Dizi: The Last Kingdom (2015)
kWBJW9.jpg

Bernard Cornwell'in Savaş Lordu Yıllıkları kitap serisinden uyarlanan dizi, ilk kez 10 Ekim 2015 tarihinde yayınlandı. Kasım sonuyla birlikte ilk sezonun finali yapıldı. Uzun süre ara veren dizinin 2017 tarihinde 2. sezonu yayınlanmaya başlamıştır.

Konu :
Bir İngiliz Kralı'nın oğlu olan Uhtred, babasının savaşta ölmesiyle Kont Ragnar'ın kölesi olarak Paganların yaşadığı bölgeye götürülür. O bölgede çocukluğunu geçiren Uhtred, Kont Ragnar'ın bir saldırı sonucu ölmesiyle yeniden İngilitere'ye döner. Babasının ölmesiyle tahta amcası geçmiştir ve varis olan Uhtred'i öldürmek ister. Uhtred hakkında bir iftira ortaya atıp, Kont Ragnar'ı Uhtred'in öldürdüğü ortaya atar. Uhtred, ne İngilizlerden ne de paganlardan yardım alamaz. Yardım için dolaşmaya başlar ve Wessex Krallığı'na gider. Burada Alfred ile tanışır. Alfred, İngiltere'yi pagan istilasından kurtarmak ve tek çatı altında toplamak istemektedir. Uhtred, çocukluğunu İngilizler, gençliğini paganlar ile geçirdiği için ikilemde kalır. Kimin tarafında olacağını seçmekte zorlanır.

Kişisel Görüş:
Dizi Vikings kadar kaliteli olmasada izlenebilecek güzel tarihi dizilerden. Vikings'ten yaklaşık 30-40 yıl sonrasını konu alıyor. Dizideki Kral Alfred, Vikings'teki Athelsten'in oğlu olan Alfred'ın büyümüş ve Wessex Kralı olmuş hali. Vikinglerin intikam için Britanya'yı istila ettiği zamanlarda geçen dizi gerçekten güzel bir seyir zevki sunuyor. Tavsiye ediyorum.
76561198032000419.png
[+] 7 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Iyi guzel dizide cok hizli gerceklesiyor olaylar onceden black sailse izlerken de olaylar cok yavas gerceklesiyordu bu diziye baslayinca bir afallama oldu bende:)
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
Ara
Evet her sezonu 8 bölüm çekiyorlar o sebeple. Ben gayet memnunum hızdan. Yavaş ilerleyen Black Sails ve Man in the High Castle gibi dizilerden sonra ilaç gibi geldi. İkinci sezon güzel ilerliyor.
76561198032000419.png
Ara
Ben de tavsiye ederim güzel bir dizidir.Açıkçası yüksek tempolu olması sayesinde bana göre Vikings'e kıyasla artı puan kazandı.
Ara
İzlenebilecek bir dizi gibi duruyor bu dizi izlenir xd.
Ara
Hoş dizi.Bir çırpıda izlediklerimden.Vikings ya da benzeri tarzda diziler kadar popüler olmamasının sebebi ise bence yan karakterlerin çok doldurulmamış olması.Alfred hariç bir de rahip(adı aklıma gelmedi) yan karakterlerin hikayeleri yaşamı pek yer bulmuyor.Olaylar hep Uthred etrafında dönüyor.Harcanan emeği dekarasyonu hikayesi oldukça güzel.Umarım yeni sezonlarda altı dolu karakterler de izleriz.Eleştirime de çok bakmayın kesinlikle izleyin derim bir çırpıda izletiyor zaten kendini.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Berkay'ın eleştirisi tam da neden bu dizinin Vikings kadar iyi olamadığını açıklıyor. Vikings'te ana karakterin yanında Lagertha, Rollo, Floki, Ivar, Björn gibi her biri ana karakter olabilecek yan karakterler artı Kral Horik, Jarl Borg, Earl Haraldson gibi sağlam villainlar vardı. Last Kingdom'un ortamı falan hoş ama yan karakterler hem kötü yazılmış hem de leş gibi oynuyorlar.
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
3.sezonu bir kaç gün önce bitirdim. Gayet iyiydi. Vikings'in son sezonlarından daha iyi durumda olduğunu söyleyebilirim.
Ara
(11-03-2019, 01:22)Aytaç : 3.sezonu bir kaç gün önce bitirdim. Gayet iyiydi. Vikings'in son sezonlarından daha iyi durumda olduğunu söyleyebilirim.

Katılıyorum. Ben de bir haftaya kalmadan bitirdim 3. sezonu. Vikings'in son sezon rezilliğinden ötürü onu bile geçmiş durumda bana göre. Her sezon daha iyi bir yere geliyor dizi, bir daha ki sezonu merakla bekliyorum.
76561198032000419.png
[+] 1 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Bugün 1. Sezonu bitirdim. Başlarda sıkıcı gelse de sonlara doğru eğlenmeye başladım. Genel olarak heyecanlı ve akıcı bir dizi. Romantizm kokan sahneleri geçmedim değil ama.

Ara
2. ve 3. sezon çok güzeldi. Ardı ardına 3-4 bölüm izlediğim oldu. Alfred-Ultred bağı Vikings'deki Ragnar-Egbert bağına benzetilmiş. Ancak 4. sezon çok sıkıcı ilerliyor. Bir çok yeni karakter geldi ve hepsinin içi boş. Hiçbir şeyi merak etmiyorum. Özellikle 3. sezonda sürekli bir merak içerisindeydim. Vikings'in 4. sezondan sonra bozması gibi bu da 3. sezondan sonra sıkıcı bir hal aldı. Sırf bitsin diye izliyorum artık.
Ara
Bu diziyi hiç izlemedim. Vikingleri nasıl anlatmışlar? Vikings'de Ivar sahneleri güzeldi bence Ragnar sonrası.
Ara
Diziyi bugün bitirdim. 4. sezon çok kötüydü. Ancak 2. ve 3. sezon için izlenir. Hiç izlememiş olsam başar mıydım? Muhtemelen evet. Ancak 4. sezonu izlemeye gerek görmüyorum.

Vikingleri nasıl anlatmışlara gelirsek, Vikingler genel olarak salak bir tablo çiziyorlar. Savaşlarında taktik yok, strateji yok. İri yarılar ama 3-4 tanesi dövüşmeyi bilmeyen bir rahibe yeniliyor. At üstünde ok kullandıkları oluyor. Herkesi öldürüp Hıristiyanların kutsal saydıklarını sırf zevk için yok ediyorlar. Bir kısmında aidiyet ve sadakat yok. Çıkarları için Saksonlara katılmaktan çekinmiyorlar. Bu saydıklarımın çoğu bence gerçeklerle pek örtüşmüyor.
Ara
İngiliz yapımı olduğunu düşünürsek aslında şaşırmamak lazım.
Ara
Dizinin birebir tarihsel uyarlama olmadığına ve Bernard Cornwell'in kitabından bir roman uyarlaması olduğuna dikkat etmek gerekli. Kitapta nasıl anlatıldıysa çoğu durum öyle yansıtılmakta. 4. sezon konusunda katılıyorum dizinin en vasat sezonuydu. Ancak her sezon yeni bir başlangıç oluyor böyle dizilerde genellikle o sebeple erken karar vermemek gerekli.
76561198032000419.png
Ara
Vikings dizisine gore Last Kingdom daha fazla Britanya daki kraliklarin bakis acisindan cekilmis bir yapi. Ilk 3 sezon gayet hizli ve eglenceli gecti ama son sezon yavasladi ve bazi ana karakterlerin olmamasiyla bosluk ortaya cikti. Birde devamli ayni temalar Uthred gine Ingilizler icin Vikingler le savasiyor.
Ara
İlk sezonunda da gözüme çarpan saçmalıklar vardı ama ikinci sezon ile birlikte artık rahatsızlık vermeye başladı. Baş roldeki Uthred'in asi ve gururlu karakterini yansıtmaya çalışıyorlar fakat adam yanındaki üç beş kişi ile (ikisi rahip) kralın masasına çıkıp adamı tokatlıyor. Yahu bu adamlar niye kral? Kral olmuşsun nerede senin askerlerin? Niye tek bir kaleye bile sahip olmayan bir adama kendini dövdürüyorsun? Kralın kapısında iki asker var gözlerinin önünde kral tokatlanıyor onlar da pısırık şekilde olanları izliyor. Ki bu Uthred denen adamın en büyük hayali de kont olmak yani. Senin kont falan olmana gerek yok aslanım. Getirin ordan Kral Alfred'i falan Uthred tokat manyağı yapsın.
Üstte gök basmasa, altta yer delinmese Türk milleti; ilini, töreni kim bozabilecek?
Ara
The Last Kingdom'ın şuana kadar yayımlanmış tüm bölümlerini izledim.
İki üç tane komik montaj sahne dışında teknik anlamda başarılı buldum.
Dizideki abartılı kahramanlıklar dışında, karakterler ve olayların birçoğu tarihten uyarlanmış diye biliyorum.
İçerik olarak ise Viking'lerden çok Britanya krallıklarının daha çok üzerinde durulmuş ve iyi imajı verilmiş. (İngiltere dizisi olsun o kadar.)
Orta Çağ temalı dizi ve film severler için öneririm. Zaten IMDB puanı da gayet yüksek.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.