg.com/global/qa-en/abs-...6883360190

Arkadaşlar sizce bunu fiyat performans oranı olarak nasıl? Ekran karti 3060 ti da benim oynayacagim oyunlar zaten anno 1800, coh3, aoe4, vic3, warhammer3 gibi oyunlar. AAA oyunlari zaten playstation da oynuyorum. Dolasiyla islemci daha onemli.
Ara
@Sezar 3060ti'da herhangi bir sorun yok. 2080 super ile performansı aynı, daha iyi gibi. İşlemcide de daha önce Voidian'ın dediği gibi oyun performansına daha çok etki eden tek çekirdekte 5600x, 11600k'den biraz geride ama çekirdek sayısı fazla olduğu için multithread gereken yerlerde daha iyi.

Bu arada eğer yakında Türkiye'ye geleceksen şu an burası daha ucuz. Dolar arttığı için fiyatlar yine birkaç güne çıkabilir ama 5600x/3060ti bilgisayarlar 14-15k civarı.
[+] 1 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Simdilik pc olayini ertelemek mantikli geliyor. Kasim ayindan Intel in 12.nesil islemcileri cikacagi yonunde soylenti var. Daha iyi islemci icin onlari beklemek, almayacaksam bile 10. ve 11.nesil fiyatlarinin dusmesi acisindan cok mantikli gibi geldi. Newegg de ABS prebuildlerde guzel indirimler oluyor, onlara dayanamayip almazsam tabii.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.