Simülasyon: Frostpunk 2
header.jpg?t=1628780288

Frostpunk 2 Steam sayfası için tıklayın.

Geliştirici: 11 bit studios
Yayıncı: 11 bit stuidos
Çıkış Tarihi: 2024

Buhar çağı geride kaldı, artık insanlığın en yeni kurtuluşuna petrol önderlik ediyor. Ancak ufuktaki yeni tehlikeler yüzünden şehrin geleceği hiç olmadığı kadar korkunç görünüyor.

Görsel

Görsel
Görsel

Görsel
Görsel
IbnE9P2.gif
[+] 3 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
[+] 3 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
76561198264261483.png
[+] 3 üye Fe_oxay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
76561198264261483.png
[+] 3 üye Fe_oxay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk gun gamepasse gelcekmis ama bu iyimi kotu mu anlayamadim ciktigi gun gamepasse gelen genelde kotu cikis yapıyor misal cities skylines 2. Frostpunk 2 yi uzun suredir bekliyoruz umarım eski oyunu kadar öncü yenilikci bir oyun olur.
Ara

Çıkış tarihi 25 Temmuz 2024 olarak duyuruldu.
76561198264261483.png
[+] 1 üye Fe_oxay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yazın en sıcak döneminde kış oyunu. Oynayıp serinleyelim diye yapıyorlar galiba.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Deluxe Edition ön sipariş edenler için beta sürümü erişime açıldı.
Ara
20 Eylül'e ertelenmiş.
Ara
20 eylül kötü oldu gerek mitoloji gerekse sm 2 nin çıktığı zamanlara denk geliyor onlar varken ben oynamam
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
Ara
Oyun çok iyi olmuş. Birinci oyundan çok farklı bir yapıda. Bu sebeple başta alışmak zor olabiliyor. Ayrıca biraz yapıyı yadırgıyorsunuz. Ancak alışınca aşırı keyifli hala geliyor.
Ara
Frostpunk2 bence oldukca iyi.

Oncelikle ilk oyundan oldukca farkli. Genel sehir gorunumu binalar vs ilkini animsatsa da bu hem oynanis acisindan hemde verdigi his ile oldukca farkli. FP2 sehir kurulumu tarafina daha cok odaklanmis, tekil binalardan ziyade district insa edip district ustune 2ser ozellesmis bina koyulabiliyor. Isinmak icin ilk baslarda direk komur yakiliyor, petrol bulursaniz merkezi isiticiyi gelistirip petrol yakar hale getirebiliyoruz.

Districtler, housing, extraction, logistic, industry ve food seklinde ayriliyor. Her birinin fonksiyonu dahilinde uygun binalar acilip insa edilebiliyor. Mesela housing districtine research binasi yaparken, extraction districtine daha hizli kayank cikarma binasi koyulabiliyor. Bilim binasindan sonra diger tum binalar teknoloji agaci ile aciliyor. teknoloji agaci oldukca genis ve sehirdeki fraksiyonlarin isteklerine gore farkli secenekler bulunuyor. Mesela bir grup, mekanize scout isterken digeri insan scout gelistirmesi istiyor. O kadar cok bina ve secenek var ki teknoloji agacinda, hemen her sorunun cozumu birsekilde bulunabilir.

Oyunun en buyuk yeniligi, sehirde farkli amaclari olan insan gruplari bulunmasi. Bu gruplarin her birinin kendi amaclari, istekleri, cikarmak istedikleri kararlar ve uygulamalar var. Zamanla herhangi bir grup, sizin verdiginiz kararlara bagli olarak kendi icinde anlasmazlik yasayip ikiye de ayrilabiliyor. Sehir meclisinde periyodik olarak yasalar oylaniyor, birinin istedigi yasayi obur uistemiyor, kararsiz kaliyor vs. Bu oylamada yasayi siz de onerebilirsiniz, gruplardan birinden destek kazanmak icin ona da onerme hakki verebilirsiniz. yasa onerildiginde muhtemel oy dagilimi goruluyor. Gecmesini istediginiz yasa icin kararsiz olan gruplarla muzakere edip bir isteklerini karsilayarak destek isteyebilirsiniz yada sansa birabilirsiniz. Bazi yasalarin onerilebilmesi icin teknoloji agacindan acilmasi gerekiyor.

Hikaye modu bittiginde sunlari yaparak dogru mu karar verdiniz diye sorguluyor ve acaba dedirtiyor.

Hikaye modunu oynadim bitirdim ama daha yuksek zorluklarda tekrar denenebilir, ayrica bu modun her seviyesinde yeni bir secenek sunuyor, burada farkli varsaysonlar denenebilir. Bu opsiyonun disinda Utopia sandbox modu var. Bu modda belli bir hikayeye bagli olmadan rastgele bir haritada sehir kuruyoruz. Artik ne kadar dayanabilirseniz.

Frostpunk 2 guzel olmus. Bazilari gibi ilk oyuna grafik guncellemesi ve bi kac yeni mekanik ekleyerek yeni oyun cikartma kolayligina gitmemis. Soguk buzlar arasinda gecmesi ve herkesi isitmaniz gerektigi disinda cok az benzerligi var hatta.

Herkese iyi oyunlar.
[+] 2 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunun hikaye modunda 2 farklı yol var. İlk oyun gibi order ve faith değil petrole abanıp tüm kaynakları ana şehrinize mi aktaracaksınız yoksa frostland'a birçok yerleşim birimi yapıp daha sürdürülebilir bir yol mu izleyeceksiniz tarzında bir ayrılık olmuş bu sefer.
Hiç mi faith order seçemiyoruz diyorsanız. Hikayenin ilk kısmında frostpunk 1'de order mi faith mi gittiniz diye soruyor üstü kapalı bir şekilde muhtemelen orada yapılan seçime göre ana şehir belirleniyor.
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunu bayağı bir süre oynadım ve bitirdim diyebilirim. Yukarıda da görebileceğiniz üzere ilk yorumum çok iyi olduğu yönünde. Hala iyi olduğunu düşünüyorum ancak aşırı kısa bir oyun. Bence ilk oyun da kısa ancak orada daha hayatta kalmaya çalıştığımız ölçeği küçük bir yapıdan söz ediyorduk. Yani anlaşılabilir bir durum. Gel gelelim Frostpunk 2 artık ölçeğin büyüdüğü bir şehir standartlarında nüfusun 30 40 binlere çıktığı bir yapı. 

Yani artık sadece bir hayatta kalma değil, aynı zamanda bir şehri düzen içinde yönettiğimiz yer yer siyaset yaptığımız bir oyun. Frostpunk 2'de ölçek büyüyor. Ancak bu ölçek zaman olarak büyümüyor. Hem hikaye anlamında hem de içerik bakımından oyun bunun için yetersiz. Çok abartmamak istemiyorum ancak, bir kaç denemenin ardından 5-6 saatlik bir hikayesi var. Bir kaç farklılığı görmek için tekrar oynayabilirsiniz belki. Burada tabi DLC işi devreye giriyor. İlk oyunda da bir çok DLC ile bu açığı kapatmışlardı. Bakalım DLC'lerini bekliyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.