EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(30-03-2024, 11:14)PCOyun : İstanbulu başkent yapma kararı ile İmparatorluk olmanız gerekiyor.
Bu event ile mi geliyor yoksa kendimiz mi yapmamız gerek?
humanitas una debet esse; aliter evanescet.
Ara
Kararlar sekmesinde Make Constantinople Capital adlı bir karar olması lazım, o karar ile İstanbul'u başkent yaptığınızda imparatorluk oluyorsunuz.
[+] 1 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar selam. Osmanlıda Persia eyalet olarak kuruldu. Ben de İran seferlerimde elde ettiklerimi buna yedirdim.(maksat oyun biraz daha güzelleşsin, yoksa baştan eyaleti kurmazdım)

Ama sıkıntı şurada, eyaleti core eyalet haline getiremiyorum. Yani annexleme defteri sonsuza kadar kapanmış gibi bir şey ve bu da çok sıkıcı. Bunu geri çevirme yolu var mı? İnternette falan biraz bakınınca bazı missionlardan bahsettiler. Hepsini core haline getiren falan. Biraz görev ağacında dolandım bulamadım(öyle bir şey varsa gerçekten çok güzel olur Mısıra falan da mis gibi otonomi veririm o görev gelene kadar)
Ara
(11-04-2024, 20:53)MelaRossa : Arkadaşlar selam. Osmanlıda Persia eyalet olarak kuruldu. Ben de İran seferlerimde elde ettiklerimi buna yedirdim.(maksat oyun biraz daha güzelleşsin, yoksa baştan eyaleti kurmazdım)

Ama sıkıntı şurada, eyaleti core eyalet haline getiremiyorum. Yani annexleme defteri sonsuza kadar kapanmış gibi bir şey ve bu da çok sıkıcı. Bunu geri çevirme yolu var mı? İnternette falan biraz bakınınca bazı missionlardan bahsettiler. Hepsini core haline getiren falan. Biraz görev ağacında dolandım bulamadım(öyle bir şey varsa gerçekten çok güzel olur Mısıra falan da mis gibi otonomi veririm o görev gelene kadar)

neden getiremiyorsun. ilişki kasıp core yapamıyorsan muhtemelen sana oranla fazla güçlü olduğu içindir. ya ekonomik askeri gücünü artırıp farkı açmalısın ya da serbest bırakıp savaşarak tekrardan yutmalısın
omnia fui et nihil expedit
Ara
Herkese merhaba,

395 sayfa olmuş hepsini okuyamadım daha önce sorulduysa kusura bakmayın.
Osmanlı late game de, core um ya da claim im olmadığı yerlerde özellikle örneğin Avrupa’da devletleri vassal alırken ya da tamamen yerken hatta 3-5 yer bile almak istesem ciddi dp gidiyor. Dp harcamadan nasıl alabilirim? Neyi yanlış yapıyorum? Bu şekilde wc yapamam sanırım :)))

Şimdiden çok teşekkürler cevaplarınız için.
Ara
Imperialism cbsinde savaş hedefi ülkeden toprak alırken kuş puanı gitmiyordu veya az gidiyordu diye hatırlıyorum ama emin değilim. Holy warda gitmiyordu o kesin. Imperialismde de kuş puanı gidiyorsa da savaş hedefi ülkeden toprak alırken çok gitmemesi lazım, yan hedeflerden alınan topraklarda çok gider. Fakat late gamede kuş puanının bundan başka bir kullanımı kalmamış oluyor zaten. Sadece kuş puanı dolsun da toprak alayım diye bekleniyor bazen.
Ara
Random world'ü tıklıyorum hiçbir şey olmuyor nasıl oynayabiliriz RW ile?
Ara
(14-04-2024, 12:32)cennaro : Random world'ü tıklıyorum hiçbir şey olmuyor nasıl oynayabiliriz RW ile?
Dünyanın tamamı değil kuzey ve güney amerikanın olduğu yerlerde amerika kıtası yerine farklı şekillerde bölgeler oluşturuluyor. Koloni bölgelerini random yapıyor gibi bir şey.

[+] 1 üye Cinans nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Uzun zaman sonra eu4e döndüm. Başlamadan önce epey ipucu, başlangıç tavsiyesi falan okudum. Osmanlı için hep, manpower sorun olmuyor, isyam 1600den sonra problem oluşturuyor humanity alın, falan denmiş. Ama ben birkaç problem yaşadım.

1. Manpower çoktan sıfırlandı ve ayds 500 bile dolmuyor. 15 kadar kışla yaptım yine aynı. Belki problem savaşsız 1 sene bile geçirmememdir bilmiyorum ama osmanlıyla böyle olsa da sorun olmazmış gibi anlatmış herkes. 20bin asker yenilemeyi bekliyor. Savaştığım için hiç bitmiyor tabii eksiğim. Belli ki dinlenmem gerek ama savaş yokken napacağım, izleyecek miyiz sadece? Ck3te farklı şeyler yapabiliyoruz da bunda ne olacak?

2. Sürekli isyan var. Uyarı bayrağı hiç inmiyor. Sürekli birileri 80-90larda. Yeni yerleri hemen coreluyorum ama yine de huzursuz her yer. İstikrar, borç, itibar, meşruluk falan problem değil hepsi yüksek. Şehirlerde sürekli bağımsızlık isyanları çıkıyor. Kolay bastırıyorum ama can sıkıcı ve zaman alıyor. Nasıl sakinleştireceğim bu insanları? Savaş yorgunluğu da yüksek değil bu arada, 1in altında hep.

3. Eyaletlere paşa atamak gerekiyor mu? Faydası zararı nedir ossmanlı için? Hep olumlu şeyler yazıyor oyun ekranında, bi eksisi yok mu bu işin?

2 yıl önce de oynamış, asyayı fethetmiştim. Ticaret şirketi kurmuş, tüm ticareti kendime bağlamıştım. Biraz zorlaşmış mı yoksa yamlış mı yapıyorum anlamadım.
Ara
1.Sorun için şehirlerine dev basmanı ve tahıl üretilen yerlerde ekstradan manpower veren binayı basmanı öneririm
2.sorunu ise şehirlerin dinlerini ve kültürlerinş değiştirmenin öneririm sorunun çözülecektir
3. Ye gelirsek paşa armanın eksisi eyalet gelirlerini azaltması paşa atamadanda bitirebilirsiniz oyunu
@kırmızı
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(13-04-2024, 14:31)Voidian : Imperialism cbsinde savaş hedefi ülkeden toprak alırken kuş puanı gitmiyordu veya az gidiyordu diye hatırlıyorum ama emin değilim. Holy warda gitmiyordu o kesin. Imperialismde de kuş puanı gidiyorsa da savaş hedefi ülkeden toprak alırken çok gitmemesi lazım, yan hedeflerden alınan topraklarda çok gider. Fakat late gamede kuş puanının bundan başka bir kullanımı kalmamış oluyor zaten. Sadece kuş puanı dolsun da toprak alayım diye bekleniyor bazen.

merhaba,
öncelikle çok teşekkürler. Cevap yazmadan tekrar bir kontrol edeyim dedim. Salak gibi reconquest cb ile girip kendime toprak aldığım için olmuş. :sweatsmile:
Ara
Evet, Personal Union için savaş açıp, 15-20 yıl İspanya'yla 5 kıtada savaştıktan sonra savaşı conquest ile açtığımı farkedip save dosyasını sildiğim olduğu doğrudur.
Ara
(15-04-2024, 22:32)Voidian : Evet, Personal Union için savaş açıp, 15-20 yıl İspanya'yla 5 kıtada savaştıktan sonra savaşı conquest ile açtığımı farkedip save dosyasını sildiğim olduğu doğrudur.
öyle büyük savaşlarda 5-6 yedek save tutuyorum ben genelde.
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1. topraklarımın 67'sine ben hükmediyorum. Bunları arada bir satmak mantıklı mı? kaçın üzerinde tutmak gerekir, kaçı geçince satmak mantıklı hâle gelir? oranı yükseltebildiğim kadar yükseltmeye çalışıyorum.

2. yönetim kapasitem doldu. reform puanı harcayrak +20 alabiliyoruz. estateler veriyor ama onları eksileri var diye almadım. bi de teknolojiyle geliyor heralde. fetihlerim duracak bu gidişle. nasıl daha hızlı yönetim kapatisitesi edinirim?

atc4ee2.png
Ara
Estatelerden almak en mantıklısı. Crownlands miktarını mutlakıyet çağı yaklaştıkça arttırmak daha uygun bir tercih, onun dışında 20-30 bandında kalsa da yeterli. Mutlakıyet çağı en erken 1610'da başlıyor.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.