Adnan Menderes nasıl bir liderdi ?
Tahkikat komisyonunu kurmuştu.
Ara
Merhaba, bu gibi tartışma konularında konunun odak noktası sıradan konulara oranla daha büyük önem taşıyor, bu sebeple konuyu saptıran iletiler olduğunda bu iletilere cevap yazarak konunun asıl tartışma noktasından iyice uzaklaşmasına sebep olmak yerine ilgili mesajı rapor ederseniz işimizi daha kolaylaştırmış olursunuz. Konudaki hem konunun başlığıyla hem de ilk mesajıyla, ana tartışma konusuyla tamamen alakasız çok sayıda ileti kaldırıldı.
Devleti amerikaya peşkeş çekmiş yerli ihracattan vs uzaklaşmıştır yabancı devletlerin askeri üstlerini açmış devleti üstümüzde diş bileyen adamlara teslim etmiştir

60 ihtilalini de doğru buluyorum ama şu olmasa belki daha iyi olurdu idam yerine müebbet yeseydi de ölene kadar ülkeye yaptığı yanlışları görseydi
[+] 1 üye SemihNS nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Menderes, Özal ve Erdoğan'ı uyguladıkları ekonomik politikalar açısından çok benzeştiriyorum. Her 3 isim de hükümete geldikten sonra maliye politikası olarak, gevşek politikalar uygulayarak, ülkeye kısa sürede belli bir refah seviyesi getirdiler. Fakat bu refah seviyesi geçici, yatırımlar ise uzun vadede ülkenin üretim kapasitesine katkıda bulunan yatırımlar değildi. Menderes iktidardan düşürüldüğünde maliye açısından sıkıntılı bir ülke bıraktı. Özal'ın da ithal ikamesinden, ihracata dayalı ekonomiye geçip ithalatı serbest bırakmasıyla günümüz Türkiye'sinin kangreni cari açıktan yakamızı kurtaramıyoruz. Erdoğan dönemini de zaten içerisinde yaşıyoruz, anlatmaya gerek yok.
[+] 4 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-09-2017, 17:48)SiyahAtlıHarzem : Seçim vaatlerinde ezanın aslına çevirmesi ve imamhatip okulları
Sadece bu kadarla bitmiyor.Yani kısacası bir dikdatörlük kokusu alıyorum.kanaatimce de bu ülkenin yobazlaşmaya başladığı yıllardır bana göre.i

Dindarlık yobazlık mı?
Ezanımızı aslına çevirmesi yobazlık mı?
İmamhatip açıp kur'an öğrenmek yobazlık mı?
[+] 1 üye HUNTERMAN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tek kelimesini dahi anlamadığın ve tek fonksiyonu namaza çağırmak olan bir şeyin Arapça olmasından nasıl bir zevk alıyorsun nasıl bir yararı var dinen anlatsana.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
[+] 1 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ezanin aslinda Turkce manasini birkac kere okuduktan sonra ezan okununca cumle cumle ne dedigini anliyorsun. Islam`a gonul vermemis kimselerin ezandan Kuran dan zevk almamasi normal. Ama dindar kisiler ezandan da Kuran`dan da manevi bir zevk ve haz duyarlar.

Ezanin tek fonksiyonu namaza cagirmak degildir. Ezan aslinda o topraklarda Islam`in olduguna dair bir gostergedir bir simgedir. Ayrica olaganustu hal durumlarinda eskiden halki cagirmak gibi bir fonksiyonu da olmustur.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sadece Arapça okununca mı İslamın olduğu anlaşılıyor ? Kendi dilimizde okunması neden insanları bu kadar geriyor akıl alır değil.
Ara
Sadece Arapca okununca anlasiliyor evet. Cunku bugun Islam`in yasandigi cografyalara bakarsak Mali`de ezan Malice Ozbekistan`da Ozbekce Pakistan`da Urduca Iran`da Farsca , Bosna`da Bosnakca degil Arapca okunuyor. Dunyanin neresine gidersen git ezanin ve Kuran in dili Arapca`dir. Turkiye`de dogup buyumus bir musluman taa Pakistan`a gitse okunanin ezan oldugunu anlar cunku Arapca , Muslumanlar icin ortak dildir. Bugun Ingilizce`nin Bati dunyasinda oldugu gibi.
Ara
Ezanın başka dillerde okunması alışılmadık bir olay olduğu için kulak tırmalar, bunun başka bir meselesi yok. Maalesef bu durum insanları din konusunda cahil bırakıyor, milletin dini duygularını sömüren hacı hocanın önünü açıyor, şurada bir nesil Türkçe ezan ile yetişseydi daha güzel bir Türkiye'de yaşardık diye düşünüyorum.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok sevdiğin Batı ülkelerinin hepsinde İncil, o ülkelerin veya toplulukların kendi dilinde okunuyor. Bugün Trump çıksa 'BUNLAR AYİNLERİ İNGİLİZCE OKUTTU YAHU DİNSİZ BUNLAR DİNSİZ BİZ AYİNLERİ LATİNCE YAPTIK' dese kıs kıs güler misin yoksa 'Vay be sonunda imanlı bir Hristiyan Başkan' mı dersin ?

500-600 yıl önce Almanların farkettiği şeyi iletişim ve mantık çağında Müslümanların inatla anlayamaması trajikomik. Ama benim Müslüman din adamlarına saygım çok büyük cidden adamlar öyle bir düzen kurmuş ki insanlar cahil bırakılmanın, insanların kendi dinini öğrenememesini kültürel bir öğe ve dünya genelinde olan bir şey sanıyor.
Ara
Azicik hristiyan tarihi okumus olanlar Incil`in asil dilinin Latince olmadigini bilirler. Daha sonradan Latince`ye tercume edilmistir. Incil`in asil dilinin ne oldugu oldukca saibelidir. Eski ahit kismi Hebrew, Yeni Ahit Kismi antik Yunanca , bir kismi da Aramice`dir.

Trump`in baskanlik toreninde Incil`e el basarak yemin ettigini de hatirlatayim.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Basliktan cok saptik bir Aedile olarak bunu devam ettirmem dogru olmaz, lakin tartismada gayet guzel gidiyordu. Lutfen asagidaki yeni basliktan devam edelim.

https://forum.strategyturk.com/konu-turk...mali-midir
Ara
Uçak üretim faliyetleri bir önceki sayfada iddia edildiği gibi kendisinden önce değil, Menderes döneminde son bulmuştur. Fabrikalar Makine Kimya Endüstrisi'ne devredildikten sonra 1956 yılına kadar uçak üretim/geliştirme faaliyetinde bulundu. Bu tarihten sonra proje üretim safhası son buldu, süregelen hibelere yan sanayi ürün üretmeye odaklandı. 1962'de tamamen kapandı.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
Bizi Nato'ya sokan askerlerimizi kuzey korey'e amaçsızca gönderen ve şehit eden şahsimce kötü bir liderdir Türkiye'nin kaderini değiştirmiştir.Ancak asılması gerekmiyordu.
Ara
Keşke beğen butonu gibi beğenmeme butonu da olsa bazı mesajlara beğenmemekle yetinebilirdik...
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
Ara
Ülkemizin NATO'ya girmesi ne gereksiz bir sebepti ne de Kore'ye asker gönderilmesi boş bir işti. Ortak bir savunma birliğine katıldığınız takdirde bazı yükümlülüklerle donatılırsınız ve bunlardan birisi de söz konusu savunma birliğinin harekatlarına çeşitli düzeylerde katılım sağlamaktır. Bu hamlelerin ikisi de boş işler değildir.

Yazan arkadaşın siyasi kimliğini bilmiyorum, ama bu argümanı genelde Marksistlerden duymak bana bir ölçüde gülünç geliyor. Hele ki "Barışseverler Cemiyeti"ni kurup bu Kore Savaşı karşıtlığının başını çeken Behice Boran'ın Varşova Paktı'nın Çekoslovakya'nın kendi demokratik dönüşümünü tankla topla tüfekle bastırmasına ses çıkarmayışı, bunu onaylayışı beni gerçekten düşündürüyor.

Adnan Menderes ülkeyi ABD'ye peşkeş çekmiş bir isim değildir, en azından süreci başlatan o değildir. Marshall Yardımları (bunun sömürgecilik/bağımlılık programı olduğu savı da ayrıca değerlendirilmeli) ülkeye ondan önce verilmeye başlanmış ve ABD'yle aramızdaki pek çok anlaşma da ondan önceki dönemlerde imza edilmiştir. Yıllardır tek parti idaresi altında baskı gördüğünü düşünen be bu kanaati geliştirmede pek de haksız olmayan halka çeşitli alanlarda belirli bir özgürlük hissi getirmiştir. Lakin pek de sağlam bir programı yoktu. Dönemin kaynaklarını yorumlayan bir yazara göre muhalefetteki stratejisini iktidarın yaptıklarının yanlışlanması üzerine kurmuş ve bu nokta üzerinden hamaset üretmeye devam etmiş, yeni bir siyasal kültür yaratmayı başaramamıştır.

Ekonomik kalkınması ülke için oldukça verimli biçimde başlamış ama aynı hızla devam edememiştir. Bunda fütursuzca kredi almanın, popülist hareketlerde bulunmanın, tarıma fazla bel bağlamanın etkisi vardır diye düşünüyorum. Ama ülkenin sermaye bloğunun büyük kısmı onun döneminde ve sonrasında palazlanan isimlerden oluşması, zenginlik yaratma politikasında pek de başarısız olmadığını gösteriyor. Tarımımıızı modernize eden, Türkiye'nin karayolu ağını genişleterek ülke içindeki pazar bütünlüğünü sağlayan kişidir. Ancak ekonomik politikası sonunda feci bir enflasyonla, genel bir tıkanmayla ve karaborsayla neticelenmiştir.

Muhalefete karşı olan sert tavrına, ekonomik adımlarına rağmen ne darbeyle devrilmeyi ne de idam edilmeyi hak etmiştir. Oy oranı 1957'den beri düşüşteydi ve muhtemelen bir sonraki seçimde yerini terk etmek zorunda kalacaktı. Sandık dışı yollardan devrilmesi ve idam edilmesi hem Türkiye'ye bir siyasi rövanşizm davası kazandırmış ve ülkenin politik yapısının sorun çözme potansiyelini tam olarak keşfetmesini, gerçekleştirmesini engellemiştir.

Ezan konusuna gelince: Ezanı Arapça okuma zorunluluğunu getirmemiş, Türkçe okunma mecburiyetini kaldırmıştır. Asırlar boyunca Arapça ezana alışmış olan halk bu kararın ardından bir daha Türkçe ezana dönüş yapmamıştır. "Ulusal din" yaratma adına girişilen bu hamlenin insanlarda ne kadar karşılık bulduğunu ve ne kadar gerekli olduğunu biraz buradan anlayabilirz bence.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
[+] 1 üye basileus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir kaç noktada eleştiri getirmem gerekli olduğunu düşünüyorum.
Bilirsiniz ki ekonomik tetikçinin itirafları hakkında ince bir kitap vardır.(Şu aşırı derece de var olan komplo teorisyenlerinden değilim)Orada karayolunun nasıl bir hata olduğunu yazmışlardır. Derinlemesine inildiğinde ise ülkemiz her yere araçla gidilecek kadar küçük uçakla ile ulaşılacak kadar büyük bir ülke değildir.Bunun yerine ülkemize gerekli olan demiryolları idi ki hala öyledir duble yol yapmak kolaylık değil ülke için bir külfettir. Menderes'in berbat siyaset anlayışı kendinden önce gelen uygulama kötü ya da iyi olsa dahi yıkmak üzerine gelişmiştir.Pek tabii bazı çevrelerce hoş görülebilir. Bunun nedenleri arasında tam oturmamış bir türk siyaset yapısı bulunmaktadır. Dönemin ekonomik kalkınması ise daha yeni yeni serpilmeye başlamış olan türk ekonomisini zedelemiştir. Daha önce üretmediğin bir taşıt için yollar yapmak ve bu uğurda bir miktar birikimin olan raylı sistemleri terk etmek bir hatadır.
Aynı zamanda Türkiye maalesef ki yeterli miktarda sanayileşemediği için sizin devamında getireceğiniz hizmet sektörü hep aksak kalacaktır. Sanayileşme için gereken kaynağı ise tarımdan almanız gereklidir. Bu arada ayrıca belirtmek isterim ki Ortaylı'nın Cumhuriyet devri hakkında güzel bir sözü vardır. "Cumhuriyetin ilk yılları kuru incir yiyen fakat büyük hayalleri olan bir millettik." Yani Menderes'in bence anlayamadığı mesele tarım değildi. Ülkenin hayalleri idi, Menderes ülkenin hayallerine balta vuran popülist bir şovmendi. Bu durumda Türk modernleşmesinin motoru olan ordumuz bu adamı ortadan kaldırmakta haklıydı. Ayrıca belirtmek isterim ki bugüne kadar ki en kapsamlı anayasa bu darbenin peşinden gelen 62 anayasası olmuştur.
Ara
Karayolları hakkındaki bu kötümser teoriyi ben başka bir kaynakta başka bir biçimde okudum. Ancak coğrafi şartları gereği çok zorlayıcı bir bölge olan ülkemizde demiryolunun karayolundan daha az maliyetli olacağını sanmam. Daha doğrusu yapılan tüm masraflara rağmen demiryollarının ülkenin kılcallarına nüfuz etmesi zor olacaktı. Eşgüdüm olmalıydı derseniz bir ölçüde katılabilirim.

Yolların, altyapının en hayati unsurlarından birisi olarak gereksiz külfet olduğu düşüncesine katılmıyorum. Dünya üzerinde bir ekonomik kalkınma yoktur ki karayolu şebekesi zayıf olduğu halde gerçekleşebilsin.

Eğer bu adam popülist bir şovmense, bu durum ordunun onu silah zoruyla ortadan kaldırmasını hiçbir şekilde meşrulaştırmaz. Zaten gerilemekte olan bir politikacıydı, kendi haline bırakılsa büyük olasılıkla düşüp gidecekti. Demokrasimizin böylesi kriz cözumlemelerine alışması gerekiyordu. Ordunun müdahalesi bu konuda bir aksama yaratmıştır.

Darbenin getirdiği anayasa çok uzun yıllar boyunca tartışmaların, kavgaların odağı oldu ve siyasi sistemin de zayıflığı nedeniyle siyasi krizler üretti. Kurduğu ekonomik düzen bile sonunda kendi yapısal açmazları üzerine kapandı maalesef.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
[+] 2 üye basileus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2,3 Paket süt tozuyla göz boyadılar simpsons dizisin de bile alay konusu olduk adamlar bile şuan dalgasını geçiyor nasıl süt tozlarıyla konserverler ile kandırdık diye nasıl bu kadar rahat olabiliyorsunuz anlamış değilim.Bu arada Adnan Menderesi başarısız bulmak için marksist olmaya gerek yok az bir şey milliyetçi olmak da yeterli olur ülkemizin nasıl ayaklar altına alındığına dair.
[+] 1 üye SoulsCinder nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.